Co vidět v Singapore za jeden den? Přilétali jsme z Prahy přes Abu Dhabí se stopoverem zde. V Singapore jsme měli rezervovanou jednu noc. Singapore (Lví město) je známý jako hezký, ale drahý místo. Pokud plánujete výlet do Singapore anebo to bude jen váš jednodenní stopover, níže jsem sepsal, co jsme stihli my za jeden den v Singapore a co stojí za to vidět a navštívit.
Singapore mě velmi zaujal a určitě se sem vrátím. Myslím, že jeden den je skutečně málo a je to taková ochutnávka. Je pravda, že to nejlepší je v samétném centru Marina Bay a Botanic Garden. Další zajímavá místa najdete a spojíte s nějakým půldenním anebo celodenním výletem (třeba do Universal Studios).
Z letiště do centra Singapore
Z letiště jsme se hned vydali do centra, kde jsme měli rezervovaný hostel přes booking (1500 korun pro tři osobě). Z terminálu jsme snadno přešli do spodního patra, kde jezdil public train.
Máme tu jenom jeden den, takže jsme vybrali hotovost z bankomatu. Poplatku 5 SNG za výběr z platební karty jsme se vyhnout nemohli, ale alespoň jsme ušetřili na kurzu díky Revolut kartě. Pro cestovatele a digitální nomády je tohle snad nejlepší možnost v rámci platebních karet.
Ve specialním automatu jsme koupili lístek na vlak za 2,80 SNG. Ochotný pán, který pomáhal turistům nám vyměnil 50 bankovku za drobnější, protože automat nebere karty ani bankovky 50 SNG.
Pokud bychom zůstávali více dnů anebo nebydleli v centru, koupili bysme za 10 SNG kartu pro veřejnou dopravu a dobili si kredit. Výhoda je, že tady kartou platit můžete.
Vlakem jsme jeli asi hodinu a skutečně to vypadá tak, jak ukazují obrázky na internetu. Téměř každý kouká do telefonu. Buď hrajou hry anebo projíždí sociální média či posílají zprávy.
Cestováni v Singapore je prostě na dlouho a já tohle naprosto chápu. Vyplňují tím čas a dělám to stejně. Zrovna ve vlaku, který vypadá spíš jako metro, se mi povídat s neznámými lidmi tedy nechce. To znám lepší místa a příležitosti.
Ubytování v Singapore
Na ubytko jsme dorazili asi ve dvě odpoledne. Bydleli jsme kousek od China town, výhodou bylo cenově dostupný jídlo. Za 8-10 SNG jsme dali nudle s kuřecím a zeleninou. V 7eleven koupili vodu a šli si lehnout.
Voda je ale pitná, takže lepší než pořád kupovat 1,5 litru za 2,70 SNG. Byly jsme vzhůru už dva dny v kuse kvůli stopoveru v Abu Dhabí. Potřebovali jsme se vážně vyspat.
Co vidět v Singapore
Čtyři hodiny spánku teď muselo stačit. Vyrazili jsme před západem slunce k Marina Bay. Nejznámější místo v Singapore. Cestou jsme narazili ještě na mrakodrap Capita Green, porostlý zelení.
Marina Bay
Za světla kolem západu slunce tu potkáte řadu běžců a outdoor sportovců. Jedou tu kruhové tréninky nebo jiný fit cvičení.
Jakmile se setmí, Marina Bay se promění, mrakodrapy v černým pozadí vyniknou a ty zůstaneš v úžasu. Tahle osvětlená zátoka mi trochu připomínala Darling Harbour v Austrálii.
Prošli jsme obchodní centrum, kde jsou mj. i lodičky a můžete se kousek cesty plavit. Protože byla zrovna oslava Čínského nového roku, vydali jsme se na druhou stranu zátoky k něčemu co připomínalo cirkusovou pouť. Dali jsme 3 kebaby za 12 SNG a k tomu tři malý pivka Chang za 15 SNG. Nejlevnější a nejlepší pivo je prostě v Čechách!
Botanic Garden – Gardens by the Bay
Posilněni jsme vyrazili do parku s future stromama. Osvětlené obří umělé stromy porostlý živými rostlinami dávaly tomuhle místu kouzelnou atmosféru. My jsme jim říkali obří houby. Určitě znáte z fotek. Místo je snad ale ještě krásnějši při osobní návštěvě. Tady se mi vážně líbilo.
Super místa na sezení, nebylo tu ani příliš turistů. Senzační a zajímavá architektura a umění, které spojuje přírodní prvky s modernou.
Některé stromy jsou spojeny vyhlídkovou lávkou a můžete tak vidět jak park, tak Marina Bay z ptačí perspektivy. Vstup je zpoplatněn.
Nejlepší doba pro návštěvu je rozhodně večer, kdy místu dávají magickou atmosféru právě barvy a osvětlení. Uslyšíte i podkreslující hudbu, teď už si jen lehnout na lavičku k některému stromu a relaxovat.
Oficiální hashtag #futuretogether
V celém parku je pak řada kupolí, kde najdete botanické zahrady, atp.
Pobočka McCafé jen dokazuje, že McDonald je byznys s nemovitostmi a nikoli byznys s hamburgrama. Kdo neví, doporučuju knihu o zakladateli.
Tipněte si, kolik má McDonald poboček po celým světě? Naše tipy najdeš na Instagramu.
Úžasný, jak dokáží vytvářet fotogenické prostředí. Posazená světélkující vajíčka, která mění barvu na řece uprostřed malé džungle s výhledem na Marina hotel.
Zajímavosti ze Singapore
Zaujalo mě, jak se stále v Singapore staví. Rozšiřuje se infrastruktura a rostou nové mrakodrapy. Přestože se stále mluví o blížící se krizi a zpomalování světových ekonomik, při první návštěvě mi teda Singapore přišel, že to tu jede hodně dobře.
Lidi tu umí skvěle anglicky. Kdejaký prodavač čehokoli poradí. Někteří sice nebyli extra milý, řekli třeba jen dvě slova a ukázali, kam máme jít, ale “poradili”.
Singapore mi přišel velmi moderní. Čisté, uklizené město. Doprava v klidu bez asijského crazy troubení.
Zásuvky jsou jiné než máme v ČR, potřebujeme adaptér. Naštěstí na dva dny v klidu s power bankou dobijeme elektroniku.
Ze Singapore do Malajsie
Další místo k procestování jsme vybrali Malajsii a to konkrétně město Melaka. Řada cestovatelů míří rovnou do Kuala Lumpur, my ale měli čas a chtěli jsme to vzít pomalejším tempem. Tenhle výlet není úplně slow travel (pomalé cestování), ale zároveň necestujeme zběsile. Nemáme velké očekávání, přestože je Melaka na seznamu Památek Světového dědictví. V plánu je noc pro lepší odpočinek a relax z jet legu.
Zjistili jsme, že z Queen Street jezdí přímé autobusy do Melaky. Cena vycházela na 30 – 50 SNG říkali na hostelu. Levnější alternativa je s přestupem a vycházela asi o 150 korun méně. Našli jsme online cenu přímeho autobusu za 28 SNG.
Chytli jsme Grab taxi přes aplikaci a jeli na Queen Street autobusový nádraží. Uber v Singapore nefunguje, namísto toho je tu Grab. Místníma doporučovaný, lepší než mávnout na cizího taxíka ve městě. Co mě ale překvapilo, že v normálních taxíkách lze platit kartou.
Za dvacet minut jízdy skrze Grab jsme zaplatili 9 SNG. To je skoro stejně jako kdybychom jeli veřejnou dopravou MRT. V tomhle je cestování ve třech výhodou.
Lístek u doporučované společnosti 707 Inc. jsme koupili na místě za 25 SNG. Paráda! Nebrali ale karty, takže jsme běželi do ATM pro hotovost. Poplatek za výběr 5 SNG.
Vybíráme jedině přes Revolut, který má středové kurzy. Přestože ve zdarma verzi platíte 2% poplatek Revolutu při výběru nad 4500 CZK měsíčně, stále je to levnější varianta než vybírat českými platebními kartami.
Autobus velmi luxusní, obří sedačky, chyběla jen WiFi. Klimatizace jela v klidu, mikina nebyla potřeba. V asijských dálkových autobusech dle zkušeností člověk nikdy neví, jak moc klimatizaci napálí.
Na jeden den jsme si SIM kartu v Singapore nechtěli kupovat. Na letišti jí nabízeli za 30 SNG, v 7Eleven pak asi za 15 SNG.
Přechod hranic ze Singapore do Malajsie
Cestou z ostrova Singapore jsme měli dvě rychlý zastávky. První výstupní kontrola ze Singapore, stačil jen cestovní pas s sebou.
Na straně Malajsie pak rychlý sken všech batohů, sebrané otisky prstů a razítko Malajsie s povolením na 90 dní turistického pobytu.
Zvláštní, že nikdo nechtěl vidět imigrační kartu, kterou jsme vyplňovali při vstupu do Singapore a útržek si nechali.
Pak už jen 3 hodiny a jsme v Melace.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.