Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

Jak bude vypadat práce v roce 2027?

by Martin Rosulek / Čtvrtek, 21 září 2017 / Published in Myšlenky, Práce na dálku
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Pracovní trh se neustále proměňuje a s nastupující technologickou revolucí zaniká mnohem více pracovních míst než tomu bylo kdy v historii. A vznikají nové práce, takové, o kterých jsme si ani nepředstavovali, že budou považované jako práce. A dnes nechci mluvit o YouTuberech a influencerech na sociálních sítí, kteří bezpochyby budou mít své místo na budoucím trhu. Jsou tu totiž silnější signály, které prostoupí naši ekonomiku a ukrojí významnou část trhu.

Stále intenzivněji se hovoří o 4. průmyslové revoluci, která přináší na náš trh automatizaci a robotizaci. Díky robotům a nejrůznějším automatickým systémům včetně inteligentního software zmizí v několika následujících letech miliony pracovních míst po celém světě.

Jak bude vypadat práce v roce 2027 a na jaká pracovní místa se ideálně připravit? Co budou ty hot jobs za deset let?

Robokonzultant

Obsah

  1. Robokonzultant
  2. Skutečný otec robotů
  3. Práce s drony
  4. Práce s 3D tiskem
  5. Technologická proměna současnosti do roku 2027+
    1. Identifikace pomocí vyspělé technologie
    2. Samořídící auta: Smart-Self Driving AI
    3. Medicína a zemědělství prožijou brzy viditelnou hi-tech revoluci
    4. Recyklaci chceme protože je sexy + užitečná
    5. Tvůrci vnitřních design komplexů
    6. Decentralizace, blockchain a krypto peníze
    7. Big data zvítězí! Kdo jich má nejvíce?
    8. Nemožné neexistuje a status quo vždycky zboříme
  6. Jaká bude Tvoje pozice ve světě 2027

Poradenství v oblasti provozní činnosti robotů bude již zažitou prací a nabídne velké příležitosti. Část poradců se bude zaměřovat na firemní roboty, kde tato revoluce v konzultacích začne nejdříve. Kvůli dynamickému rozvoji Internetu věcí (Internet of Things, IoT) se však roboti a inteligentní zařízení budou dostávat také do domácností. Tady bude jednoznačný prostor pro celou řadu poradců a opravářů.

Tak jako si dnes pozvete opraváře pračky, tak v roce 2027 bude tento opravář spíše softwarovým opravářem než někdo s kladivem v ruce.

Robokonzultanti najdou svoji práci primárně v movitějších rodinách, kteří si budou vybavovat svoji smart domácnost. Smart Home (domácnost vybavená IoT) se během 10 let stane tak horké téma, že kolem sebe vytvoří celý mikro-ekosystém ekonomiky. Rozhodnutí, jakého robota (rozumějme chytré zařízení) vybrat do firmy či domácnosti nebude vzhledem k obrovské nabídce trhu a množství nekompatibility jednotlivých zařízení mezi různými výrobci jednoduché. A tady bude robokonzultant hrát svoji nezastupitelnou roli.

Skutečný otec robotů

Být otcem robotů je na první pohled trochu zvláštní práce, ale hned vysvětlím. Práce vytvoření robota bude nepochybně strmě stoupat, roboti se stanou neodmyslitelnými pomocníky lidí v celé řadě oborů (první vlnu zaznamenáme v armádě, biotechnologiích, medicíně). Jenomže výrobce robota je a bude prostě softwarový pracovník, který bude spolupracovat s dalšími roboty. Ten, kdo bude vlastnit roboty bude ten, kdo bude v roce 2027 a dalších letech “kvést”. Pomyslné nůžky se dále budou rozšiřovat a nyní snad ještě více právě kvůli vlastnění či nevlastnění robotů.

Robotizaci světa a technologickou proměnu, kterou cítíme stále silněji, dobře vysvětluje kniha Druhý věk strojů. Věnuje se zejména, proč je to právě dnes, kdy Moorův zákon způsobuje tak převratné inovace a objevy. Přečíst si můžete moji recenzi a myšlenky z knihy Druhý věk strojů aneb Co nás čeká na druhé polovině šachovnice.

Otec robota (ten, kdo vlastní roboty) ale v tomto smyslu není ten, kdo si ho (např. smart drone pro hlídání zahrady a domu) koupí – tedy majitel, ale spíše ten, kdo má firmu na výrobu robotů. To je skutečný otec robotů, který jim vdechne život. A tahle práce, tahle pracovní pozice udělá z nejednoho člověka miliardáře.

Sdílenou ekonomiku, kterou dnes nejčastěji vidíme v ubytování (AirBnB) a přepravních službách (spolujízda – taxi – Uber), pronikne i k robotům. Podobně chytrý tah jako udělal Martin Hauseblas, který založil Liftago, aby byl blíže trhu samořídících aut, může udělat jakýkoli otec robotů. Některé roboty si totiž nebudeme jako koncový uživatel kupovat, ale budeme si je pronajímat. Trh se samořídícími auty ovládne pár společností, které pochopí a chytře zrealizují myšlenku sdílené ekonomiky do svého byznys modelu. Podobné to bude s trhem robotů.

Práce s drony

Dron je taky trochu robot, ale přesto se dokázal vyčlenit a vytvořit si svoji vlastní kategorii. Největší problém dronů je aktuálně s narušováním soukromí a bezpečnosti spolu s nejednotnou právní regulací. Během 10 let bychom se však měli dočkat legislativních úprav do té míry, že drony vstoupí do našeho běžného (nejen vojenského) života. Drony rokem 2027 odstartují svoji nekompromisní éru, kdy ovládnou světové nebe.

S narůstajícím počtem dronů a legislativou, která bude mravenčími kroky dohánět technologický boom vznikne řada příležitostí pro chytré pracovníky. Vzniknou operátorská centra dronů, která budou sledovat provoz podobně jako je to v letecké dopravě. Budou tu další a další výrobci dronů. Dron nebude vykonávat jen hlídací (patroling) činnost, běžně se dron bude používat k doručování či výkonu práce (např. natírání výškových budov, čištění oken, měření, opravy rozvodových sítí). Dnes vidíme spíše závody dronů a využívání dronů k video záběrům, ale brzy vzniknou servisní střediska, second-hand opraváři, obsáhlé recenzní webové portály, konzultanti. A to je jen začátek. Ten, kdo chce nastoupit do future hot job v oblasti dronů má nejednu příležitost.

Práce s 3D tiskem

Převratná technologie 3D tisku jakoby se ztratila z našich očí, několikrát zažila úspěch a opětovné vypaření se. Výrobní a provozní náklady se dostaly tak nízko, že si 3D technologii tisku mohou vybraní jednotlivci pořídit za vlastní prostředky. Příliš hluboce se o 3D tisku v českých médií nemluví, ale revoluce, kterou předznamenávají, je obrovská.

Už dnes se pomocí 3D tisku vyrabí celá řada průmyslového designu, automobilů, částí pro kosmonautiku, ale vyrábí se také už šperky, oblečení anebo se testuje 3D tisk lidských částí a orgánů. Za deset let se tak budeme moci dočkat toho, že si v obchodě vybereme z katalogu produkt, na interaktivní ploše si jej doplníme o vlastní prvky designu a zadáme do 3D tisku. Skočíme si na kafe a při cestě zpátky si vyzvedneme náš nový kostým. Plastické operace, které budou využívat 3D technologie, nebudou neobvyklé. Ač to dnes může znít velmi futuristicky, tisknout se budou nejen automobily, ale také celé domy. Vážně!

Pracovní pozice, které se kolem 3D tisku vytvoří, budou opět svázané s porozuměním technologií, avšak to bude platit téměř u všech nových prací.

Technologická proměna současnosti do roku 2027+

Nástup technologií, které budou stále více zasahovat do našich běžných životů, bude stále silnější. Trend je jednoznačně technologický a během několika desítek let už ani nebudeme tolik dělit technologii od lidských bytostí.

Identifikace pomocí vyspělé technologie

Možná s technologiemi srosteme, budeme nosit čipy (dobrovolně, tak jako nosíme dnes smartphone, který sleduje náš pohyb a aktivitu) pro uchovávání našich lékařských zpráv. Dnes nejsou výjimky implantované čipy pro otevírání dveří a bezpečnostních zámků. Skenování sítnice, jak vidíme ve filmu Mission Impossible, je už za dveřma běžného použití za pár set dolarů. Vždyť Apple nedávno představil Face recognition (rozpoznání tváře) pro odemčení zámku telefonu. Nejeden startup chce využívat Face recognition jako nové ID (aneb konec občanek a cestovních pasů přichází).

Samořídící auta: Smart-Self Driving AI

Jízda samořídícím automobilem není tak daleko. Všechny významené automobilky, nejen Tesla, investují do AI (artificial intelligence) a vývoj samořídících automobilů staví do priority během následujících 50 let. Auta nebudou jen self-driving, ale především smart-notjust-driving. Budou rezervovat stůl v restauraci, kam míříme na večeři, stanou se s napojením našeho smartphone osobním asistentem.

Automobil je už dnes spíše počítač na 4 kolech než stroj poháněný motorem. Slyšíme o značkách jako je Tesla, BMW nebo Porsche, ale vzpomenout můžeme i na prohlášení Mercedes-Benz několik let zpátky, kde se vyjádřili, že náklady na výrobu dnešního autmobilu dosahují v softwaru více jak 60%. Jak tomu bude asi v budoucnu?

Nadpis Smart-Self Driving AI znamená chytrá samořídící umělá inteligence. Tohle je budoucnost automobilek.

Odpoutání se od nafty a benzínu je kvůli závislosti ropě pro lidstvo nepochybně důležité. Co však promění naši ekonomiku ještě více nebudou elektrické automobily, ale samořídící inteligentní auta. Kvůli nim se začnou přestavovat města, zanikat parkovací plochy, sdílená ekonomika v kombinaci s absencí lidského řidiče způsobí obrovský dopad na zvýšenou konzumaci obsahu (na vzestupu content marketing influencerů). Pokud někdo hovoří o tom, že reklamy je všude hodně a více to snad už ani nejde, mýlí se!

Medicína a zemědělství prožijou brzy viditelnou hi-tech revoluci

Technologicky se promění nejen medicína, kdy se rozšíří do běžného používání telechirurgové (roboti chirurgové) a robodiagnostici. Přece jenom paměť a rychlost dohledávání informací budou mít počítače během několika málo let výrazně lepší než člověk. Zemědělec už nebude držet v ruce srp, ale spíše smartphone a bude kontrolovat autonomní systémy pěstování zeleniny. Hi-tech zemědělci budou více zaměstnávat svůj mozek než své ruce. Ruce k té tradiční práci budou používat už roboti.

Recyklaci chceme protože je sexy + užitečná

Tendence recyklovat a vyrábět z odpadu bude na vzestupu dalších několik let, o tom není pochyb. Potenciál tak mají další práce spojené s jakoukoli recyklací odpadu a následným zpracováním, např. výrobě dalších využitelných produktů. Zn. kreativní pozice.

Tvůrci vnitřních design komplexů

Ve společnosti se budou vytvářet subkultury a mikro-kultury, které si budou žít ve vlastním světě. Ten současný technologický jim nebude vyhovovat a budou se chtít “vrátit zpět”. Můžeme s jistotou očekávat nové sociální experimenty různorodého životního stylu. Tvůrci vnitřního designu budou budovat velkolepé projekty, kdy vytvoří celý svět konkrétní doby (např. středověku, renesance, 1970, atd.).

Decentralizace, blockchain a krypto peníze

Možná přestanou existovat fyzické peníze a budeme platit nikoli aplikací ve smartphone, ale naší dlaní. Možná to budou právě kryptoměny, které vytlačí fyzické peníze z povrchu zemského a nahradí současná platidla. FinTech změnil pravidla hry. S jistotou můžeme tvrdit, že decentralizace a blockchain zůstanou horkým tématem pro dalších 10 let do roku 2027 a pravděpodobně způsobí zánik nepřizpůsobivých dinosaurů.

Big data zvítězí! Kdo jich má nejvíce?

Také velcí hráči chybují. Nokia i Microsoft doplatily na minimální inovace a byli předběhnuti Applem. Dominující MySpace utrpěl životní ránu od Facebooku. Ani tak velké zvíře jako Google nedokázal zareagovat na trend sociálních sítí a jeho Google+ není dále aktivně vyvíjen. Facebook raději koupil v roce 2012 Instagram za miliardu dolarů, aby mu neutekl trend self-mobile a potvrdil svoji pozici, když koupil WhatsApp v roce 2014 rovnou za čtyři miliardy dolarů v hotovosti a 14 miliard v akciích.

Zdá se vám to moc peněz? Peníze přestaly totiž hrát roli, nově se zápasí o data. Říká se jim Big Data a své o tom mluví jak Jeff Bezos z Amazonu tak Jacka Ma z Alibaby. Kdo má víc dat, víc ví. Analytické systémy dokáží vyhodnotit a především predikovat budoucí vývoj, např. poptávky. To je obrovské téma a přestože se necítíte jako kapacity Amazonu či Alibaby, pak nový trh otevírá příležitosti individuální práce se sytémy big data, start-upům pro analýzy dat, vyhodnocování, autmaticky generované inteligentní reporty, atp.

Nemožné neexistuje a status quo vždycky zboříme

NASA ztratila řadu vládních zakázek a byla trumfnuta Elonem Muskem a jeho inovativní společností SpaceX. Boření statutu quo bude stále frekventovanější a tvrzení, že něco nejde dlouho prostě neobstojí. Doslova se odpočítávají dny, kdy přijde někdo další a ukáže světu, jak to jde.

Jaká bude Tvoje pozice ve světě 2027

Od roku 2011, kdy jsem vyrazil do Austrálie a začal svůj nomádský život jsem se hodně věnoval tématu práce na dálku a možnosti, jak se dlouhodobě udržet v životním stylu digitálních nomádů. Napsal jsem knihu Digitální nomád a spustil členskou sekci Jak pracovat na dálku a vydělávat peníze přes internet.

Dnes zároveň cítím, že práce na dálku není zdaleka jediný trend, který prožívá dnešní společnost a především, že tu vznikají další a mnohem silnější proudy, které budou formovat naši ekonomiku výrazněji. Současně jsem si po 7 letech na českém trhu naplno uvědomil, že musím vystoupit z komfortní zóny a začít působit na zahraničním anglicky hovořícím trhu. To je moje jednoznačná výzva pro budoucí roky a transformace, kterou chci podstoupit. Ustoupit od affiliate projektů a více se věnovat větším tématům a projektům, které mění svět. Více konzultovat, pomáhat, společně budovat, podílet se a méně trávit čas s mravenčí prací, kterou mohu delegovat. Více se věnovat tomu, co umím nejlépe a kde mám konkurenční výhody, které spatřuji v analýzách, predikcích, širokém kontextu technologických změn a uměním toto spojit a zapojit do byznys akčních plánů.

A jakou vidíš budoucnost Ty? Jak chceš proměnit svoji pracovní pozici, kterou máš dnes během dalších deseti let?

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
Tagged under: 3D tisk, automatizace, big data, blockchain, budoucnost, decentralizace, kryptoměny, práce, práce na dálku, robotizace, sdílená ekonomika, spacex, technologie, tesla

What you can read next

superhrdina
Proč mít svého dětského superhrdinu i v dospělosti
Jak efektivně pracovat? Techniky pro volnonožce a digitální nomády
Proč spouštím nový projekt o sociálních sítích a jaké s ním mám plány?

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Myšlenky

Jak bude vypadat práce v roce 2027?

11 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek