Konference Satoshi Talks 2.0 byl již druhý ročník krypto konference v České republice, která má za cíl sdružit pokročilejší fanoušky kryptoměn. Dle průzkumu přibližně 90% účastníků drží nějaké kryptoměny anebo obchodují.
Tady jsou vybrané myšlenky a pohledy na krypto trh, které mě zaujaly.
Juraj Karpiš o historii peněz a BTC ekonomice
První přednáška konference byla od Juraje Karpiše, který povídal o historii peněz. Na první pohled jsou to úplné základy a sám už jsem slyšel mnoho přednáškových bloků o tom, jakou funkci peníze mají a srovnání s bitcoinem. Juraj však přinesl řadu postřehů, které mě zaujaly. Všechny nebyly nové, ale bylo fajn slyšet je z jiného úhlu, perspektivy či s použitím jiných slov.
Peníze jsou paměť dobrých skutků, kterou transakcemi přenášíme
Díky penězům jsme schopni natáhnout investiční horizont. Posouváme svoje majekty. Peníze umožňují přenos majetku na generace. Pomáhají nám spolupracovat. Je to bartr. Tuto peněžní směnu ale už dnes za bartr paradoxně nepovažujeme.
Peníze nám umožnily přenos v čase a prostoru. To, že vlastním nějaké peníze, tím jsem schopen dokázat, že v minulosti jsem něco dobrého udělal a proto mám ty peníze.
Peníze jsou paměť. Juraj ji nazval pamětí dobrých skutků. Tuto paměť pak přenášíme. Bitcoin, podobně jako peníze, je také paměť.
Jak funguje bitcoin? Vysvětlení v jedné větě
Bitcoin funguje tak, že nikdo nikomu nevěří.
Na Satoshi Talks konferenci většina účastníků drží nebo obchodují nějaké kryptoměny, a proto nebylo potřeba dlouze vysvětlovat. Stručná a výstižná věta o bitcoinu padla do prostoru skvěle.
O tom, jak ECB tiskne peníze a jak bitcoinový trh je ještě malý
Věděli jste, že Evropská centrální banka vytiskla za 2 měsíce tolik peněz, jako je dnešní kapitalizace bitcoinu?
Juraj nasdílel i trefný obrázek, který zobrazoval tři pandy, což byly dnešní bankovní domy. Panda jako chráněný živočišný druh odrážela aktuální postoj finančního světa, který se tiskem peněz snaží zachránit všechny komerční i národní banky.
Revoluční vlastnost bitcoinu
Výhodou bitcoinu je to, že si zapamatuji pár slov (tzv. seed) a přenesu si majetek kamkoli. Nepotřebuji kufr ani obrněné auto. Nepotřebuji žádnou třetí stranu, která by mi říkala, kolik si toho můžu přenést a kam si to můžu přenést. Nebo dokonce kdy? Hranice tady neexistují! Nikdo nic nevidí. Tohle je zásadní revoluce, kterou kryptoměny umožnily s finančním majetkem vůbec poprvé!
Bitcoin má nejlepší marketingovou kampaň
Bitcoin je vlastně soukromé platidlo (peníze). Žádný stát nedovoluje, aby si jednotlivec na jeho území tisknul vlastní peníze a ty používal k platbám. Platit se musí oficiální státní měnou. Bitcoin tady dělá revoluci v soukromých penězích. Zde je perfektně vidět, jak ta revoluce jde odspodu.
Pokud banky tisknou peníze, které Juraj nazývá zlými penězi (nemají za sebou žádný dobrý skutek), pak kdo má reformovat tento pokažený systém? Nemohou to být přece opět banky a vlády, které dovolily takový příliv zlých peněz. Ta změna musí přijít odjinud – zespoda.
Která kryptoměna vyhraje, která bude ta nejlepší?
Juraj Karpiš odpovídá: Vyhraje kryptoměna, která se bude tvářit jako fiat, ale bude ve skutečnosti kryptoměnou. Lidé si to ale nebudou v hlavě uvědomovat a budou ji přirozeně používat, jako dnes používají CZK, EUR, atp.
Pár slov o krizi
Jak se budou chovat kryptoměny, pokud nastane krize? Kryptoměny jsou alternativní investicí, ale jsou ještě stále velmi mladé a nebyli jsme svědky žádné finanční světové krize, kdy by kryptoměny mohly demonstrovat svoji reakci, resp. jak by se lidé zachovali. Cena zlata a stříbra v krizi roste.
Juraj zmínil, že pokud by si měl tipnout, tak v krizi kryptoměny porostou.
Karel Fillner vysvětloval, upozorňoval i predikoval
Po 90 minutovém bloku Juraje Karpiše o monetární politice a světové historické a budoucí ekonomice jsem čekal rapidnější start Karla Fillnera. Úvod byl velmi vlažný o tom, co je to decentralizace, výhody, nevýhody, jak funguje blockchain, jak bitcoin ovlivňuje náš svět. Karel byl však velmi sdílný a zmínil celou řadu zajímavostí a užitečností. Některé základy je zkrátka si třeba zopakovat a otevřené strategie hodlerů, procentní rozložení coinů a tipy na budoucí ceny, to je zkrátka to, co od Karla všichni čekáme. A Karel nám to nakonec splnil.
Bitcoin je s námi 9 let, 4 měsíce jsou krátká doba
Tato sekce se mi líbila asi nejvíce. Přestože je základní, tohle investoři (malí, střední i větší) potřebují slyšet. A od Karla je to něco, co má svoji váhu na českém trhu. Takže o co jde?
Od půlky prosince 2017 jsme v medvědím trhu, cena bitcoinu klesá. Z 20 tisíc USD jsme dnes na přibližně 8000 USD za 1 BTC. To, jak jsme se sem dostali nechme nyní stranou. Faktem zůstává, že je to pouhé 4 měsíce, kdy jde kryptoměnový trh dolů. Bitcoin vznikl v roce 2009 a je tu s námi už 9 let. To znamená 108 měsíců.
Takové srovnání by mělo situaci trochu osvětlit. Není potřeba panikařit, že jsme 4 měsíce v červených číslech a cena bitcoinu postupně v roce 2018 klesá.
Bitcoin má své cykly a v minulosti už ztratil 70% ze své ceny a byl schopen se vrátit – mnohem silnější. Když se bitcoin z takové „krize“ vrací, překonává své ATH (historicky nejvyšší cenu).
Bitcoin až na 50 000 USD do konce roku 2018
Karlel se odvážil tipnout si cenu Bitcoinu, kterou dosáhne do konce roku 2018. Na slidu své přednášky měl 50 000 USD.
To řadě českých hodlerů (jedincům, kteří krypto drží) zvedlo náladu.
Je to samozřejmě tip a nikoli garance či jakékoli investiční doporučení. Karel upozorňoval na to, že žádnou křišťálovou kouli nemá, stejně tak jako ji nemá nikdo jiný. Odhady cen na kryptoměnovém trhu jsou spekulativní, přestože mohou odrážet určitý fundamentální základ, či insider informace.
Čeho byste se měli vyvarovat?
Jedno z dobrých připomenutí pro investory a spekulanty na kryptoměnovém trhu, Karel Fillner upozornil na:
- Nanakupujte při FOMO a neprodávejte v panice.
- Neobchodujte „na páku“, neshortujte.
- Nepůjčujte si na investice ani na spekulace.
- Nepřeskakujte z jednoho coinu na druhý.
- Nenakupujte zaručené signály a rady spekulativních guru.
Já se často setkávám při rozhovorech s dalšími problému přeskakování z jednoho coinu na druhý. Na to skutečně pozor! Máme často tendence a myšlenky (zejména poté, co námi vybraný coin 2 měsíce stagnuje nebo je mírně v mínusu), že jiný coin má lepší potenciál a s ním určitě vyděláme více.
Karel sdílel i slide s tím, co se vyplatí HODLovat. Vybral 7 coinů v poměru 30:20:10:10:10:10:10. Konkrétní názvy sdílet v rámci zachování know-how účastníkům akce sdílet nebudu.
Josef Tětek o expanzi, riziku a potenciálu
Josef Tětek krátce hovořil o experimentech. Proč vlastně experimentujeme? Poměrně rychle odkryl výsledek, totiž, že experimenty jsou lidské. Ale já se zde ještě na chvíli zastavím, protože myslím, že je to hodně významný blok.
Experimenty nás vedou k inovacím, samotný bitcoin byl experiment. Každý experiment má za sebou určitá data a určité domněnky. Není to vymyšleno na 100%. Experimenty mají své predikce. Očekávání. Přestože jsou založené na datech, obsahují značnou část kreativity. Dokonce bychom ji mohli nazvat technologická kreativita. Expermeinty jsou klíčové pro lidský pokrok.
Já osobně miluji expermenty a denně je používám nejen v SEO marketingu. Neuměl bych si bez nich představit úspěch.
To get to the moon, we have to understand rocket science.
Tento citát byl od Josefa Tětka velmi trefný. Navazuje na vlnu experimentů, které přestože jsou důležité, musíme rozumět oboru, abychom to „někam“ dotáhli.
Fundamentally there is very little difference between a rocket science and a bomb.
Další z citátů, který upozorňuje na jemnou hranici mezi dobrým a zlým. Musíme dávat pozor na to (a to je i práce regulátorů), aby kryptoměny a ICO neskončily za hranicí toho dobrého (např. Silk Road a prodej drog za bitcoin).
Fenomén pohraničí
Josef Tětek mluvil podrobněji k fenoménu pohraničí, který odráží lidské chování a růst. Vzpomeňme, jak jsme osidlovali planetu, ať už to byl Nový svět (objevení Ameriky), Divoký západ anebo dobývání Měsíce. Dnes jsme svědky dalšího osidlování, a to zejména:
- Seasteading (osidlování oceánů, např. The Seasteading Institute)
- Virtuální ekosystémy (příkladem známá kniha a film Ready Player One)
S každým novým osidlováním a tedy fenoménem pohraničí souvisí:
- Expanze
- Riziko
- Potenciál
To jsou 3 zásadní faktory, které ovlivňují naše rozhodování. A podobné to je také u investování do kryptoměn (jaká je možná expanze kryptoměny, kde jsou rizika, jaký je potenciál kryptoměny i mé investice).
USDT Tether na burze je stejné riziko jako držet USD
Josef Tětek povídal také o tzv. stable coinech. Příkladem je např. Tether (USDT), u kterého však považuje stejné riziko držení na burze, jako kdybychom tam drželi americké dolary či jakýkoli jiný fiat.
Aplikace blockchainu v kasinech
Jeden z předních oborů, které budou přecházet na blockchain budou kasina. Důvodem je, že technologie blockchain umožní nastavení férových podmínek pro hráče. Kasina budou moci jednoduše prokázat, že nepodvádí – všechny hody a tahy budou transparentní a tzv. provably fair (nezmanipulované).
TOP 3 kryptoměny pro rok 2018
Josef Tětek prozradil i své tři kryptoměny, u kterých vidí velký potenciál v roce 2018. Jedním z nich byl projekt decentralizované burzy 0x (token ZRX). Další už zmiňovat nebudu, abych zase neukrajoval cenu, kterou zaplatili všichni účastníci konference. reporty a zajímavé myšlenky z konferencí píšu rád, ale na druhou stranu upřímně říkám, že nesděluji vše a to největší know-how, které cítím, že v pozadí přednášek a u networkingu je, nechávám v ekosystému nejaktivnějších účastníků. Věřím, že je to správný přístup 🙂
Panelová diskuze s řečníky Satoshi Talks
Panelovka byla skvělá, tyhle rychlý bloky otázek a odpovědí se mi moc líbily. Pár myšlenek, které jsem si zapsal.
Indikátory technických analýz jsou dobrý, ale nepočítají s tím, že kryptotrh je ovlivňován řadou věcí, které nelze z technických analýz vyčíst. Navíc je to neregulovaný trh, to znamená, že to, co je na akciovém trhu nelegální, to na kryptoměnovém trhu velcí hráči mohou dělat. A skutečnost je taková, že dělají. Cenová manipulace je každodenní chléb, především o altcoinů s malou kapitalizací.
Přibližně 20% bitcoinu se obchoduje, zbytek leží na peněženkách.
Je cena bitcoinu na dně? Půjdeme nahoru? Můžeme jít stále dolu. Byla zmíněna hranice 6500 USD / 1 BTC, ale i tato může být pokořena. Jde o nabídku a poptávku. Karel však vyjádřil názor, že můžeme jít dolů, ale dlouhodobě ne.
Je dobré vlastnit fyzické zlato/stříbro. Tohle byl pro mě další impulz po Investiční konferenci: Kam investovat v roce 2018 a osobně jsem si dal za cíl udělat si větší průzkum a něco nakoupit.
Další krize nevznikne z hypoték ani nemovitostí. Musí tu být jiný příběh.
Závěrečná slova konference Satoshi Talks 2.0
Velký dík patří Tomáši Zdražilovi (doporučuji mrknout na web Investree.cz), který organizoval akci Satoshi Talks a dal letos dohromady více jak 140 lidí se zájmem o kryptoměny. Přestože stále více posouváme práci do online světa, je skvělé se potkávat ve fyzickém světě a sdílet své zkušenosti a životní zájmy. Po akci jsme se vydali do čajovny, kde networking a volná zábava pokračovala. Já jsem odcházel v půl druhý ráno a rozhodně jsem nebyl poslední 🙂
Co se mi líbilo a nelíbilo?
Dlouhé bloky přednášek umožní řečníkovi jít do hloubky tématu. To je na jednu stranu výhoda, na druhou stranu náročnější úkol pro posluchače. Trend na zahraničních konferencí cítím spíše v kratších blocích a osobně mi sedne tento styl více. Nicméně rozumím, že toto je subjektivní záležitost.
Satoshi Talks konference nabídla dlouhé prostory pro networking mezi přednáškami, což je myslím výborný koncept a jsem jeho velkým příznivcem. Tomáš Zdražil a jeho organizační tým se snažil účastníky sdružit. Češi jsou ale velmi často ne příliš otevření k neznámým lidem. Kdybych si já nezačal povídat, asi mě tam nikdo neosloví. Eh! Jenom tak si popovídat, sdílet, vyměňovat názory a zkušenosti, to chceme přece nebo ne? Ale lidé měli čas koukat do telefonu a mačkat sociální sítě… Toto potřebujeme změnit, takže až budete na nějaké konferenci, prosím, nečekejte na oslovení, oslovujte první a povídejme si 🙂
Také díky Tomášovi jsem se seznámil s pár chytrými kluky a jsem moc rád, že jsem si do Brna udělal cestu. Vždyť to není o tom, co víte, ale koho znáte 🙂 Ne, kluci byli fajn a doufám, že se uvidíme zase na nějaké akci!
Říkám kluci, protože tak jak to na krypto konferencích bývá, dívek a žen tam moc není. Na Satoshi Talks 2.0 bych je asi spočítal na prstech jedné roky. Mno dobře, možná dvou.
Přál jsem si, aby v Čechách byla pořádána konference pro pokročilé v oblasti krypto. Josef Tětek mě velmi nadchnul a byl už tak daleko, že jsem částem už ani já nerozumněl 🙂 Některé úseky přednášek Juraje a Karla bych posunul do více pokročilejší úrovně. Vím, že je třeba tématu napřed rozumět a až poté můžeme bezpečněji investovat či posouvat blockchain obor a krypto trh kupředu, ale já za sebe cítil o trochu víc začátečnicko-obecných blockchain/bitcoin/peněžních tezí než bych si ideálně přál.
Prostředí brněnského Impact Hubu je nádherné! Tenhle coworking mám vážně rád. Organizačně zvládnuté na jedničku. Jen ten kávovar dělá vážně velký hluk a je slyšet i když člověk sedí v prvních řadách u plátna. Už na jedné konferenci jsem zažil, že byla filtrovaná káva k dispozici a cappuccino či podobné se připravovaly pouze o pauze mezi prezentacemi.
Práce se Sli.do a dotazy z publika hodnotím dobře. Jsem rád, že se s tím u nás pracuje. Až zaskočený jsem byl, že na C3 krypto konferenci v Berlíně tento systém neměli.
Suma sumárum tahle konference byla moc fajn a mám své krypto zase kam posouvat. Jsem vnitřně klidnější a mám jasnější pohled na to, co se může stát. Vždyť investování je o pravděpodobnosti a pokud máš kolem sebe lidi, kteří mají know-how, tvoje pravděpodobnost úspěchu se zvyšuje. Je to o informacích, tedy lidech!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.