Konference Investor Prague Show nebyla příliš mediálně promovaná a o to více jsem se divil, že obsah byl velmi užitečný. Konference byla navíc zdarma s pouhou registrací předem. Byla to jedna z těch, na kterou jsem šel s riskem, jestli to bude stát vůbec za to. A byl jsem skutečně mile překvapen.
Shrnu pár zajímavých myšlenek, které mě na této investorské konferenci zaujaly. Škoda jen, že se v Čechách tak málo diskutuje nad investováním do blockchain technologie (což nemusí být nutně pouze nákup bitcoinu).
Krize přijde, ale zatím žádnou nevidíme
Už po několikáté slýchávám, že jsme stále nahoře a na obzoru nejsou vyhlídky na krizi. Samozřejmě slýcháváme ze všech stran, že krize přijít musí, jedná se o ekonomický cyklus. Navíc jsme již 9 let v býčím trendu. Doporučuji se podívat na MSCI World index.
Standardně dochází ke změně po 7 letech. Už jsme tedy 2 roky přes normál a vyhlídky jsou stále pozitivní.
Ceny jsou nahoře, ale na korekci to stále nevypadá. Zatím.
Konkrétní časové období, které jsem zachytil bylo 6 měsíců dopředu, ve kterých si můžeme být poměrně jistí, že krize nepřijde. Pokud shrnu i jiné konference a akce, kterých jsem se účasnil, pohybujeme se s vyhlídky na rok 2020 – 2022, kdy jsou ekonomické otazníky.
To mi dává dobré signály k tomu, že přestože je většina aktiv drahých (na svých maximech), je stále dobré investovat. Jen člověk musí být opatrnější s výběrem.
ETF je budoucnost investování
Pokud z USA jde nějaký trend v mainstreamovým investování do Evropy, tak to je právě ETF. Kdo neví, tady je vysvětlení co je ETF.
Co je ale zajímavé, že s narůstajícím tržním kapitálem v ETF investicích roste i objem největších hráčů. To může mít neblahé důsledky. Zatím se jen zvětšují (nafukují). Větší společnosti se stávají většími a samozřejmě i index roste. Ale velikostně proporčně.
- Dow Jones index obsahuje 30 společností. Pouhých 5 společností dělá 41% indexu!
- U indexu SP500 pak pouhých 15 společností dělá 30% objemu!
Investování do ropy
Já se ropě a celkově ropnému průmyslu v rámci investic vyhýbám, protože se necítím na to, že bych mu dostatečně rozuměl. Pokud by se někdo chtěl věnovat investicím do ropy, byl nám doporučen portál mining.com.
Investice do nemovitostí
Povídali jsme si o investičních příležitostech v zahraničí. Velký tip pro mě byl, že je potřeba hlídat sekundární trh, tedy, zda ode mě někdo tu nemovitost koupí. Např. situace ve Španělsku je aktuálně taková, že developeři staví a dokončují celou řadu projektů. Ale poptávka ze strany občanů a investorů není tak velká, aby obsáhla i „normální“ nabídku bytů a domů v rámci stěhování, typově tedy „prodej/nákup“. Až přijde krize, Španělsko bude mít obrovské problémy.
Pitná voda jako investice
O pitné vodě jsem už slyšel na některých investičních konferencí v minulých letech a čas od času na nějaký článek na internetu narazím, který se týká právě investičního potenciálu do pitné vody, infrastruktury, technologií, atp. Vedl jsem již několik konverzací na toto téma, ale zatím se zdá, že příliš lidí o tom neví do takové hloubky, aby si byli jistí investicí. Ani já ne. Tento trend pitné vody spíše zatím sleduji a sbírám informace.
Byl jsem ale velmi rád, že právě toto téma se dostalo na program investiční konference.
A co mě zaujalo?
Polovina čínské populace žije ve městech. 20 milionů lidí ročně se v Číně přesouvá do měst. 25% vody se po světě ztratí při převodu infrastrukturou.
Ukázaných dat bylo více, ale i jenom tyhle stačí na vlastní obrázek toho, kam jde tenhle globální trend.
Státy si dobře uvědomují situaci a pro zajímavost USA investuje 7,5 miliard USD v rozmezí 2015 – 2030 do „pitné vody“.
Singapore recykluje aktuálně 25% veškeré vody, které má. A jeho vize směřují k číslu 55%. Technologie nám v tomto obrovsky pomáhají.
Já si vzpomínám při pobytu v Maroku, kdy jsme viděli odsolování v reálu. Aktuálně je to velmi drahé, ale i tak do toho státy investují, protože vědí, že nemohou čekat dále a musí činit kroky k tomu, aby pitná voda byla dostupná pro její obyvatele.
Skrze rychlé googlování „aqua index etf“ jsem si zobrazil graf indexu a na to slova ani nejsou potřeba. Snad jen zdůrazním, abyste si všimli, jak rychle se index dokázal vzpamatovat z krize v roce 2007/2008.
Koho téma investování do vody zajímá více, může mrknout na konkrétní společnosti:
- Agilent
- Perkin Elmer
- Georg Fisher
- Norma
- Sika
- Danaher
- Itron
Investice do vody ale není o tom vybrat si jednu společnost a tu zainvestovat. Spíše je to opět o strategii diverzifikace, kdy si vybereme několik společností z oblasti infrastruktury, další z distribuce, další z technologie, atd. A současně můžeme diverzifikovat nejen sektorově, ale i geograficky. Takže nedávejte všechny vajíčka na USA trh.
Akcie Apple vs. akcie Amazonu
Zajímavý byl také blok, kdy nám byla ukázáno porovnání finančního zdraví a porovnání případné investice do Applu či do Amazonu.
Všechno vám ale neprozradím 🙂 Program byl obsáhlý a tahle akce je skutečně povedená. Díky pořadatelům a všem vystupujícím!
Konference Prague Investor Show se koná pravidelně každý rok v Praze.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.