O Novém Zélandu se ví, že nepatří zrovna k nejlevnějším destinacím. Není to však nic, co by se nedalo zvládnout. Jestliže máte v plánu poznat tuto zemi v rámci některého z pracovních či studentských víz, měli byste si udělat představu o tom, jaké životní náklady vás zde čekají. Kolik dáte za bydlení a jak moc budete utrácet za jídlo? Na kolik vás vyjde měsíční tarif na telefon, koupě či pronájem auta nebo městská doprava? Dá se na něčem ušetřit a jak vyjdete s místní mzdou? Přibližné základní životní náklady na Novém Zélandu najdete v článku.
Vstup na vízum jen s penězi na účtě
Ať už chcete vstoupit na Nový Zéland na Working Holiday víza, klasického pracovního víza nebo je vaším cílem studium, budete muset mít na účtě jistinu, která je určena k zaplacení základních nákladů na pobyt pro případ, že si na to nebudete schopni vydělat.
V případě Working Holiday víza na Nový Zéland se jedná o 4200 NZD, v ostatních případech je to obvykle 1000 NZD na každý měsíc pobytu (to platí i pro bezvízový vstup na dobu 3 měsíců).
Možnost práce na Novém Zélandu je tak podmíněna vstupními náklady.
Kolik si lze vydělat?
Hodně cestovatelů vyráží na Nový Zéland většinou na 1 rok s tím, že si víza případně prodlužují. Obvykle se nelze dostat k lépe placeným pozicím, protože na ty si místní úřady vybírají pracovníky opravdu bedlivě.
Nejčastěji se tak dostanete k sezónním pracím v oblasti zemědělství nebo cestovního ruchu. Jaký výdělek lze v tomto odvětví očekávat?
Mzda může být hodinová (obvykle od 13 do 16,50 NZD za hodinu) nebo úkolová (ta bývá hodnocena lépe, v průměru 120 NZD denně a více). Většina zaměstnavatelů z této oblasti nabízí podobné pracovní podmínky – práci 6 dní v týdnu na klasické denní směny, nebo na ranní a odpolední.
Když tedy budete pracovat například za 15 NZD na hodinu v rámci 8 hodinových směn (bývají proplaceny i přestávky), tak si měsíčně můžete přijít na něco kolem 3000 NZD. Vystačí to na běžný život v této zemi?
Přehled životních nákladů na Novém Zélandu
Celkové náklady se značně odvíjí od toho, kde se usídlíte. Například v Aucklandu nebo Wellingtonu je dražší bydlení, než v okrajovějších a venkovských oblastech, podobné je to i s jídlem v restauracích nebo cenami benzínu. Život na Novém Zélandu tak může být velice rozličný.
Bydlení
Základní investicí bude bezesporu bydlení. Existuje hned několik způsobů, kde a jak se zde ubytovat, od čehož se odvíjí i výsledná cena. Jaké nejčastější možnosti cestovatelé využívají?
- Pronájem domu
- Pronájem pokoje
- Hostely (Backpackers)
- Bydlení v autě
Pronájem domu
U každého typu bydlení záleží, v jaké lokalitě se nacházíte. Pronájem městských domů je proto dražší než v okrajových částech, záleží také na jejich velikosti.
Týdenní nájem se pak běžně pohybuje zhruba od 300 NZD do 500 NZD.
K tomu je třeba započíst energie, které opět závisí na velikosti domu (či bytu). Například v bytě o rozloze 85 metrů čtverečních dáte měsíčně za energie zhruba 300–400 NZD. V zimě zaplatíte nejvíce za elektřinu (může to být až 500 NZD měsíčně, v létě pak kolem 50 NZD).
Plyn na 1 měsíc vyjde zhruba na 60 NZD, voda bývá započtena v samotném nájmu.
Pronájem pokoje
Pronájmy pokojů ve společných prostorách bytu či domu jsou celkem populární a jejich nabídky najdete snadno. Opět záleží na velikosti i lokaci, týdně se tak můžete vejít do částek mezi 75-200 NZD za pokoj. V posledních letech vzrůstá i nabídka pokojů přes Airbnb s tím, že se zde dají najít pronájmy za celkem slušné ceny podobné těm v hostelech.
Hostely
Hostely také označované jako bacpackers jsou typickým lowcoastovým ubytováním pro cestovatele a účastníky sezónních prací. Tyto hostely najdete prakticky všude a často bývají součástí lokací, kde se vykonávají sezónní práce.
Hostely však nepředstavují příliš pohodlné bydlení. Nabízejí pokoje pro 2 i více osob najednou, bývají opravdu jednoduše vybavené a soukromí tu moc nenajdete. Jestliže však budete pracovat šest dní v týdnu od rána do večera, na kvalitě ubytování vám možná zas až tak nesejde.
Kolik za ubytování v hostelu zaplatíte?
- Cena za dvoulůžkový pokoj se pohybuje kolem 60 NZD za noc
- Sdílené pokoje vyjdou od 25 NZD za osobu na noc
Bydlení v autě
Chcete-li být nezávislí a máte-li v plánu za prací více cestovat, pak je další možností bydlení v autě. To si můžete buďto koupit a při odjezdu zase prodat nebo si jej pronajmout. Pro účely přespávání jsou samozřejmě ideální větší vozy s velkým kufrem vhodným k přespávání nebo klasické obytné vozy či přívěsy.
Když pomineme počáteční náklady na obytné auto, záleží na tom, jestli s ním budete parkovat na povolených neplacených parkovištích nebo placených místech či v kempech. Pobyt v kempu s autem vás ve dvou může vyjít zhruba na 600 NZD na měsíc.
Jídlo
Jídlo je obvykle výrazně dražší než v České republice, obzvláště v restauracích, ale můžete narazit i na mnohem levnější potraviny, například v podobě exotického ovoce. Níže je seznam běžných potravin a nápojů s jejich přibližnými průměrnými cenami.
- Jídlo v běžné restauraci – 17 NZD
- Menu ve Fast Foodu – 11 NZD
- 1 kg masa (jednotlivé druhy dost často stojí stejně, nejlevnější je obvykle hovězí) – 12–20 NZD
- 1 litr mléka – 2,2 NZD
- 12 vajec – 7 NZD
- 1 kg rajčat – 6 NZD (mimo sezónu to však může být i přes 20 NZD)
- 1 kg jablek – 3,5 NZD
- 1 Kg brambor – 3,5 NZD
- 1 Kg cibule – 2,6 NZD
- Chléb – 2 NZD
- 1 Kg rýže – 2,8 NZD
- 1 Kg lokálního sýru – 9,5 NZD
- 2 litry Coca Coly – 3,5 NZD
- 1 lahev kvalitního červeného vína – 18 NZD
- 1 litr průměrného vína – 8 NZD
- 1 litr tvrdého alkoholu – 35 NZD
- 1 pinta točeného piva (473 ml) – 9 NZD
- 12 piv v plechovce – 20 NZD
Lze na jídle nějak ušetřit? Určitě se vyplatí pořídit si kartičku do některého ze zdejších supermarketů. Obvykle jí dostanete zdarma a můžete pak mít nějaké slevy na jídlo. Vyplatí se sledovat i slevové akce, brát zboží ve velkých baleních, která vyjdou levněji nebo kupovat zlevněné zboží před koncem expirace.
Na ovoci a zelenině také často ušetříte na trzích nebo formou tzv. honest boxů. Jedná se o samoobslužné „pulty“, které bývají často u silnic ve venkovských oblastech. Najdete zde ovoce a zeleninu přímo od místních farmářů, u nichž je vždy uvedena konkrétní cena. Peníze pak stačí dát do kasičky.
Doprava
Pokud chcete zůstat ve větším městě a nemáte v plánu nijak zvlášť cestovat, bude se vás týkat cena za městskou dopravu. V opačném případě se nabízí pronájem či koupě auta. Právě koupě auta bývá velice častou možností.
Slušné auto, v němž se dá i přespat, seženete za cenu kolem 3000 NZD, poté se dá prodat se ztrátou zhruba 300–500 NZD, samozřejmě záleží na opotřebení a stavu vozidla. Cena za litr benzínu se pohybuje přibližně od 1,75 NZD do 2,3 NZD, záleží na lokaci.
Za městskou dopravu pak utratíte zhruba 170 NZD měsíčně.
Mobil a internet
Na Novém Zélandu, tak jako všude jinde, existují různé společnosti poskytující mobilní a internetové služby a záleží na konkrétních tarifech, které si vyberete.
- Internet – 70–80 NZD měsíčně
- Mobilní tarif – od 19 NZD měsíčně
Kultura a zážitky
Vedle základních životních nákladů je třeba zmínit i lehký nadstandart v podobě kulturního a sportovního programu. Kolik stojí lístky do kina nebo měsíční permanentka do posilovny?
- 2 lístky do kina – 33 NZD
- 2 lístky do divadla – 168 NZD
- Měsíční permanentka do fit centra – 69 NZD
- Projížďka lodí – 50 NZD
- Návštěva Hobitína – 80 NZD
- Vyhlídkový let – 180 NZD
- Vstup do bazénu – 8 NZD
Slušně placená práce je základ
Životní náklady na Novém Zélandu nejsou vzhledem k možným výdělkům až tak finančně náročné, jak by se mohlo zdát.
Momentálně tomu nahrává i relativně přívětivý kurz vůči české koruně, takže například pro páry, které se o náklady podělí, se může jednat o zcela dostupnou záležitost.
Pokud najdete slušně placenou práci na Novém Zélandu, určitě zbydou peníze i na cestování a zážitky.
V rámci týmu portálu DigitalniNomadstvi.cz jsme zpracovali tento článek, aby pomohl začínajícím podnikatelům a digitálním nomádům. Věříme, že pomůže, dá inspiraci a předá užitečné rady, které využijete.