21.století bývá často nazýváno také jako digitální věk. Existují desítky elegantních OS nástrojů, které vám pomohou naplánovat si své úkolu, nezapomínat na lhůty a deadliny a držet se svých vysněných cílů. Každý z těchto aplikací má své přednosti, stejně jako slabiny.
Technologie jde velkým tempem dopředu, že si můžete připadat zaplaveni spoustou aplikací a než si zvyknete používat a dobře využívat všechny funkce jednoho software, už na trh přijde jiný, který je samozřejmě lepší. Pokaždé ale najdete na své aplikaci něco, co vám úplně nevyhovuje a chtěli byste jinak. Program na míru prostě neexistuje, a tak vás už možná nebaví hrát si pořád dokola a točit se pomalu ve stejném kruhu.
Řešení může být jednoduché
Jediný program, který si můžete téměř maximálně přizpůsobit svým potřebám je papír a tužka. Používáním papíru a tužky nejdete proti technologii a nestáváte se zpátečnickými, využíváte prostě nástrojů, které vám dovolují být maximálně efektivní a vyrovnání.
V čem jsou přednosti papíru a tužky oproti PC
Sesumarizujme tedy všechny přednosti a nevýhody, které má tužka a papír oproti PC. Na papíru bohužel neexistuje žádné rychlé vyhledávání či vyhledávání podle klíčových slov, podle data, apod. Nelze nastavit ani alarm k jednotlivým úkolům či dokonce opakování připomenutí. Na všechny podobné PC funkce musíme pro teď zapomenout.
Papír ale na druhou stranu v sobě skrývá neuvěřitelnou flexibilitu. PC aplikace je napevno naprogramovaná a můžete využívat jen určité funkce. Navíc prostředí, ve kterém se pohybujete je také předem dané. Pokud plánujete a organizujete pomocí papíru a tužky, je zcela na vás, jak si jej rozdělíte, co si kam napíšete, jak moc vyžadujete přehlednost, apod.
Napíšete tužkou poznámku a nemusíte uvažovat nad tím, jestli jste si ji už uložili nebo ne. Tužku není potřeba dobíjet a ani ji nemusíte restartovat J
Navíc je daleko jednodušší s sebou nosit tužku a papír než laptop, a to i z hlediska strachu před poškozením či ztrátou/krádeží.
Papír a tužka jako koncentrační nástroj
Papír spolu s tužkou tvoří neuvěřitelně koncentrační nástroj. Nejste lákáni tím, abyste zkontrolovali horké novinky či přečetli příchozí emaily. Máte v ruce tužku, nemůžete jen tak začít ťukat do klávesnice. Při psaní tužkou se více soustředíte na to, co píšete. Jednak je to metoda, která pomáhá si napsané lépe pamatovat, a jednak se vyvarujete psaní „hloupostí“, protože se nechcete zdržovat (a že psaní rukou trvá déle než na PC).
Kombinace obou (starých i nových) nástrojů
Někteří z nás využívají obou nástrojů a poté, co si vše naplánují na papír, si přepisují do digitální podoby. Výhoda spočívá v automaticky vytvořené záloze. Duplicitní přepis se podepíše také na lepší paměti. Na druhou stranu to vyžaduje nějaký ten čas, který strávíte při pravidelné synchronizaci.
Z mých osobních zkušeností mohu říci, že po pár týdnech mi takové plánování přinášelo zmatené chvíle, neboť jsem si nebyl jistý, jestli mám dobře zesynchronizovaný papírový či digitální diář. Neustálé přepisování a editování nepřidává z mého pohledu na přehlednosti už vůbec. Jsem zastáncem jednoduchosti, tak možná proto.
Zpomalujeme proto, abychom mohli pořádně zrychlit
Dobře vím, že cokoli se učíme, tak vyžaduje více času, než jsme na začátku ochotni investovat, mnohdy jsme překvapeni, že „to“ nejde tak rychle, jak bychom si představovali. Platí ale stále, že abychom mohli pořádně zrychlit, musíme napřed zpomalit. Při učení trochu zpomalíme, ale jakmile v tom získáme praxi, v tom okamžiku vystřelíme rychlostí kupředu.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.