Víza na Nový Zéland mohou být aktuální v případě, že se budete chtít v zemi zdržet déle než tři měsíce nebo že zde budete chtít zároveň pracovat či studovat. Se získáním některých typů víz není větší problém, ovšem například u pracovních víz budete muset vyvinout daleko větší úsilí. Nový Zéland nabízí skvělé příležitosti, ať cestovní, pracovní či studijní, ale zároveň si pečlivě vybírá ty, které do země vpustí a co jim povolí. V článku najdete přehled jednotlivých typů víz i podmínky, které pro jejich úspěšné získání musíte splňovat.
Vstup na Nový Zéland bez víza
Mezi Českou republikou a Novým Zélandem existuje dohoda, která umožňuje občanům ČR bezvízový vstup na dobu maximálně 3 měsíců. To však nezaručuje, že budete do této země skutečně vpuštěni. Musíte splňovat hned několik podmínek, které budou zkontrolovány při příletu a následně získáte případné povolení vstupu.
Jaké jsou tedy podmínky pro bezvízovou návštěvu Nového Zélandu?
- Dobrý zdravotní stav
- Trestní bezúhonnost
- Cestovní pas platný na dobu pobytu a minimálně 3 měsíce poté
- Doložení dostatečného množství finančních prostředků na setrvání v zemi (minimálně 1000 NZD na každý měsíc pobytu)
- Zpáteční letenka, případně letenka do jiné země, kam má cestující povolení odletět
Pokud podmínky splníte, imigrační úředník vám dá do pasu razítko povolující vstup do země
Jestliže budete chtít setrvat na Novém Zélandu déle nebo se tak rozhodnete během pobytu, bude vaší povinností zařídit si příslušná víza. To můžete udělat i přímo v zemi.
Mezi základní typy víz se pak řadí vízum turistické, Working Holiday vízum, pracovní vízum či vízum studentské. Žádná přihlašovací povinnost na Novém Zélandu neexistuje. O tom, jak získat vízum na Nový Zéland, se dočtete v následujících podkapitolách věnovaných jednotlivým typům.
Turistické vízum
Pokud se vám dovolená protáhne nebo budete chtít mít více času na cestování Novým Zélandem, můžete zažádat o turistické vízum. Tento typ víza je určen pro pobyty delší než 90 dnů a zahrnuje jak aktivity spojené s cestováním, tak i studijní pobyty a kurzy.
Turistické vízum je udělováno maximálně na 9 měsíců s tím, že od schválení víza máte povoleno čerpat tento limit po dobu následujících 18 měsíců. Vízum je výhradně určeno k účelům cestování či studia, které je ohraničeno limitem 3 měsíců.
V rámci tohoto víza lze využít tzv. partnerské vízum pro partnera či dítě do 19 let.
Podmínky turistického víza
Podmínky pro získání turistického víza na dobu 9 měsíců jsou stejné, jako když chcete do země vstoupit v rámci bezvízového styku.
Jak o vízum zažádat (tzv. eVisas)
O turistické vízum můžete zažádat online přímo na webu imigračního úřadu Nového Zélandu, kde jsou vypsány jednotlivé typy víz. Na turistická víza nejsou vypsány žádné kvóty, takže o ně můžete zažádat kdykoliv.
Stačí se na webu zaregistrovat a poté vyplnit požadované údaje. Systém vás následně vyzve k platbě za vyřízení žádosti, za turistické vízum momentálně zaplatíte 165 NZD, tedy zhruba 2 500 Kč.
Žádost by pak měla být zpracována maximálně do 20 dní. Od roku 2016 fungují tzv. eVisas, což znamená, že vám nebude vízum zapsáno do cestovního dokladu, ale zasláno a potvrzeno elektronicky. Při vstupu do země pak imigrační úředník ověří vízum online.
Working Holiday vízum
Velice oblíbeným typem víza na Nový Zéland je Working Holiday vízum. To vás opravňuje setrvat v zemi až po dobu 12 měsíců a zároveň zde pracovat nebo studovat (studium max. po dobu 6 měsíců). Na rozdíl od turistického víza je však Working Holiday schéma omezené, pro Českou republiku platí kvóta 1200 míst ročně (pro Slovensko pouze 100). Tento typ víza lze získat jen jednou za život a je udělován lidem ve věku 18 – 35 let. Jestliže vízum získáte, musíte do země vstoupit ve lhůtě 12 měsíců od jeho schválení a následně můžete čerpat roční délku pobytu.
Podmínky
Podmínky pro získání Working Holiday víza na Nový Zéland jsou specifičtějsí než například u víza turistického. Krom věkového omezení musíte splňovat ještě další požadavky:
- ČR občanství
- Bezdětná osoba nebo osoba, která si sebou nebude dítě brát
- První vstup do země v rámci schématu Working Holiday
- Cestovní pas platný minimálně 15 měsíců v době, kdy do země vstoupíte
- Zdravotní pojištění
- Finanční jistina v hodnotě 4200 NZD (zhruba 70 000 Kč)
- Případně i rentgen hrudníku, pokud jste v posledních 3 měsících před cestou pobývali v některé z rizikových zemí (kvůli tuberkulóze)
Jak o vízum zažádat
Možnost zažádat o v WH vízum se zájemcům otevírá jednou ročně s tím, že místa bývají velice rychle rozebraná. Někdy se však stane, že někdo ze zájemců nedodá dokumenty nebo z jiných důvodů nedokončí žádost a místa se pak mohou zpětně uvolnit.
I v tomto případě se podává žádost online na webu imigračního úřadu Nového Zélandu pod záložkou „Working Holiday Schemes“.
Pokud budete po vyplnění požadovaných údajů úspěšní, budete vyzvání k platbě. Poplatek za vyřízení WH víza je 208 NZD, tedy zhruba 3000 Kč. Poplatek se platí ihned kartou, proto je třeba se ujistit, že máte na své kartě dostatek financí a povolené platby.
Prodloužení WHS víz
Working Holiday vízum lze prodloužit, a to několika způsoby. Nejjednodušeji to lze v případě, že doložíte doklad o účasti na sezónních pracích. Poté požádáte o některé z dočasných pracovních víz vztahujících se právě k této práci.
Dalším způsobem je žádost o turistické vízum ještě před odjezdem ze země. Bude třeba absolvovat zdravotní prohlídku v místním zdravotnickém zařízení a doložit dostatek finančních prostředků.
Můžete také odletět ze země, zažádat o turistické vízum a vrátit se zpět. V takovém případě není vyžadována lékařská prohlídka. Ovšem může se stát, že vám opětovný vstup do země nebude povolen.
Vyřízení žádosti by mělo proběhnout maximálně do 25 dní.
Pracovní vízum
Získání klasického pracovního víza je o něco složitější než u výše jmenovaných typů. Zároveň neexistuje jen jeden univerzální druh pracovního víza a záleží tak na mnoha proměnných.
Práce na novém Zélandu může mít mnoho podob. Záleží na tom, pokud máte zájem o krátkodobé pracovní pobyty, například sezónní práce v oblasti zahradnictví a vinařství nebo zda se zde chcete pracovně usadit na delší dobu.
Velkou roli hraje také vaše vzdělání nebo pracovní zkušenosti. Níže si popíšeme několik základních typů klasických pracovních víz mimo Working Holiday.
Temporary Work vízum
Jedná se o dočasné pracovní povolení rozdělené do dalších podkategorií, určené nejčastěji pro již zmiňované sezónní práce. Toto vízum nemůžete získat bez toho, aniž byste měli už předem domluvenou práci. Základní podmínky pro získání některého z Temporary Work víz jsou následující:
- Musíte mít již domluvenou práci s místním zaměstnavatelem
- Musíte vycestovat za nějakou konkrétní pracovní událostí, například festivalem, workshopem a podobně
- Jste studentem, který chce zároveň získat pracovní zkušenosti
- Chcete se připojit k vašemu příteli či přítelkyni, kteří už v zemi jsou a chcete zde pracovat
Zažádat můžete o víza:
- RECOGNISED SEASONAL EMPLOYER POLICY (RSE) – věk minimálně 18 let, nabídka či smlouva od novozélandského zaměstnavatele, splnění zdravotních požadavků, motivační dopis (důkaz zájmu o práci), zdravotní pojištění, momentální pobyt mimo území Nového Zélandu
- SUPPLEMENTARY SEASONAL EMPLOYMENT (SSE) WORK POLICY – věk minimálně 18 let, motivační dopis, zdravotní způsobilost, aktuální pobyt na území Nového Zélandu, nelze získat v případě již dřívějšího udělení tohoto víza nebo probíhajícího víza typu Working Holiday
Při podávání žádosti k oběma typům je třeba vyplnit formulář, přiložit pasovou fotografii, motivační dopis (v případě RSE i popis plánů do budoucna po návratu do ČR) a zaplacení poplatku za žádost (200 NZD). Tato víza bývají omezena počtem.
Essential Skills Work vízum
Tento typ víza je vydáván obvykle na jeden až tři roky a jedná se o práci v lépe hodnocených pracovních pozicích a s vyšší kvalifikací.
Tento typ víza však není jednoduché získat. Jelikož se jedná o specifičtější výběr vyžadující určitý typ kvalifikace a schopností, může jej získat jen někdo, koho by nenahradil jiný zaměstnanec z Nového Zélandu. Jinak pro toto vízum platí podobné podmínky, jako v předchozím případě.
Work To Residence vízum
Work To Residence vízum je určené uchazečům s žádanou kvalifikací, která je na Novém Zélandu nedostatková. Na jeden stup lze díky tomuto vízu pobývat na NZ až 30 měsíců.
SMC Rezident vízum
Téměř nejvyšší meta, které lze dosáhnout. Pokud je vaším cílem emigrace na Nový Zéland, pak je pro vás tohle vízum důležité. Vízum není vázáno na konkrétní pracovní pozici a mohou o něj zažádat lidé do věku 55 let.
Musíte projít dvoukolovým systémem, který je hodnocen na základě věku, vzdělání, zkušeností a kvalifikace i předchozích pracovních zkušeností na NZ. Neomezený pobyt pak nabízí Permanent Rezident vízum.
Studentské vízum
Studentské vízum se hodí pro případ, že hodláte na Novém Zélandu studovat déle, jak 3 měsíce. Vízum zároveň obsahuje i pracovní povolení, abyste si mohli na studium přivydělávat. To je omezeno na 20 hodin týdně. Zároveň získáte 1 měsíc navíc po ukončení studia, abyste mohli zemi procestovat případně dále neomezeně pracovat.
Podmínky
- Podmínky o přijetí ke studiu
- Zaplacení školného
- Pas platný na celou dobu pobytu
- Doklad o dostatku financí pro pobyt
- Pasová fotografie
Jak získat vízum
Studentské vízum lze podobně jako všechna ostatní získat online. Po vyplnění žádosti musí být zaplacen poplatek v hodnotě 270 NDZ. Imigrační úřad následně prozkoumá všechny záležitosti a ozve se v zákonem stanovené lhůtě.
Pozor na špatné kombinování víz
Jak je vidno, víza na Nový Zéland nelze za všech okolností sehnat úplně snadno a je třeba se vyznat v jednotlivých pravidlech. Dávejte si hlavně pozor na to, abyste víza špatně nekombinovali nebo nepřetáhli povolenou dobu pobytu, aniž byste měli zajištěno vízum nové.
Pokud cestujete v páru, budete potřebovat každý své vízum. Pro případ, že už jeden z vás na Novém Zélandu je, zkuste využít možnosti partnerských víz, která mají specifické podmínky. Podobné je to i s rodinnými příslušníky, na něž se vztahují trochu jiná pravidla.
Obecně však platí, že je třeba vše zajistit včas a zkontrolovat požadované dokumenty, abyste pak nebyli na letišti překvapeni, že vás do země nepustí.
V rámci týmu portálu DigitalniNomadstvi.cz jsme zpracovali tento článek, aby pomohl začínajícím podnikatelům a digitálním nomádům. Věříme, že pomůže, dá inspiraci a předá užitečné rady, které využijete.