Nazývají to různě, ale stále častěji mluví o tzv. 4. průmyslové revoluci. Tato revoluce nebude jen další v řadě. Změní totiž lidskou bytost, a to nejen v myšlení a životním přístupu. Technologie, která byla dříve pouze nástrojem se stane lidskou součástí. Slýcháváme o 3D tiskárnách, změnách DNA, alternativních zdrojích energie, samořídících autech, vesmírném internetu, ale co to všechno znamená?
Staneme se superčlověkem…
Lidé vždy používali nástroje. Naše ruka, dlaň a palec v opozičním postavení je vrcholem evoluce a umožnil nám, si doslova ochočit jakýkoli nástroj.
Dnešní nástroje jsou ale natolik vyspělé, že je dokážeme integrovat s lidským tělem a zlepšit jeho vlastnosti či schopnosti.
Mohlo to začít mobilním telefonem, který jsme drželi v ruce. Za několik málo let už nebudeme potřebovat ruce k tomu, abychom někomu zavolali. Mobilní telefon nebudeme potřebovat ovládat ani chytrými hodinkami (Apple Watch) ani brýlemi (Google Glass). Stane se součástí nás.
Naše těla se stanou hi-tech. Moderní technologie naprosto proniknou do lidských těl. Stanou se jejich nepotradatelnou součástí.
To je mimochodem poměrně rozdílný přístup od virtuální reality (kdy vlastně my vstupujeme do technologie, nikoli technologie do nás).
Čtvrtá průmyslová revoluce
Čtvrtá průmyslová revoluce je o spojení technologických systémů, fyzických a biologických.
Čtvrtá průmyslová revoluce mění nás samotné. Mění lidskou bytost.
Lidský mozek je jedním z nejméně probádaným kouskem. A tato revoluce se k němu bude velmi silně vázat. Postupně začneme provazovat jednotlivé hi-tech komponenty s nervovým systémem člověka.
Přijdou pilulky, díky kterým se naučíme cizí jazyk a přijdou technolgie, díky kterým do sebe doslova uploadujeme (nahrajeme) schopnost, kterou budeme potřebovat. Propojení s nervovým systémem nám umožní vykonávat tuto schopnost nejen nerovově, ale také fyzicky (biologicky).
Propojení člověka s technologiemi nemůžeme ignorovat.
Změna priorit lidského života
Někteří vizionáři hovoří dokonce o nové renesanci, která se spolu se 4. průmyslovou revolucí pomalu probouzí.
Steward Wallis z New Economic Foundation hovoří o tom, že současně potřebujeme nový ekonomický model. Nemyslí tím něco jiného než kapatalismus nebo socialismus. Potřebujeme změnu v systému, která naplní potřeby každého jedince na této planetě.
Udržitelnost jako nový zlatý grál
To znamená, že se nebudeme tolik soustředit na izolovaný růst určitých ekonomických či sociálních hodnot. Důležitější než růst bude udržitelnost. Tato udržitelnost bude vycházet z maximalizace úsilí lidstva v jednotlivých disciplínách.
V žádném případě zde však nemyslíme izolované disciplíny a obory. Naopak, budoucnost je nakloněna propojeným disciplínám, kreativitě a multipotencialismu.
Změna priorit přichází ve chvíli, kdy si uvědomíme, že chceme žít jinak.
A v této chvíli přichází změna priorit nové generace, která se rozhodne žít jinak než její rodičové.
O čem častěji uslyšíte?
Alternativní zdroje energie jsou budoucností. Vydobití nezávilosti na ropě změní historii lidstva.
Už to nebude jen o čisté energii, čístém vzduchu a čísté vodě. Ale stále častěji se bude hovořit také o čisté půdě.
Plastické hmoty přestanou existovat. Naše výrobky budou biologické.
Každá domácnost bude mít svého robota. Jako Bill Gates prohlásil Jeden počítač v každé rodině, bude brzy platit jeden robot do domácnosti. A za pár let bude jeden robot přece jenom málo. Mno, kolik máte v rodině počítačů dnes?
Největší výzvou nebude tvorba, ale distribuce a skladování (potraviny, energie, atd.).
Alternativní vzdělávací metody budou prostupovat do školního „dinosauřího“ systému.
V technologiích dojdeme tak daleko, že díky nim získáme přístup k cizím myšlenkám a emocím. Tento přístup bude nabourávat svobodu a nezávislost myšlenek. Sdílení osobních informací tak už nebude jen volbou (odkliknutím obchodních podmínek při registraci na Facebook), ale bude nutností pro fungování v novém „moderním“ světě.
Genetické inženýrství a změny v DNA nám nabídnou možnost „hrát si chvíli na Boha“. Je to ale správné? Je to morální? Je to ten správný směr lidstva?
Přijetí odpovědnosti jednotlivce bude stěžejní pro urychlení změn a pokrok.
Proč o tom píšu?
Čím déle jsem na cestách a v neustálých experimentech okolo digitálního nomádství, tím více cítím vazbu k tomu, co se děje a jak reagujeme jako lidstvo na planetu Zemi. Budoucnost lidstva, stejně jako „našeho světa“ (Země, internet nebo virtuální realita a co je to vesmír?) mě doslova fascinuje. Ano, technologie hrajou velkou součást mého zájmu, protože jsem přesvědčem, že velmi podstatně ovlivňují náš každodenní život a do budoucna budou hrát stále významnější roli.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.