Některé země vyžadují při vašem příjezdu, abyste dokázali zpáteční letenku nebo doklad o opuštění země. V opačném případě vás nepustí do země. Pravidla se liší v každé zemi, níže nabízím seznam zemí a postupů, se kterými jsem se setkal.
Prokázání zpáteční letenky ze země – Důkaz o odjezdu ze země.
Jedna z nejvíce nesmyslných pravidel pro backpackery – nutnost doložit zpáteční letenku nebo odjezdový doklad.
Chcete vědět, jak prokázat úředníkům na hranicích nebo na letišti zpáteční letenku bez zbytečných výdajů? Návod najdete níže 🙂
Můj příběh, jak jsem našel ideální řešení
Letěl jsem z Austrálie do Thajska se společností WestJet a před vydání boarding pasu jsem musel prokázat zpáteční nebo odletovou letenku z Thajska. Občané ČR mají turistická víza bezplatně na 30 dní, zpáteční letenka či jiný odjezdový doklad musel být v termínu do 30 dní.
Tip: Pro zájemce o Austrálii jsem založil blog o Austrálii s tipy, jak získat víza, levné letenky, možnosti studia a práce v Austrálii.
Měl jsem letenku z Thajska do Norska v termínu asi za dva měsíce, protože jsem měl plán backpacking skrze Jihovýchodní Asii. Ani s touto letenkou ani s prokázáním výše finančních prostředků se uřednice nespokojila.
Bez letenky nebo jiného důkazu mě nemůže pustit. Měl jsem necelou hodinu do zavření brány na letišti.
Otevřel jsem laptop, připojil se na wifi a objednal nejlevnější let z Thajska do Singaporu pod 100 AUD. Ukázal jsem uřednici moji novou letenku v PDF do Singaporu a spokojeně mi vytiskla boarding pas a já šel dál k odbavení.
Tehdy jsem ještě moc nevěděl o možnostech řešení prokázání odjezdového dokladu (ideálně zpáteční letenky v termínu před vypršením víza).
Utratil jsem bez mála 2000,-Kč. Tohle mi nedalo a začal jsem zkoumat.
Jak mě mě nepustili přes hranice do Kostariky
To, co mě skutečně donutilo se možnostmi dokázat svůj odjezd uředníkovi, ať už na hranicích nebo na letišti se odehrálo před pár dny v Kostarice.
Při přechodu z Nicaraguy do Kostariky nás uřednice na hranicích vyzvala k předložení důkazu o opuštění Kostariky. Na tohle jsme nebyli připraveni.
Snažili jsme se jí nedokonalou španělštinou vysvětlit, že cestujeme z Mexika místníma autobusama a míříme do Jižní Ameriky, máme rezervaci hostelu na tuhle noc, zkoušeli jsme prosit, nic nepomohlo.
Zákony a pravidla jsou prý v Kostarice jiné než v Mexiku. Tahle paní uřednice nebyla vůbec přijemná a nechápala způsob backpacking cestování.
Vrátila nám pasy bez razítka, ukázala směr a doporučila ať si koupíme autobus jízdenku u společnosti Tica Bus. Za 25 USD zpět do Nicaraguy odkud jsme přijíždeli (nevyužili bychom) anebo za 42 USD ze San Jose do Panama City, což bylo nejen drahé, ale překazilo by nám cestovatelské plány.
Nevýhoda pozemních hraničních přechodů oproti letištím je ta, že nemáte přístup na internet. Platit jsem za Tica Bus rozhodně nechtěl.
Od Izraelců, které jsme potkali na cestě jsem si vyfotil jejich letenku a rozhodl se, že udělám fake letenku. Šli jsme do nedalekého lesa trochu pryč z očí lidí, otevřel jsem laptop a v Pages (podobné MS Word) vytvořil fake rezervaci letenky. Exportoval do PDF. Vyfotil na iPad, abych před uředníkem nevytahoval laptop.
Podruhé na hranice s fake zpáteční letenkou
Na záchodě jsem se převlíknul, aby si mě uředníci spíš nepamatovali a šlo se na hranice podruhé.
Tentokrát jsme šli k uředníkovi chlapovi a vše prošlo. Na mojí vytvořenou letenku kouknul a dal razítko do pasu. Vítejte v Kostarice!
Takhle to ale nedělejte
Tohle rozhodně není způsob, jakým hladce přecházet hranice. Dobře si pamatuju výraz toho uředníka, letenka nebyla profesionální – byl hodný, že nás pustil.
Protože mě čeká ještě přechod 4 nebo 5 hranic, chtěl jsem otázku prokázání zpáteční letenky nebo jízdního dokladu na hranicích vyřešit efektivně.
Nyní mám zaručený návod, jak prokazovat svůj odjezd ze země odletovou letenkou jakémukoli uředníkovi, aniž bych utratil korunu.
Bohužel na internetu existují spíš neuplné informace, kouskové nebo zastaralé. Doufám, že tento návod pomůže nejednomu backpackerovi.
Rezervace letenky beze strachu
Zkoušel jsem několik leteckých společností a zprostředkovatelů letenek a hledal možnost rezervace letenky s podmínkou, že když ji nezaplatím, nic se neděje a letenka se stornuje, zruší či jinak přestane existovat.
Největší strach při rezervacích jsem měl o to, že letenku budu muset zaplatit (vždyt´ jsem si ji de facto objednával) nebo budu muset platit nějaké stornovací poplatky.
Číst obchodní podmínky na webu leteckých společností či zprostředkovatelů je šílenství. Lepší šilenství to je v českém jazyce než v angličtině.
Jsem vystudovaný právník, a tak často domýšlím (možná nevhodně), jak je celá smlouva uzavřena po internetu.
Cílem je tedy najít možnost rezervace letenky, kdy nebudu muset vyplňovat moji adresu. Pokud bych vyplnil jinou, úředník ji může zkontrolovat s pasem a nebude se shodovat. O právu jiných států než ČR nevím nic, a tak jsem hledal raději u českých zprostředkovatelů letenek.
Čeští zprostředkovatelé letenek mají tu nevýhodu, že je celý web v češtině a rezervace v PDF letenky je také v češtině. Potřeboval jsem rezervaci letenky v angličtině.
Co tedy hledám?
- Rezervace letenky bez nutosti okamžitě platit.
- Rezervace letenky, která nevyžaduj zadání mojí adresy.
- Rezervace, která se automaticky stornuje po nějaké době.
- Rezervace, při které získám PDF s informacemi o letu v angličtině.
Kdo umožňuje rezervaci letenky bez závazků?
- Portál letuska.cz umožňuje vytvořit rezervaci letenky, která je platná 24-72 hodin.
- Pokud nezaplatíte dojde k automatickému stornu.
- Při rezervaci letenky nemusíte vyplnit svoji adresu.
- Rezervace letenky vám přijde na email a je v angličtině.
Aktualizace Leden 2018: Letuska změnila systém a nyní již požaduje zadání adresy. Správnost však není podle mých dostupných informací nijak kontrolována.
Odkaz pro rezervaci letenky
Prosím nepřehlédněte Upozornění na konci této stránky. Tento postup totiž není 100% účinný.
Ve chvíli, kdy se dostanete na stránky letusky, nezapomeňte přepnout do angličtiny (nahoře vpravo), aby Vám výsledná rezervace letenky přišla také v angličtině.
Tohle je ideální řešení, které jsem hledal.
Na internetu jsem viděl, že je doporučován také pelikan.cz a letenky.cz.
Zde mi však nevyhovovalo, že jsem byl nucen vyplnit svoji adresu anebo výsledné PDF nebylo v angličtině.
Pokud hledáte způsob, jak prokázat zpáteční letenku bez zbytečných výdajů, vřele doporučuju portál letuska.cz. Vytvořte si rezervaci, pdf si uložte do pc nebo vytiskněte a po nekolika desítkách hodin bude rezervace letenky automaticky zrušena. Nemusíte mít strach, že budete vyzýváni něco platit.
Upozorňuji, že u letuska.cz není možné vytvořit rezervaci letenky na 2-3 aktuální dny (tzv. letenka superlast minute).
Kde musíte prokázat zpáteční letenku či odjezdový doklad?
Prokázání zpáteční letenky v Kostarice
Ačkoli v Lonely Planet píšou, že je to poměrně malá pravděpodobnost, po nás uředníci chtěli vidět letenku nebo jiný doklad o plánovaném opuštění země. Podle toho co jsem byl schopen vyzvědět od ostatních cestovatelů, úředníci v Kostarice chtějí vidět tento doklad v zásadě vždy.
Prokázání zpáteční letenky v Panamě
Při přechodu do Panami po nás uředník chtěl předložit doklad o odjezdu. Kluci vedle nás u jiného uředníka prošli bez jediné otázky. Jak je vidět, zálež´i na koho u okýnka na hranicích natrefíte. Lonely Planet opět říká, že je to „jak kdy“.
Prokázání zpáteční letenky v Thajsku
Záleží na úředníkovi, slyšel jsem různé story. Já jsem při vstupu musel prokázat svoji zpáteční letenku (na letišti v Sydney – viz příběh výše).
Kde jsem se nesetkal s nutností prokázat zpáteční letenku či jiný doklad
Seznam zemí, kde jsem se nesetkal s nutností prokázat doklad o opuštění země, zpáteční letenku či jiný odjezdový doklad.
- Maroko
- Mexiko
- Belize
- Guatemala
- Nicaragua
- Salvador
- Kambodža
- Vietnam
- Laos
Upozornění
Výše uvedený návod pro prokázání zpáteční letenky ze země má tu nevýhodu, že v případě, že úředník bude kontrolovat rezervaci, budeme mu v systému svítit jako nezaplacená (či dokonce stornovaná, záleží na termíny od splatnosti vaší rezervace). Osobně se mi toto ještě nestalo, avšak pokud narazíte na zkoumavého úředníka, tento postup není neprůstřelný.
Pokud chcete mít jistotu, v knize Digitální nomád popisuji způsob, jak získat zpáteční letenku, která bude úředníkovi svítit jako zaplacená. Tento způsob je neprůstřelný a naprosto legální. Předem upozorňuji, že se jedná o placenou službu – jednorázový poplatek 10 USD. Celý systém trnasparentně popisuji v knize.
Upozorňuji, že každým rokem se zákony a pravidla jednotlivých zemí mohou lišit. Postup úředníků rozvíjejících se zemí je navíc skutečně hodně nahodilý.
Co kromě letenky musíte mít?
Před tím než budete překračovat hranice, měli byste navštívit oficiální webové stránky velvyslanectví dané země a podívat se, jaké doklady po vás mohou být úředníkem vyžadovány. Neoficiální informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Podle mých dosavadních zkušeností jsou informace pravdivé, ale nelze to tvrdit pro všechny státy s jistotou.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Diky za tipy 😉 jen kdyz si udela rezervaci na Letusce tak mi to nehodi v AJ, ale snad to bude stacit tak jak mam 🙂 (potrebuji pro Kanadu)
Ahoj! Myslíš v pdf? PDF může být v angličtině, je potřeba každopádně objednávat na portálu letuska v angličtině, tedy např. odkaz https://www.letuska.cz/en/
Jinak jsem potkal např. německé backpackery a ti měli letenku v němčině a prošla. Může to být ale případ od případu, na jakého úředníka zrovna narazíme…
jasne, me napadlo az pak prepnout na strance do AJ, tak proto mi to prislo v cestine 🙂 ale neni problem kdykoliv udelat novou rezervaci ze 🙂 dikes 😉
Ahoj, můžu se zeptat, jak ti to dopadlo s tou Kanadou? Zrovna řeším něco podobného. Moc díky 🙂
Ahoj Martino,
v Kanadě jsme měli v záloze připravenou zpáteční „fake“ letenku a navíc jsme měli dostatek financí na účtu, pro případně pokrytí zpáteční letenky navíc. Úředník u mě ani u Janči nevyžadoval prokázání.
Diky za tipy,
me pani v Paname na letisti pri prestupu na let do Ekvadoru sama zarezervovala letenku z Quita do Limy (v nesmyslne cene asi 15tis kc)… ale samozrejme to byla jen rezervace a kdyz jsem ji nezaplatil tak propadla 🙂 a oba jsme byli spokojeni 🙂
Wow! Skvělá paní na letišti 🙂
Super článek, Martine! Určitě se to bude někdy hodit a takový postup by mě asi nenapadl.
Zajímavé! Asi se na kurz přihlásím. Zatím jsem si našla v překladači, že fake znamená falešný a backpacker je batůžkář. 🙂 (Bohužel v důchodovém věku už s angličtinou nezačnu, raději budu pilovat základy jiných tří jazyků…)
Ahoj,
nevím jestli dělám něco špatně, ale při pokusu o rezervaci letenky je jediná možnost platby online-kartou. Když platba neproběhne, hodí mě to zpátky na výběr platby. Může mi prosím někdo poradit, jak na to, abych nemusel letenku platit?
Děkuji.
Ahoj Jirko, díky za Tvůj dotaz. V případech, kdy bookuješ let datumově blízko, pak je platba jen kartou. Je potřeba zvolit jiné datum. Tuším, že je tam booking 3-5 dnů před odletem jen platba kartou.
Ahoj, mam velkou prosbu o pomoc. Pozitri odletame do Thajska kde se chceme zdrzet po dobu cca 1 mesic a pak dale cestovat po okolnich zemich. Problem je ze bychom mohli potrebovat rezervaci zpatecni letenky, ale i kdyz jsem nastavil datum az na 12.4. ,stale to po me rovnou chce udaje o kreditni karte. Nevis prosim co s tim? Dekuju mockrat.
Ahoj Michale,
díky za komentář. Napsal jsem Ti rovnou email 🙂
Ahoj Martine,
objednávám letenku u Letušky a adresuto po mě chce ! 🙁 Nevíš prosím co to?
Ahoj Magdo,
to je zvláštní, teď jsem to vyzkoušel a jde mi to bez požadavku na vyplnění adresy. Pošli mi příp. maila se screenem a zkusíme na to mrknout 😉
Ahoj Martine,
skvely clanek! Teorii chapu, ale naskytl se mi problem, kdyz jsem se chystala zabookovat letenku pres letuska.cz. A to tu „letenku“ potrebuju az na unor 2017, nepustilo me to pres vybrani zpusobu platby. Mohl by jsi mi s tim prosim pomoct? Moc prosim!
Dekuju predem a preju hezky den!
Anetta
Ahoj Anetto,
už jsme to vyřešili po emailu, přeju šťastnou cestu! 🙂
Ahoj Martine,
děkuji za tvůj skvělí návod a jen bych se chtěl ujistit.
Když vyberu požadovaný let a dostanu se do druhé fáze, tak vyplním jméno, příjmení, telefon a e-mail..nadále to po mě vyžaduje způsob platby..tady si nejsem jistý co mám zvolit..platba na pobočce? Dál jsem nepokračoval, jelikož si nejsem jistý abych něco nepokazil.
Mohl by si mi prosím do e-mailu poslat podrobnější návod 🙂
Děkuji Lukas
Ahoj Lukáši,
přesně tak, v dalším kroku dáš platbu na pobočce! 🙂
Ahoj skvělý článek.potřebuji poradit letím do kanady.. může se stát ze by mně nepustili.kamarád letěl praha-polsko a tam mnel přestup do tý kanady ale bez důvodu ho nepustily tak se musel vrátit.je nato nějaký zákon jak se tomu bránit.. díky
Zdravím,
dělal jsem si nyní booking letenky, přepnul jsem do angličtiny, vybral platbu na pobočcce, ale letenka(booking) mi v pdf stejně nepřišla, nevíte, kde by mohl být problém?
Díky moc
Ahojky Honzo. Mám stejný problém 🙁
Ahoj Honzo, Ludmilo,
díky za info, letuska změnila podmínky a aktuálně již nezasílá PDF na email. Můžete ale skočit zpátky na web letusky a zadat číslo rezervace, které vidíte v mailu, který vám byl zaslán a z webového prostředí letusky už dáte Print a zdroj tiskárny zvolíte PDF. Právě jsme to provedli při překročení hranic z Kolumbie do Ekvádoru a funguje to dobře. Brzy zapracuji rovnou do článku!