Island, země ohně a ledu, sopečná krajina střídající se s mohutnými ledovci. Krajina pokrytá mechy a lišejníky, dříve nezalesněná, nyní s malými háji. Země ovcí a koní, které potkáte opravdu na každém kroku. Země, kterou by každý měl aspoň jednou za svůj život navštívit. Pro toho, kdo chce krás ostrova objevit, zde mám seznam pár míst, který obsahuje to nejlepší z Islandu.
Přírodní zajímavosti na Islandu
Zlatý trojúhelník neboli Golden circle
Z českého názvu vyplývá, že se jedná o tři místa v jedné oblasti, konkrétně to jsou Gullfoss neboli Zlatý vodopád, Geysir a Sněmovní pláň alias Þingvellir, kde se v roce 930 konalo první shromáždění parlamentu tzv. Althing. Oblast se nachází kousek od Reykjavíku a je snadno dostupná.
Seljalandsfoss a Skógafoss
Dva úchvatné vodopády ležící necelých 30 minut od sebe. Seljalandsfoss je vodopád, který můžete obejít kolem dokola a jako bonus se můžete podívat i na vodopád ukrytý ve skále, který je vzdálen pár minut chůze. Skógafoss patří k mohutnějším vodopádům ostrova a je možné ho vidět zespodu i shora, jako bonus se zde při pěkném počasí objevuje duha.
Jih Islandu
Tato oblast rozhodně stojí za návštěvu. Ptačí rezervace Dyrhólaey nabízí, hlavně v letních měsících, nádherný výhled na mnoho druhů hnízdících ptáků, včetně papuchalků, kvůli kterým na Island spousta lidí také jezdí.Reynisfjara je notoricky známá pláž s černým pískem a obrovskými čedičovými útvary, které určitě patří mezi přírodní zajímavosti na Islandu, které stojí za to vidět. Městečko Vík je nejjižnější bod Islandu a nabízí úchvatný pohled na “zkamenělé trolly”, kteří vystupují z moře.
Jökullsárlón a Diamond beach
Ledovcová zátoka Jökullsárlón vznikla z jednoho z mnoha splazů Vatnajökullu, největšího ledovce na Islandu. Na zátoku je krásný výhled ze souše, ale ještě hezčí z lodičky nebo člunu. Cestu po vodě je vždy lepší rezervovat alespoň den dopředu, abyste případně nebyli překvapeni, že pro vás nemají místo. Diamond beach je od zátoky vzdálena asi 8 minut chůze a jedná se o pláž, na kterou jsou vyvrženy zbytky ledových ker, které plavou směrem do oceánu; v letním období zde také můžete spatřit početnou skupinu tuleňů, kteří sem putují kvůli páření.
Vodopád Dettifoss
Vodopád s největším průtokem na Islandu rozhodně stojí za návštěvu. Vedou k němu dvě cesty 862 a 864, nově opravená asfaltová 864 vás dovede přímo k vodopádu po východní straně řeky, ale nebudete moc blízko u vodopádu; druhá cesta 862 je štěrková cesta, kterou pojedete skoro hodinu, ale rozhodně se vyplatí investovat drahocenný čas a podívat se na vodopád z blízka.
Jezero Mývatn
Tzv. komáří jezero, u kterého vlastně komáři nejsou, nacházejí se zde pakomáři- malé velmi dotěrné mušky, kterých pravděpodobně budete mít plné auto, ale nijak vám neublíží. Jezero samo o sobě je velmi čisté a plné života, najdete zde kromě spoustu druhů ptactva, také řasokouli zelenou, kterou najdeme i v našich obchodech s akvaristikou.
Vodopád Godafoss
Božský vodopád není nijak složitě dohledatelný, nachází se totiž hned vedle silnice. Je to velmi půvabný menší vodopád, který si můžete prohlédnout ze všech stran. Svůj název získal díky tomu, že do něj jistý zákonodárce kolem roku 1000 zahodil pohanské předměty a tím uzákonil, jaké náboženství na Islandu bude.
Húsavík
To nejlepší, co vidět na severu Islandu, jsou velryby a jiní kytovci, kteří se vyskytují v Skjálfandi Bay v městě Húsavík. Živočichové sem připlouvají za potravou, kterou jim zajišťují dvě velké řeky, které se do zátoky vlévají. Pozorování velryb zde zajišťuje více společností, které vydělané peníze investují do výzkumu kytovců ve zdejších vodách.
Grímsey
Malý ostrov nacházející kousek od severního pobřeží Islandu, jehož zvláštností je, že jím prochází severní polární kruh. Turisté ho navštěvují hlavně kvůli kovové tyči vyznačující již zmíněný polární kruh. Dalším důvodem jsou početné ptačí kolonie hnízdící na zdejších útesech. Pokud se vydáte na sever ostrova, určitě neváhejte a nechte se trajektem odvést na tento maličký ostrůvek.
Západní fjordy
Místo jen pro opravdové milovníky Islandu, kterým nevadí několika hodinové objíždění fjordů. Není zde žádná cesta, která by umožňovala rychlý průjezd touto oblastí, pokud se rozhodnete sem jet počítejte s dlouhavým objížděním fjordů po jedné a následně i druhé straně. Jestliže pro vás není dlouhá cesta překážkou, naskytne se vám pohled na ostrov z úplně jiné perspektivy a to se rozhodně vyplatí.
Poloostrov Snaefellsnes
Na poloostrově najdete úplně vše, co od Islandu očekáváte a ještě mnohem více. Nachází se jižně od západních fjordů a jeho dominantou je sopka Snaefellsnesjökull, kterou proslavil román Julese Verna- Cesta do středu země. Hrdinové románu sestupují kráterem sopky až do samého středu země, kde na ně čeká další dobrodružství.
Hraunfossar a Barnafoss
Dva úchvatné vodopády pár kroků od sebe, na jaře a na podzim mají výrazně tyrkysovou vodu a to je dělá o to zajímavější. Hraunfossar je unikátní v tom, že vytéká z lávy a nemá žádný pořádný přítok. K Barnafossu se váže příběh dvou sourozenců, kteří se zde utopili a jejich matka kvůli tomu nechala zbourat lávku, která přes vodopád vedla.
Jihozápad Islandu
Poloostrov Reykjanes, na kterém se rozkládá hlavní a zároveň největší město ostrova, Reykjavík. Skrývá v sobě spoustu zajímavostí, stačí jen procházet malebné uličky, kde narazíte na mnoho hezkých barevných domů, obchodů se zajímavými věcmi či restaurací, které vám učarují. Za zmínku stojí také bleší trh, který se koná každý víkend a naleznete tam úplně vše, na co si vzpomenete. Restaurace Sea Baron, která se nachází v přístavu, nabízí možnost se levně a dobře najíst, podávají zde pokrmy z čerstvých ryb, velrybí steaky a vyhlášenou humří polévku. Dominantou celého města je mnohými odsuzovaný kostel Hallgrímskirkja, před jehož vstupem stojí socha Leifura Erikssona, prvního evropského objevitele Ameriky.
Počasí na Islandu
Na začátek je dobré vědět, kdy vlastně Island navštívit. Běžná sezóna trvá od května do října. V případě všech ročních období musíte počítat s tím, že je zde počasí každých 10 minut jiné a proto si s sebou vždy vozte oblečení, které je vhodné do deště a silného větru.
Na jaře bývá na Islandu poměrně zima, občas se i v květnu může stát, že vás zastihne sníh. Léta bývají také každý rok jiná. Může se stát, že celé léto bude jen pršet, ale také se může stát, že vám celou dovolenou bude svítit sluníčko. V létě mohou teploty vystoupat i nad 20 stupňů.
Polární záře
Podzim bývá velmi pěkný, příroda hraje všemi barvami, na obloze se bude střídat jedna duha s druhou. Jak bývá zvykem i u nás, podzim bývá sychravější, ale určitě je to nejlepší období, kdy se na Island podívat. Podzimní noční obloha hraje velmi často všemi barvami a je opravdový zážitek vidět polární záři. Dovolená na Islandu je ovšem skvělou volbou v jakémkoli období!
Dovolená na Islandu
Island toho samozřejmě skrývá mnohem více, ale tohle je tzv. „must see“, které by měl vidět každý, kdo se vydá na dovolenou na Island a chce poznat krásy tohoto vzdáleného ostrova! Pokud chcete objevit tajná místa Islandu, musíte se pustit do odvážnější cesty a to hlavně středozemím, což rozhodně nedoporučuji těm, kteří se na ostrov chtějí vypravit poprvé.
Pokud se chcete vydat na Island na týden po vlastní ose, na internetu existuje mapa zajímavých míst, podle které si určitě vyberete, co chcete vidět a můžete vyrazit! Rozhodně si nezapomeňte s sebou na ostrov vzít foťák, i neprofesionální fotograf zjistí, že focení na Islandu je krásný zážitek!
A malý tip na konec: Případné atrakce na vašich zastávkách je vždy lepší rezervovat dopředu s ohledem na počasí a jiné faktory, které by váš zážitek mohly ovlivnit a nebojte se porovnat nabídku všech provozovatelů, mohou se lišit programem i cenou a určitě si přečtěte recenze, které vám při výběru pomohou.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.