PRÁCE NA DÁLKU

Martin Rosulek

 

Vítám vás v sekci Práce na dálku, kde sdílím své myšlenky o tom, jak pracovat, abychom dosáhli větší svobody. Najdete zde i konkrétní metody a postupy, které osobně využívám.

Práce není místo. Práce je a bude vždy činnost.

Práce není život. Pokud milujeme svoji práci ani tehdy není práce náš život. Mám za to, že život je o vnitřní harmonii a souznění, nalezení sama sebe, sdílení a předávání svých zkušeností na další generace. A je to především ta činnost, kterou naplňujeme svůj život a cítíme vnitřní uspokojení.

Digitální nomádství není jen o freelancingu nebo podnikání. Můžeme být zaměstnancem a přesto cestovat po světě.

Čím déle jsem na cestách, tím více si uvědomuji, že pracovat bychom měli především na svém vlastním snu a nikoli trávit čas tím, že si vyděláváme peníze proto, abychom měli na zaplacení nájmu a složenek.

Práce na dálku má spoustu alternativní názvů a spojení jako je home-office, homeworking, telework, externí práce, distanční práce, remote práce a mohli bychom pokračovat. V zásadě se jedná o práci, kterou lze dělat přes internet.

Průkopníci byli digitální nomádi, avšak ten největší boom zaznamenal distanční způsob práce v době pandemie koronaviru COVID-19, kdy je omezováno setkávání lidí a jejich blízký kontakt. Firmy umožňují zaměstnancům pracovat z domova a dále se upravují vnitrofiremní procesy pro větší flexibilitu práce.

Práce na dálku je nový normál. Vydělávání peněz na internetu je nový normál.

V České republice je práce na dálku upravena v zákoníku práce v ustanovení § 317. Přestože se nejedná výslovně o tzv. práci na dálku, lze ustanovení aplikovat, protože upravuje postavení zaměstnance, který nepracuje na pracovišti zaměstnavatele.

DOHODA O VÝKONU PRÁCE NA DÁLKU

Dohoda o výkonu práce na dálku je vhodná pro zaměstnance, kteří vykonávají nebo chtějí vykonávat práci z jiného místa než je pracoviště zaměstnavatele (např. homeoffice, rekreační chata, zahraničí). Je možné ji uzavřít jako samostatnou dohodu anebo jako dodatek k pracovní smlouvě, DPČ i DPP.

Dohoda o výkonu práce na dálku by měla obsahovat:

 1. sjednání místa, kde bude práce na dálku vykonávána,
 2. rozsah práce,
 3. komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,
 4. způsob zadávání a kontroly práce,
 5. způsob rozvržení pracovní doby,
 6. způsob náhrady nákladů při práci na home office.

Uplatněte slevový kupon DIGITALNINOMADSTVI a získejte 15% slevu na vzor dohody o výkonu práce na dálku.

KDE HLEDAT PRÁCI NA DÁLKU

Pokud začínáte hledat flexibilnější pracovní pozici, která umožňuje homeoffice či přímo práci na dálku, můžete zkusit prohledat:

 • Facebook skupiny
 • Inzertní portály (startupjobs.com, remoteok.io,...)
 • LinkedIn
 • Twitter (hashtag #pracenadalku #remotework)
 • Vyhledávač Google (klíčové spojení "nabídka práce na dálku)

Aktuální doba je velmi příznivá pro práci na dálku a mnoho společností přizpůsobuje své procesy, aby zaměstnancům nabídly možnost pracovat z domova.

práce na dálku kde hledat

práce na dálku online internet

Nemusíte mít speciální dovednosti a schopnosti. Zkuste jednoduché zakázky, které můžete najít také na Webtrh.cz, v zahraničí Upwork.com.

Anebo nabídněte nějakou svoji práci na Stovkomat.cz, v zahraničí Fiverr.com.

Zkuste neplacenou stáž či spolupráce, kde se naučíte nové dovednosti a získáte praktické know-how. Často je to lepší než peníze.

Můžete se zkusit pustit do vlastního projektu anebo založit e-shop. Vzdělávejte se a věnujte mu pravidelně několik hodin týdně. Oslovujte a hledejte spolupracovníky, kteří se do projektu nadchnou a budete spolupracovat na dálku.

Anebo se k nějakému takovému týmu přidejte. Jakmile najdete zajímavý projekt na internetu či sociálních sítích, nebojte se jim napsat a nabídněte své dovednosti a svůj čas.

V každém případě, ať už budete pracovat na vlastním projektu anebo získáte práci na dálku v nějaké firmě, čeká vás nová etapa.

Nebude to jednoduché.

Práce na dálku není páteční home-office, kdy doma relaxujete a občas zkontrolujete, jestli nepřišel pracovní e-mail.

Práce je činnost. Záleží na vás, jak ji budete dělat.

NABÍDKA PRÁCE NA DÁLKU

Nabídky práce na dálku jsou v dnešní době stále častější. Původně byla práce na dálku umožňována pouze programátorům, vývojářům a případně marketingovým specialistům.

Dnes však práce na dálku představuje obrovské spektrum činností, které můžete dělat.

 • Grafika
 • Copywriting
 • Reklama a prodej
 • Virtuální asistence
 • Sociální sítě
 • Editace videa nebo audia

Dle aktuálních zkušeností, konkrétní nabídky práce najdete nejčastěji na inzertních portálech anebo ve facebookových skupinách.

nabídka práce na dálku

KNIHY O PRÁCI NA DÁLKU

Práce na dálku

Kniha od autorů Jason Fried a David Heinemeier Hansson, zakladatelů společnosti 37signals (Basecamp) ukazuje nejdůležitější aspekty distanční spolupráce, včetně praktických tipů.

Je dostupná česká verze od nakladatelství Melvil. Přečtěte si podrobnou recenzi knihy.

Digitální nomád

Praktická kniha, která dává návod, jak začít pracovat na dálku a zároveň cestovat. Rozebírá trend digitálního nomádství a krok za krokem čtenáře provádí co vše je potřeba zařídit a zvládnout.

Kniha a e-book od Martina Rosulka, který ji sepsal na základně vlastních zkušeností.

Energie, vitalita, dlouhověkost

Doplňky stravy

Široká škála doplňků stravy, zdravých potravin a kosmetiky, které vám pomohou cítit se lépe, být produktivnější a udržet si duševní rovnováhu. Od adaptogenů až po vitamíny. Na jedné webové stránce :-)

 

COVID-19

Jak práci na dálku ovlivnil koronavirus

Bezpečné připojení na internet není samozřejmostí. Pokud vaše práce závisí na internetu, WiFi, mobilních datech a chcete ochránit své soukromí a osobní informace, využívejte bezpečnostní nástroje. Používejte silná přihlašovací hesla, ideálně správce hesel (password manager), dvoufázové zabezpečení a VPN.

Služba VPN (Virtual Private Network) zajišťuje bezpečný a šifrovaný přenos dat přes internet, chrání vaše osobní údaje a online aktivitu před neoprávněným přístupem. Můžete maskovat svoji IP adresu, umožňuje anonymně procházet internetem a chránit vaši digitální identitu. VPN zajišťuje také bezpečné připojení k veřejným Wi-Fi sítím, což je ideální pro cestování, práci na dálku či investování odkudkoli skrze PC či mobilní zařízení. VPN je vhodné mít na PC i na mobilu.

BEZPEČNOST a OCHRANA SOUKROMÍ

Poslechněte si podcast, ve kterém se věnuji aktuálnímu tématu, jaké důsledky pozitivní a negativní má Covid-19 na práci na dálku a digitální nomádství.

VPN NordVPN

NordVPN používám osobně a mohu doporučit z vlastní zkušenosti.

- Martin Rosulek, 17. 1. 2024

PRÁCE NA DÁLKU A PODNIKÁNÍ

Můj příběh

Cestování a podnikání jsem spojil v experiment životního stylu digitálních nomádů. První velkou jízdou byl pro mě odjezd do Austrálie v roce 2011. Následovala Jihovýchodní Asie a od té doby jsem na cestách. Dokončil studia v ČR a ihned se vydal do světa. Své podnikání jsem uzpůsobil pro práci na dálku.

Začal jsem jako freelancer a dnes transformuji ideje a nápady v efektivní online projekty. Podnikám a investuji.

Rok jsem strávil v Kanadě, procestoval jsem Thajsko, Kambodžu, Vietnam, Laos, sedm států ve Střední Americe, od Kolumbie až po Bolívii, také Bali a samozřejmě řadu evropských zemí. Strávil jsem také 2 měsíce v Maroku, ale ta pravá Afrika mě ještě čeká.

Pořídil jsem obytnou dodávku a vydal se s Míšou a border kolií Daisou do Španělska (přes Itálii a Francii) a další sezónu podzim/zimu na balkán do Albánie skrz Chorvatsko a Černou Horu, dojeli jsme až do Řecka na ostrov Korfu.

V roce 2024 mě čeká Indie. Míst, které chci procestovat je stále mnoho. Digitální nomádství je životní styl, umožňuje mi stále růst, poznávat druhé i sama sebe a prožívat úžasné přítomné chvíle na planetě Země.

PRÁCE NA DÁLKU

Myšlenky, nápady i konkrétní metody a postupy, jak pracovat odkudkoli

jak vytvořit mobilní aplikaci
V dnešní digitální době je mobilní aplikace nejen skvělým nástrojem pro podnikání, ale i prostředkem, jak přinést inovativní nápady přímo do rukou uživatelů. Pokud jste někdy přemýšleli o tom, jak vytvořit vlastní mobilní aplikaci, jste na správném místě! Ať už máte revoluční podnikatelský nápad, chcete nabídnout řešení konkrétního problému, nebo se prostě jen chcete naučit
jak založit blog
Založení blogu je fascinující cestou, která vám umožní sdílet své myšlenky, zážitky a odborné znalosti s celým světem. Ať už chcete psát o svých koníčcích, budovat osobní značku nebo dokonce generovat příjem, blogování nabízí neomezené možnosti pro kreativitu a růst. Představte si, že máte prostor, kde můžete svobodně vyjadřovat své názory, inspirovat ostatní a zároveň
práce v Japonsku

Práce v Japonsku

Jak se dá sehnat práce v Japonsku? Dá se skloubit cestování a práce v životní styl podobný digitálním nomádům a dlouhodobým cestovatelům? Mezi Čechy přibývá čím dál víc lidí, kteří cestují a zároveň u toho pracují na dálku anebo na místě. Kromě oblíbené Kanady a Nového Zélandu jsou pro Čechy čím dál více lákavější asijské
working holiday v Japonsku
Working holiday v Japonsku je program pro mladé mezi 18 – 30 roky, kdy můžete pracovat a cestovat v Japonsku po dobu jednoho roku. Podmínky pro získání víza do Japonska v programu Working Holiday nejsou nijak obtížné a přestože existuje omezené množství vydávání víz pro ČR, program je dlouhodobě dostupný téměř pro jakéhokoli zájemce. Japonsko
nomadfest bansko 2022
Bansko  je malá vesnička v horách v Bulharsku, asi 2 hodiny autem od hlavního města Sofie. Vesnice se 7 tisíci obyvatel známá v posledních letech díky lyžařskému centru a zimnímu vyžití dnes prožívá další proměnu. Upoutala zájem digitálních nomádů, kteří se již 3. rokem zde setkávají v rámci týdenního festivalu. V roce 2022 přijelo více
digitální koně dostihy Zed Run
Když jsem poprvé řekl, že jsem si koupil digitálního koně, nikdo tomu moc nerozuměl, nechápal, o čem mluvím a říkal si, že jsem asi zbláznil. Digitálního koně, co to je? K čemu ti to je? Někdy jsem se rozpovídal o tom, že s ním jezdím digitální dostihy a hned následovalo pár nechápavých otázek o tom,
TOP
Sdílejte tento článek