Panama je mnohými přehlížena, ale ve skutečnosti zde najdete poměrně rozmanité prostředí. Příroda je na severu překrásná, užijete si množství hor a zeleně a objevíte nové živočichy i rostliny. Města vám vdechnou proud modernismu a pokroku. Objevte jedinečné stavby, které reflektují lidské vize a dlouhodobé cíle.
V Panamě jsem na svém backpacking tripu Centrální a Jižní Amerikou strávil 2 týdny. Musím říci, že mě Panama mile překvapila. Má své mouchy, ale jde jen o to, je pořádně vychytat 🙂
P.S. Holky výše: Jannine (vlevo) je německá backpackerka, která kombinuje cestování a volunteering a Lessie (vpravo) je ze San Diega, která se přestěhovala na Bocas, koupila pozemek a nyní rozjíždí svoje hostelové studio. Díky za super čas!
Boquete
Boquete je horský městečko. Fajná atmosféra a přátelští lidé. Vzhledem k poloze tu občas prší, mraky se hodně honí (však jste v horách), takže mějte připravenou bundu.
Z hostelu doporučuju Mamallena. Velmi bacpacker pozitivní atmosféra a energie. Cena trošku dražší (12 USD za dorm včetně snídaně stylu make your own pancake). Snídaně jsou moc fajn, pancake v libovolném množství – dejte si klidně pět nebo deset 🙂
Příroda na severu Panamy připomíná silně Kostariku. Příroda nerespektuje hranice a tak cloud forest najdete jak v Kostarice, tak na severu Panamy. Motýly jsme viděli v přírodě dokonce častěji v Panamě než v Kostarice (skvělé fotky motýlů v článku o Kostarice).
Bocas del Toro
Bocas del Toro jsou ostrůvky na severu Panamy. Jsou blízko Porto Viaje, což je velmi známé turistické místo v Kostarice. Bocas je lákavým místem pro turisty i backpackery. Hodně tu lidé mluví i anglicky, pro nešpanělsky mluvící cestovatele to může být proto chvíle oddychu.
Bocas je trochu dražší (např. ve srovnání s Boquette), je tu hodně turistických agentur nabízející neuvěřitelné množství výletů a zážitků.
Pro zvědavce, slyšel jsem, že diving tu není úplně nejlepší. Spíše ušetřete peníze na jiné místo pro potápění.
Jeďte na pláž Drago. Cestou austobusem z městečka Bocas projíždíte kolem malé jeskyně, ve které jsou netopýři – můžete vystoupit a mrknout. Doporučuju svíčku nebo baterku. Vstup 1 USD. Na pláž Drago vezměte autobus a kupte si pouze jednu cestu, cena 2 USD. Zpátky jezdí také autobusy (2 USD), ale výhoda je, že nemusíte čekat na konkrétní společnost a jejich bus.
Z pláže Drago nezapomeňte jít pěšky podél pobřeží až na Star Fish pláž.
Pláž Star Fish
Dnes už na pláži Star Fish najdete pouze jednotky hvězdic. Před 10 lety tu ale byly skutečně na každém kroku. Bohužel turismus a chování některých způsobuje poměrně radikálně jejich ústup.
Co mě nestále překvapuje, jsou plakáty turistických agentur, které mají obrázek nějakého týpka, co šnorchluje a drží v ruce hvězdici. Od takové agentury bych si nekoupil ani pohled!
Cesta na pláž Star Fish je moc fajn. Počasí vám většinu roku skutečně přeje.
Delfíni jsou i na Bocas del Toro v Panamě
Pokud se budete pořádně dívat na moře, máte šanci vidět i delfíny. Nemusíte si brát žádnou placenou túru. Janča jela s holkama na nedalekou pláž a protože řidič motorového člunu viděl její náhrdelník s delfínem, dali se do řeči. Cestou pak řidič hledal sám od sebe delfíny.
Kroužil kolem dokola člunem, aby vytvořil vlny. To delfíni milují a pak přes vlny skáčou, aby se pořádně ukázali.
Další pláže v Panamě
Pláže v Panamě, speciálně v Bocas del Toro jsou prostě nádherné. Názvy jsem bohužel zapomněl. Dohledám a doplním zřejmě později 🙂
Teď jsem trochu více zaneprázdněn digitálním nomádstvím z oblasti práce na dálku.
Cestování je nejlepší v tom, že neustále ukazujete své mysli něco, co ještě neviděla. Tím se značně posouvají vaše možnosti „možného a nemožného“. Mám pocit, že každým procestovaným kilometrem si více uvědomujeme, že nemožné je vlastně to, co jsme ještě neviděli, nezažili, nedokázali si představit.
Doporučuju k přečtení
- Co pro mě znamená cestování a proč cestuji
- Video, cestování tě naučí
- Cestování neustále umožňuje zažívat „poprvé“
Panama City
Panama City je moderní. Přestože jsme stále v Centrální Americe, tohle místo, zejména střed, kde je bankovní centrum, to jsou samé mrakodrapy.
Ceny jsou tu samozřejmě trošku vyšší, hostely dražší (cca 12 USD za dorm), ale nechají se zde najít i výborné místní restauračky s obědovým menu za 4 USD. Jen je potřeba vědět kam jít. To je asi ten největší problém, protože Panama City je obrovský město.
My měli to štěstíčko, že zde už rok pracuje můj kamarád, takže jsme u něj přespávali a byl náš poradce „kam jít“ a „kde se najíst“. Díky Míšo! 🙂
Panamský kanál
Panamský kanál je obří dílo. Je masivní! Někteří cestovatele říkají, že je to „nic moc“. Hodnotí však pouze vizuální pohled na kanál. Ano, kanál je takový jeden velký stroj. A možná i nehezký. Ale když do pohledu vložíte historii kanálu a jeho celosvětový význam – začnete žasnout! Muzeum (viz níže) vřele doporučuju!
Jak se dostat na Panamský kanál?
Z Albrooku vezměte autobus, který má napsané Miraflores nebo Ciudad del Saber. Výhoda Mirafloresu je, že konečná zastávka je přímo na kanálu. Busem na Saber musíte včas vystoupit a pak kousek dojít pěšky. Autobus na Miraflores jezdí každou hodinu.
Vstup je 15 USD.
Muzeum má asi 4 patra. Texty ve španělštině i angličtině. Výborně uspořádané, krásné expozice, obrázky, plakáty, plastiky i modely. Součástí je take 3D filmek, který je každou hodinu – pokud nestihnete, o nic velkého nepřijdete. Čekat hodinu je až příliš pro tuhle 10 mimutovou scénku.
Ve 3.patře je vytvořena kopie řídíci věže, uvidíte všechny ty obrazkovky a čudlíky – skoro jak sci-fi. Určitě si nenechte ujít další místnost s obrovskými obrazovkami, kde je promítnuta celá cesta panamským kanálem z kamery umístěné na lodi. Video je zrychlené, a proto můžete vidět celý průjezd během 10 minut.
Z horního patra muzea se dostanete na můstek, odkud můžete sledovat projíždějící lodě. Nemusíte mít strach, že byste zrovna žádnou loď neviděli. Čekají tu fronty, takže vždycky nějaká loď proplouvá.
Casco Viejo
Casco Viejo je řekl bych jedno z SHOULD DO v Panama City. Zajděte přes den, projděte pár historických staveb a pak se osvěžte v některé z restaurací nebo barů. Dle TripAdvisoru cestovatelé spíše nedoporučují navštívit Casco Viejo v noci. My jsme s Míšou prošli celé noční Casco Viejo a je jedním slovem nádherné. Pokud jste odvážní, určitě stojí za to (radši ale bez foťáku).
Mercado Marisco a mořské plody
Určitě zajděte na Mercado Marisco, kde je řada restaurací (streetový typ) a dejte si nějakou mořskou specialitku. Ceviche tu jsou hodně populární, malej kelímek tu je za 1.50 USD.
Panama Viejo
Panama Viejo jsou ruiny – zřiceniny ze starého města. Pěkná prohlídka, rozhodně doporučuju pro půl denní výlet.
Vstup 6 USD.
Vystupte na zastávce Centro de Visitanes, resp. jakmile uvidíte ruiny, hned vystupte.
Tuto fotku mám skutečně rád. Je skutečně zajímavé vidět, jak město vypadalo v 16.století. Dnes vidíte zříceniny staré stovky let a v pozadí vyčnívající moderní mrakodrapy současného Panama City.
Causeway
Ostrovy, resp. poloostrůvky, které slouží jako přístav a turistická promenáda doplněná o několik atrakcí. Čekal jsem mnohem víc a Caseway mě suma sumárum nezaujal.
Luxusní jachty byly super, želvičky také ale to je bohužel vše.
Pokud máte v Panama City čas, dejte výlet sem, jinak klidně přeskočte, zase tak jedinečné to tu není. S TripAdvisorem se v tomto tedy moc neztotožňuji.
Pokud se rozhodnete, jeďte sem rozhodně autobusem, z Albrucku směr Amador (0.25USD) na konečnou. Taxi je šíleně drahé, klidně 30 USD.
Isla Flamenco
- Přistav s desítkami jachet a luxusních lodí.
- Jděte až na molo přes security dveře.
- Kromě lodí zde nic moc neuvidíte.
Isla Perico
- Pár obchůdků se suvenýry, zmrzlinou, smoothie a restaurace.
- Možnost jít na vyhlídku na kopec.
Isla Culebra
- Vstup 5 USD.
- Prohlídka malých akvárií s želvami, žraloky, rejnoky a různými druhy ryb.
- Texty ve španělštině i angličtině.
Na střechu mrakodrapu Trump
Sledujte akce v mrakodrapu Trump (facebook zde). Dost často jsou tam cenove dostupný zážtiky, který vám málokdo uvěří. Tak např. vstup do bazénku v 66.patře, pro chlapy 10USD a ženský zdarma 🙂
Jak z Panamy do Kolumbie
Velmi častá otázka backpackerů, jak se vlastně dostat z Panamy do Kolumbie co nejlevněji. Do dubna 2015 jezdil trajekt FerryXpress. Ten své cesty bohužel zrušil, a tak se musí dnes lítat. Po zemi hranice nepřekročíte, je tam neprostupná džungle.
Zkuste určitě zkontrolovat FerryXpress.com, možná zase jezdit bude. Cena byla 99 USD, cesta cca 17 hodin.
Z Panamy do Kolumbie nebo opačně nyní jedině přes VivaColombia – kolumbijská nízkonákladová společnost, která nabízí levné lety po značné části Latinské Ameriky. Zkuste případně letenky od Avianca.
Cenově byste se měli dostat na nějakých 60 USD z Panama City do Medellinu. Počítejte s tím, že je to nízkonákladovka, zdarma je pouze váš baťůžek do 6 kg, velký batoh platíte i když je pod 15 kg.
Nepříjemné je, že lety jsou nejlevnější z Panama City do Medellinu. Pokud chcete do Cartageny, pak buď busem z Medellinu (cca 40 USD).
Podcast o Panamě
Poslechněte si podcast o Panamě, který zaměřuji především na Panama City a ostrovy Bocas del Toro. Během 9 minut se dozvíte, co mě během 3 týdnů cestování a práce na dálku v Panamě zaujalo nejvíce. Podcast najdete v článku Nomádské tipy pro Bocas del Toro a Panama City.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.