Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Digitální nomádi
  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Vybavení
  • Kalendář akcí
  • Konzultace
  • Kontakt
E-book

Recyclix: Investice, ponziho schéma, scam anebo reálný byznys?

Martin Rosulek
Pondělí, 09 Květen 2016 / Publikováno: Investice

Recyclix: Investice, ponziho schéma, scam anebo reálný byznys?

Na konci roku 2015 jsem získal informaci o zajímavé investiční příležitosti do společnosti Recyclix (registrace pro zájemce s bonusem na konci článku). V dubnu už jsem mířil do hlavního města Lotyšsa do Rigy, kde se pořádali Open Days (otevřené dny). Na vlastní oči jsem se chtěl přesvědčit, jak zajímavá a bezpečná investiční příležitost Recyclix skutečně je.

Recyclix je společnost, která recykluje odpad. Kromě vlastních investic staví svůj obchodní model na částečném crowdfundingu, kde vybízí k investicích. Zhodnocení se pohybuje na 8% – 12% měsíčně. Tahle sexy investice, která pomáhá životnímu prostředí (go green), ale nemusí být po roce v zelených číslech. Ačkoli na internetu najdeme samé pozitivní reference (ehm, mají z toho provize), skutečnost je dle mého názoru složitější.

V tomto článku se pokusím shrnout ty nejčastější otazníky, které zůstávají nezodpovězené, puzzlíky, které úplně nezapadají do sebe. Investice do Recyclix může být také SCAM (podvod).

Pozor: Aktualizace 30.3.2017! Recyclix je aktuálně v krizovém režimu a NEDOPORUČUJI investovat. Více v článku Budoucnost Recyclix. Investoři ztratili všechny peníze! Co teď?

Den otevřených dvěří a úvodní informace

Recyclix Riga Lotyšsko Den otevřených dveří

Úvodní slovo Klause (CRM), vpravo Mark (COO), vlevo Dmitrij (CEO)

Recyklace a odpad

Problém skladování odpadu je závažný a globální. Jedná se o jeden z globálních problémů, které budeme muset vyřešit. Evropská unie si závažnost problému uvědomuje a nejen, že stanovuje limity a kvóty, ale má přichystaných řadu programů pro získání grantů a dotací na řešení problému s odpadem.

Věřím, že recyklace je řešením, které dokáže efektivně odstranit problém s odpadem.

Dotace od Evropské unie

Evropská unie nabízí dotace pro společnosti, které budou řešit problém odpadu. Tyto dotace jsou vypsané pro období 2014 – 2020 a ze strany EU je k dispozici 41 bilionů Euro.To je vysoká částka, i přestože uvážíme, že se jedná o dotační program. To jen dokazuje závažnost problému a především jeho nutnost řešení.

Dotace bude krýt 35% nákladů, tedy společnost musí zainvestovat vlastními prostředky 65%. A ještě jedna podmínka tu je, a totiž, že společnost musí zainvestovat celých 100% a následně EU po schválení projektů vyplatí 35% (tedy zpětně).

V praxi to však funguje tak, že jakmile si jde společnost pro EU dotaci, často to zafinancuje banka a následně společnost vyplatí banku právě z peněz dotace EU.

Recyclix a dotace

Z řady investorů padla také otázka, zda Recyclix již žádal o nějakou dotaci Evropskou unii a zda takovou dotaci získal. Odpověď byla kladná, Recyclix prý už dotaci získal (více dotací), a to na půdě Lotyšska.

Více podrobností v tuto chvíli nemáme. Dohledávat přidělené dotace a jejich současný stav je obtížné a zdlouhavé.

S přidělením dotací souvisí často následná povinnost pravidelných reportů. To by posilovalo důvěryhodnost společnosti Recyclix, že nemají za cíl sebrat peníze investorů a zmizet, ale skutečně dělají trvale udržitelný byznys.

Kdo vede společnost Recyclix?

Ve dnech otevřených dveří nám byl také představen hlavní tým. Viděli jsme cca 10 – 20 lidí, kteří jsou zapojeni do běhu společnosti. Na prezentaci jsme měli možnost shlédnout také jejich jména.

Problém je trochu to, že pokud si zkusíme vygooglit hlavní jména z jejich společnosti, pak nic nedohledáme. Můj vlastní pokus úspěšný nebyl.

Informace o Klausovi Heusslein máme z Googlu dobré. Působí v European Gay Lesbian Sport Federation a dále v Erasmus Plus Project Expert. Na sociálních sítí ho můžete sledovat na:

  • LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/klaus-heusslein-36067a26
  • Twitter

Vedení nám přislíbilo zaslat promítané prezentace na e-mail. Doposud se tak nestalo ani po e-mail výzvě (zřejmě jsou zaněprázdněni?). Bohužel v tuto chvíli nemám k dispozici konkrétní jména z Recyclix pro důkladnější průzkum.

Aktuální situace napovídá, že se pravděpodobně může jednat o smyšlená jména vedení Recyclix (CEO a COO).

To ve mě a dalších investorech vyvolává obavy, že společnost mohou kdykoli „rozpustit“, peníze sbalit a vypařit se (viz níže ponziho schéma). Přestože by se mohlo jednat o nezákonné jednání či podvod (scam), dohledání osob je tímto značně ztíženo a ztížen je především soudní proces, který vyžaduje přesné usvědčující důkazy.

Klaus Heusslein může být jen nastrčená osůbka, která má jen dodat důvěryhodnost firmě. Vždyť to, že podporuje přijmutí gayů a lesbiček do společnosti je skvělé (možná stejně jako go green a přístup k ekologii).

Jak se choval top management Recyclix

Recyclix prezentace Open Days

Hovoří Klaus Heusslein. Vlevo od něj je Mark (COO). Jedna z mála chvil, kdy se Mark takto ukázal. Paradoxně během otázek a odpovědí seděl v první řadě a neodvážil se ani otočit na publikum natož stát u panelu či před prezentací. Divné!

Program Open Days vedl německý zaměstnanec Klaus Heusslein (viz výše), který měl výborné vystupování a přednes.

Dmitrij, CEO Recyclix, nepromluvit za celou dobu ani slovo, což mi přijde velmi neobvyklé. Byl Klausem omluven, že prý je „stydlivý“. Možná neuměl anglicky, nevím… Avšak alespoň pár uvítacích slov bychom ocenili. Fakt, že CEO společnosti vůbec veřejně nepromluvil, vzbuzuje jen další pochyby, zda není jen nastrčená figurka. Richard Branson, Elon Musk, Steve Jobs, Mark Zuckenberg, to jsou docela jiní šéfové a CEO, že?

Mark, COO Recyclix, převzal roli Dmitrije a odpovídal na dotazy investorů. Mark však seděl v první řadě a při svých odpovědích se ani nepostavil, ani se neotočil. Mluvil tak do prázdna, čelem k promítací místnosti. Nedíval se na tázajícího ani na nikoho z publika, investorů. Tento přístup je velmi pochybný. Proč neodpovídal a nedíval se do očí?

Jsou továrny Recyclix skutečné?

Továrna Recyclix

Nahoře pověšený banner, který nepasuje do rámce, přivázaný provázky. Je to vůbec skutečné?

Odvážná otázka, ale hovoříme tu o tom, zda společnost Recyclix provozuje vůbec podnikání s recyklacemi. Zda to není celé ponziho schéma (viz níže), která se soustředí na to, vylákat co nejvíce peněz od investorů a pak sbalit peníze a rychle utéci.

Je skvělé, že se Recyclix odvážil udělat Open Days a pozvat investory k osobní prohlídce. Už nevidíme pouze fotky na internetu, které vlastně není těžké zfalšovat.

Recyclix show bagr

Prohlídku okořenila exibice bagříku a jízdy po dvou kolech. Super, ale tohle se asi nemá dělat, že? Ajta bezpečnost. Vlastně jsem v obou továrnách neviděl jediný hasičský přístroj…

Na druhou stranu po prohlídce dvou továren jsem stále na vážkách, zda Recyclix skutečně provozuje podnikání recyklace a zda to není celé jeden velký scam!

Proč továrny Recyclixu mohou být scam?

Dle vyjádření vedení Recyclix bylo vybráno od investorů do této chvíle 1,2 milionů Euro. Za tuto částku zcela jednoduše pronajmete prostory, domluvíte se s pár pracovníky, půjčíte si vysokozdvižný vozík a necháte přistavět nákladní auto s odpadem. Uspořádáte Open Days a šaškaráda pro investory může začít.

Sklad odpadu pro recyklaci

Krásně se o nás postarali

Pohled z 11.patra hotelu Albert, kde se konala Open Days Recyclix.

Recyclix se o investory v době Open Days staral velmi pěkně. Vše bylo zorganizováno perfektně. Žádné organizační chyby, zbytečná zpoždění. Žádné zmatky ani shon. Měli jsme výborná jídla, coffee pauzy, chill out prostředí v 11. patře hotelu Albert v Rize. Součástí byla i půl denní prohlídka Rigy. Vše zdarma. Není co vytknout.

Závěrečná večeře byla ve velkém stylu. Součástí programu byl také kouzelník (je to trik, je to vůbec možné?) 🙂 

Den otevřených dveří: Proč byli ale dveře zavřené?

Recyclix to nazval den otevřených dveří, ale dveře veřejnosti vlastně zůstaly zavřené. Jednalo se o privátní meeting dosavadních investorů či přihlášených členů.

Když jsem mluvil s jedním italským investorem, zeptal se mě:

„Viděl jsi tady někoho z novin nebo televize? Proč Recyclix nepozval nikoho z novin?“

Den otevřených dveří byl uspořádán proto, aby Recyclix přesvědčil, že je reálná společnost, které můžeme věřit a svěřit své peníze. Pokud chtějí rozšířit investiční budget, proč nepozvou nikoho z novin, který by se snadno postaral o mediální rozvíření. To dneska už nic nestojí a je reklama víceméně zadarmo.

Proč uspořádali Den otevřených dveří, na který pozvali jen a pouze své členy a nikoho z veřejnosti? Skrývají snad něco?

Část prezentace měla také Natalija z ministerstva

Prezentace Recyclix

První i druhý den vystoupila v přednášecím bloku také Natalija Purine z Ministerstva životního prostředí Lotyšska. Hovořila o problematice nakládání a zpracování odpadu, možnostech řešení pro Evropu, Pobaltí i samotné Lotyšsko. Značnou část věnovala evropským dotacím.

Je skvělé, že Recyclix pozval někoho z ministerstva, to nepochybně zvedá důvěru investorů. Natalija působí jako senior expert na Department of Enviromental Protection – Division of Enviromental Quality and Waste Management (oficiální stránky ministerstva). V případě zájmu si můžete přečíst také publikace od Natalije.

Protiargumentem však může být, že Natalija hovořila pouze o problému odpadů a možnostech recyklace. Tento problém samozřejmě reálný je a EU podporuje jeho řešení. V žádné ze svých prezentací však Natalija nevyslovila Recyclix. Část investorů toto považuje za výhodu, neboť si Natalija zachovává neutralitu, v druhé části investorů to vyvolává další otazníky, neboť z celé prezentace Natalie si nemůžeme absolutně nic potvrdit ohledně byznysu Recyclixu.

Přestože jsme měli prostor pro otázky na Natalii, nikdo z investorů toho nevyužil. To jsou ty chvíle, kdy vás zrovna nic nenapadne a druhý den už víte na co byste se zeptali. A tak jsem poslal Nataliji e-mail s pár otázkama. Jsem zvědavý, co dostanu za odpověď 🙂

AKTUALIZACE: Odpověď od Natalije jsem dostal do e-mailové schránky!

Je Recyclix ponziho schéma?

Ponziho schéma (definice Wikipedie zde) je velkým varovným signálem, protože se jedná o podvodné investiční modely. Investoři svěřují své peníze za vidinou zúročení, avšak provozovatel tyto peníze neinvestuje a vyplácí zúročení jen někomu (členům, kteří přišli v minulosti). Byznys založený na ponziho schématu funguje jen omezenou dobu, resp. do té chvíle, kdy přicházejí stále noví investoři. Z jejich investic jsou totiž vypláceni dřívější investoři.

Otázka tedy zní, zda Recyclix investuje peníze do recyklace, jak o tom přesvědčuje, anebo si vytváří jen vlastní fond, ze kterého vyplácí „staré“ investory. Za investované peníze mohl dost dobře také vytvořit celou Open Days šaškarádu, aby přilákal více investorů. Může to být vskutku promyšlený plán…

Příliš hodně lidí hovoří o provizích za nové členy

Na Open Days jsem se setkal s řadou lidí, kteří chtějí nabídnout možnost investice do Recyclixu dalším lidem. Důvodů je několik a jedním z finančně zajímavých je ten, že dostanou 10% provizi z peněz, které bude investovat přivedený člen (investor).

Recyclix dokonce vytvořil celou strukturu pro provize. Za všechny, koho přivedete vy, dostanete 10%. Pokud tito investoři přivedou další, získáte vy 3%. O další úroveň dolů získáte 1%.

Provizní spolupráce je samozřejmě v pořádku. Využívají ji dnes reálné byznysy včetně bank a pojišťoven. Víceúrovňová provizní spolupráce už u velkých byznys modelů není úplně častá.

Víceúrovňová provizní spolupráce může částečně nabádat k tomu, abychom začali přemýšlet, jak na struktuře vydělat. Pyramidové schéma a letadla jsou něco jiného (wikipedie definice zde), prosím neplést.

Nepřijde mi však úplně v pořádku, že příliš mnoho lidí mluvilo o tom, jak Recyclix bude doporučovat dál. Nezajímali se tolik o reálný byznys Recyclixu. Chtěli vidět továrny, a ty viděli. Sáhli si na recyklované granule a nyní mají tedy důkaz toho, že je to reálná firma. Investiční příležitost jak hrom! Začínají nabízet tuhle neodmítnutelnou investiční nabídku, jak zhodnotit své peníze. Sami však neinvestují, případně investují menší peníze a pak ty peníze, které vydělají na provizích (10%, 3%, 1% dle úrovně zprostředkování).

Tito lidé mluvili stále o číslech, kolik se na tom dá vydělat. Tomu nerozumím. Open Days nejsou od toho, abychom tu počítali, kolik na tom může kdo vydělat a jak zajímavý byznys to je. Tyhle Open Days byly proto, abychom se seznámili s vedením společnosti, blíže ho poznali. Získali informace o jejich minulosti, stejně jako o jejich směřování do budoucnosti a plánech. Udělali si představu, zda má společnost reálnou budoucnost.

Samozřejmě vysvětlení zhodnocování peněz k tomu patří. Bohužel však můj vlastní pocit byl takový, že mnozí byli uchvácení velkolepostí a potenciálem „co když bych doporučil 5 lidí, kteří by investovali….“. To není dle mého názoru správný model.

A mohu říci, že se jedná o lovce, kteří tu mají možnosti vložit desítky a stovky tisíc Euro jako investici. Jaká to bude asi 10% provize?

Hotové kalkulačky

A jdeme ještě dál. Už jste slyšeli doporučení, půjčte si peníze na kontokorent či vemte půjčku s úrokem 4%, investujte to do Recyclix s výnosem 12% měsíčně. Vyděláte přece 8%, jednoduchá matika, ne?

Pravda a lež

Klidně ať je Recyclix ponziho schéma (scam, podvod), hlavně ať vydrží rok. Za cca 9 měsíců od první investice je dle kalkulačky zajištěna návratnost investovaných peněz a pak začínám skutečně vydělávat. Okey, klidně můžeme vybírat těch 12% měsíčně a snižovat tak riziko ztráty peněz. Zakládáme ale tady investici na něčem, co je možná podvod a může se zhroutit jak domeček z karet, budeme si držet pěsti, ať to vydrží rok a pak jsme v pohodě?

Co takhle sehnat 4 kolegy a vytvořit provizní strukturu o 5 lidech, kdy každý bude investovat 200 Euro? Kolik na tom vyděláme z investic a kolik v provizích? Srovnali jste si to s modelem, kdy investuje jenom jeden částku 1000 Euro?

Pohrajte si trochu s čísly a uvidíte ty rozdíly v návratnosti. Je tohle záměr anebo investiční model odrážející skutečné podnikatelské prostředí?

Administrace pro investory vypadá jako jedna velká hra (rozpracovaná gamifikace). Je tohle normální?

Můžeme tvrdit, že Recyclix je novodobá investiční příležitost? Má možná své mouchy, ale rizika značně potlačují výnosy? To je dle mého názoru nepravdivé. Skutečnost najdeme ve větší hloubce.

Investovat do Recyclix nebo raději ne?

Pro část investorů byl Open Days dostatečným důkazem, že společnost Recyclix je reálná, stabilní a bude dlouhodobě vyplácet zisky z investovaných peněz. Věří, že se nejedná o ponziho schéma, není to letadlo a je to „super investice“.

Část investorů věří, že Recyclix možná nehraje úplně čistou hru. Chtějí, aby tento investiční model fungoval, protože vypadá slibně. Nabízí skvělá procenta při vlastních investicích a především výborné odměny za to, když někoho doporučíme.

Další část investorů přikládá poměrně velkou váhu na nezodpovězené otázky nad Recyclixem a řada otázníků jim nejsou jasné. Je tu až příliš mnoho drobností, které prostě do sebe nezapadají jako puzzlíky.

Já, pokud od něčeho investuji, chci vědět, co se děje. Jsem zvídavý a pečlivě vážím rizika a potenciální výnosy. Proto jsem Open Days využil nejen k tomu, abych sledoval prezentace a díval se, jak vypadají továrny, ale také abych si povídal s ostatními investory a slyšel jejich názory na Recyclix.

Podobně smýšlející investoři se rozhodli vytvořit skupinu, která bude dále hledat odpovědi na nezodpovězené otázky. To mi přijde jako velmi rozumné řešení. Vzájemné sdílení informací. Jeden člověk nemá kapacity na to, aby dohledal všechno. Už jsem poslal pár signálů a jsem zvedavý, co za odpovědi a reakce se mi vrátí.

Moje vlastní investice

recyclix-recenze

Je ve výši 600-700 Euro.

To jsou peníze, které jsem ochoten ze dne na den ztratit. Je to riziková investice. Po mé zkušenosti s Recyclix jsem na straně zvídavců, kteří chtějí odhalit odpovědi na nezodpovězené otázky než se pustím na větší investice.

Kam dál? Kde zjistit více?

Nejnovější článek z 7. 10. 2016 Změny v Recyclix a jaké jsou dopady pro investory

AKTUALIZACE: Současná investice je ve výši 1000 EUR. To je stále částka, kdy nemusíte kupovat stroje a měsíční výnos je 14%.recyclix_122016

Pozor, Recyclix je v krizovém stavu

AKTUÁLNĚ 30. 3. 2017: Situace v Recyclix není vůbec dobrá. Společnost ohlásila krizový stav po propuknutém rozsáhlém požáru jednoho ze skladů, kde měla uložený odpad. Investorům natvrdo sebrali část investic a společnost přestala (zřejmě pro většinu) vyplácet zisky. Panuje nejistá atmosféra, zda projekt bude pokračovat dál. Aktuální zprávy hovoří o vystoupení aktuálních členů vedení, kteří chtějí pokračovat se svojí vizí recyklace v jiném projektu. Recyclix bude zřejmě transformován – otázka zní jak…To však nikdo neví a nezbývá nic než jen čekat. V tuto chvíli nedoporučuji investovat do Recyclix.

Důkladně si pročtěte článek Budoucnost Recyclix – co teď dělat?

Recyclix: Investice, ponziho schéma, scam anebo reálný byznys?
4.3 (86.34%) 41 hlasů
Tagged under: budoucnost, den otevřených dveří, eu, evropská unie, hyip, investice, investování, letadlo, podvod, ponziho schéma, pyramida, recyclix, recyclix recenze, recyclix zkušenosti, recyklace, scam, zhodnocování peněz

What you can read next

investiční moudrosti
27 mocných investičních myšlenek a moudrostí nejen od Daniela Gladiše
crypto-investor-show-2018-london-000
Jaká byla Crypto Investor Show 2018 v Londýně
jak jsem investoval v roce 2017 report
Jak jsem investoval: Bilancování roku 2017 a nastavení do 2018

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: Martin Rosulek

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Bitcoinová burza

Pro nákup Bitcoinu používám burzu CoinMate. Dobrý kurz, rychlý převod, převod CZK bez poplatku.

Nejnovější články na blogu

  • brainstorming vyšší smysl podnikání

    Jak jsem brainstormoval: Vyšší smysl v podnikání? Můj další směr…

  • Co jsem si odnesl z Night of Chances, #NOC příležitostí

  • Povídáme si o současnosti a budoucnosti kryptoměn na Satoshi Talks 2.0

  • C3 krypto konference

    2 dny krypto-adrenalinu v žilách na C3 Crypto Conference v Berlíně

  • podnikatelske příležitosti

    Nehledej podnikatelské příležitosti. Když přijdou, nepromarni je! Buď otevřený a připravený na změny!

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Fotograf portálu

Jak se stát digitálním nomádem?

Dlouho zakořeněná představa nejefektivnějšího modelu práce od pondělí do pátku je na zhroucení. Ocitáme se na začátku revoluce, která změní způsob naší práce i zábavy.

Kniha Digitální nomád je průvodce pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku a zároveň cestovat. Krok po kroku, od přípravy před cestou, přes osobní i pracovní komplikace až po udržitelný životný styl nezávislé práce na dálku.

PROHLÉDNOUT DETAIL KNIHY

Cestování

  • Afrika
  • Asie
  • Austrálie
  • Evropa
  • Kanada
  • Latinská Amerika

Práce na dálku

  • Multipotenciální jedinci
  • Coworking, kancelář pro nomády
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak prodávat umění online
  • Jak vydělávat copywritingem
  • Jak si přivydělat během cestování

Investice a myšlenky

  • Peníze musí pracovat za mě
  • Kam investovat v roce 2018
  • Bitcoin zažívá nejlepší časy
  • Proč jsem investoval do akcie WFC
  • 11+ portálů, kde se vzdělávat
  • Doporučené knihy

Obecné informace

  • Kniha Digitální nomád
  • Členská sekce
  • Knižní klub
  • Tajemství digitálních nomádů
  • Obchodní podmínky
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • brainstorming vyšší smysl podnikání

    Jak jsem brainstormoval: Vyšší smysl v podnikání? Můj další směr…

  • Co jsem si odnesl z Night of Chances, #NOC příležitostí

  • Povídáme si o současnosti a budoucnosti kryptoměn na Satoshi Talks 2.0

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze nadále objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také stinné stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály a současně také inovací, trendů a budoucnosti.

Snažím se o životní přístup minimalismu, sleduji své náklady, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

© 2011 - 2017. Všechna práva vyhrazena.

TOP bool(false)

Chceš cestovat po světě a pracovat odkudkoli?

Posílám osobní zkušenosti, tipy a doporučení, jak vydělávat na internetu a přitom cestovat po světě.

Nemám rád spam a ani ho neposílám!
Zavřít okno.
Hledáš, jak zhodnotit své peníze?

Získej informační náskok, pouč se z mých chyb a investuj do toho, co skutečně funguje. Posílám e-mailové zprávy, kde sdílím tipy, zkušenosti a akce, které Tě posunou dál.

Zavřít okno