Není pochyb o tom, že kryptoměny rozproudily žíly nejen pár geekům, ale dnes můžeme s jistotou hovořit o nastupující revoluci blockchainu, která změní náš svět. A popravdě to byl Bitcoin, který zažehl tenhle plamínek. Najednou se tu objevilo něco, co mění podobu a fungování peněz, na které jsme byli zvyklí přes 1000 let. Bitcoin boří status quo a není divu, že se s jeho vznikem a vzrůstající popularitou objevují konspirační teorie. Některé mohou pobavit, jiné nás vedou k hlubšímu zamyšlení o společnosti, ve které žijeme. Ať už spekulujete s Bitcoinem (Je právě teď nejlepší čas k investici do Bitcoinu?) anebo zatím jen z dálky pozorujete svět kryptoměn, myslím, že krátká rekapitulace bude ku prospěchu.
Konspirační teorie hovoří obecně o novém uspořádání světa (tzv. NWO, New World Order). Často se hovoří o vyvolené elitě, která svrhne dosavadní představitele a vlády států a nastolí nový pořádek. Otázka, která nás bude neustále provázet zní: Nejsou to právě dnes ty dny, kdy probíhá v pozadí jedna z největší (r)evolucí v lidských dějinách?
1. Vlády nejvlivnějších států skupují kryptoměny
Už v roce 2013 se objevilo na zahraničním bitcoinovém foru vlákno, které řešilo, jak vlády nejvýznamnějších států světa (především USA a Číny) skupují Bitcoin. Veřejně sice mohou prohlašovat, že jde o měnu, která není aktuálně důvěryhodná a nechtějí ji přijmout za oficiální, ale interní pokyny zní odlišně. Spekulace o čínském oficiální banu nejen ICO (Initial Coin Offerings), ale i Bitcoinu mohou zacloumat cenou všech kryptoměn (a vytvořit ideální příležitost pro nákup?). Přestože tato teorie nebyla nikdy potvrzena a chybí ji (snad veškeré možné) důkazy, donutí nás zamyslet se, jak snadno je společnost zmanipulovatelná. Představa, že vlády nakupují kryptoměny levně, počkají na jejich růst a za pár let třeba právě Bitcoin schválí jako oficiální měnu s výrazně vyšší hodnotou, zní neuvěřitelně (reálně).
Existuje celá řada konspiračních teorií, které jsou na podobné vlně. Nemusí jít o skupování Bitcoinu vládami světa, ale podstatou je vědomé ovlivňování trhu i médií, které pohne s cenou nahoru a dolů. Následují nákupy či výprodeje a elity, které mají interní informace, či celý proces organizují z těchto “tržních změn” jen těží. Nejde ale o peněžní hodnotu, kterou Bitcoin má, jde vytěžení maxima z neodvratného konce. Neodvratným koncem této konspirační teorie je to, že Bitcoin bude světovou měnou a vyhladí peníze do poslední papírovky i kováku. Zajímavé v této souvislosti bylo prohlášení Vitalika Buterina (zakladatele kryptoměny Ethereum), který nepředpokládá, že kryptoměny nahradí FIAT peníze (Dolar, Euro, Juan) v blízké budoucnosti. První otázka musí znít, zda je to cílené prohlášení vzhledem k probíhajícímu dumpu kryptoměn a sílícího strachu z vládních regulací (aktuálně horká Čína) a druhá otázka následuje, co je to „blízká budoucnost“.
2. Bitcoin je experiment z NSA
Nejznámější konspirační teorie o Bitcoinu je založena na myšlence, že Bitcoin je experiment amerického NSA (někteří hovoří o CIA). Údajný vynálezce Bitcoinu Satoshi Nakamoto (jehož totožnost není dodnes známá, v hrubém překladu z japonštiny jméno znamená “Central Intelligence”) je ve skutečnosti jen papírové jméno pro tento projekt. NSA vlastní backdoor script, který…a tady se začínají teorie různit.
Některé konspirační teorie jen upozorňují, že kryptoměny a zejména Bitcoin nejsou tak bezpečné, jak se říká a americkým úřadům umožňují lepší kontrolovatelnost pohybu peněz. Jiné teorie dokonce uvádějí, že díky speciálnímu scriptu je NSA schopna dopátrat jednotlivé transakce i konkrétní osoby. Vypustily do světa něco, co by velké ryby mohly využít pro své tmavší obchody a odhalování zločinců by mělo být efektivnější. Údajná decentralizace je ve skutečnosti 100% centralizována. Ochrana transakcí SHA-256 je ve skutečnosti z dílny CIA / NSA.
3. Bitcoin vytvořila Čína, aby získala větší nezávislost na USD
Vzhledem k množství obchodů s Bitcoinem v Číně a pozitivnímu přijetí této kryptoměny se spekuluje, že Bitcoin vytvořila (vládní) organizace v Číně. Domělým důvodem je narušení dominance amerického dolaru a stržení závislosti čínského Juanu na USD. S touto konspirací se dostáváme k úvodním myšlenkám a boření statutu quo, který tu panoval minimálně desítky let, budeme-li hovořit o dominanci USA.
Zajímavé pak především je dívat se na Čínu a světový obchod z makroekonomického hlediska. Vždyť řada amerických ekonomů říká, že pokud Čínská neroste o 6%, nemůže růst ekonomika v USA. Mnozí si to neuvědomujeme, ale čínské produkty silně konkurují evropským i americkým (kvalita je “špatná”, ale žijeme ve spotřební společnosti, takže nám to ani moc nevadí). AliExpress je zejména pro mladou generaci novým eBayem, Aukrem i dokonce Heurekou dohromady. Jen se pořádně zamysleme, celá desetiletí jsme posílali Číně své peníze, aby nám ona dodávala produkty. Bohatství, které má dnes Čína je obrovské a začíná to být pomalu vidět stále jasněji (jen zapátrejte, jaké nemovitosti bohatí Číňani kupují po celém světě). Sečteno podtrženo, je to čínská elita, kdo bude v budoucnu určovat běh světových dějin?
4. Satoshi Nakamoto má 1 milion BTC a je živá umělá inteligence?
Některé konspirační teorie hovoří o tom, že Satoshi má na účtě 1 milion BTC a prozrazovat jeho totožnost by evidentně nepřispělo nikomu (Satoshimu ani investorům). Pokud Satoshi dříve nespolupracoval s vládou či elitou NWO (New World Order), pak nyní pravděpodobně už ano. To je jedna teorie, avšak řada jiných teorií spekuluje s myšlenkou, že Satoshi Nakamoto není jedinec a že to není ani reálná osoba. Někteří ale povolili uzdu představivosti tak daleko, že hovoří dokonce o umělé inteligenci, která stojí za Bitcoinem. S umělou inteligencí (zkr. AI, artificial intelligence) se již můžeme setkat v běžném životě (samořídící auta, logistika, strojové inteligentní překlady, neurovědy, atd.), ale společnost pravděpodobně není ještě připravena slyšet to, že to nebude člověk, ale AI, kdo bude tvořit nový svět.
Věříte na konspirační teorie a je možné, že za Bitcoinem stojí elity NWO nebo umělá inteligence? Pište do komentářů a sdílejte na jako konspirační teorie jste narazili, jaké jsou pravděpodobné a jaké bláznivé!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.