Začalo to v roce 2015, kdy jsem potkal v Thajsku jednoho z prvních developerů Etherea. Od té doby jsem stále intenzivněji cítil, že tady se pravděpodobně rýsuje budoucnost světa – takového, který je dnes málokdo schopen vidět. Kryptoměny přitahují velkou pozornost, je to poměrně „sexy téma“. Ale to, co se odehrává v pozadí těchto inovací je mnohem silnější. A konečně když jsem na pár měsíců v ČR se mi poštěstilo, že se konala konference Hackers Congress v Paralelní Polis právě s tématem kryptoměn, blockchainu a revoluce, která naši ekonomiku i sociální společnost čeká.
Do článku jsem vložil zajímavé myšlenky, které mě oslovily, některé z nich rozvádím dále a doufám, že přinesou hodnotu, ať už jsi technologický fanda, krypto-nadšenec, spekulant-investor anebo jen chceš mrknout na nejnovější trendy v oblasti.
Zajímavé myšlenky z Hackers Congress
Pokud budeme mluvit o kryptoměnách a technologii blockchain, pak vždy budeme mít nějaké technické obavy (technical concerns). Tady je důležité si připustit, že to už prostě k technologiím a inovacím patří. Risk tady nelze úplně eliminovat.
Hlavní je to, co máš v mobilu. Bankomaty brzo vymřou. Proto se krypto-developeři a celá řada startupů zaměřují na mobilní peněženky či nejrůznější krypto-aplikace. Přístup mobile-first nebude platit jen pro weby a marketing. Mobil se stane lidským nejlepším kámošem (pokud už se nestal).
Lidská náročnost se dostala tak daleko, že očekáváme reakci technologie v rámci milisekund. Pokud do pár milisekund nezareaguje mobil/laptop/screen, myslíme si, že je něco špatně.
Marketing je vlastně jen taková bitva o názor. Strategická komunikace bude marketingové téma budoucnosti.
A poslední, ale jedna z nejsilnějších: People will always follow money.
1. Regulace kryptoměn
Jedna z nejčastějších otázek nejen investorů, ale i samotných podnikatelů a developerů ve světě blockchain technologií a decentralizovaných projektů je, jak vlády budou do budoucna regulovat kryptoměny?
Přestože nepanoval jednotný názor, z konference si odnáším stěžejní myšlenku, že krytoměny budou do budoucna více a více regulované. Samotné krypto / blockchain možná zakázat nepůjde (z technologického hlediska), avšak regulace přijde na služby a společnosti, které budou související činnost vykonávat. Podobně to dnes můžeme vidět na čínské regulaci směnáren s kryptoměnami.
Zajímavé byly názory, že bitcoin pravděpodobně zakázán úplně nebude, protože ho budou schopné autority vytrackovat (resp. příjemce a odesílatele) – bitcoin není plně anonymní kryptoměna. Evropská unie vytvořila speciální tým s investicí x milionů Euro na vývoj software, který bude „trackovat blockchain transakce“ a bude schopen určit příjemce a odesílatele.
Kryptoměny Z-cash a Monero jdou cestou 100% anonymizace, proto je pravděpodobné, že budou některými vládami úplně zakázány. Jejich držení a převody budou státem definované jako ilegální.
Vyjádření ČNB bylo ale zatím pozitivní, totiž že aktuálně nejsou tendence zeshora (ani z EU), že by krytpoměny měly být zakázány (to neznamená, že toto bude nadále platit i v budoucnu). Vlády aktuálně zkoumají možnostni spolupráce s prvními krypto-projekty.
Je potřeba si plně uvědomit, že vlády si nenechají vzít monetární politiku ze svých rukou. Tohle nebude hladký přechod. Banky samy o sobě nikdy nedovolí kryptoměnám, aby jim vazly práci. Provázání, které existuje mezi státní mocí a bankami je ekonomicky obrovské! Komunita o pár stovkách nadšených developerů do decentralizovaného blockchainu to nezlomí.
Vývoj kryptoměn a jejich nástup do mainstreamu bude pomalejší než si myslíme. Network effect funguje, ale mluvíme tu o zboření statutu quo, který fungoval několik století! Za 2 roky tahle změna rozhodně neproběhne. Vzpomeňme na otroctví, které tu trvalo staletí. Křesťanství, které vládlo Evropou další stovky let. Vzpomeňte na vývoj Internetu, když přecházel z vojenské části do univerzitní a následně do domácností (vytáčené linky, modemy, první WiFi až po dnešní mobilní připojení – a stejně se někdy ty videa z YouTube sekají, co?).
2. Centralizace blockchainu je hloupost
Blockchain se hodně rychle stalo „buzzword“ nejen v Sillicon Valley. Blockchain projekty jsou založené na decentralizaci, totiž abychom se zbavili závislosti na konkrétní straně/společnosti.
Zjednodušeně řečeno si představte AirBnB, avšak bez společnosti AirBnB (bez poplatků, atd.) – komunikace by probíhala napřímo.
Blockchain projekty vznikají jako komunitní záležitost a šíří se networkovým efektem. Nejvíce ukázkovým příkladem je v současnosti právě Bitcoin a některé další kryptoměny. Ze hry jsou banky (podobně jako to čeká společnost AirBnB), protože jsme schopni si posílat finanční transakce napřímo bez bankovní autority.
Úspěchu si všimly i velké společnosti jako je IBM nebo Microsoft. Blockchainu se chytly a staví si své vlastní blockchain projekty. Problém je, že se už nejedná o komunitní záležitost, jinými slovy nejde o decentralizované projekty. Využívají blockchain technologii – ano. Ale, kde jsou data hostovená? Na jejich serverech. A tady je vidět centralizace.
Centralizované projekty budou nějaký čas fungovat, ale dlouhodobá budoucnost je nečeká. Budoucnost ekonomiky bude založena na decentralizaci. Všimnout si můžete, že např. IBM investovalo značné prostředky do decentralizovaného projektu Golem – světového superpočítače. Takové spojení dává mnohem větší smysl, kdy současné centralizované společnosti budou podporovat decentralizované blockchain projekty.
Potenciál blockchainu je v decentralizaci, pozor tedy až budete přemýšlet o nějakém inovátorském projektu založeném na blockchainu – autorita ani centralizace sem prostě nepatří.
3. Předpověď: bude jedna kryptoměna v budoucnu anebo bude více vítězů?
Jsme svědky neuvěřitelného boomu v oblasti kryptografie a navazujících projektů. Dnes existuje více jak 1000 různých kryptoměn. Řada z nich vznikne a zanikne. Jaká nás čeká budoucnost? Bude to jen jedna kryptoměna, která zvítězí a bude vládnout světu?
Bude Bitcoin vždy první a ta nejlepší kryptoměna?
Bitcoin byl první, ale první být nestačí. O tom už jsme se přesvědčili v historii, nejvýstižnějších příkladem je MySpace, které bylo převálcováno Facebookem. Facebook poslední roky stíhá inovačně díky obrovským akvizicím (Instagram a WhatsApp – všimněte si, jak jde Facebook aktivně k mobilním zařízením). Ačkoli tomu dnes moc lidí nevěří, v budoucnu Facebook s největší pravděpodobností existovat nebude!
Po různých debatách se přikláním k názoru, že vítězem nebude jedna jediná kryptoměna. Vítězem bude více měn a každá z nich se bude používat pro trochu jiné účely. Je možné, že vzniknou i geograficky různé kryptoměny. Hlavním faktorem ale bude právě „pro jaký účel se měna používá“. To je poměrně revoluční shift (změna), protože dnes používáme českou korunu nehledě na to, jestli platíme kafe, auto, dům anebo si spoříme na důchod.
Používání různých kryptoměn pro uživatele nebude obtížné, protože budou existovat služby, které budou provádět převody aniž bychom si toho byli vědomi. Prvním náznakem je aktuálně fungující služba shapeshift, tzv. směnárna kryptoměn. Hezkým vysvětlením je, jak donutit babičku a dědu používat kryptoměny? Musíme to vymyslet tak, aby děda s babičkou ani nevěděli, že používají nějakou kryptoměnu. Na to pamatujte, tohle je budoucnost!
4. Bitcoin je volatilní a další roky stále bude!
Je potřeba si uvědomit, že jsme stále v raném stádiu (early stage). Korekce 20%, které by u akcií byly neuvěřitelně ničivé, jsou v kryptosvětě poměrně normálním jevem. V roce 2011 bitcoin ztratil 98% své hodnoty. V roce 2014 byla korekce bitcoinu o 75% dolů. Při pohledu na graf to v první chvíli nemusí být patrné, ale skoky v ceně jsou neuvěřitelné.
Velké propady a růsty dělají většinou mediální zprávy (které odrazí nějakou „novinku“). Upozorněni jsme byli na technické analýzy, kterými tohle prostě nevyčteš.
Některé číselné odhady se točily kolem 6000 – 7000 USD za 1 BTC do konce roku 2017. Hovoří se také o hranici 10 000 USD za 1 BTC, která by mohla být dosažena už v roce 2018. Jsou to však jen a pouze předpovědi.
Když investovat, tak dlouhodobě
Jedna z nejnosnějších informací, které si odnáším z konference je: když investovat do kryptoměn, tak dlouhodobě. Na jednu stranu se o tom mluví stále dokola a na druhou to lidi (noví investoři) stále nedělají. Nainstalujou si aplikaci CoinCap a každý den se dívají na grafy a cenu kolik ten bitcoin dneska stojí. Hloupost!
Jedna z nejvtipnějších hlášek (geek-investor) byla:
„Diverzifikuješ?“
„Jasně, mam Bitcoin, Litecoin, Monero, Ripple, Stratis, Neo, Siacoin…“
Teď se tomu smějeme, ale realita je taková, že mnoho lidí vkládá peníze do kryptoměn, zatímco nemají žádné jiné investice. A vložené prostředky do kryptoměn nazývají investicí. Při otázce diverzifikace investic odpoví podle příkladu výše a téma investiční strategie a cílů raději ani nerozebírám.
Není divu, že při propadech vyměknou a prodají a nakupují v nejhorších časech pro investici (tedy optimismus).
Kredit za výstižný obrázek patří Kryptomilionářce. Tohle mě vážně baví! A ještě jeden příspěvek si půjčím.
Dneska to jde velmi dobře. Nestíhám nic, natož koukat na grafy. Takže jsem nic nepo*rala a ušetřila tak spoustu peněz…
Chápeš?
Daniel Galdiš (stejně tak o tom hovoří Warren Buffett i Benjamin Graham) neustále připomíná, že časovat investice nedává smysl. Jeho nejzajímavější myšlenky jsem sepsal v článku 27 mocných investičních myšlenek.
Dlouhodobá investice neznamená to, že koupíš bitcoin a budeš ho držet týden nebo měsíc. Počítáme na roky! Podle toho děláš analýzu a rozhoduješ se, do jakých kryptoměn zainvestovat.
5. Bublina kryptoměn? Nevíme! Bublina s ICO! Nevíme! Ale…
ICO se stalo spekulantským rájem (záměrně nepoužívám slovo investorským). Odráží spíše chamtivost (greedy) než touhu po změně světa k lepšímu. Spíše než revoluční vize tu vidíme podvodné projekty.
Hned vysvětlím!
Crowfunding pravděpodobně znáte, jedná se o způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce. Takto funguje americký Kickstarter anebo český HitHit či Startovač. Dobrá idea, jak vybrat peníze a nemuset se spoléhat na jednoho/dva velké investory.
Tak a teď posuneme crowdfunding do roviny, kdy platíme kryptoměnou (finanční, geografické ani demografické zábrany financování USD/CZK/EUR neexistují) a navíc naši finanční podporou získáváme část (podíl) společnosti. Nemáme sice hlasovací práva jako u akciového investování, ale získali jsme „akcie“ – v našem případě coiny, tedy kryptoměnu, kterou společnost vydala. S nárůstem hodnoty vyděláváme, s jejím poklesem jdeme do ztráty. Proto se to nazývá Inicial Coin Offering (ICO), podobně jako existuje IPO (Inicial Public Offerings, kdy společnost jde poprvé na burzu a vydává své akcie).
Zpátky ale k tomu, proč je to vlastně špatné!
Špatné to samo o sobě není. ICO nabízí neuvěřitelnou demokratizaci, konečně může dojít k lepší distribuci bohatství – v majetkové i geografické sféře.
Problém je v samotných projektech, kdy zakladatelé vytvoří sexy projekt, který má za cíl přitáhnout pozornost, vybrat peněžní prostředky a… to je všechno! To je přece problém!
Drtivá většina ICO jsou pouze na papíru, mají spláclý (někdy i moc hezký) web, ale za sebou žádný vytvořený produkt nebo službu. Jakmile se člověk ponoří do kryptoměn a uvidí navazující vizionářské projekty, které dávají smysl, začne mít chutě. Chutě investovat nejen do kryptoměn, ale i do ICO.
ICO totiž nabízí ještě větší příležitosti zhodnocení než většina kryptoměn.
Problém ICO je ale tento:
- 77% ICO jsou hlouposti (junk)
- 8% ICO jsou scam (podvod)
- 13% ICO jsou zajímavý (ale není tu šance na úspěch ani 50/50)
- 2% ICO jsou unicorn (budoucí revoluční projekt, který změní svět a vydělá investorům velké peníze)
Jen se podívejte na ICOStats, vypadá to tak snadně! Na prvních místech poměrně známé projekty (ano, i Ethereum mělo ICO). Desítky tisíc zhodnocení! To vám jinde nedají. Příležitost, která se prý nedá odmítnout.
Příliš rychle si začneme myslet, že jsme odborníci a jsme schopni odlišit dobrý projekt od špatného. Pramálo lidí čte vůbec White Paper. Ten, kdo ho čte, ale ještě nevyhrál, přečíst White Paper prostě nestačí. Lze doporučit věnovat pozornost zejména těmto oblastem:
- Komunita za projektem
- Vývojářský tým
- Schopnost exekuce
- White Paper
- Jaký je byznys model
- Načasování
- Jaký problém projekt řeší?
Dostávám dobrou zpětnou vazbu na pubikovaný rozbor projektu IOTA (kryptoměny MIOTA), ale i tak bych chtěl upozornit, že ani takový rozbor nestačí.
Investovat s těmito informacemi není investování, ale spekulace!
Pokud někoho lákají investice do ICO, doporučuji knihu Angel od Jasona Calacanise. Jason je jedním z prvních angel investorů do Uberu. Přestože jde o angel investment do startupů, tyhle principy vám dají správný směr. Mě kniha hodně uklidnila a dokázal jsem si nastavit vlastní rámec „ANO/NE“.
Proto mám také rád hluboce se zamýšlet nad hodnotou, jakou vznikající projekty (krypto, blockchain, ICO) přinášejí, namísto spekulování, jestli do projektu naženeme hodně majetných investorů a pak že se přidají další a prostě to pojede.
Já sám přemýšlím nad řadou krypto (ICO) projektů a chci být součástí této revoluce. Nechci jen přihlížet, byť investorsky aktivně, hledám vlastní projekt, či existující, který by se mnou rezonoval. Také proto neustále vyhledávám konference podobné Hackers Congress, brainstorming akce a další příležitosti k výměně informací. Nechci se však orientovat a vybírat projekt podle toho, jak chytnout trend a vydělat. Moje podnikatelská orientace vždy začíná u řešení problému – co za problém řešíme, jak můžeme lidem pomoci „to“ dokázat – a na tom stavím řešení, které přechází v byznys projekt.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.