Česká investiční konference je jedinečná událost v České republice, která má za úkol připravit pro účastníky atraktivní program s akciovými tipy s výhledem na jednoroční či víceletý horizont. Cílem je představit posluchačům konkrétní akciové tituly a vyhnout se obecným poučkám a technikám. Techniky a metody ukazovat na reálných příkladech, abychom je viděli v praxi. Ideálně dát i odhad do budoucnosti a odvážit se predikovat další investiční roky pro vybranou akcii.
Účastnil jsem se prvního dne konference, který byl složený právě z přednášek s akciovými tipy. Byl jsem mile překvapen, že přednášející otevírali své téma a šli ke konkrétním číslům vybrané akcie, ukazovali průzkum trhu, finanční výsledovky, upozorňovali na rizika společnosti, porovnávali s konkurenty a sdíleli své predikce pohybu trhu. Líbila se mi konkrétnost i hloubka. Českou investiční konferenci organizovala Lenka Rož Schánová a Daniel Gladiš. Jednalo se již o 6. ročník této konference.
Řada investičních konferencí sklouzne k obecnosti a frázím, které je člověk schopen načíst si z knížek. Konference dle mých dosavadních zkušeností mají dvě hlavní přidané hodnoty. Může jím být obsah a může jím být networking a navazování/prohlubování vztahů. Na České investiční konferenci jsem za sebe cítil především obsahovou stránku, která dala akci skutečnou hodnotnu.
Níže jsem vybral některé zajímavé myšlenky, které mě oslovily, buď jako něco nového anebo co jsem považoval dobré za připomenutí.
Cesta k úspěchu přes 10 tisíc hodin
Všichni zřejmě známe poučku o 10 tisíc hodin, díky kterým se stáváme v konkrétní činnosti skutečně dobří, excelentní. Když si spočítáme své studium včetně univerzitních let, dostaneme se na číslo 10 tisíc hodin. Jako investoři bychom si měli být vědomi, že potřebujeme podobné množství času, abychom začali chápat finanční procesy trhu.
Potřebujeme se učit nejen z vlastních chyb, ale také z chyb druhých. Proto čteme životopisy investorů, proto chodíme na konference, proto studujeme historický trh.
Standing on the shoulders of giants
Warrena Buffetta respektují a uznávají zřejmě všichni hodnotoví investoři. Zajímavé pak ale je si uvědomit, kolik z nás následuje jeho investiční kroky. Je to paradox, ale přestože na jednu stranu víme, že Buffettův investiční styl je „správný a úspěšný“, jako individuální investoři sklouzáváme k rozhodnutí, která jsou v protikladu s jeho zásadami.
Líbila se mi zmínka přístupu Standing on the shoulders of giants. Za Giants můžeme považovat právě Warrena Buffetta a mohou tam patřit i další úspěšní investoři. Výběr záleží na každém z nás.
Protože si dobře uvědomuji, že jsem spíše podnikatel než investor, musel jsem zároveň přijmout to, že se nevydám na dráhu full-time investora. S tím je spojeno, že nebudu schopen dělat takové analýzy, jako jsem u řady investorů viděl. Raději si proto vyberu své vlastní Giants a budu následovat a vybírat z jejich investičních tipů, metod a konkrétních kroků.
3 zásadní faktory, které při výběru akcií sledovat
Existuje mnoho ukazatelů, které je třeba při výběru investiční akcie sledovat. Neměli bychom však ani zapomínat na následující tři faktory, které mohou ušetřit náš čas při hloubkové analýze.
- Roste společnost v čase?
- Jaký je management společnosti? Jaký byl v minulých letech?
- Jak společnost alokuje kapitál? Jaké jsou její hlavní výdaje?
Investiční tipy z konference
Namísto sdílení všech společností a konkrétní investičních tipů z konference, což bych nepovažoval za fér vzhledem ke všem účastníkům i přednášejícím, si dovolím vybrat jednu akcii, která mě zaujala a krátce ji rozepíšu. Důvodem je, že se jedná o oblast, kterou slýchávám stále častěji z různých zdrojů.
Investice do lithia – společnost LIVENT
Ondřej Klečka, portfolio manažer, Meridon Funds, představil na konferenci svůj tip na akcie společnosti LIVENT (ticker: LTHM). Věří, že společnost je na tom lépe než ji aktuálně pozicuje trh.
V době, kdy probíhala konference byla cena akcie LTHM na úrovni 8,1 USD. Dle Ondřeje se blížíme k bodu zvratu a lze očekávat v dalších měsících růst ceny akcie.
A níže již několik myšlenek z prezentace.
Poptávku určuje také regulace EU a Číny.
Neefektivní cenotvorba je způsobena velkou nadprodukcí. Proto cena lithia od roku 2018 klesá. Je to zároveň určité riziko této investice. Společnosti se snaží odolávat a predikuje se, že nadále budou snižovat své plány těžby, které byly určeny před rokem 2018 s velmi pozitivním očekáváním. To samozřejmě hýbe cenou jejich akcií směrem dolů, ale společnosti raději udrží pozitivní cashflow.
Vysoká korelace ceny lithia a akcií těžařských společností.
TOP 7 společností (těžařů) ovládá 90% celého lithiového trhu. Livent aktuálně patří mezi TOP 6.
Livent vznikl vyčleněním z lithiové divize z FMC Corporation.
Livent má naproti konkrenci 100% byznys postavený na lithiu.
Těží v Chile a Kanadě. Nemají nejideálnější podmínky pro těžbu, ale mají zase geografickou diverzifikaci. Nemají nejlevnější produkt.
Investiční výhled pro Livent: Polovinu koupit teď, dokoupit případně na jaře 2020, kdy bude výhled jasnější.
Mezi řečí bylo zmíněno, že zájemci se mohou podívat také na komoditu nikl, která má určité signály stát se The next big thing.
Česká investiční konference a další kroky investora
Čeká investiční konference se konala 11. – 12. listopadu v Praze v hotelu Pyramida. Jednalo se o 6. ročník této akce a mezi přednášejícími jste mohli slyšet:
- Miron Zelina, místopředseda představenstva, Privatbanka
- Andrew Hollingworth, zakladatel, Holland Advisors
- Ondřej Klečka, portfolio manažer, Meridon Funds
- Mikuláš Splítek, portfolio manažer, Erste Asset Management
- Christian Ryther, zakladatel, Curreen Capital
- Daniel Gladiš, Vltava Fund
- Massimo Fuggetta, zakladatel & CIO, Bayes Investments
- Pavel Kopeček, portfolio manažer, ČSOB Asset Management
- Alex Rauchenstein, CEO, Strategic Investment Advisors Group
- Jan Šumbera, analytik, Odyssey 44
- Lukáš Brodníček, portfolio manažer, Fio investiční společnost, a.s.
- Ján Hájek, CFA, portfolio manažer, Top Stocks
Z akce není pořizován videozáznam, můžete si prohlédnout fotogalerii. Další ročník konference bude s největší pravděpodobností opět v listopadu 2020, sledujte oficiální stránky České investiční konference.
- Čtěte dopisy akcionářům a analýzy od Vltava fondu.
- Sledujte Facebook Vltava fond.
- Podívejte se na inspiraci ke čtení od investiční akademie.
Investujte opatrně. Všechny uvedené informace jsou výhradně ke studijní účelům.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.