O thajském Chiang Mai se říká, že je jakousi Mekkou digitálních nomádů. Co je na tom pravdy? Je to místem, cenami nebo existuje jiný důvod? Přečtěte si o tom, odkud se dá pracovat, s jakými životními náklady počítat a kdy je nejlepší sem vyrazit.
V Chiang Mai najdete vše na jednom místě
Chiang Mai je městem mlžných hor, stovek chrámů, rušného nočního života i klidných míst k rozjímání. Se svým příjemným podnebím má co nabídnout zkušeným cestovatelům, dobrodruhům, milovníkům nakupování a také digitálním nomádům.
Zdejší nomádské zázemí je velice silné a v místních coworkingových centrech potkáte lidi z celého světa. A pro ty, kdo si chtějí rozšířit své obzory například v gastronomii nebo thajských masážích je to rozhodně „must see“ a zároveň výchozí bod, odkud prozkoumat další části Thajska.
Výhodné jsou i zdejší ceny, díky nimž je tohle město vhodné pro dlouhodobější pobyt. Navzdory své nepříliš velké rozloze tak nabízí Chiang Mai všechno, co hledá cestovatel prahnoucí po zážitcích i nomád, který se chce chvíli zastavit a najít ideální a cenově dostupné místo pro svou práci.
Hodnocení a zkušenosti
Jaké pocity mají digitální nomádi z Chiang Mai a doporučili by toto město dalším?
„Chiang Mai je perfektní místo pro první nomádskou cestu, protože kloubí exotiku, perfektní pracovní i lifestylové možnosti a zároveň místní život je levnější. Najdeš tam spoustu dalších cestovatelů, digitálních nomádů i expatů, kteří rádi sdílí zkušenosti a můžeš se tak propojit se zajímavými lidmi. Jediné, co mi chybělo, bylo moře. A v centru trochu smogu ve špičky, jít běhat je lepší brzo ráno. Opakovaně se sem vracím a mám na Chiang Mai výborné vzpomínky.“ – Martin Rosulek
„Z tohodle města jsem byl naprosto nadšený! Relativně malé a kompaktní staré město, které člověk „oběhne“ pěšky. Uzké uličky, domky namačkané na sebe, spousta výborných restaurací, ne tak hektické tempo jako Bangkok. Řada aktivit v okolí. Byli jsme i přes víkend, takže jak sobotní Food Market tak nedělní Walking Street Market se mi hodně líbily. Tohle za mně nemělo chybu a sem se 100% chci vrátit.“ – Toncek, cestujlevne.com
„Není žádným tajemstvím, že je Chiang Mai jedním z nejlepších měst pro digitální nomády. Sjíždí se sem lidé z celého světa kvůli levnému bydlení, rychlému internetu, špičkovému jídlu, zajímavé kultuře i aktivní komunitě lidí pracujících online. My jsme tu strávili rok a mohu říci, že je to náš druhý domov.“ – Katie Diederichs
„Chiang Mai je město, kde se digitální nomádství zrodilo. Neexistuje žádné další místo, kam byste přiletěli, bez problému našli levné ubytování, příjemnou kavárnu pro práci a kde byste potkávali místní i nomády během jednoho dne. Někteří lidé říkají, že je Chiang Mai přeplněno nomády, což je možná pravda. Ale i tak zůstává jedním z nejlepších míst, kde jako nomád začít,“ – Anonym, nomadlist.com
„Chiang Mai je naprosto v pohodě. Bezpečné, levné. Opravdu jsem si ho oblíbil, pro digitální nomády je to ideál. Rád bych se tam přestěhoval. Skvělé jídlo, pěkná místa k vidění a velice milí a hodní lidé,“ – Anonym, nomadlist.com
Kde pracovat v Chiang Mai
Chiang Mai jde digitálním nomádům na ruku. Nemusíte hledat dlouho, abyste našli ideální prostory pro svou práci. Město je plné příjemných kaváren, restaurací i živoucích coworkingových center, která jsou přizpůsobena k práci na dálku. A v čem je ještě tohle město skvělé? Chiang Mai je městem kávy! Takže pokud nenastartujete svůj pracovní den bez silného espressa, tady rozhodně nepřijdete zkrátka.
Coworkingová centra
Coworkingy v Chiang Mai si lze zaplatit na jeden den, ale existují také několikadenní vstupy nebo neomezené vstupy na celý měsíc. K dispozici jsou jak větší centra pro více lidí, tak menší kanceláře například maximálně pro 10 osob. Samozřejmostí bývá Wi-Fi, klimatizace i občerstvení.
- M-A-N-A – menší coworkingové centrum v klidnější části města, max pro 10 lidí, cena kolem 150 THB na den (zhruba 110 Kč), v ceně je i káva, čaj a voda, kterou dolévá místní obsluha
- Punspace – větší coworkingové centrum, které má tři pobočky (v Nimmanu, poblíž Severní Brány a poblíž Východní Brány), kanceláře jsou vybaveny kancelářskými židlemi a otevřeny 24/7, cena se pohybuje kolem 290 THB na den (215 Kč)
- KitnCaboodle – malý cowork s přátelskou atmosférou nacházející se v Santithamu, cena 150 THB za den, v ceně káva a čaj (bez obsluhy)
- Buri Siri – Buri Siri je hotel, který nejen svým hostům nabízí coworkingovou kancelář v Nimmanu, za cenu 200 THB za den získáte vysokorychlostní internet a také kávu či smoothie či volný přístup do bazénu
- CAMP AT Maya
- Addicted to Work
- Teh Brick Sturtup Space
Kavárny
Díky lokální kávě si můžete vychutnat výbornou čerstvou kávu i místní kávové speciality v některé z kaváren, které mají zároveň dostatečný počet zásuvek a volný přístup k wi-fi. Pozor, některé kavárny práci na notebooku zakazují.
- Passion Project – menší tichá kavárnička s klimatizací v Santhithamu nabízející jak kávu, tak jídlo i čerstvá smoothie
- Ember Coffee & Eatery – kavárna na Nimmanhaemin Road, v níž najdete dostatek zásuvek, pohodlné sezení i klid
- Area53 – jedna z kaváren, která je částečně uzpůsobena digitálním nomádům díky speciální místnosti určené k práci, platíte pouze za objednané pití či jídlo, pracovní místnost je však trochu tmavší a sezení ne příliš pohodlné, za to ale rychlý internet
- Akha Ama
- Nice One Coffee
- MDL Bistro & Coffee Shop
Co navštívit v Chiang Mai a okolí
Chiang Mai sice neleží u moře, i tak je ale velice atraktivní. Ve městě je více než 300 chrámů a stará architektura se zde nerušeně potkává s tou novou. Z města je to jen kousek do zalesněných hor a kopců, kde se schovávají staré vesničky a mnoho dalších zajímavostí. Kam zde ve volnu vyrazit?
Chrám Phrathat Doi Suthep
Jeden z nejkrásnějších chrámů v Chiang Mai se nachází na jednom z kopců poblíž města. Ke stavbě ze 14. století lze vystoupat po 306 schodech lemovaných draky a prohlédnou si všudypřítomné sochy zlatých budhů.
Doi Inthanon
Pod tímto názvem se skrývá jak národní park, tak hora. V parku jsou původní horské vesnice, vodopády i barevné pagody vystavěné na vrcholcích hor. Hora Doi Inthanon je s 2565 m.n.m. nejvyšší horou Thajska.
Doi Pui
Vesnice kmene Hmong nabízí unikátní vhled do každodenního života místních lidí. I když už se jedná spíše o turistickou atrakci, zdejší původní řemesla zde stále přetrvávají a návštěvníci mají možnost je vidět a rukodělné výrobky si třeba i koupit.
Elephant Nature Park
V Elephant Nature Parku se nachází záchranná stanice pro zraněné, osiřelé či týrané slony. Turisté si zde mohou za poplatek vyzkoušet péči o zvířata, funguje zde také dobrovolnický program v rámci péče o slony. Podobných zařízení je v okolí Chiang Mai více.
Trhy na Walking Street
Při návštěvě Chiang Mai snad ani nelze vynechat atmosféru thajských trhů. Zdejší nedělní trhy jsou opravdu vyhlášené a kromě spousty dobrého jídla, oblečení a suvenýrů zde probíhá i bohatý program (tanec, koncerty, soutěže krásy atd).
Životní náklady v Chiang Mai
To, proč je tohle město na severu Thajska u nomádů tolik oblíbené, jsou přívětivé ceny. Ve srovnání s jinými podobně atraktivními částmi země jsou zde životní náklady znatelně nižší. Na kolik zde vyjde měsíc ubytování, street food nebo doprava?
Kurz: 1 CZK = 1,34 THB (1 THB = 0,75 CZK)
Bydlení
Chiang Mai nabízí široké spektrum ubytovacích kapacit a tím i odpovídající ceny. Není proto žádný problém si pronajmout pokoj od 5 tisíc Kč na měsíc nebo třeba pěkný apartmán za 17 tisíc Kč na měsíc pro dva.
Soukromníci jsou obvykle zvyklí smlouvat, takže lze hledat levnější ubytování i na místě. Ceny bývají nižší dál od centra, ale vzhledem k tomu, že prakticky všude dojdete pěšky, se okrajové části vyplatí i z tohoto hlediska.
Jak se v průměru pohybují ceny za noc v klasických ubytovacích zařízeních?
- Hostel – od 100 Kč/noc
- Guest House – od 200-400 Kč/noc
- Tříhvězdičkový hotel – od 500-1000 Kč/noc
- Luxusní hotel – od 1500 Kč/noc a více
Plno nabídek najdete také na Airbnb.
Jídlo
S cenou jídla si v Chiang Mai hlavu rozhodně lámat nebudete. Místní streetfood je opravdu za hubičku a i v lepších restauracích se najíte relativně levně. Někdy to spíš bývá horší s dostupností potravin, na které jsme v našich končinách zvyklí. V obchodech často chybí například pečivo nebo mléčné výrobky. Se spoustou thajských dobrot ale určitě hladovět nebudete.
- Street food: 40-70 THB
- Jídlo v restauraci pro 2 osoby: 300-1000 THB
- Pivo: 50-90 THB
- Káva: 30-70 THB
- Voda (1,5 l): 10-30 THB
Doprava
Chiang Mai vcelku pohodlně projdete pěšky, vyplatí se třeba také pronájem kola nebo skútru. Městská doprava ale také není příliš drahá.
- Lístek na MHD: 20-30 THB
- Měsíční jízdné: 500-1000 THB
- Taxi cena/1 km: 8.50-30 THB
- 1 litr benzínu nebo nafty: 28-37 THB
- Pronájem skútru na den: 200 THB
Ostatní
- Cigarety: 110-150 THB
- Lístek do kina: 140-200 THB
- 1 h thajské masáže: 180-250 THB
- Měsíční vstup do fitness centra: 800-1500 THB
- Lekce jógy: 200 THB
Co se týče celkových měsíčních nákladů, lze se dostat na pohodlných 10-12 tisíc za měsíc s tím, že si budete moct dopřát dobré jídlo nebo třeba i vstupy na památky, thajské masáže a podobně. Není však ale vyloučeno, že mohou být náklady ještě nižší.
Počasí v Chiang Mai
Jaké je počasí v Chiang Mai a kdy je ideální tam vyrazit? Podnebí severního Thajska je celkově o něco chladnější než na jihu, i tady ale narazíte na celkem vysoké teploty. Stejně jako pro celé Thajsko však platí, že ideální je navštívit Chiang Mai v zimě, zhruba od listopadu do února, kdy se teploty pohybují kolem 28 až 32 stupni Celsia a panuje slunečné počasí.
Od března do května se průměrné teploty pohybují kolem 33 až 37 stupni Celsia a poté nastává období dešťů, které trvá až do října. Jedná se ale spíše o kratší přeháňky nežli o soustavný déšť.
Užitečné informace
- Víza: turistický bezvízový styk do 30 dnů pobytu při leteckém vstupu, při pozemním vstupu na 15 dnů
- Časový posun: + 5 hodin v době letního času, resp. + 6 hodin v době zimního času
- Místní aerolinky: Air Asia, Nok Air
- Taxi: Grab aplikace (namísto Uber)
- Telefonní operátor: True
- Zásuvky: evropské C-plug nebo americké A-plug. 230V, 50Hz
- Místní pivo: Chiang, Singha, Leo, Tiger
Kam dál z Chiang Mai
Jaké návazné destinace navštívit, pokud se budete chtít z Chiang Mai přesunout jinam?
- Chiang Dao – město ležící taktéž na severu Thajska, z Chiang Mai dostupné busem, vhodné na výlety do hor, jsou zde jeskyně, horké prameny, národní park
- Pai – malé horské město vhodné jako výchozí bod pro treky do hor ležící na stejnojmenné řece, město je plné barů, restaurací a obchodů, jsou zde lázně, dále vodopády, kaňon, jezera i chrámy
- Koh Lanta – nomády oblíbený ostrov na pomezí Thajska a Malajsie, ubytování v blízkosti pláže, dostupný pouze busem nebo lodí, méně turistů, krásné široké pláže, kurzy vaření, potápění
- Bangkok – ideální na pár dní a na letecké přesuny do dalších destinací, rušné město, bohatý noční život i klidná zákoutí, doprava tuk-tuky, plovoucí trhy, Královský palác, park Lumphini, čínská čtvrť
- Mae Hong Son – město ležící na severu země západně od Chiang Mai, díky chladnému klimatu se mu přezdívá thajská Sibiř, nad městem se na hoře tyčí chrám Wat Phra That Doi Kong Mu, je zde národní park Tham Pla, horská vřídla, krásné výhledy do okolí
- Krabi – přímořské město v jižní části Thajska, odkud výletujete na ostrovy, šnorchlování, potápění
Chaing Mai pro cestovatele a digitální nomády
Může se zdát, že už je dnes Chiang Mai tak trochu nomádské klišé. Ale čemu to vadí? Ničemu. Život v exotickém Thajsku se směsicí místní kultury a spousty lidí se stejným způsobem života, jako je ten váš – to rozhodně stojí za vyzkoušení.
Nízké životní náklady a velké množství coworkingových center i příjemných kaváren a k tomu nespočet památek i přírodních zajímavostí v docházkové vzdálenosti, to je značka ideál. Pokud s digitálním nomádstvím začínáte, tohle thajské město určitě stojí za vyzkoušení.
V rámci týmu portálu DigitalniNomadstvi.cz jsme zpracovali tento článek, aby pomohl začínajícím podnikatelům a digitálním nomádům. Věříme, že pomůže, dá inspiraci a předá užitečné rady, které využijete.