Krakow se dostává do TOP listu jako destinace pro digitální nomády. V druhé půlce roku 2016 jsem se proto rozhodl poznat ho o trochu blíže. Vydal jsem se na 2 týdny nasát co nejvíce atmosféry Krakowa a zažít, jak se mi pracuje v této rozvíjející se evropské destinaci. Report o tom, jak se mi tu líbilo, co jsem v Krakowě stihl navštívit a také trochu o zkušenostech a pocitech z práce na dálku.
Jak z Prahy do Polska?
Polski bus je nejznámější přepravce, a to především díky slevovým akcím. Pokud vychytáte slevu, ceny začínaji na 1 zl. Přestože nechytíte slevy, cena za autobus z Čech do Polska není příliš velká.
My jsme chtěli dojet rovnou do Krakowa a nakonec se rozhodli pro spojení Praha – Wroclaw – Krakow.
Polski bus z Prahy (Florenc) do Wroclavi stál 75 zl. Spoj Wroclaw do Krakowa za 16 zl.
Alternativní cesta vede z Prahy do Brna a z Brna do Krakowa. Cenově zajímavě vypadají spoje přes BlaBlaCar (bývalý Jizdomat.cz), ať už jen na straně ČR anebo rovnou do Krakowa. V našem případě jsme nedokázali najít časově sladěné spojení.
Spojení Polski bus Praha – Wroclaw a následující Wroclaw – Krakow jsou různé autobusy. Nenechte se zmást webovou stránkou Polskibus a nechte si na přestup minimálně půl hodiny vzhledem k možnému zpoždění na silnicích. Autobusy na sebe vzájemně nečekají.
Pokud si budete chtít udělat zastávku ve Wroclawi, počítejte s tím, že autobusova zastavka je přibližně 1,3 km do starého města.
Krakow
Hlavní autobusové nádraží, kde staví také Polski bus, je 1,4 km od starého města. Do centra tak dojdete snadno pěšky.
Staré město Krakow, Old town
Stará část Krakova velmi připomíná Prahu. Velké náměstí, které je obklopeno krásnou architekturou. Celou oblast lze velmi pohodlně projít pěšky a udělat si tak půl i celodenní výlet. Cihelná architektura mě velmi oslovila, trochu připomněla i Rigu v Lotyšsku.
Na náměstí se pořádá řada akcí od expozic, dnů otevřených dveří až po menší koncerty.
V noci se náměstí promění v magické místo se spoustou světýlek, koňská spřežení čekají na zvědavé turisty a busking najdeme skutečně téměř na každém rohu. Řada streetových hudebníků jsou ale skuteční poloprofesionálové. Nejen, že prodávají svá CD, ale mají také vizitky, vlastního manažera, který odbavuje zájemce, zatímco oni hrajou, najdeme zde odkazy na webové stránky či přímo YouTube kanál. Tomu říkám promo jak má být! Ještě chyběl Instagram a doporučený hashtag! Umělcům doporučuji článek Jak prodávat umění online.
Ubytování v Krakowe
Centrum, tedy staré město nabízí skutečně velký výběr možností ubytování. Pokud se rozhodnete jet na prodloužený víkend, doporučuji provést rezervaci s několika denním předstihem.
My jsme dělali rezervaci ve úterý večer na hostel Flamingo na čtvrtek až neděli. Projížděli jsme jak Booking.com tak Hostelworld.com. Jak jsme se tak rozhodovali s Jančou přes skype, který hostel bookneme, dvakrát se nám stalo, že už nebyly místa. Proto doporučuju rezervaci s předstihem, především v měsících květen – srpen.
Booking a Hostelworld mají často různé ceny pro stejné hostely. Vyzkoušejte proto oboje. Zkuste také mobilní aplikace, někdy tam jsou ceny levnější. Pokud budete dělat rezervaci přes Booking.com, doporučuji využít cashBack portál, který vám vrátí 3% z ceny rezervace. Skvělá možnost, jak ušetřit peníze.
Kde se najíst v Krakowě
Skvělé a levné jídlo, ať už na obědy nebo večeře, najdete hned u vlakoveho a autobusového nádraží. V horním patře obchodního domu Krakowě je jídelní koutek s širokou nabídkou jídel (polská kuchyně, arabská, americká KFC, atd.). Nejvíc se mi líbili švédské stoly typu „naber si co chceš“, zaplať 3.49 zl za 100g. Dobře naložený talíř si tak dáte do 15 zl. (90Kč).
Výborné obědové menu najdete hned za severní branou starého města ve vegetariánské retauraci Jabalo. Já osobně mám rád maso, ale tady mě mile překvapili, vaří skutěcně dobrá vegetariánská jídla. Polední menu za 15 zl s polévkou, hlavním jídlem a dezertem. Holky mají problémy to sníst všechno 🙂 Co nesníte si můžete odnést v take away boxu. Zastavte se včas přesně na 12 hodinu polední, o pár minut později se navalí velká spousta lidí.
Alternativou jsou polední menu hned vedle za 12,50 zl. Polévka, hlavní jídlo a šťáva. Nic extra nečekejte, ale není to špatné.
Výborně se najíte v restauraci Koko, nedaleko náměstí ve starém městě. Jídla za 14 zl obsahují polévku, hlavní jídlo a salát. Skvělá porce i pro chlapy!
Výlet do Osvětima – Auschwitz a Birkenau
Organizované túry jsou od 79 zl (v centru). Cena 120 zl v hostelu Flamingo nás zaskočila. Každopádně doporučujeme jet na vlastní pěst, ušetříte dost zlaťáků a navíc vás to bude víc bavit.
Autobusy jezdí skoro každou hodinu z hlavního autobusového nádraží v Krakowě. Lístek stojí 14 zl a můžete si ho koupit přímo u řidiče. Doporučuji koupit jednosměrný ať máte flexibilitu při návratu. Cesta trvá 1 hodinu a 20 minut. Do Osvětimy jezdí i vlaky, ale jsou dražší a cesta trvá 2 hodiny, takže jsme zvolili autobus.
Auschwitz je pro veřejnost otevřen od 8 ráno do 7 večera. Do 3 odpoledne je vstup povolen pouze ve skupince s průvodcem – toho si můžete objednat online na stránkách anebo přímo na místě (cena 40-45 zl).
Od 3 odpoledne je vstup volný, ale musíte si dojít pro vstupenku. Doporučuji s předstihem, protože mají vyhrazený určitý počet míst. My jsme si šli pro vstupenku až v půl třetí a vstup jsme dostali na 4 hodinu odpolední.
Ráno jsme se vydali do Birkenau, což byl pracovní a transportační tábor. Je vzdálený asi 3 km od Auschwitzu a funguje zde zdarma autobusová linka (jezdí každých 10 minut).
Vstup do Birkenau je zdarma. Během 2 hodin projdete skutečně všechno. Tabulí pro čtení moc není, ale o to více věcí k vidění a vstřebávání.
Muzeum Auschwitz má mnohem více expozic. Tématicky přesahuje koncentrační tábor a věnuje se také 2. světové válce v kontextu. Upřímně to bylo velmi emotivní a každému doporučuji, aby si našel čas a oblast si prošel.
Shindlerovo muzeum
Muzeum Shindlera patří jednoznačně k místům, které stojí za to v Krakowě navštívit. Ze starého města musíme přejít řeku, je to asi 2 km. V pondělí je vstup zdarma. Otevírací doba od 10 ráno. Když jsem přišel v 10:15, byl jsem hodně překvapený, protože sem viděl velkou frontu před samotnou budovou. Dobrých 15 minut jsme si všichni počkali. Z každé nepříjemnosti se dá ale vytěžit a tohle byl perfektni čas na to, rozpovídat se s Jasonem, klukem ze Singapouru, který nyní žije trvale v Londýně. Nakonec jsme spolu prošli celý muzeum, skočili na oběd a povídali až do 3 odpoledne.
Jedna z výhod práce na volné noze ve slojení s digitálním nomádstvím je ta, že si svůj den můžete přizpůsobit zrovna podle okolností, které se přihodí.
Popracoval jsem pár hodin v neděli, protože jsem věděl, že chci jít v pondělí na volný vstup do muzea. Nemusel jsem navíc hned poté spěchat k práci. Setkání s Jasonem bylo skvělé a rád jsem si ho prodloužil. Od 4 odpoledne jsem otevřel notebook a vrhnul se do práce.
Je tu vůbec co dělat na 14 dní?
V Krakowě jsem strávil 2 týdny a už se mě několik lidí ptalo, jestli je tam dost zábavy a atrakcí na 14 dní. Většina turistů a backpackerů stráví v Krakowě 2-4 dny. Nedokážu odpovědět jednou větou, a to protože jsem nejel do Krakowa jako turista nebo backpacker.
Dva týdny jsem tu zůstal proto, že jsem „normálně“ pracoval. Pravděpodobně jsem viděl stejně a nikoli víc než baťůžkáři, kteří sem přijedou na výlet.
Proč ale zůstávat v Praze, když můžu být stejně tak v Krakowě a pracovat odtud? Proč zůstávat v jakémkoli městě ČR, když můžu vzít notes a vyjet za hranice a nasávat zahraniční atmosféru. Proto jsem jel do Krakowa na 14 dní, abych opět vystoupil z české bubliny, podíval se na další místo, poznal, jaké to je a jak se tam cítím.
Kde nakoupit suvenýry?
Pěkný výběr mají v několika suvenýr obchodech hned za severní bránou směrem do starého města. Mnohem lepší než hledat kdekoli po starém městě, kde sice jsou také malé suvenýr obchůdky, ale roztahané všude možně. Severní brána je prostě jistota 🙂
Strip klub přímo na náměstí
Město, které má strip klub a bordel na nejvýznamnějším náměstí, tak to je Krakow. Ještě k tomu, jak je Polsko náboženská země, nemluvě o tom, že opodál stojí obří chrám – tomu říkám paradox moderního století.
Strip klub je jedna věc, druhá jsou holky s deštníčkama (žluté a červené), které lákají turisty na volný vstup. A třetí a poslední je nepřetržitost provozu i marketingu, a to i dopoledne či v poledne. Eh!
Hrad Wawel, Visla, park a cyklostezka
Jedno z mých nejoblíbenějších míst v celém Krakowě. Hrad Wawel (správně ruiny na Wawelu), který se nachází hned u řeky Visla, kde kolem najdeme perfektní park pro relax a chill a vede tudy taky cyklostezka. Jezdí tu cyklisti, na kolečkových bruslí a hodně lidí tu také běhá. Ideální přes den i v noci. Nevím, jak moc je pití alkoholu na veřejnosti zakázané, ale není problém si nakoupit pár plechovek a v baťohu si je sem odnést a dobře se bavit, klidně i s kytárkou.
Atrakcí je kamenný drak, který čas od času chrlí skutečný oheň. Neexistuje žádný časový přesný rozpis, ale podle pozorování to je přibližně každých 15-25 minut.
Drak je jedním ze symbolů Krakowa. Podle pověsti tu totiž v dávných dobách žil jeden drak a trápil místní obyvatele. Museli mu nosit každý den oběti. Skvělé na této pověsti je to, že se tu neobjevil žádný hrdinský rytíř jako známe z českých pohádek. Jeden polský sedlák se rozhodl podstrčit drakovi mrtvou ovečku, kterou předtím naplnil výbušninou. Jak šalamounské, že? Tohle je ukázka polských řešení obecně 🙂
Cesta zpátky Krakow – Brno
Už jsem byl moudřejší a znal více spolěcností, které jezdí Čechy Polsko (Tyger, Leo, Polskibus, Blabla). Polski bus jezdí Krakow Brno za 49 zl. Nevýhoda je, že první autobus jede v 5 ráno a druhý zároveň poslední v půl jedenáctý (v Brně jste v půl třetí ráno). Tyger express má dobré spoje, ale je o nějakou tu stokorunu dražší. Na Leo Express jsem nedokázal najít spojení, které by mě zaujalo. Vzhledem k přestupům třeba i 2 minuty se mi to zdá trochu risk spoléhat na přesnost vlakových a autobusových spojů.
Zkušenost s BlaBlaCar
BlaBla car nabízel velmi zajímavé jízdy. Vybral jsem jednu za 260 Kč. Moje zkušenost ale nebyla nejlepší.
Proč?
Poté, co jsem dostal potvrzení, že je objednáno, jsem napsal řidiči, kde se srazíme. Odpověď byla, že neví, jestli vůbec pojede. Prý bude vědět zítra. Druhý den jsem mu psal (sám jsem se musel ozvat), jestli má nové informace. Po dalších dvou hodinách jsem se na to vykašlal a rezervoval Polski bus. Chvíli poté mi od něj přišla zpráva, že nejede a ruší jízdu.
Tento řidič měl přes sto pozitivních referencí. Především mě zklamalo to, že na spoje Bla Bla Car se nedá spolehnout. Evidentně řada řidiču vypisuje spoje a čeká jestli se někdo chytne. Když není dostatek lidí, prostě to zruší.
Práce na dálku z Krakowa a coworking?
Moje původní myšlenka pracovat v Krakowě v coworkingu se nakonec nerealizovala. Hodně jsem se na coworking těšil, ale když jsem přijel, neměl jsem vůbec chuť objevovat, zkoušet, hledat. Neměl jsem potřebu. Pracoval jsem z kaváren, hostelů a pracoval jsem i několik hodin v Krakowska Gallery (nákupní centrum). Pro mnoho lidí je takové prostředí rušivé, já ho naopak vyhledávám a mám doslova rád, když kolem mě proudí lidé anebo přinejmenším vidím nějaký pohyb.
Coworking v Krakowě jsem tedy nakonec vůbec nevyzkoušel. Pokud máte zkušenosti a v nějakém jste byli, budu rád za doporučení. Napište klidně do komentářů.
Kavárny v Krakowě jsou skvělé pro efektivní práci. Internet je rychlý a prostředí útulné. Právem je tak Krakow na NomadListu vysoko v hodnocení. Stále více nomádů sem začíná jezdit a psát o Krakowu. Střední a východní Evropa se dostává do příjemné polohy pro digitální nomády i pro ty náročnější. Je tu relativně levno, služby dosahují určitého standardu, infrastruktura je dobrá, politická situace (až na výjimky) stabilní. Slovanská kultura, ačkoli je na první představení trochu studená, se dá skousnout a není vůbec nepřátelská. Jako Slovani máme výhodu, dokonce jsou v kurzu česko-polské vtípky a přetahovaná o slovíčka a jejich význam. Poláci jsou srandisté a u piva dvojnásob.
Krakow byl pro mě dobrou zkušeností. 14 dní není mnoho, ale i tak jsem přišel na skvělé myšlenky. Uvědomuji si, že zahraničí na mě působí kreativně a jsem schopen přemýšlet o problémech a řešeních docela jiným způsobem než v České republice.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.