Chaincamp 2022, to byl 3. ročník komunitní konference ze světa Bitcoinu. Přilákala nejen bitcoinové maximalisty, ale mnoho fanoušků kryptoměn obecně, nadšenců do decentralizovaných financí (DeFi) i anarchkapitalistů se zájmem o rozšiřování svobody. Nejsilnějším tématem však zůstával bitcoin.
Oproti minulému roku se akce rozrostla z 900 na 1800 účastníků a potvrdila titul největší kryptoměnové akce v České republice. Změna lokace do ostravského GONGu významně pomohla atmosféře i doprovodnému programu včetně afterparty.
Myšlenky z Chaincampu 2022
Mezi speakery nebylo žádné velké překvapení (Jakub Kicom Vejmola, Pavol „Stick“ Rusnák, Dominik Stroukal, Josef Tětek, Kryptomates, Alex Pilař, Juraj Bednár, Daniel Steigerwald, Mário Havel, Kristian Csepcsar, Kirill Juran a další).
Po návštěvě tolika českých i zahraničních kryptokonferencí musím přiznat, že mě program na oficiálních akcí už tolik neláká. Někdy mi také přijde, že to, co člověk uslyší na přednášce je často dostupné i v jiných formátech online (např. inflace, fungování lightening, atp.). A tak více využívám času, abych si s lidmi povídal a dostal se některým tématům hlouběji anebo naopak úplně tématicky vybočil (povídáme si o cestování, práci na dálku, spiritualitě, investování).
Chaincamp je ale skvělý i díky workshopům – na ty jsem stihl registraci a moc si užil workshop o Shamir backupu.
Shamir Backup a bezpečný trezor pro Bitcoiny
Týpci, kteří pracovali (pracují) pro Trezor support, se rozpovídali o bezpečnosti uložení bitcoinů na hardwarovou peněženku s tzv. Shamir backupem (vysvětlení).
Nejčastější příčinou, proč lidé ztratí přístup ke svým bitcoinům je, že zapomenou anebo ztratí seed (passphrase) či jim někdo seed ukradne. Jedná se o 50,5 % případů. Je tedy extrémně důležité, jak a kam si zapíšeme seed a jak ho zabezpečíme.
Shamir backup je v současnosti nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak uložit a zabezpečit své bitcoiny.
Velmi doporučované je také sepsat tzv. inheritence guide, tedy návod k pozůstalosti. Právě sepsané kroky, jak by měli dědicové najít a poskládat shamir backup a přistoupit k uloženým bitcoinů je obrovské téma. Osobně přemýšlím dokonce o nějakém webu s tímto niche tématem.
Pokud můžete udělat jednu věc v rámci bezpečnosti investování do kryptoměn, tak je to pořízení hardwarové peněženky a přesun svých kryptoměn do hardwarové peněženky. Doporučuju Trezor, který je dle mého průzkumu v současnosti nejbezpečnější peněženkou.
Od jaké částky investovaných peněz do BTC se vyplatí mít Trezor? To je velmi subjektivní otázka. Týpci ze support zmínili částku, která se rovná pořizovací ceně Trezoru. Tedy pokud byste si chtěli koupit Trezor, pak jakmile budete mít investovaných 2 – 7 tisíc CZK do bitcoinu, pořiďte Trezor. Alternativně z mého pohledu si myslím, že jakmile dosáhne investovaná částka 50 tisíc CZK, měl by být Trezor (či jiná hardwarová peněženka) povinností pro bezpečného investora.
Aplikace Vexl pro anonymní nákup a prodej Bitcoinu
Nově byla představena aplikace Vexl, která má sloužit pro nákup a prodej bitcoinu bez KYC (ověření identity). Relativně anonymně, ale stále na dosah známých anebo druhé úrovně (známých známých).
Designově pěkná apka, která uvnitř má propracovaný kód, jež má zajistit co nejvyšší míru anonymity a soukromí. Stojí za ním tým ze SatoshiLabs a tak jí chybí už jen jedno – likvidita. Uvidíme, jak moc se krypto-lidem zalíbí a budou ji používat.
Jak uspět v bear marketu i bull marketu
Velmi se mi líbila přednáška od Štěpána Uheríka, který sdílel úplně nové a někdy dost interní informace ze SatoshiLabs. Jako CFO posledních pět let řídí finance a podílí se na vedení společnosti SatoshiLabs. Povídal o tom, jak si firma SatoshiLabs (s vlajkovým produktem Trezor) procházela obdobími medvědího i býčího trhu. S jakými predikcemi o ceně bitcoinu pracovali, jak se dívají do budoucnosti, jak plánují skladové zásoby, jak a kdy se věnují inovacím, jak bear a bull market ovlivňuje prodeje, jak probíhalo jednání se společnosti DHL, která doručovala Trezory zákazníkům, atd.
SatoshiLabs si takto (dle obrázku výše) rozděluje období na červené (bear market), šedé (konsolidace) a zelené (bull market). Mají současně dáno, co ve které fázi mají jako firma dělat a na co být připraveni. Např. v šedé zóně potřebují naskladňovat a být ready až skočí do zelené zóny – tam už potřebují mít 100% skladu a distribuovat. Tato a další pravidla pro různá období mi přišly jako velmi zajímavé a myslím, že by bylo dobré to obdobně aplikovat také u investorských činností.
Chaincamp zkušenosti a hodnocení
Podívejte se na 11 minutové video sestřihu z konference Chaincamp 2022.
Chaincamp 2022 pořádaný opět v Ostravě strhává mnoho Pražáků a přestože mnozí kvůli vzdálenosti skutečně nedorazí, Chaincamp pro mě zůstává akcí, na kterou se vyplatí přijet. Důležitý je networking a povídání si s lidmi. Je to potkávací akce. Nebylo by dokonce špatné uvažovat nad dvoudenním konceptem – když už dojíždíme z větších dálek, bylo by fajn s lidmi strávit více času. Přednášky a workshopy hází různé udičky a následně je na nás, jak hluboko se odvážíme ponořit do králičí nory.
Přečíst si můžete můj report z Chaincampu 2021.
Oficiální web Chaincamp: www.chaincamp.cz
Upozornění: Článek má pouze vzdělávací charakter. Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.