Chaincamp je otevřená komunitní konference ze světa blockchainu. Je určena pro všechny zájemce o svět technologie blockchainu, filozofie decentralizovaných financí (DeFi), příznivců bitcoinu i jiných kryptoměn, tradingu, chytrých kontraktů (smart contracts), těžení (miningu), technologie NFT, farmaření i témat jako je ochrana soukromí a bezpečnost. Chaincamp se v roce 2021 rozrostl do velikosti 950 posluchačů. Organizace i celý průběh mě velmi zaujal, byl jsem skutečně mile překvapen na do jaké velikosti a úrovně konference vyrostla. Příjemně působila i přátelská atmosféra v sále i mimo něj.
Už jen jména speakerů a hostů jako je Jakub Kicom Vejmola, Dominik Stroukal, Michal Hanych, Josef Tětek, Dušan Matuška, KryptoVláďa, Krypto Mates, Jakub Kraľovanský, Radovan Vávra, Alex Pilař, Daniel Steigerwald, Petr Novotný dokládaly, že se bude jednat o kvalitní přednášky a diskuzi. Speciální poděkování patří hlavnímu organizotorovi Martinu Kuchařovi, který celé akci vdechl život.
Přestože jsou dostupné záznamy z akce, doporučuji v následujícím roce jít osobně. Ty nejlepší informace získáte pravděpodobně mimo přednáškové sály. A pak je spoustu informací, které získáte pouze mezi čtyřma očima.
Níže sdílím vybrané myšlenky a informace, které mě zaujaly z přednášek, panelových diskuzí a seminářů.
Bezpečnost v kryptosvětě
V rámci bezpečnosti držení kryptoměn je samozřejmě doporučována hardwarová peněženka (Trezor nebo Ledger). Pokud si budete psát seed, pak je lepší napsat si ho tužkou na papír (nikoli propiskou). Tužka se tolik nerozpije jako propiska a v rámci uchování zápisu je skutečně trvanlivější. Sepsaný seed je vhodné ideálně zalaminovat. Následně vložit do uzavíratelného sáčku.
Lze využít i seedplate (kovový seed). Doporučuji progooglit aktuální recenze, tzv. stress testy. Zde jeden poměrně komplexní.
Seed jako takový se nedoporučuje stříhat na několik částí – spíše to působí problémy než zvýšení bezpečnosti. Bezpečnost zvýšíte zavedením tzv. Shamir backupu. Postačí pak např. 3 části z pěti pro obnovení seedu.
Seed mějte alespoň 2x a na různých geografických místech.
Pin kód k hardwarové peněžence se dopuručuje 6-8 znaků.
Každý seed je tvořen ze slov z databáze 2000 anglických slov. Stačí čtyři první písmenka ze slova a už je jasné, co je to za slovo.
Zaveďte tzv. Passphrase, který zvýší bezpečnost a kromě jiného také umožňuje tzv. věrohodnou popiratelnost v případě, že narazíte na útočníka, který se bude chtít zmocnit vašeho seedu. Pokud nemáte nápad na vaši passphrase, můžete využít nástroj www.eff.org/dice
Raději je lepší mít passphrase v češtině než angličtině, protože čeština je exotičtější jazyk. Jako passphrase lze mít nejen slova, ale i věty.
V Trezoru model T zadáváte passphrase na trezoru, což je bezpečnější než když byste zadávali na PC skrze klávesnici.
Seed se vždy zadává do zařízení, nikdy na PC ani web.
Když posíláte kryptoměny z adresy na adresu – kontrolovat alespoň posledních 7-8 znaků adresy.
Pokud můžete udělat jednu věc v rámci bezpečnosti investování do kryptoměn, tak je to pořízení hardwarové peněženky a přesun svých kryptoměn do hardwarové peněženky. Doporučuju Trezor, který přestože nemá tolik altcoinů, tak je dle mého průzkumu bezpečnější.
Psychologie obchodování a držení kryptoměn
Vždy mít bullish i bearish scénář. Co budu dělat, když se stane…
Mít zodpovězené, pak eliminujeme emoční rozhodování ve chvíli, kdy to nastane. Budeme to mít naplánované a snížíme turbulence emocí.
Vždy nemáme skvělou super formu pro investování a tradování, tak jako sportovci nemají vždy skvělou super formu pro závod. Je potřeba si proto umět dát dny volno či volnější dny.
Larry Williams a jeho obchodní plán: je 30-50% angažovaný v obchodech, zbytek peněz čeká na dokupy.
Dodržuj hlavní trend.
Kdybys všechno krypto prodal dneska, koupil bys zítra stejné množství za tuhle cenu? Pokud ne, tak toho máš asi moc. Tohle je nebezpečný text a mnozí krypto investoři, kteří byli u Bitcoinu či jiných kryptoměn poměrně brzy, říkají, že v této testovací otázce tzv. failujou (nedokáží se s ní ztotožnit). Protože jejich portfolio s časem tak obrovsky vyrostlo, tak se toho nechtějí vzdát.
Především překvapil Kristian Csepcsar ze Slush Pool by Braiins. Doporučuji pustit si zejména úsek od 30. minuty do 33. minuty v YouTube záznamu, kde mluví o tzv. krocaním mindsetu. Nebuďme jako krocan. Šťastnej šťastnej a pak díkuvzdání a jde ze 100 na nulu během jednoho dne. Konec.
Těžaři říkají: jsme extrémně brzy, stále je tu obrovský prostor pro růst.
DeFi
Ondra Pilný, zakladatel projektu BaseRank, měl výbornou přednášku o rizikách v DeFi (decentralizovaných financí). Pokud vás láká farmaření, stakování, účast v liquidity poolech, půjčování kryptoměn za úrok a podobně, doporučuji věnovat několik hodin dobrého studia. Jedná se o obsáhlé a poměrně složité téma. Rizika jako front-running, impermanent loss nebo rug pool vám musí být známy.
Velmi mi pomohl tip pro sledování hloubky trhu u kryptoměny, např. na Coingecko. Čím nižší hloubka, tím je to rizikovější. Pokud 2% hloubky představuje sumu, kterou by velryba otočila, pak je to nebezpečné.
Bitcoin má např. 2% hloubku trhu v BTC/USDT na 23 milionech dolarů.
Audity projektů DeFi lze sledovat na www.defisafety.com.
Exit z kryptoměn
To, jak do kryptosvěta vstupujete, výrazně ovlivňuje to, jak můžete existovat. Pozor tedy na vstupy.
Mnoho exitů bude na konci roku (kvůli danění zejména v USA).
Předpokládá se, že 10 – 20 bitcoinů by mělo zajistit jedinci dostatek prostředků na celý život.
Argument toho, že nemovitosti jsou pro diverzifikaci nejvhodnější nemusí být vždy stoprocentní. Nemovitosti nejsou ultimátní záchranou. V případě, když bude krachovat stát, pak nemovitosti budou drakonicky zdaněné.
Další ročníky Chaincampu
Chaincamp je konference, která se koná jednou ročně a dle reakcí se všichni už nyní po skončení ročníku 2021 těší na podzimní Chaincamp 2022. Poděkování patří především organizátorovi Martinovi Kuchaři, který zvládl akci udělat neuvěřitelně příjemnou, vzdělávací a zároveň se spoustou zábavy.
Chaincamp dnes hodnotím jako největší a nejlepší kryptoměnovou akcí pro začínající i pokročilé investory, kteří se chtějí posunout v obchodování či strategii držení krypta. V případě, že chcete témata na poli osvobození, liberalismu, anarchkapitalismu, hackingu, bude pro vás skvělá konference HackersCongres (www.paralelnipolis.cz). Chaincamp témata byly bližší pro investory, kteří chtějí „zisk“, bohatství i svobodu z naspořených satoshi.
Oficiální web Chaincamp: www.chaincamp.cz
Upozornění: Článek má pouze vzdělávací charakter. Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.