Bali patří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace a už řadu let patří také na první místa v žebříčku digitálních nomádů. Kombinuje asijskou exotiku, písečné pláže, surfařský adrenalin, dobré internetové připojení, komunitu a tolik odlišnou kulturu od té evropské a americké. Nemohl jsem dlouho odolávat a na konci roku 2016 jsem se vydal na Bali, abych na 2 měsíce zažil to, o čem tak nadšeně píší jiní digitální nomádi z celého světa. Co je sakra na tom Bali tak úžasného?
Canggu – můj dočasný domov
Oblast Canggu je frekventovaným místem pro backpackery, nomády, expaty a dokonce i erasmáky. Žije tu neuvěřitelný mix skupinek, které chtějí podobné – relax a dobrou zábavu. Canggu je pro ně ideálním místem. Leží na jižní straně ostrova, pláže tu jsou dlouhé a písčité, vlny perfektní jak pro začátečníky surfaře tak pro profíky. Pro digitální nomády tu je připraveno nejedno coworking centrum. Rychle a levně se tu najíte v jakémkoli Warungu a pokud chcete výživnější a na objednávku připravené jídlo, restaurací je tu celá řada, i těch vegetarianských.
Než jsme odlétali z České republiky do Asie, udělali jsme si průzkum, kam na Bali chceme jet. Namísto zběsilého přejíždění, které jsme obsolvovali při naší 5měsíční cestě od Mexika až po Ekvádor jsme nyní chtěli zvolit klidnější režim, hlavně z důvodu práce. Já jsem potřeboval dokončit knihu Digitální nomád a Janča vyžadovala stabilní internetové spojení pro předvánoční online marketingové kampaně.
Vybrali jsme Canggu, o Ubudu jsme četli a slyšeli rozporuplné názory. Coworking v Ubudu je sice hodnocen jako světová jedička, avšak je nepřiměřeně drahý. Z kaváren jsem 5 dní v týdnu pracovat nechtěl, a tak jsme zkusili Canggu.
Užitečné informace
- Ubytování na 1 měsíc: 3 500 000 rupií
- Motorka na 1 měsíc: 750 000 rupií
- Oběd ve Warungu: 30 – 50 000 rupií
- Kafe v kavárně s dobrým připojením: 35 000 rupií
Dojo Bali coworking v Canggu
Dojo Bali je jedním z prvních coworkingů v Canggu. Dnes je v Canggu více coworkingů, ale Dojo Bali je nepochybně tím nejznámějším a nejnavštěvovanějším. Je obří, samotného mě překvapila jeho velikost. Vstupní hala je designovaná jako recepce ve spojení s kavárnou. Projdete do první otevřené místnosti (s možností chillovat v horním patře na gaučích). Následuje průchod k dalším stolům, prodlouženému stojacímu stolu a bazénu s lehátky. V tomto prostoru jsou také posuvné dveře, které oddělují dvě klimatizované místnosti. Odtud můžeme vyjít do horního patra, které má v jedné části skype místnosti a v druhé části stoly a terasu, kde jsou také stojací stoly s nomádsky-barovými židlemi (výhled na bazén). Mno, jednoznačný zážitek!
Jednoznačně jeden z nejmodernějších a nejlépe designově řešených coworkingů, který jsem kdy navštívil či jen viděl na obrázcích.
Vstupné, resp. členství v Dojo Bali je cenově dostupnější než v Hubudu (Ubud), avšak i tak se jedná o poměrně nákladnou položku v rozpočtu. Mnoho digitálních nomádů tak volí členství v rámci 80 hodin na měsíc namísto neomezeného tarifu. Trackování probíhá pouze na úrovni připojených minut na internet.
Na oblíbenosti coworkingu Dojo Bali mají myslím velkou zásluhu pořádané vzdělávací akce, semináře, workshopy a přednášky. Každý den se něco děje, minimálně jedna akce. Není neobvyklé, že je akcí i více. A to jsme tam byli v období mimo sezónu. Vzhledem k mé pracovní vytíženosti jsem si přednášky selektivně vybíral, kterých se účastním. Tam, kde jsem ale byl, mohu potvrdit, že to jsou tak „luxusní“ informace, které jinde (a zdarma) nenajdete. Většina akcí je volně dostupná všem, nikoli jen členům coworkingu. Pokud se tedy budete vyskytovat v Canggu, vřele doporučuji navštívit některou z pořádaných akcí. Mě nejvíce pomohly nástroje pro automatizaci podnikání.
Co mě zklamalo v Dojo Bali byla komunita v coworkingu. Nechci tvrdit, že je nepřátelská, to nikoli. Lidé jsou zde přátelští, ale nejsou otevřeně aktivní. Jen tak si s vámi nezačne většina povídat. To, co jsem zažíval v Kohubu (coworking na Koh Lantě v Thajsku mimo sezónu) se s Dojo Bali nedá ani v nejmenším srovnávat. Dlouho jsem přemýšlel, čím to je. Na komunitu digitálních nomádů jsem se na Bali velmi těšil. Přišlo mi, že řada digitálních nomádů na Bali žije dlouhodobě a do coworku si jdou rychle odpracovat to svoje. Kamarády už mají a nejsou tlačeni si hledat nové. Udělají si svoji práci a mažou domů (rozuměj na pláž). Velikost coworkingu Dojo Bali tomu paradoxně vůbec nepřispívá. Prostor pojme přibližně 150 lidí, avšak to už je příliš velký počet na to, aby si lidé nezávazně začali povídat mezi sebou. Namísto toho Kohub se svými 20 lidmi v říjnu byl skvělý a všichni jsme si najednou měli co říct.
Kuchyňka v Dojo Bali je nešťastně řešená a neumožňuje větší networking – malinký stoleček s pitnou vodou, kafem, čajem a skleničkami. Horko těžko si zde nakrájím středně velké rajče. Pro všechny budoucí provozovatele coworkingu mohu jen potvrdit, že prostorové uspořádání a především lokace a prostor v kuchyňce je velmi důležitý pro spokojenost nomádů.
Deus – klub, bar, shop a hlavně punk
Deus se obtížně popisuje. Představte si restauraci s vedlejším barem, který se stal vlastně populárnější. Z druhé strany je obchod prodávající surfařská prkna, skejty a trika pro dlouhovlasé hippíky. Celý prostor je průchozí a vzadu se otevírá klubová stage pro živé koncerty. Nechybí ani další dva malé bary pro rychlé servírování piva a alkoholických koktejlů. Tohle je místo, kde se všichni cool lidičky setkávají a mají long night!
Ubud
Ubudu jsem se trochu bál, avšak velmi mile mě překvapil. Přestože je také turistický, cítil jsem se zde velmi dobře. Coworking Hubud jsme prohlédli, je velmi pěkně designovaný, vše ve dřevu, ale pracovali jsme z kaváren a snídaňových restaurací.
Pro nákup suvenýrů jako stvořený.
Samozřejmě nevynechejte Monkey Forest, les plný opic. Pozor však na sluneční brýle, ty si schovejte do batohu, opice je rádi kradou. Cokoli co se houpe přitahuje jejich pozornost. Nejdůležitější doporučení však zní: Nedívejte se opicím do očí. Považují to jako výzvu k souboji. Obzvláště pozor na těhotné a maminy. A ještě snad poslední dodatek. Pozor na srandovní fotky s opicema. Já jsem se takhle chtěl vyfotit s opicí a udělat jí rukou rohy nad hlavou. Ohlídla se, vycenila zuby a takovou rychlostí mě kousla, že jsem nestihnul utéct. Rána šla do krve. Očkování proti vzteklině nemám. Ránu jsem doma vydezinfikoval pomocí Betadime. Už moje druhá zkušenost s opicema, poprvé mě do krve škrábla v Thajsku, nyní kousla na Bali. Napříště se jim budu vyhýbat než si s nimi hrát.
Pura Ulun Danu Beratan
Jezera a chrám uprostřed Bali na cestě z Canggu na Lovina Beach. Cestou určitě zastavte a vychutnejte si pohled na balijské chrámy. Možná budete mít štěstí a uvidíte i ceremonie. Toto místo je trochu prokleté počasím, nejen nám, ale i dalším cestovatelům velmi často pršelo. Celá oblast leží v horách a srážky tu jsou téměř každodenní, hlavně v deštivé sezóně.
Čekají vás velké serpentýny a jízda do velkých kopců a opětovné klesání. Ujistěte se, že váš skútr má dobré brzdy. Cestou určitě potkáte opice v celých skupinkách, jsou poměrně zvyklí na místní dopravu. Pomalu je objeďte, případně použijte klakson.
Lovina Beach – pozorování delfínů
Vesnička a pláž Lovina leží jen několik kilometrů od většího města Singaraja na severu Bali. Z Canggu se pojedete na skútru přibližně 2 hodiny. Vzdálenost se to zdá delší, ale utíká to rychle.
O Lovině jsme slyšeli od našich známých a kamarádů. Někteří si ji pochvalují – především ti, kteří zde byli před několika lety, jiní o ní mluví jako turistická lapka pro milovníky delfínů. Turistická lapka, protože se jedná o hotový lov na delfíny a čistá láska o tyto tvory se kamsi ztrácí.
Pokud si delfíny chcete skutečně užít na jakoukoli organizovanou túru ihned zapomeňte. Vstaňte ve 4 hodiny ráno a vydejte se na pláž. Procházejte okolo lodiček, dřevěných bárek do té doby než narazíte na nějakého místního „tuláka“. S největší pravděpodobností se bude jednat o místního rybáře. Domluvte se s ním, ať vás vezme na pozorování delfínů. Cena by se měla pohybovat mezi 50 tisíc – 70 tisíc rupií za jednoho (rok 2016).
Naše loď byla druhá v pořádí na otevřeném moři. S lodí musíte vyrazit ještě když je tma!
Rybáři negarantují, že delfíny uvidíte. Otevřeně s vámi mluví, že delfíni jsou zvířata a musíme mít štěstí, abychom je viděli (balijský život se točí hodně okolo štěstí).
Měli jsme balijské štěstí a byl to úžasný pocit, když jsme zahlédli prvního delfína. Delfíni žijí ve velkých stádech a tak po několika dalších minutách nám už ani prsty na ruce nestačily.
Pravda, po desítkách minut se najednou ohlédnete a vidíte neuvěřitelný počet lodiček s turisty, kteří vyrazili na pozorování delfínů. Hlad po tom vidět vlastního delfína, být mu co nejblíže a udělat tu nejkrásnější fotku, snad se ho i dotknout je u některých tak zběsilí, že řidiči lodiček neustále brázdí moře a sledují delfíny na každém centimetru. To je smutné!
Nám prohlídka stačila a zatímco ostatní pluli za delfíny, my jsme ujížděli zpět. Nosná zkušenost, jak se přírodní svět proměňuje.
Amed je ideální pro šnorchlování a potápění
Amed leží na severovýchodním cípu ostrova Bali. My jsme přijížděli ze severu z Lovina Beach, ale pokud sídlíte v Canggu nebo Ubudu, můžete si sem udělat i jednodenní výlet. Amed je malé městečko, které láká především pro podmořské zážitky. Šnorchlování a potápění je kolem neuvěřitelná spousta.
Pokud chcete mít ze šnorchlování a potápění ten nejlepší zážitek, ideální je ponor během suché sezóny. Při úplňku je voda více rozvířená a viditelnost zhoršená.
Video ze šnorchlování k vraku japonské lodi z 2. světové války
Potopit se k vraku japonské lodi z druhé světové války bylo dlouho na mém BucketListu. Už v Austrálii jsem se o wreck divingu bavil s kamarádem Adrianem, se kterým jsme při cestování Jihovýchodní Asií dali pár ponorů a získali PADI potápěčský kurz Open Water. Pár měsíců před naším výletem na Bali jsem si s Adrianem volal a sám už absolvoval Advanced PADI potápěčský kurz a potápěl se právě v Amedu, mj. také k japonskému vraku.
My jsme s Jančou a Jardou Málkem nakonec zvolili jen šnorchlování, ale i tak to byl skvělý zážitek. Můžete se podívat na přiloženém videu níže. Místo je skvělé tím, že přístup je hned z pláže, nemusíte se nikam dopravovat lodí. Asi 30 metrů od pláže je ukotvena černá bojka, která signalizuje místo vraku lodi. Část lodi je možné vidět pouze se šnorchlem. Druhá, zlomená část, se sesunula do 10 metrové hloubky.
Doporučuji vyrazit brzo ráno, v půl jedenácté už přichází větší skupiny potápěčů a rekreačních šnorchlistů.
Kaňon Guwang
Tohle byl výlet, který se zapíše do našich nejlepších zážitků při cestování na Bali. Vůbec jsme totiž nevěděli do čeho jdeme a z neočekávaného se stalo něco naprosto úžasného. Krátce jsme prohlédli fotky na Google Images a po obědě vyrazili z Canggu do Guwangu.
Při placení vstupu jsme místního průvodce odmítli. Po zkušenostech v Asii a Latinské Americe máme takových průvodců akorát tak dost. V průběhu cesty jsme si však několikrát říkali, že už chápeme, proč tak zaujatě průvodce nabízí.
Museli jsme šplhat, chvílema jsem se cítil jako horolezec, kde bylo lano, tam jsme se přidržovali. Vzal jsem do ruky klacek a testoval jak hluboká je voda. Občas jsme se brodili a pak zase šplhali. Skála byla mokrá a hlavně obalená řasou, takže to hodně klouzalo. Člověk nevěděl, jestli má jít v sandálích anebo bos, co je lepší? Hupsli jsme do vody, překračovali z břehu na břeh. Když jsem měl vodu po pás, Janča jí měla po prsa. Občas jsme se brodili po špičkách a modlili se ať už víc voda nestoupá. Nevěděli jsme pořádně kudy jít. V mém diáři jsem si napsal: Prostě jsme šli odkud tekla voda 🙂
Prošli jsme všechny tři kaňony. Bez průvodce to jde, ale vezměte si nepromokavé zip lock pytlíky na elektroniku (smartphone a foťák). Janča měla zrcadlovku, já iPhone a překonávat Guwang bez vodotěsného vybavení je o trochu větší…ehm, výzva! Celá cesta nám trvala 2,5 hodiny. Pozor proto na brzké a rychlé stmívání na Bali, ideálně vyražte dopoledne. V některých měsících je celý kaňon pro veřejnost uzavřen a kvůli velké vodě se sem nedostanete.
Doprava na Bali
Dopravní situace na Bali je, jak bych to jen řekl,… prostě unikátní a svá. Velmi šílená a hustá. Namísto dalšího popisu přikládám nerevidovaný zápis do mého osobního nepublikovaného bloku.
Je crazy! Neuvěřitelná. Výlet do Ubudu byl vostrej, ale to jsem ještě nevěděl, co bude výlet do Uluwatu. To byla fakt stíhací jízda. Masakr. Se skútrem jsme předjížděli každej skútr. Každýho místňáka. Jenom ostatní motorky silnější nám nakládaly, jinak to ten místňák hnal a já se držel co to dalo. Byla to moje limitní hranice. Vostrý předjíždění aut a dalších motorek, tří proudová silnice, občas dvouprodouvá, to je jedno kolika proudová, prostě vždycky si najdeš místečko na motorku, jednou ho vzmeš zprava, jednou zleva…jsem fakt šťastnej, že jsme dorazili celý a nic se nestalo.
Oficiálně potřebujete pro řízení mezinárodní řidičský průkaz. V praxi jej často nekontrolují anebo jsou policisté uplatitelní.
Pokud máte strach z řízení motorky na Bali, můžete využít autobusy Peramatour (www.peramatour.com).
Ostrov Lombok s potenciálem být lepší než Bali
Tanjung Aan, Lombok, Indonésie
O Lomboku by se dal napsat samostatný článek, ale to možná příště. Tento ostrov nás natolik zaujal, že na zeptání tvrdíme, že je „lepší“ než celé Bali. Odvážím se tvrdit, že do 3 let zde vznikne coworking centrum a bude řada nomádů, kteří se vyhnou Bali a pojedou na Lombok.
Lombok je prostě skvělý. Jeho skvělost je především v tom, že není tolik turisticky zasažen. Bali je neuvěřitelně turistická destinace a to sráží velké množství zážitků a celkové atmosféry z tak náboženské, (kdysi) autentické a kulturní země.
Ostrov Lombok je velikostí srovnatelný s ostrovem Bali. My jsme vyrazili na skútru z Bali. Pro transport trajektem budete potřebovat originální technický průkaz vaší motorky. Někteří ho nedávají, na žádost však ano a setkali jsme se také s těmi, kteří dávají jen kopii. Ta nestačí, takže jednoduše jděte o dům dál. Pronajímatelů motorek je na Bali mnoho.
Někteří pronajímatelé nám nechtěli motorku půjčit, když jsme jim řekli, že chceme jet na Lombok. Jak nám sami tvrdili, je to příliš nebezpečné, dle jejich slov „by nás tam zabili a motorku ukradli“. Po několika takových rozhovorech jsme jim už neříkali, kam jedeme.
My jsme měli v pronájmu motorku s objemem 125cc (za 900 tisíc rupií na 1 měsíc). Jeli jsme na ni dva a věci jsme zabalili do jednoho batohu (který jsem měl jako řidič mezi nohami v prostoru). Pár věcí jsme dali pod sedadlo. Víc věcí na 2-3 týdny nepotřebujeme, trénujeme minimalismus 🙂
Zajímavá místa na ostrovu Lombok
- Mataram – město, kde uvidíte, jak žijí místní
- Senggigi beach
- Kuta beach – oblíbená oblast na Lomboku narozdíl od Kuty na Bali, nádherné pláže v okolí
- Mawun beach
- Tanjung Ann beach
- Selong Benelak beach
- Pink beach
- Vodopády ve středu a na severu ostrova (Tiu Kelep Waterfall, Tiu Teja Waterfall)
- Mount Rinjani
Vodopád Sendang Gile, Lombok, Indonésie
Mapa Bali a Lomboku
Na mapě jsem zvýraznil zajímavá místa na Bali a na ostrově Lombok, která jsem navštívil anebo měl v plánu navštívit. Interaktivní mapu s detailem a přehledem více jak 40 míst je přístupná pouze v elektronické bonusové části knihy Digitální nomád.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.