Práce fotografa je jednou z nejvíce náročných co se týče techniky a finanční zátěže. Velmi záleží na úrovni a stylu fotografování, ale obvykle se bez zrcadlovky nebo dobrého kompaktu neobejdete.
V rámci příslušenství budete řešit nejčastěji vhodné objektivy. Externí světla řešíte spíše pro ateliérové focení či větší venkovní projekty. Pokud chcete spojit fotografování s cestováním, musíte myslet i na váhu, resp. množství svého vybavení.
Oblíbené jsou tripody a gorilla pody. Jedná se o trojnožky, které jsou flexibilní a jejich nohy ohybatelné. Snadno tak ukotvíte foťák na strom či jinde v terénu a docílíte originálního úhlu fotky.
Stativ je pro mnoho kategorií ve fotografii nezbytnou součástí. Dnes prodávají i stativy v cestovatelské velikosti, takže jej sbalíte do příručního zavazadla (výška max 55 cm).
Náhradní baterie je nezbytnou součástí a při delších cestách je vhodná buď nabíječka anebo propojovací kabel do PC.
Paměťové karty vybírejte pozorně. Důležitá pro vás není jen velikost SD karty, ale také její rychlost zápisu. Pokud chcete pouze fotit (nikoli natáčet videa), v základu stačí 40 Mb/s. Počítejte, že fotografie ve formátu RAW má cca 20 Mb. Kvalitní fotoaparáty mají buffer, tedy fotografie se vám uloží do mezipaměti (např. 10 fotek). Pokud ale budete fotit stylem "cvak, cvak, cvak,...", tak se brzo fotoaparát zastaví a budete muset počkat až se další místo uvolní.
Někteří fotografové preferují nošení fotoaparátu a příslušenství v turistickém/městském batohu, než-li originální foto brašnu, zejména při cestování přes rozvojové a chudé státy. Pásky na foťáku odpárají a fixou zamažou známé značky jako Nikon nebo Canon.
Pojištění techniky je velmi subjektivní záležitost. V rámci svého cestování se setkávám nejčastěji s polo-profesionálnímu fotografy, kteří ve většině případů nemají sjednané žádné pojištění na techniku. Pokud budete o nějakém pojištění uvažovat, doporučuji důkladně pročíst obchodní podmínky, protože pojišťovny často udělují vyjímky pro zrcadlovky a další dražší foto/video techniku.
Pro post-produkci fotek využívají fotografové nejčastěji Adobe Lightroom nebo Adobe Photoshop.
Je vřele doporučeno fotografie zálohovat. Ideální je záloha na externí disk a současná záloha do cloudu (např. Dropbox, Google Drive).