Na konferenci Forbes Next Big Thing 2018 jsem se hodně těšil. Inovace a budoucí technologie mě lákají. Určitou roli hrajou i v mé práci na dálku, ale nutno říci, že když pročítám časopis Forbes Next, takové inovativní technologie tedy nepoužívám. Ale i tak mě zajímají, protože si z nich dokážu vzít něco do svého podnikání, třeba jen přístup, směr myšlení, řešení problémů anebo vizi.
A vizí budu pokračovat, protože to pro mě byla nejvíc nosná myšlenka celé konference. Uvědomil jsem si, že s vizí velmi málo pracuju v rámci svých online projektů. Uvnitř sebe s ní pracuji dost, ale nepředávám ji dál. Projekty, které spouštím tu vizi nesdělují. Čtenář a klient tu vizi nevidí a především necítí. A to je ohromný nedostatek, který se budu v následujících týdnech a měsících snažit napravit.
Paradoxně ani tento web pořádně neprezentuje moji vizi práce na dálku. Čtenář, který přijde na web Digitalního Nomádství poprvé, tak během 30 vteřin nezjistí vizi portálu ani vizi mou osobní. Je to něco, co jsem se snažil předávat postupně v článcích kousek po kousku, na socialu třeba v podobě myšlenek, vlastních citátů, atp. Ale pravda je taková, že je to velmi nedostatečné. Po konferenci Forbes Next Big Thing jsem si slíbil, že toto změním a web nejen že doplním, ale postavím na prezentované vizi.
Přečtěte si článek: Jak si stanovit vizi
K takovému uvědomění mě samozřejmě nejsilněji motivovala prezentace Stephena Attenborougha z Virgin Galactic, kde se snaží demokratizovat vesmírné lety. Jinými slovy budují společnost, která bude přepravovat cestující na oběžnou dráhu Země. Jejich byznys musí být postaven na vizi. Podobně jako SpaceX Elona Muska je postaveno na silné vizi.
Je jasné, že online projekty postavené na pár individuálních spoluprací nebo affiliate se zásahem do změny společnosti (či dokonce lidského druhu) nemohou příliš rovnat. Na druhou stranu i takové projekty by měly intenzivněji pracovat s vizí.
Zajímavé myšlenky z Forbes Next Big Thing
- Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek svého života.
- Google Duplex za tebe dnes objedná kadeřníka a během telefonátů schváleně používá slovíčka jako “ehm”, “hmmm”, aby jeho hlas vypadal víc lidsky. Hlasové ovládání je technologie, která v následujích 1-3 letech bude rapidně růst a začlení se do mnoha sektorů práce.
- Social rating system, tedy sociální hodnocení, není jen sci-fi (dobrá ukázka v seriálu Black Mirror), ale pravděpodobně se stane. V Číně už dnes v určité podobě funguje a v rámci digitalizace se snadno může rozšířit. Je to systém reálně funkční. Jen omezuje svobodu, tak jak ji vnímáme v EU (zatím).
- Život se neskládá ze dnů, měsíců ani roků. Život se skládá z mikro momentů, které plní náš den, měsíc a rok. Na ty momenty pak vzpomínáme a zpětně si uvědomujeme minulost. Myšlenka Googlu.
- Propojení inovativních firem s univerzitami je must do. Pokud toto nemáš, inovativní firmu světového formátu pravděpodobně neuděláš.
- Vývoj technologií je možná tady v ČR na dobré úrovni, ale k té adopci dochází jednoznačně v USA. Proto musíš jít s inovativním produktem na americký trh.
- Umělá inteligence potřebuje velké množství dat pro trénování. Evropská unie je hodně regulovaná – lze velmi obtížně sbírat big data. V USA a Asii je to mnohem jednodušší (také díky ochraně osobních údajů).
- Co v ČR chybí, je motivace středoškoláků. Ta je obrovsky důležitá, protože oni se rozhodují, zda půjdou na vysokou školu a univerzitu. A to je pro jejich kariérní růst a současně pro rozvoj ekonomiky ČR zcela zásadní.
- Podívejte se na Lego, jak inovovalo. Dříve jste stavěli jenom kostičky. Dnes si děti z lega postaví roboty, součástí jsou různé motůrky a postavené lego je pohyblivé.
- Když jezdíte po světových konferencích a mluvíte o svém produktu/službě, někdy je lepší říkat, že jste z Evropy. To jim stačí. Nepotřebují vědět, že jste z ČR. Mnohdy, když jsem řekli, že jsme z Čech, nevěděli, kde to je. Evropa jim stačí, mají pak jasno. Pokud se zajímají dál, tak jim řekneme Čechy, ale na první dobrou to je skutečně Evropa.
- V roce 2035 se letadlem přepraví 7.1 miliardy lidí. Byznys Kiwi přišel v pravou chvíli.
- Přestože se zajímáme o technologie, ta samotná technologie není cíl, ke kterému směřujeme. Je to vždy jen jakýsi mezistupeň k něčemu.
- Ten jsou trendy mobilní zařízení a vše okolo. Všechno se točí kolem mobilů. Už i webové stránky musí být mobile-friendly. Co přijde pak, co přijde po mobilech? Přijde nature interfaces.
- Apple už vyvíjí, že vpředu v autě na předním okně bude screen s augmented reality. Zažádal o patent. Budeme si moci také pouštět filmy, nebudeme potřebovat speciální obrazovku. To přijde v době, kdy budeme používat samořídící auta. Přední okna u aut zůstanou, ale nebudou už jen proto, abychom sledovali provoz před námi.
- Space10 je společnost, která se závázala k exkluzivní spolupráci pro IKEA. Jak sami říkají, hledají patterns in the chaos.
- V Česku máme dobré inženýry, máme strojírenství v krvi. Dříve to byla těžba, to nám taky šlo. Nejsme ale dobří prodejci (to jsou v USA). Nejsme dobří marketéři. Nejsme ani tak pohostiní (to jsou Španělé a Asiati). Musíme využívat toho, co máme v krvi a co nám jde od přirody a ne se přeučovat.
- Proč inovujeme? If I stay here, trouble will find me (Pokud zůstanu na stejném místě, pak budu mít problémy).
- Měli bychom si vážit toho, že můžeme řídit auto. Později za to budeme platit. Čím méně lidi bude řídit, tím dražší pojištění pro ně bude. Řízení se stane zážitkem pro majetnější lidi.
- Zlepšovat se je nutnost nehledě na to, kolik nám je let. Nikdy není moc brzo ani moc pozdě.
- Dimension Data (DD Connect) je společnost, která se věnuje IT trendům a budoucím technologiím. Ve svým poznámkách jsem měl za úkol, abych se kouknul na web ddconnect.cz. Pokud někoho zajímají budoucí trendy zejména v oblasti digitalizace, rozhodně doporučuji. Prokliknout se pak lze snadno na microsite Vzpomínky na práci, kde je graficky pěkně zpracovaný výčet několika pracovních pozic budoucnosti. Skvělé jsou popisky, jak se ta konkrétní pracovní pozice transformovala. Získáte dobrou perspektivu.
- Průša 3D tisk je zajímavý také v tom, že u nich dochází k repordukci. 3D tiskárny tisknout samy sebe. 360 3D tiskáren vytiskne za 24 hodin součástky pro 300 3D tiskáren. Využívají open source. Za měsíc prý prodají 6500 3D tiskáren.
- Digitalizaci není možné ignorovat aniž by to mělo negativní důsledky. Není možné vyhrát závod na koni, pokud všichni ostatní závodí v autě.
- Technologické firma šláply doslova na plyn. To, co dnes dělají si ještě nějakou dobu nebudeme moct koupit. Až tak za 10 let se to stane dostupné na běžném trhu. Mezi největší aktuální trendy patří strojové učení a umělá inteligence.
Další akce a konference Forbes
Sledujte nadcházející akce pořádané Forbesem, jejich přehled najdete na adrese http://www.forbes.cz/akce/
Střípky můžete pravidelně číst v krátkých článcích na http://www.forbes.cz/tag/forbes-next/
Anebo přímo čtetě čtvrtletník časopis Forbes Next. Přestože konference Forbes působila velmi intenzivně a člověka dokázala ohromně namotivovat, informace jako takové získáte, musím přiznat, poměrně stejné když budete číst časopis a sledovat web a social.
Konference jsou ale spíše právě o vztazích, kontaktech, atmosféře a posunutí do prostředí, ve kterém dochází k „jinému přemýšlení“. Já se náhodou (a ty náhody prostě na konferencích přichází) na akci potkal s Peterem Chodelkou, a tak jsme společnýho času využili a popovídali o našich návratech do Čech/na Slovensko a dalších plánech pro online podnikání.
Před 2 roky jsme s Peterem natočili podcast, kde ho zpovídám, jak on podniká na internetu. Zajímavé si zpětně uvědomit, že před těmi 2 lety jsme se pramálo znali a všechno vlastně začalo jedním „cold emailem“.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.