Nový Zéland je země, která člověku dokáže opravdu učarovat. I proto mnoho z nás hledá způsoby, jak zde strávit co nejvíce času, poznat místní lidi, přírodu a užít si zdejší krásy. Práce na Novém Zélandu se tak zdá jako ideální příležitost vydělat si nějaké finance a zemi díky tomu lépe poznat. Nemůžete sem však přijet jen tak a zeptat se někde v baru, jestli pro vás nemají místo. Musíte mít některé z pracovních víz a k tomu další potřebné dokumenty, bez nichž se neobejdete. Jaké jsou tedy podmínky, kde na Novém Zélandu lze práci sehnat a jak vysoká může být mzda?
Pracovní víza na Nový Zéland
Pro vykonávání jakékoliv pracovní činnosti na Novém Zélandu je nezbytný některý z typů pracovních víz. V rámci bezvízového vstupu platného na 90 dní nelze žádnou práci legálně vykonávat.
Obvykle proto lidé volí roční až tříletá víza s tím, že chtějí pracovní pobyt spojit s cestováním a nemají v úmyslu se na Zélandu zabydlet. Pro tyto krátkodobější pracovní pobyty je tak nejčastěji využíváno vízum Working Holiday nebo víza v rámci Temporary schématu-RSE (Recognized Seasonal Emloyer) či SSE (Supplementary Seasonal Employer).
Working Holiday vízum na Nový Zéland
Working Holiday vízum na Nový Zéland Češi velice rádi využívají. Jeho hlavním nedostatkem je však to, že je počet míst každoročně omezen. Šanci toto vízum získat tak má obvykle jen 1200 zájemců ročně. Tento typ pracovního pobytu má ale velkou výhodu v tom, že si v jeho rámci můžete najít práci až na místě a nemusíte mít sepsanou smlouvu se zaměstnavatelem už před příletem do země.
V rámci ročního pobytu je také povoleno studovat, a to až na 6 měsíců. Jaké jsou základní podmínky pro získání WH víza?
- Věk 18-35 let
- První žádost o WH vízum (nevydává se opakovaně)
- Cestovní pas platný alespoň po dobu 15 měsíců od plánovaného příletu do země
- Zdravotní pojištění
- Finanční jistina na dobu, než získáte práci
Working holiday víza jsou výbornou a byrokraticky nejjednodušší možností, jak si zkusit život na Novém Zélandu se vším všudy.
RSE a SSE víza
V případě, že vám Working Holiday vízum nevyjde nebo jej z nějakého důvodu nechcete využít, nabízí se další možnost získání pracovních víz, ovšem o něco složitější. Klasická časově omezená pracovní víza lze získat pouze tehdy, pokud si už dopředu zajistíte na Novém Zélandu práci, zašlete motivační dopis a sepíšete smlouvu se zaměstnavatelem.
Musíte také splňovat zdravotní podmínky a mít zdravotní pojištění. Rozdíl mezi RSE a SSE vízem tkví v tom, že o RSE vízum můžete žádat ze zahraničí, o SSE vízum pak v případě, že už na Novém Zélandu jste. Obvykle se jedná o víza udělená na základě získání sezónní práce v oblasti vinařství či zahradnictví.
Obecné podmínky pro získání práce na NZ
Stejně tak, jak nezbytné je získání víza, je nezbytné i vyřízení několika záležitostí, bez nichž není možné navázat pracovní kontakt. V první řadě existuje několik doporučení, která jsou například u RSE a SSE víz podmínkou.
Připravte si životopis a motivační dopis, samozřejmě v angličtině a ideálně s ohledem na práci, kterou chcete vykonávat. Některé pracovní agentury či zaměstnavatelé také ocení, když napíšete, co by pro vás tato práce mohla znamenat do budoucna. Samozřejmostí je také zdravotní pojištění.
IRD daňové číslo
Nutností pro možnost nechat si vyplácet mzdu a získat pracovní povolení je tzv. IRD číslo, díky němuž vám budou z platu strhávány daně v hodnotě 20 %. Pokud byste tak neučinili, museli byste danit mnohem přísněji, a to až v hodnotě 45 %. Číslo získáte vyplněním formuláře na webu Novozélandského vnitrozemního úřadu (New Zealand Inland Revenue). K získání čísla budete potřebovat dva doklady totožnosti a ideálně také pracovní smlouvu nebo nabídku práce od zaměstnavatele.
Bankovní účet
K vyplácení mzdy je zapotřebí bankovní účet zřízený v některé z novozélandských bank, protože platby probíhají v drtivé většině případů bezhotovostně. Banky vám k účtu nabídnou internetové bankovnictví a běžnou kreditní či debetní kartu, obvykle za menší poplatek. Bude po vás vyžadována novozélandská adresa, kde budete k zastižení. Ideální je bance sdělit, že jste v zemi na některé z pracovních víz.
Jak sehnat práci na Novém Zélandu
I když se chystáte na Zéland v rámci Working Holiday víza a nemusíte tak mít dopředu nic sjednaného, vždy je ideální navázat kontakt s potenciálním zaměstnancem už předem. V případě dalších výše jmenovaných víz je to nutnost. Existuje hned několik cest, kde a jak práci shánět.
Pracovní agentury na NZ
Jednou z možností hledání práce je možnost využít pracovní agentury přímo na Novém Zélandu. Tyto agentury jsou mimo jiné připraveny i na zájemce z řad cestovatelů z celého světa, kteří mají zájem o dočasné pracovní pozice. Právě pro ně mají agentury připraveny sekce s nabídkou dočasných zaměstnání, kde najdete jednotlivé pracovní pozice i konkrétní požadavky.
Weby nabízející sezónní práci
V drtivé většině případů jsou cestovatelům nabízeny sezónní práce (konkrétní typy si přiblížíme níže). Z toho důvodu je ideální hledat místa přímo na webech jim věnovaných. Sezónní práce najdete po celý rok, nejvíce nabídek je však od listopadu do června. Od června do září je na Novém Zélandu zimní sezóna, kdy jsou nabídky omezeny spíše jen na cestovní ruch a práci v lyžařských střediscích.
České agentury
Protože Češi Nový Zéland doslova milují, zkušenosti z této země má mnoho z nich. Díky tomu vznikají i různé agentury a organizace, které Čechům s prací či studiem na Zélandu pomáhají. Práci je tak možné hledat i přes tyto agentury nebo se minimálně zeptat na doporučení, jak a kde hledat.
Ideální je také kontaktovat někoho, o kom víte, že už na Zélandu pracoval nebo pracuje. Může vás spojit se svým zaměstnavatelem, dát vám rady a tipy, na co se máte připravit a případně dát zaměstnavateli doporučení na vaši osobu.
Poptávka na místě
Jestliže si nenajdete žádnou práci předem například v rámci WH víza nebo studentského víza, které také povoluje práci, pak můžete osobně navštívit například některé z kanceláří zajišťujících sezónní práce. Zkušenosti lidí, kteří sháněli práci na místě, hovoří i o zcela jednoduchém a dost možná nejrychlejším způsobu shánění práce. Tím je poptávka u místních obyvatel.
Typy prací na Novém Zélandu
Jak už bylo řečeno, v drtivé většině případů se setkáte s nabídkou sezónní práce, která se řadí do několika základních kategorií:
- Zahradnictví a vinařství (sklizeň a sběr ovoce a zeleniny, práce na vinicích, balírny ovoce apod.)
- Mlékárenství, práce na farmě (starost o dobytek, stříhání ovcí, pomoc při zpracování mléka apod.)
- Cestovní ruch (hlavně zimní sezóna v lyžařských střediscích, pomocné práce v restauracích apod.)
U všech výše zmiňovaných sezónních prací obvykle platí podobné podmínky, co se týče denního režimu. Jelikož je Nový Zéland zemědělsky opravdu výkonný, práce je zde hodně a každá pracovní síla se hodí. Obvykle se pracuje 6 dní v týdnu, někdy na ranní a odpolední směny, někdy klasické denní směny se dvěma kratšími přestávkami a jednou delší přestávkou na oběd.
Asi nejvíce nabídek lze najít na Jižním ostrově Nového Zélandu. Nejoblíbenější jsou práce na vinicích, populární je i sběr různých typů ovoce, nejčastěji se jedná o jablka a jahody. Práce na farmách patří mezi fyzicky náročnější a práce v cestovním ruchu zase není tak často k sehnání.
Kolik si lze vydělat?
Práce na NZ je obvykle hodnocena hodinovou mzdou, v některých případech i mzdou úkolovou. Minimální plat na NZ je 13 NZD na hodinu (momentálně zhruba 200 Kč) a jednotliví zaměstnavatelé obvykle nabízejí výdělky od 13 do 16,50 NZD za hodinu. V případě úkolové mzdy je možné si vydělat v průměru 120 NZD denně, i více. Tyto částky jsou ještě před zdaněním.
Zaměstnavatelé pak vyplácí mzdu jednou týdně nebo jednou za dva týdny, a to na již zmiňovaný účet.
Jak už zde bylo uvedeno, denní směny bývají stejné u většiny zaměstnavatelů, nejčastěji od 7 do 17 hodin, 6 dní v týdnu.
Vyhledávané jsou pak nejvíce úkolové mzdy, protože tam záleží na vaší rychlosti a píli a můžete si tak přijít na výrazně lepší peníze než při klasické hodinové mzdě.
Práce na novém Zélandu stojí za to
Pokud vás práce na novém Zélandu láká, ale bojíte se všech těch povinností, strach není na místě. Všechno vyřídíte pohodlně online včetně žádosti o vízum, hledání práce i zařizování IRD čísla. V případě WH víz pak není problém ani sehnat práci na místě.
Důležitou součástí je hlavně finanční zajištění, bez kterého vás do země nepustí. Je to i pro vaše dobro, protože náklady jsou v této zemi opravdu vysoké a v případě, že by vám práce z nějakého důvodu nakonec nevyšla, potřebujete nějakou jistinu.
Pak už vám nebude nic stát v cestě a můžete pohodlně zkombinovat výdělek s cestováním.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
V rámci týmu portálu DigitalniNomadstvi.cz jsme zpracovali tento článek, aby pomohl začínajícím podnikatelům a digitálním nomádům. Věříme, že pomůže, dá inspiraci a předá užitečné rady, které využijete.