Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

FinTech mění pravidla hry: Jakou mají banky budoucnost?

by Martin Rosulek / Čtvrtek, 21 dubna 2016 / Published in Myšlenky
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Technologie dokázaly změnit většinu lidských oborů a dnes začínají naholodávat i starý bankovní systém. Dinosauří banky po dlouhá léta odolávaly a přizpůsobovaly se jen z nutnosti. Dnes máme už celou řadu signálů, že se nacházíme na sklonku doby, kdy i samotným bankám vypršel jejich čas.

Internetové bankovnictví je slabá útěcha technologického pokroku. Potenciál, který představuje fintech (technologie aplikované ve finančním světě) je mnohem větší. Bankami je tato příležitost prozatím nevyužitá, ale co víc, otevírá se tu prostor pro další hráče, kteří mění pravidla stávající hry.

Internet způsobuje prodej!

Krátký příklad za všechny. Elon Musk prodal za 24 hodin víc automobilů než Volkswagen za půl roku. Někteří na tom staví své byznys modely, jiní si to uvědomují a ti ostatní to stále ignorují.

Technologie umožňují měnit pravidla. Skutečně se toto děje!

A v tomto článku chci představit v některých pasážích snad až vizionářské myšlenky, které jsem načerpal a pospojoval si po shlédnutí skvělého semináře Nový Abnormál: Lesk a bída finančních dinosaurů: Banky, blockchain a my.

Jak zareagovaly banky na internet?

Obsah

  1. Jak zareagovaly banky na internet?
    1. Novodobá pobočka musí být mnohem více provázaná s místem, které běžně navštěvujeme
  2. Jaká je vize budoucnosti?
    1. Obří konkureční výhoda banky
    2. Synergie a slučování
    3. Kybernetická bezpečnost
  3. Banka bude pouze výrobcem, prodávat bude už někdo jiný
    1. Je čas, aby přišla Smart Banka

Banky od samého počátku pracovaly ve struktuře poboček. Pobočka banky slouží de facto jako prodloužená ruka. Je to obchodník banky.

S nástupem internetu se banky po několika letech (desítkách let) rozhodly vytvořit internetové bankovnictví. Nyní můžeme posílat a příjmat platby přímo z internetu. Nemusíme chodit na pobočky. Banky ale tak vytvořily jen jiný druh pobočky – pobočku na internetu.

Kdo z nás ale chodí rád do internetového bankovnictví? Kdo se tam rád přihlašuje?

Do internetového bankovnictví se přihlašujeme jen když chceme odeslat platbu anebo se podívat, že nám nějaká platba přišla. Stále je s ním spojena poměrně negativní emoce. Není to jako u sociálních sítí, kam se chceme připojit, abychom např. zůstali v kontaktu s přáteli, nepromeškali důležitou událost, na které nám společensky záleží, atd.

Novodobá pobočka musí být mnohem více provázaná s místem, které běžně navštěvujeme

Novodobá pobočka musí být nástrojem reálného života. Určitým způsobem tuto úlohu plní dneska smartphone a jeho nejrůznější aplikace. Fintech dnes nahrazuje pobočky banky. Vždyť 38% Američanů, kteří mají bankovní účet, nikdy nebyli na pobočce banky.

Půjde to ale ještě dál. Možná, že pobočky a banky vůbec nemusíme vidět…

Jaká je vize budoucnosti?

Pobočky banky v jedné chvíli přestanou existovat. Platby se stanou součástí našich jiných činností.

Cílem je provádět platby tam, kde se běžně pohybujeme. Nechceme se přihlašovat do internetového bankovnictví.

Prostředník platby (který dnes funguje často, např. GoPay) je do budoucna nešikové řešení. Takové řešení zřejmě umře. Má k tomu přinejmenším nakročeno. Banka jako taková má peníze, a to jí dává poměrně silnou pozici i v blízké budoucnosti, kam nastupují především alternativní měny (kryptoměny, např. bitcoin). Zde je pak nezodpovězená otázka, jak rychle dokáží kryptoměny nahradit či subsidariovat dnešní peníze. Odhaduje se, že za 10 let už budou existovat státy, ve kterých se nebude používat hotovost.

Společnosti jako Facebook, Apple, Android anebo AliExpress (AliPay) přichází s řešením, kdy platíme u nich. Protože mají obsazenou velkou část trhu a především důvěru vlastních zákazníků, mají unikátní pozici v nastupující revoluci. Tyto společnosti začínají hrát poměrně významnou roli ve finančním světě.

Obří konkureční výhoda banky

Pokud budeme uvažovat nad tím, že bankovní systém projde skutečnou revolucí, ať už z důvodu rozpadu stávajícího (dlouhodobě neudržitelného modelu) finančního světa nebo jiného, mají banky v tuto chvíli jednu neuvěřitelnou konkureční výhodu.

Banky o nás ví totiž mnohem více než jakákoli jiná firma, společnost či organizace.

Banka jednak má řadu údajů, které jí předáváme při zakládání účtu v bance, při žádosti o hypotéku, atp. Paradoxně toto způsobila přísná regulace bank, které musí uchovávat tyto údaje po dobu několika let, dokonce i když jsme u nich vypověděli smlouvu.

Banka navíc vidí všechny naše finanční toky – za co platíme, kdy platíme, kde platíme a také kolik dostáváme peněz, jaké máme cashflow, jaký udržujeme finanční bezpečnostní polštář, atd. Banka zná perfektně naše finanční chování.

To je ohromná konkureční výhoda, která popravdě zatím pouze dřímá uvnitř bankovních domů.

Synergie a slučování

Budoucnost je nakloněna k tomu, že dojde k oborovému slučování. Z obřích firem se možná budou stávat mamutí a z mamutích ještě více gigantické. Bude to způsobeno především spoluprací více subjektů. Jinými slovy dost dobře možná dojde k synergii činností dvou oborově různých subjektů. Tak jako dnes spolupracují advokáti a účetní, webmasteři a grafici, tak bankám se nabízí spolupráce např. s energetickými společnostmi.

Dnes to veřejně vypadá tak, že Facebook, Google a další velké firmy doslova skupují malé firmy.

Bankám do budoucna mohou (a budou) konkurovat mnohem menší hráči díky technologiím. Stejně jako to je u Googlu nebo Facebooku. Banky začnou skupovat menší firmy, které budou chrlit technologické produkty a služby. Druhou variantou je, že si banky budou vytvářet samy malé tech startupy, které budou mít cíl produkovat technologické vychytávky, které pak banka bude přebírat.

Kybernetická bezpečnost

S rozvojem technologie je stále častěji pokládána otázka kybernetické bezpečnosti. Bezpečnost finačních toků, které proudí přes internet je velmi důležitá. Také díky tomu mohl být PayPal ještě pod vedením Elona Muska tak úspěšný.

Tohle riziko doslova nahrává bankám a obřím společnostem, protože investice do kybernetického zabezpečení se pohybují ve vysokých částkách. Díky tomu, že banky a další kvazibanky mají spoustu peněz, budou schopni zabezpečit jakoukoli platformu pro finanční toky tak, aby jí lidé uvěřili (z pohledu bezpečnosti).

Vsadím karty navíc na to, že bude přicházet ještě více regulace ze strany Evropské unie o zabezpečování transakcí a související bezpečnostní politice.

Evropská unie nedávno schválila (účinné pravděpodobně až pro rok 2018), že subjekty, které budou poskytovat cokoli spojeného s finančními toky (např. aplikace zaplať mobilem) budou muset mít vlastní interface. Regulace tedy nutí, aby podikatelé nabídli klientovi uživatelsky přívětivé prostředí, kde uvidí odkud kam proudí peníze. Jak šlechetné 🙂 Tato regulace jen podpoří vznik lepšího interface, ve kterém se budeme snadněji orientovat. Možná to ale popoří i následující trend…

Banka bude pouze výrobcem, prodávat bude už někdo jiný

Představme si banku jako výrobce osobních účtů, hypoték, úvěrů, atd. Stále ty produkty prodává skrze pobočky a další prodejce. Tito prodejci se ale postupem doby mění. Nyní vstupujeme do okamžiku, kdy se dostáváme k rozhovorům, zda-li banka bude nadále prodávat své produkty. Spíše to vypadá tak, že banka půjde “vizuálně” do pozadí a jejími prodejci se stanou všechny ty nejrůznější technologické služby, aplikace, atd.

Je čas, aby přišla Smart Banka

Dnes se řada z nás dívá na smart TV, dříve to byly ale jen televize. Měly jsme telefony, ale dnes používáme jedině smartphony. Banky čeká evoluce a dost možná revoluce. Podobně jako se mluví o taxi službách, které prožívají drsné dny díky Uberu, čeká banky pravděpodobně dost podobná situace.

Banka budoucnost je dost možná právě banka, která není vidět.

Cílem dnešní staré banky je vybavit svoji pobočku tak, aby byli její zaměstnanci schopni maximálně pomoci klientovi. Jinými slovy musí mít zaměstnanec všechno (maximální množství informací, podkladů,…), aby pomohl klientovi.

Budoucnost ale signalizuje jiný přístup, a totiž: Klient musí mít všechno (maximální množství informací, podkladů,…), aby se mohl co nejlépe rozhodnout.

A kde je banka? 🙂

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: bitcoin, blockchain, budoucnost, elon musk, fintech, internet, investice, investování, kryptoměny, technologie, vize

What you can read next

trendy v digitálním nomádství
Trendy v digitálním nomádství
Recenze knihy Tvarytmy od Jaroslava Duška
peru
Jaký byl rok 2017: Bilancování a shrnutí, co se povedlo a nepovedlo

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

  • Jižní Itálie za 10 dní: Neapol, Pompeje, Vesuv, Amalfi pobřeží, Matera, Bari

  • recenze wedos website

    Jak vytvořit webové stránky na pár kliknutí s Wedos WebSite

  • ukončení změna nový začátek

    Konec je prý nový začátek. To je ale lež!

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

  • Jižní Itálie za 10 dní: Neapol, Pompeje, Vesuv, Amalfi pobřeží, Matera, Bari

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2021. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Myšlenky

FinTech mění pravidla hry: Jakou mají banky budoucnost?

7 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek