Digitální nomádi pracují na dálku, a to téměř z jakéhokoli místa na světě. Většinou k tomu potřebují jen notebook a připojení na internet.
Nomad-gram představuje ukázkové nastavení vlastností, schopností a dovedností digitálního nomáda. Životní styl, který představuje časté cestování a netradiční způsob práce, vyžaduje od jedince určité předpoklady.
Za nejzásadnější považuji schopnost přizpůsobit se. Při cestování a změně zaběhlého režimu se dostáváme do nových situací a jsme nuceni vystoupit z naší komfortní zóny. Naše flexibilita a schopnost reagovat na nové prostředí a problémy se odrazí nejen ve způsobu, jakým to vyřešíme, ale především v tom, jak se u toho budeme cítit.
Při nomádském životě je stejně jako při tradičním pojetí důležité, abychom cítili životní naplnění a smysl života.
Žijeme ve velmi dynamickém a turbulentním prostředí. Naše schopnost učit se novým věcem bude rozhodující. Udržíme tempo života?
Tip na článek: Jak mi Paretovo pravidlo 80/20 pomáhá k delegaci a automatizaci
Jako každá vlna má svůj vrchol a pád, tak i každý z nás má své chvíle vítězství a chvíle trápení. To, jak budeš reagovat na tyto okamžiky určuje, kým skutečně jsi.
Digitální nomádi stále postrádají mezinárodní legislativu v oblasti práce na dálku a podnikání. Odjíždí do zahraničí a uvádějí většinou pouze turistický pobyt. Pečlivě si hlídají vízovou povinnost a v některých případech dělají tzv. visa run.
Vytvoření si optimálních pracovních podmínek je při neustálém cestování velkou výzvou pro každého nomáda. Řada preferuje coworking, jiní pracují rádi v kavárnách, hotelech či hostelech.
Protože digitální nomádi pracují nejčastěji jako freelanceři nebo podnikatelé, nastavení priorit a hospodaření s časem je pro ně zásadní. Někteří se nechají zlákat exotickou krajinou a zahraničními lákadly a sveřepě bojují s prokrastinací a leností pracovat.
Volba cílové destinace pro práci na dálku je velmi důležitá. Nomádi hodnotí mnoho kritérií mezi kterými nechybí ani životní náklady. Pokud totiž cestujete v zemi, která je tzv. „dražší“, náklady na život budou samozřejmě vyšší. To může znamenat také pokles vaší životní úrovně. Navíc během cestování přichází vždy neočekávané výdaje. Je potřeba s nimi počítat.
Prevence rizik je jednoznačnou prioritou digitálních nomádů. Ztráta osobních dokladů, pracovní elektroniky či cenností je velmi nežádoucí. Problém, který byste v České republice vyřešili během několika minut, vás může v cizí zemi stát i několik dní. Pojištění je nutnost. Je třeba být obzvláště opatrný.
Ač se může zdát, že digitální nomádi cestují a pracují odkudkoli zcela spontánně, plánování je jim skutečně vlastní. Pro začínající digitální nomády je plánování vůbec nejlepším způsobem, jak svoji práci posunout na úroveň digitálního nomádství.
Nomádi jsou minimalisté. Musí si umět zabalit ideálně do příručního zavazadla. Cítí, že to nejdůležitější co mají, nejsou věci. Materialismus jim není blízký.
Ačkoli nomádský způsob života může znít přelétavě, nomádi jsou často lidé, kteří si zakládají na vztazích. Je pro ně samozřejmě velmi obtížné budovat dlouhodobé hluboké vztahy. Někteří to kompenzují rychlým a krátkým přítelstvím. Mnohem intenzivněji tak prožívají přítomný prchavý okamžik.
Práce není ani místo. Je to činnost. Je jen na Tobě, kde ji budeš dělat.
Digitální nomádi už nejsou jen programátoři a online marketéři. Vznikají tu další skupiny těch, kteří dokázali posunout svoji práci, že ji mohou vykonávat na dálku.
Digitální nomádi mají dočista jiný přístup k práci a podnikání než tradiční zaměstnanci a podnikatelé. Primárním cílem nomádů je být v pohybu, poznávat jiné krajiny a neustále zažívat nové zážitky. Netouží po finančním zbohatnutí ani kumulaci majetku. Digitální nomádi využívají své schopnosti a znalosti k tomu, aby díky odvedené práci mohli nezávisle cestovat. To je činí sťastnými!
Práce grafika může být náročná na výkon PC, ale většinou lze uzpůsobit pro práci na dálku. Grafiku lze prodávat na míru či skrze fotobanky.
Pro řadu cestovatelů je focení koníčkem. Někteří berou fotografie skutečně vážně a svým koníčkem si vydělávají. Ať už focením na míru či skrze fotobanky.
Pracují pro klienty anebo podnikají. Dodávají produkty na míru či je opakovaně prodávají jako šablony, pluginy, aplikace, software, atd.
S rozvojem internetu se pole pro marketéry neustále rozšiřuje. Pracují nejčastěji pro klienty jako specialisté ve svém oboru.
Pokud máte rádi psaní a tvorbu obsahu, pak je copywriting ideální prací. Lze ji bezproblému dělat na dálku. Nejčastěji budete v pozici freelancera.
Video obsah je stále žádanější a ti, kteří mají znalosti toho mohou skvěle využít. Tvoření a editace různých formátů videí - na míru či do fotobanky.
Obrovská kategorie - prodej přes internet je specifický a s rozvojem technologie nabízí přitažlivé formy obchodování.
Celou řadu asistenčních činností v obchodu a reklamě lze dělat na dálku. Více či méně odborné činnosti jsou delegovány a vám se tak nabízí nová pracovní pozice.
Nemusíte pracovat na dálku, ale práci si lze najít i na konkrétním místě. Jen je nutné si pozorně vybírat destinace.
Vaši pracovní pozici si můžete jednoduše vymyslet. Nic není nemožné. Stále více lidí dokazuje, že cestovat a pracovat lze v jakémkoli případě.
Největší risk 21.století je hrát na jistotu a dělat jen to, co dělají ostatní.
Digitální nomádi celý srdcem. Někteří je nazývají kočovníci, jiní světoběžníci či moderní emigranti. Jednoduše ti, kteří spojili svoji práci s cestováním a pononořili se do těch největších hlubin dlouhodobého vagabondingu.
Tito nomádi nepovažují svoje cestování za dovolenou ani za pracovní cestu. Jejich kombinace práce a cestování je v naprosté symbióze.
Jejich životní styl je protkán nepřetržitým cestováním, které je silně a nutno říci, že individuálně ovlivňuje.
Hodně lidí nyní cítí, že pouhé 4 týdny dovolené za rok jim nestačí. Našli proto možnost, jak si vzít část práce s sebou na cesty. Příležitostní nomádi se jednou či několikrát v roce rozhodnou krátkodobě pracovat ze zahraničí.
Může se jednat také o prodlouženou dovolenou. Tyto extra dny jsou kompenzované odpracovanými hodinami během dovolené.
Jedná se o model, který využívají podnikatelé a pracovníci na vedoucích pozicích. Stále častěji je ale nabízen také zaměstnancům.
Zjisti, jak jsem se dostal k digitálnímu nomádství a jak cítím životní styl digitálních nomádů dnes.
Přes noc se full-time digitálním nomádem nestaneš. První krok ale udělat musíš.
Život digitálních nomádů není růžový. Není to jen to krásné. Slunečné pláže, tyrkysové moře, plavby na jachtách a v ruce tablet od Apple. Tato představa spolu s tím, že budete vyřizovat e-maily z pláže a upíjet studený koktejl nemůže být více vzdálená od skutečnosti.
Někteří hovoří o hrstce vyvolených. Říkají, že digitální nomádství zní pro uši moc hezky, ale je to tak trochu růžový sen. Nemůžeme přece jen tak skončit v práci, musíme platit nájem, paušál a další závazky. Jak bychom asi vydělávali, když bychom cestovali?
Být digitální nomád ale neznamená pracovat z pláže. Je skvělé mít možnost relaxovat na těchto místech, experimentovat s brainstormingem a povolit si uzdu fantazii.
Digitální nomádi se setkávají s řadou cestovatelských i pracovních problémů.
Pracovat z Asie je nákladově levnější, ale čím dále jste od Evropy, tím více musíte počítat s posunem času. Internetové připojení vám nemusí umožnit doručit výsledek práce včas. Protože se nemůžete účastnit schůzek osobně, můžete přijít o řadu klientů či ztratíte vyjednávací pravomoci.
Kvůli vízovým povinnostem musíte určitě destinace opustit po měsíci nebo dvou. Musíte si zvykat na neustálé změny prostředí.
Každodenně řešíte otázky stravování a s novými místy přichází i chybná rozhodnutí. Vždy není možné anebo si nestihnete vyžádat reference dopředu.
Mezinárodní situace komplikuje stále častěji dopravní spoje. Moderní nomádi už zažili Vánoce, které nestrávili se svojí rodinou. Distantní kontakt, který supluje skype nemůže nikdy nahradit osobní setkání.
Pokud už se rozhodneme odcestovat na delší dobu, je třeba zařídit celou řadu záležitostí tady v České republice. Často žádámé své blízké či kamarády o menší či větší laskavosti.
Častá a jednoduchá odpověď na problémy zní: Dej se do práce. Myšlenky, které neuvedeš do akce, zůstávají bez hodnoty.
Začni s tím, co máš, nikoliv s tím, co nemáš. Abys ses někam dostal, musíš odněkud odstartovat. Jinak se nikdy nikam nedostaneš.
Kniha, která Ti ukáže, jak cestovat a zároveň pracovat. Práce na dálku, online kancelář, nezávislé cestování. Návod, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.