Ve zkratce – Jak to všechno začalo?
Plánovali jsme cestu do Kanady s předstihem a sehnali si zajímavého couchsurfaře (couchsurfing pro každého cestovatele vřele doporučuji!). Přistáli jsme v Calgary a hned třetí den jsme začali pracovat. Bydleli jsme ve stejném domě, ve kterém jsme pracovali. S týpkem jsme začali jezdit taky na festivaly po Albertě a Britské Kolumbii. Prodávali jsme zboží importované z Indonésie, Thajska, Peru, Ekvádoru a Indie. Stříhali a šili kanadské zvířecí a multibarevné čepice.
Přehled blogových článků s nejzajímavějšími událostmi najdete na: Zažíváme Kanadu, Zažijte Kanadu taky!
Chcete jet do Prince George a šéfit tam obchod?
Když jsme přijeli z posledního letního festivalu Shambhala, přemýšleli jsme s Jančou co dál. Hodně jsem uvažoval o ski resortu, protože miluju lyžování. Nakonec se před nás dostala otázka, jestli nechceme jet do městečka Prince George, kde bysme vedli obchod – de facto dělali to, co jsme dělali na festivalech, ale v obchodním centru (takže s nějakýma změnama).
Zajímavá příležitost – nakouknout zase o něco více do tohohle celého byznysu, manažerovat obchod, být zodpovědný za celý chod atd. Kývli jsme a přípravy mohly začít.
Zahradní přípravy do Prince George
Přípravy trvaly cca jeden týden kanadským tempem (tj. pomalým). Na všechno samozřejmě bylo čas a všechno se honilo na poslední chvíli. Naštěstí dva Češi už věděli, jak to tu chodí, a tak tomu trochu pomohli, aby se připravilo alespoň to nejdůležitější včas. Tři dny jsme čistili ramínka na věšení oblečení – protože byly zaprášený z festivalu Shambhala. Pokud chcete prodávat oblečení za 100 dolarů, pak ho nebudete prodávat na zaprášených ramínkách!
Přípravy nám jinak pomohly ještě více se seznámit se zbožím, které bereme. A s cenami samozřejmě. Ne vše bylo nacenovkované (s kódy se tu nepracuje – festivaly jsou přece jenom také o smlouvání a platbě cash, možná i bokem někdy).
Cesta do Prince George
Já s Jančou jsme brali střední vozejk a Adrian se Skye brali velkej vozejk. Desítky krabic, které vážily několik tun v součtu! A to všechno bydlelo v jednu chvíli na zahradě, kde jsme bydleli 4 měsíce – neuvěřitelný.
Tip z mé cesty pro digitální nomády
Cestou jsem si poslechl dva díly Smart Passive Income podcastů – jsou to audio nahrávky úspěšného online podnikatele Pata Flynna. Vřele doporučuju pravidelně číst jeho blog a poslouchat podcasty. Já přenáším hodně z jeho technik do svého byznysu 🙂 Podívejte se na podcasty o podnikání, které doporučuji.
Nevíme, kde bydlíme?
Kanadská pohodlnost nebo prostě normálnost? Přijíždíme do Prince George a Adrian zjistí, že vlastně nemá adresu domu, kde máme v noci přespat. Nemáme ani telefon. S ženskou jsme byli domluveni, že přijíždíme, ať nás čeká (standard pro nás pronájem na 3 měsíce). A tak stojíme na benzínce a Adrian hledá 15 minut komunikaci s ženskou přes maily a facebook. Po 11 hodinách jízdy nic moc zjištění s 2 několika tunovýma vozejkama na zádech…
Od nuly do stavu „k prodeji“ za 3 dny
Ano, dá to práci. Všechno vyskládat a rozbalit. Pověsit. Nadesignovat a pěkně počochňat. Trvalo to přesně tři dny. Pracovali jsme ve 4 – 5 lidech, a to 10 – 11 hodin denně. Nakonec máme ale jeden z nejhezčích krámků v celém obchodním centru 🙂
Právě stříhám videjko, jak jsme stavěli tenhle obchod. Pokud si ho nechcete nechat ujít, přidejte si Digitální Nomádství na Facebook 🙂 Buďte v kontaktu a sbírejte inspiraci!
Jak vypadá město Prince George?
Prince George má asi tak 100.000 obyvatel, skoro jako Ústí nad Labem. Posun času Prince George – Česká republika je 9 hodin zpátky. Podnebí je tu cca stejné jako v Ústí (je v zimě je tu desítky metrů sněhu prej). Je tu taky smrdící továrna, takže inverzi si nepřejeme. Zatím je to teda hodně v pohodě. Město je dost průmyslový – vidět továrny je ok, to jste zvyklí, ale vidět továrnu uprostřed lesa a pak hned další a další. Komín čouhající ze stromů, to je fakt divný!
P.S. Ano, ta fotka, kde sedí trhovci, to je soudní budova. Takové běžné pondělí v Prince George. Na ulicích nikde nikdo a před soudní budovou si to kempí takhle dva trhovci 🙂
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.