Surfování je atraktivním lifestylovým sportem nejen pro digitální nomády, ale vůbec pro všechny cestovatele. Surfoval jsem v Austrálii, Salvádoru, Nicarague a Maroku. Přináším pár tipů pro začátečníky, které vám pomohou dostat se na prkno snadněji, dobře se u toho cítit, tolik se nebát a hlavně si tu celou srandu pořádně užít!
1. Surfování vs. žraloci: reálné nebezpečí?
Záměrně začínám žraloky, protože jakmile někdo začne o surfování, druhý hned oponuje žraloky. Na internetu je velká spousta článků o tom, jak reálné nebezpečí představují pro surfaře žraloci. Za mě jen několik poznámek.
Prověřte si předem v cestovatelských příručkách, jak často se žraloci vyskytují v dané oblasti. Zeptejte se také místních v surf shopech.
V surfařských oblastech jsou většinou natažené sítě proti žralokům. Např. v Austrálii to je běžná praktika (sítě jsou na Bondi Beach i Mainly Beach).
Přibližně půl roku jsem strávil v Austrálii na Bondi Beach a ani jednou jsme neměli shark alarm. Shark alarm znamená, že je zpozorován žralok a je vyhlášen poplach. Všichni musí ven z vody. Jednoho dne jsem byl na Bondi Beach a byl shark alarm na Manly Beach. Nikomu se nic nestalo.
V surfařských oblastech často také létá helikoptéra, která monitoruje okolí. Hlídá, zda se při pobřeží nepohybuje velké hejno malých ryb. Velké hejno malých ryb totiž znamená, že dříve či později se objeví velká ryba – žralok. Toto se přesně stalo na Mainly Beach při shark alarmu, jak jsem psal výše.
Pokud se učíte surfovat na bílé vodě (nepádlujete se surfem za vlny), pak je riziko skutečně minimální.
Nesurfujte nikdy sami. Nemusíte jít přímo s kamarádem, ale vždy si hlídejte, že je nějaký další surfař poblíž a navzájem o sobě víte.
2. Pozor na rejnoky a jejich bodnutí
Žraloci nejsou jediným strašákem pro surfaře. Ačkoli o rejnocích surfaři příliš nevyprávějí, pokud se učíte surfovat na tzv. bílé vodě (chodíte se surfem kam až stačíte, potom naskočíte na prkno a zkoušíte chytnout vlnu a vstát), bodnutí od rejnoka může být dokonce pravděpodobnější než shark attack.
Mluvím z vlastní zkušenosti, mě rejnok bodnul v Salvádoru, když jsem se učil surfovat. V první chvíli jsem netušil, že je to bodnutí od rejnoka. Následovalo krvácení a bolest, kterou nechcete zažít.
Rady, jak se vyhnout bodnutí od rejnoka?
Vždy se zeptejte místních, zda se v oblasti vyskytují rejnoci.
Rejnoci se často vyskytují v místech, kde se do moře vlévá řeka. Teritorium možného výskytu je pak cca 10 km od místa vlévání.
Pokud neplavete na surfovacím prkně, ale chodíte a prkno vodíte po vodě, pak šoupejte nohama. Rozvíříte přitom písek, který vystraší rejnoky, kteří leží u dna a odplují tak pryč. Nejčastěji dochází k bodnutí od rejnoka právě tím, že na něj šlápnete či šlápnete blízko něho. Rejnoka to vystraší, cítí se být ohrožen a bodne vás.
Co dělat, pokud vás bodne rejnok?
Bodnutí od rejnoka je tzv. mrazivé. Oblast nesmíte ledovat, ale naopak musíte ji ponořit do horké vody. Tím se vám uleví. Rejnok při bodnutí dává malý elektrický šok (já jsem necítil) a bodnutí je také často jedovaté.
Mě rejnok bodnul do chodidla nohy. Bolest byla tak silná, že jsem nemohl chodit, mačkal jsem si stehno tak silně, abych se donutil soustředit na cokoli jiného.
Doporučuje se vyhledat lékárnu, kde mají „speciální injekce“ proti rejnočímu bodnutí. Já jsem dostal dvě injekce do zadku a prášky na další tři dny.
Inijekce během 20 minut zabere a bolest otupí. Prášky jsou od toho, aby bolest minimalizovaly. Nechtěl jsem je brát, ale druhý den se bolest rychle vracela a neměl jsem de facto na vybranou. Zřejmě záleží na velikosti rejnoka či síle bodnutí – předpokládám, že efekt může být různý.
3. Sledujte předpověď pro surfaře
Stejně jako existuje předpověď počasí, tak je pro surfaře dostupná předpověď vln. Jedna z nejoblíbenějších stránek, kde můžete zjistit, jak to dnes, zítra a výledově vypadá s kvalitou vln je MagicSeaWeed.com. Existuje i apka na smartphone.
Jednoduše zadáte lokaci, kde chcete surfovat a během vteřiny vidíte nejrůznější statistiky o podmínkách pro surfování.
Pokud jste začátečník, většině rozumět nebudete. Pamatujte si, že:
- Vlny s výškou 1 metr jsou perfektní pro učení se surfování.
- Čím slabší vítr, tém lépe. Vítr do 10 kph je skvělý.
4. Větší prkno, větší stabilita, ale horší ovladatelnost
Úplným začátečníkům dávají obří prkna. Popravdě jsem se neučil na tom největším. Je to prostě mamutí a super obří. Pokud jste trochu sportovně nadaní, myslím, že ani není potřeba. Možná na první den. Moje zkušenost je co nejrychleji skočit na menší velikosti prkna.
Za týden surfování byste se měli dostat na velikost 7,6. Ti lepší zvládnou 7,2.
Od této úrovně jsem se ještě neodrazil. Každej stand-up neuspěji, ale to vůbec nevadí. Surfování je především o padání a vstávání 🙂
Pokud se před vámi zlomí vlna a vy se chcete dostat za ní, pamatujte, že s velikostí surfovacího prkna 7,2 neuděláte tzv. duck dive. To je to, jak se surfař potopí s prknem pod vlnu, aby jí nebyl smetený. Pokud máte tedy velikost prkna 7,2 nebo větší, otočte se s prknem na záda – to je nejefektivnější metoda.
5. Jak zkontrolovat prkno před půjčením?
Než si půjčíte surfovací prkno, pořádně si ho prohlédněte. Především se zaměřte na to, zda není nikde zlomené-slepené. Některé surf shopy půjčují prkna, která už jednou byla zlomená. Rýhu přes prkno uvidíte, ale je potřeba se pořádně kouknout.
Mluvím z vlastní zkušenosti. V Salvádaru jsme se rozhodli ušetřit 2 USD tím, že jsme si půjčili surfovací prkno od místního dědka. Prkno se po 2 hodinách surfování zlomilo. Až poté jsme si všimli, že bylo už několikrát zlomené v různých částech.
Přikládám videjko ze Salvádoru, kde můžete mrknout, jak jsme bojovali s vlnama a mj. uvidíte také naše zlomené prkno 🙂
Před půjčením prkna zkontrolujte také malá kormidýlka (většinou tři na spodní straně surfu), a to jejich pevnost uchycení. Nesmí se kinklat, nesmí být volné. Pokud se při tlaku hýbají, je zde šance, že se při surfování uvolní a ztratí se v moři. Nejen, že se vám pak bude hůře surfovat, ale budete muset za chybějící část zaplatit.
Za poškození nebo zlomení prkna budete muset zaplatit. Proto řada surf shopů vyžaduje pas jako zálohu při půjčení prkna. Cestovatelům doporučuji používat druhý cestovní pas – přečtěte si článek Mít dva pasy považuju za výhodu.
6. Cena za surfování
Cena za půjčení surfu se samozřejmě liší od jednotlivých destinací.
V Austrálii to bylo v roce 2012 tuším cca 25 AUD za den. Pořídil jsem si proto second-hand surf od spolubydlícího, který odlétal zpět do Itálie. Za surf (7,6 velikost) jsem dal cca 120 AUD. Surf jsem po půl roce prodal za 140 AUD. Neopren (wet suit) jsem koupil přes craiglist za 25 AUD (krátký rukáv).
V Salvádoru se půjčení surfu pohybuje na cca 10 USD za den. Vřele však mohu doporučit hostel La Tortuga, kde je půjčení surfu zcela zdarma po celou dobu pobytu. Více najdete v celém článku Salvádor. Jen pozor na rejnoky 🙂
V Nicarague zaplatíte 8 – 10 USD za den. My jsem se díky dědkovi dostali na 6 USD, ale vzhledem ke zkušenosti se zlomením prkna doporučuji ověřené surf shopy s kvalitními prkny.
V Maroku jsem surfoval v Taghazoutu. Cena je tu 80 Dh (8 Euro) za den. Cena zahrnuje také půjčení neoprenu (což v jiných zemích bylo s příplatkem). Pokud budete surfovat více dní, dají vám samozřejmě lepší cenu. Dokážete se dostat na 50 Dh za den.
Cena soukromých lekcí je vyšší a mluvíme tu řádově o 25 Euro za lekci.
Buďte chytří a rychle se seznamte s nějakým surfařem 🙂 Tipy dokážete dostat i ve vodě od spolusurfařů, buďte přátelští.
Koukejte na YouTube! A po očku sledujte surfařské školy. Surfujte poblíž, kde surfují surfařští žáci – jde o dobré lokace 🙂
Surfoval jsem také na Bali, oblast Canguu je pro učení se na surfu poměrné dobrá. Kolem ostrova najdete spoustu pláží a různě obtížných spotů pro surfaře.
Jihoafrická republika na jihu Afriky nabídne surfařům také možnost užít si vln oceánu.
7. Tipy pro začátečníky na surfu
Pár tipů, které vám pomohou při surfování.
Před tím, než vlezete do vody se rozcvičte. Zakruťte rukama, párkrát se prohněte. Vážně! Warm-up je důležitý a minimalizuje riziko zranění.
Návod, jak chytit svoji první vlnu
- Vyčíhněte si vlnu, která se zlomila a čeří bílou vodu cca 5-10 metrů od vás.
- Lehněte si na prkno a začněte pádlovat.
- Počítejte, že budete pádlovat cca 10 vteřin, nepřestávejte, stále pádlujte.
- Jakmile ucítíte, že do vás narazila vlna, pořád pádlujte. Nesnažte se v tuhle chvíle postavit.
- Udělejte 2-3 další pádla a poté zatlačte rukama na přední část surfboardu.
- Jakmile ucítíte, že vás vlna vzala a táhne vás s sebou dopředu, můžete se pokusit vstát. Tzv. jste chytli vlnu.
- Pokud neucítíte, že vás vlna vzala, nevstávejte, protože to nemá cenu 🙂
- Pokud jste chytli vlnu, vstát nemusíte zběsile rychle. Máte čas, v řadě případů i 5 vteřin!
- Nejdříve na kolena, rukama stále přidržujte stabilitu boardu.
- Vůdčí nohu (praváci většinou pravou) dopředu.
- Zůstaňte hodně přikrčení dole.
Během vstávání budete často zažívat to, že vám vlna ujede. Sice ji na první dobrou chytnete, ale díky začátečnickému vstávání prostě ujede. Dobrý tip, jak tomu zabránit je ten, že přední nohu dáte skutečně až na samý konec waxovaného povrchu surfboardu. Tlačte co nejdříve na přední nohu. Velkou chybou začátečníků je to, že mají veškerou váhu vzadu na boardu. Tím, že překlopíte váhu na střed, posunete těžiště surfboardu, který stále pojede s vlnou dopředu 🙂
Přeju hodně trpělivosti a také štěstíčko! Zábavu ani není potřeba, protože o tu je při surfování postaráno 🙂
Pokud řešíte cestovní pojištění, porovnejte cenu s 50% slevou na AXA anebo porovnejte možnosti v článku pojištění pro cestovatele a digitální nomády.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Dobrý den,
chtěl bych se naučit surfovat a nejlépe v teplém moři. Poradil byste mi nějakou destinaci ? Chtěl bych jet v červenci na 2 týdny. Těšil jsem se na Bali, ale tam je to údajně pro začátečníky v tomto období nevhodné.
Zdravím Pepo,
doporučil bych Taghazout (Maroko), bude tam docela teplé moře a je to z Evropy doslova za rohem 🙂