
Plánujete studium v zahraničí nebo dlouhodobý studijní pobyt? Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty vám zajistí finanční ochranu při zdravotních problémech, úrazech nebo ztrátě zavazadel. Výběr správné pojistky závisí na destinaci, délce pobytu a požadavcích školy. Nezapomeňte si ověřit, zda vaše pojištění pokrývá nejen léčebné výlohy, ale i odpovědnost za škodu a případnou repatriaci. Srovnejte nabídky pojišťoven a najděte nejlepší cestovní pojištění pro studenty s optimálním krytím a cenou.
Studenti vysokých či vyšších odborných škol mají při studiu možnost využít hrazeného studia v zahraničí. To je jim umožněno díky evropskému studentskému programu Erasmus, který podporuje mezinárodní vzdělávání. V takovém případě je studentům hrazeno studium či ubytování, některé položky si však musí zajistit sami. Mezi takové položky patří i cestovní pojištění. Jak vybrat pojištění a které je to nejlepší pojištění na Erasmus?
Proč sjednat pojištění na zahraniční studijní cestu
Erasmus pojištění je jednou ze základních věcí, které by měl každý student zvážit. I když za něj škola platí klasické zdravotní pojištění a na cesty po Evropě by měl stačit i Evropský průkaz zdravotního pojištění, cestovní pojištění je vždy vítanou jistotou.
Studentské pobyty v rámci Erasmu se obvykle pohybují od tří měsíců do jednoho roku a na danou dobu je doporučeno se připojistit. Evropský průkaz zdravotního pojištění sice zajistí, že vám bude poskytnuto potřebné ošetření, ale pojištění nemusí pokrýt veškeré náklady.
V dané zemi se totiž musíte řídit dle místních cenových relací stejně jako zdejší občané a někdy se léčba může vyšplhat do opravdu vysokých částek. Vhodné připojištění tyto výlohy pokryje s tím, že se není třeba bát žádných horentních částek za danou pojistnou smlouvu. Někdy vám ani nic jiného nezbyde, protože cestovní pojištění bývá často jedním z povinných požadavků při zahraniční studijní cestě.
Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty
Studium v zahraničí přináší nejen nové zkušenosti, ale i rizika. Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty vás chrání před nečekanými výdaji za lékařskou péči, hospitalizaci nebo návrat do vlasti. V některých zemích je zdravotní péče velmi drahá, a bez správného pojištění byste mohli čelit vysokým nákladům. Mnohé univerzity dokonce vyžadují doložení pojištění před zahájením studia. Vyberte si spolehlivé pojištění pro studenty v zahraničí a cestujte s jistotou.
Při hledání nejlepšího cestovního pojištění pro studenty se zaměřte na:
- Krytí léčebných výloh – dostatečné limity na hospitalizaci, operace a ambulantní péči.
- Pojištění odpovědnosti – chrání vás, pokud způsobíte škodu na majetku nebo zraníte jinou osobu.
- Asistenční služby 24/7 – dostupná podpora v případě nouze.
- Pojištění zavazadel a storna – užitečné při ztrátě kufru nebo zrušení letu.
- Možnost prodloužení pojištění – pro případ, že zůstanete v zahraničí déle.
Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty v zahraničí vám ušetří mnoho starostí a zajistí klidný pobyt.
Kde sjednat Erasmus pojištění
Speciální Erasmus pojištění neexistuje, ale budete vždy hledat cestovní pojištění pro studenty, ideálně pro zahraniční studijní pobyt.
Cestovní pojištění pro studenty zajišťují běžné české pojišťovny, některé mají dokonce speciální balíčky přímo určené pro tyto účely. Tento druh pojištění je tak jednou z možností pro zahraniční studijní cestu. Nejvýhodněji obvykle vyjde celoroční cestovní pojištění, ať už jedete na Erasmus nebo jakoukoliv jinou studijní stáž.
Jakožto student můžete získat různé slevy, které lze kombinovat se slevami při sjednání pojistné smlouvy online. Možností je i cestovní pojištění pro nezletilého v případě, že pojede například na výměnný studentský pobyt. V takovém případě je ale třeba podpis zákonného zástupce.
Jaké pojišťovny nabízejí pro studenty ty nejvýhodnější podmínky?
Generali Česká pojišťovna
Generali Česká pojišťovna má ve své nabídce přímo pojištění týkající se studijních pobytů v zahraničí. V rámci balíčku získáte krytí léčebných výloh až do 100 000 000 Kč, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel i pojištění právní ochrany.
Jedná se o balíček, který je podobný jako pro klasické turistické cesty s tím, že jsou zde automaticky zahrnuty i běžné sporty. Lze zvolit variantu pro opakované výjezdy s dobou pobytu maximálně 90 dní v kuse, půlroční cestovní pojištění nebo pojištění na celý rok.
Pokud byste jakožto student jeli například na půl roku, s krytím výloh do 100 000 000 milionů Kč i úrazovým pojištěním vyjde pojistka na 2985 Kč. Jestliže byste zvolili nižší krytí výloh (do 3 000 000 Kč), může se půlroční pojištění pohybovat už od zhruba 1980 Kč.
Postup krok za krokem, jak uplatnit slevový kód “digitalninomadstvi” (sleva 40%) při sjednávání pojištění do zahraničí mimo Evropu od Generali Česká pojišťovna.
Pro cestu mimo Evropu můžete uplatnit slevový kupon „digitalninomadstvi“ u pojištění Generali Česká pojišťovna a získáte 40% slevu. Přejděte na web a nezapomeňte manuálně zadat slevový kupon ve 4. kroku sjednávání online.
ERV
Výhodné podmínky pro studenty nabízí i pojišťovna ERV. Ta nabízí mladým lidem tarif Sbaleno S batohem do 28, který je určen jak pro prázdninové výjezdy studentů a mladých lidí do 28 let, tak pro studijní pobyty.
Evropská pojišťovna nabízí cestovní pojištění od 25 Kč na den s tím, že si následné parametry pojistné smlouvy můžete nechat připravit na míru.
Pojištění automaticky zahrnuje pojištění léčebných výloh, asistenční služby, úrazové pojištění, pojištění pro případ krádeže či poškození zavazadel či pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví či majetku jiných osob.
ERV nabízí plnění léčebných výloh do 3 000 000 Kč.
Například čtvrtletní zahraniční studentský pobyt vyjde na 1450 Kč, na delší pobyty pak platí různé slevy (celoroční pojištění pro studenty se pohybuje kolem 5 000 Kč). Ovšem pozor – délka pojištění může být maximálně na 360 dní.
ISIC pojištění erasmus
Jste-li student, pravděpodobně budete vlastnit některou ze studentských slevových karet. Tou nejčastější je karta ISIC, která má mezinárodní platnost a díky ní lze získat slevy na dopravu, vstupy, jídlo i různé nákupy.
Pokud plánujete Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí, je důležité mít správné dlouhodobé cestovní pojištění. Mnoho studentů využívá ISIC pojištění, které nabízí výhodné krytí pro držitele ISIC karty. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody tohoto pojištění, a je vhodné i pro Erasmus program?
Jednou z velkých výhod ISIC karty je i levné cestovní pojištění se slušným krytím léčebných výloh. ISIC pojištění zajišťuje pojišťovna UNIQA a podobně jako u jiných typů pojistek lze i zde sjednat takovou smlouvu, která bude vyhovovat vám i vašim možnostem.
V rámci ISIC karet se rozlišují základní tři typy pojištění:
- Krátkodobé cestovní pojištění
- ISIC roční pojištění s krátkodobými výjezdy
- ISIC roční pojištění s dlouhodobými výjezdy
Pokud hledáte nejlepší cestovní pojištění pro Erasmus, zvažte tyto varianty:
- ISIC pojištění – dobrá volba pro studenty s ISIC kartou, ale omezené limity.
- Komerční cestovní pojištění (např. AXA, Allianz, Uniqa) – často nabízí vyšší krytí a širší ochranu než ISIC.
- Pojištění od univerzity – některé školy v rámci Erasmus+ programu pojištění poskytují nebo doporučují.
- EHIC (Evropský zdravotní průkaz) – kryje základní zdravotní péči v EU, ale nestačí na všechny situace.
Pro delší Erasmus pobyt (semestr nebo rok) se vyplatí kombinovat EHIC s komplexním cestovním pojištěním, které pokryje odpovědnost, úrazy i ztrátu zavazadel.
Na co si dát pozor
Při sjednání pojištění se určitě nenechte zmást nejlevnější cenou, ale vždy si prostudujte rozsah pojistky i výši plnění léčebných výloh. Pro studijní pobyty v Evropě v rámci Erasmu obvykle postačí limity do 3 000 000 Kč, obsaženo by také mělo být úrazové pojištění a při dlouhodobých pobytech se hodí i pojištění odpovědnosti nebo zavazadel.
Zavazadla a osobní věci včetně elektroniky mohou být pojištěna nejen na dobu cesty, ale i na dobu pobytu. Pokud by například došlo ke krádeži v ubytovacím zařízení, pojistka se rozhodně hodí.
Při celoročním studijním pobytu se také pravděpodobně nevyhnete sportu, součástí mohou být i rizikovější sporty, jako například lyžování. Tuto skutečnost byste také měli zvážit a podle toho pojistku upravit.
Před cestou je proto vhodné prostudovat podmínky na dané univerzitě, ideálně pak vyhledat například zkušenosti studentů, kteří Erasmus absolvovali.
Cestovní pojištění do zahraničí
Pro výjezd na Erasmus využijte cestovní pojištění AXA (online kalkulace s 50% slevou), pro cestu mimo Evropu je cenově výhodnější Generali Česká pojišťovna, kde můžete uplatnit slevový kupon „digitalninomadstvi“ a získáte 40% slevu. Přejděte na web a nezapomeňte manuálně zadat slevový kupon. Dostanete se tak na jedno z nejlevnějších cestovních pojištění.
Slevový kupon zadáváte u Generali Česká pojišťovna až ve 4. kroku Kontrola a platba a cena bude následně snížena.
Pokud máte v plánu dlouhodobější zahraniční pobyt na 30 dní a více, určitě porovnejte ještě využijte pojištění True Traveller. To je velmi oblíbené pro roční pobyty v zahraničí, kvalita je výborná, cenově se začíná vyplácet 1 – 2 měsíců zahraničního pobytu. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Bezpečné cestování všem!
V rámci týmu portálu DigitalniNomadstvi.cz jsme zpracovali tento článek, aby pomohl začínajícím podnikatelům a digitálním nomádům. Věříme, že pomůže, dá inspiraci a předá užitečné rady, které využijete.