Vzdělání už dávno není školní nebo univerzitní záležitost. A navíc školní systém nás dostatečně nepřipraví na realitu. Více o tom píšu v článku Svět kolem nás se mění, ale rady bohužel ne. Proto jsem dnes připravil seznam zdrojů, odkud je možné získat aktuální informace, užitečné vzdělání a kde se učit nové schopnosti a dovednosti.
YouTube
Youtube.com je univerzita 21.století. Najdeme zde jak balast, tak skutečné poklady. Mnohdy není potřeba platit za kurzy. Základní orientaci jsme schopni se naučit přímo z videí na youtube.
Můžete zkusit vyhledávací dotazy také na Vimeo.com.
NaucmeSe
Portál NaucmeSe představuje velmi zajímavou platformu pro zdokonalování nejrůznějších schopností a získání užitečných informací. Lektoři zde vypisují řadu základních i odborných kurzů a vy se tak můžete za dostupné peníze naučit něco nového. Na NaucmeSe se sdružuje skvělá komunita lidí. Poměrně nedávno umožnili také video kurzy, ale co si budeme povídat – osobní je osobní 🙂
VímVíc – online kurzy
Portál VímVíc nabízí zpoplatněné online kurzy. Kategorií je celá řada a postupně kurzy přibývají. Některé jsou také zdarma. Všechny kurzy nabízí krátké video zdarma, kde máte možnost zjistit více o lektorovi.
H1 školení
Pro nadšence do online marketingu nabízí společnost H1 různě tématické kurzy a školení. Jsou zpoplatněná.
Výjimkou jsou poslední středy v měsíci, kdy jsou pořádané semináře tzv. poslední středa H1. Ta je zcela zdarma. Mrkněte do programu a kdy se zalíbí, včas se registrujte.
dTest webináře pro podnikatele zdarma
Společnost dTest pořádá řadu webinářů pro podnikatele zcela zdarma. Především pro ty, kteří podnikají online, provozují e-shop anebo jsou freelanceři, vřele doporučuju. Namísto čtení pochybných článků na internetu, procházení diskuzí si poslechněte webináře na téma odstoupení od smlouvy, reklamace, ochrana osobních údajů, spam, atd.
Jan Řezáč o webdesignu
Pokud se zajímáte o webdesign, určitě mohu doporučit Jana Řezáče, předního českého odborníka na webdesign. Shlédněte proto záznamy některých jeho přednášek online.
Barcamp
Barcamp se pořádá několikrát do roka v Praze, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Účast je zcela zdarma. Nejpřehlednější informace a rozcestník najdete na Barcamp.cz.
Video záznamy přednášek jsou navíc online ke shlédnutí. Využijte YouTube, stačí zadat např. Barcamp Praha.
Seduo
Český portál Seduo.cz nabízí online video kurzy, semináře i firemní školení. Některé zdarma, některé zpoplatněné. Seduo cílí na to, abyste získali znalosti a vědomosti, které uplatníte následně na trhu práce a získáte snadněji pracovní pozici.
Ted.com
Pro všechny multipotenciální jedince, kreativní jedince a zájemce o nejnovější inovace, objevy a experimenty. Ted.com sdružuje vystoupení těch, kteří sdílí zajímavé myšlenky, výsledky experimentů a několikaletého bádání. Pokud chcete být vpředu, sledujte tento portál.
Přestože máme často tendenci sledovat pouze to, co souvisí s naším oborem, doporučuji čas od času nahlédnout také do úplně jiného oboru. Důvodem je získání větší perspektivy a nových idejí, jak to uplatit právě ve vaší mimooborové činností.
Lynda.com
Linda.com – nejrozsáhlejší databáze online video kurzů na světě. Zde najdete kurzy skutečně na cokoli. Navíc vysoce kvalitní. A nekupujete zajíce v pytli. Vyzkoušejte si 10 dní zcela zdarma.
Skillshare
Na SkillShare najdete jak kurzy zdarma, tak zpoplatněné. Kurzy zdarma ale nejsou vůbec špatné. Idea platformy se mi moc líbí, protože dnes nejde o boj s informacemi, ale problémem je, abychom si našli čas na vzdělávání. V odkazu najdete zvýhodněnou akci 3 měsíce za 0.99 USD.
Další možnosti pro online vzdělávání
Udemy.com – Velmi oblíbená a rozsáhlá databáze s video kurzy, opět široký záběr oborů. Najdete tu více jak 22 tisíc kurzů.
Codecamy – Naučte se kódovat nebo programovat (HTML, CSS, PHP, Javascript, jQuery, Python nebo Ruby) učením se praktických příkladů
Coursera nebo edX – studujte odborné kurzy nejlepších světových univerzit zadarmo a online. Kurzy poskytují světové univerzity (mezi kterými nechybí ani Stanford, Caltech, Princeton či Yale).
SlideShare – Zde najdete prezentace z konferencí, přednášek a workshopů. V angličtině i češtině. Řada lidí nezná, ale nechají se zde najít poklady.
Sprednasky.cz – Agregátor, který shromáždil zajímavé české i zahraniční přednášky. Nutno si ale vybírat, jinak ztrácíte čas.
ImpactHub Praha – Coworking, který pořádá v Praze zajímavé akce o osobním rozvoji a podnikání. V češtině i angličtině. Podobně pořádá také ImpactHub Brno nebo Ostrava, ale akcí je o poznání méně.
Vzdelavej.se – Ruční výběr přednášek, rozhovorů a podcastů o marketingu a podnikání. Zaměřeno nejen na e-shop podnikání.
Facebook skupiny – Výborný zdroj, doporučuji projít si pozorně filtr a dohledat akce podle klíčových slov a případně měst ČR. Příkladem může být skupina Akce pro podnikatele v Praze anebo Cesta úspěšných na VŠE v Praze.
Kurzy online přímo na stránkách lektora
Online kurz je jinými slovy info-produkt a s těmi se v České republice doslova roztrhl pytel. To by ještě nevadilo, ale nepříjemné je, že jejich kvalita je v hodně případech opravdu nedostatečná.
Pozor tedy na kurzy, které mají lepší promo a marketing než je jejich samotný obsah. Kurz nedoporučuju koupit jen na základě informací, které zveřejnil prodejce.
Zadejte si přinejmenším do googlu konkrétní kurz ve spojení se slovy zkušenosti či reference. Zeptejte se na sociálních sítí, jaké s ním mají lidé zkušenosti. Sledujte toho, kdo pořádá kurz nějakou dobu a až poté se rozhodněte.
Další možnosti vzdělání
Výbornou alternativou pro video přednášky jsou audio podcasty. Sepsal jsem také seznam doporučených podcastů pro podnikatele.
A samozřejmě tradiční knihy nemohou chybět! Ale protože jsme v 21. století, knihu si už můžete číst na tabletu anebo dokonce poslouchat jako audioknihy. Podívejte se také na seznam doporučených knih pro digitální nomády.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Ahoj, ještě bych doplnila khanovaskola.cz 🙂
Děkuji za doplnění, Olgo, to je zajímavý portál 🙂
Pěkný seznam a já přidávám svou trošku do mlýna -> http://miroslavpecka.cz/blog/10-seznamu-videi-posunou-vas-dal/
Díky Míro za Tvoje tipy! 🙂
Takže kdo dnes chce studovat může kvalitně a navíc zdarma.
Sledují dění ohledně vzdělávaní v Excel a když vidím, že „experti“ prodávají 70 stránkový e-book za 800,- Kč, (tištěná kniha o 250 stránkách stojí v knihkupectví na 150,- Kč). Navíc v lidech vyvolávají dojem, že naučit se Excel je otázkou chvilky, a po přečtení jejich ebooku budou také experti (ale chápu lidé jsou obecně líní a chtějí všechno mít nejlépe hned a bez práce). Pak jsou zklamání, když zjistí, že se vlastně nic moc neumí při testech v zaměstnání (ale v životopise se nebojí uvést pokročilá znalost).
Navíc různé organizace (JIC, Czehitas, …) a dokonce i firmy mají kvalitní vzdělávací kurzy zdarma (nebo za pár stokorun na pokrytí náladu na učebny).
Ahoj Pavle,
díky za komentář!
Řada kurzů a informací, které jsou zdarma, jsou super. S JICem mám zkušenosti a máš pravdu, má výborné kurzy/přednášky zdarma nebo za pár kaček. Na druhou stranu zpoplatněné věci bych nedával na druhou kolej. Myslím, že záleží na poměru kolik ty informace stojí vs. jakou hodnotu dostanu. Pokud je to vyvážené či dokonce dostávám větší hodnotu, pak se vyplatí zainvestovat.
Díval jsem se na Tvůj web o Excelu, vypadá nadupaně, díky za sdílení! 🙂
Ahoj Martine,
rádo se stalo.
zpoplatněné věci nedávám na druhou kolej, jen si člověk musí umět vybrat (což není jednoduché). Poznat kvalitní od nekvalitního, když oboru nerozumím.
Po 12 letech dle komentářů můj web pomáhá a lidé získávají lepší práci, povýšení, ušetří čas, což mi dělá radost a motivuje k dalšímu psaní. Při 3.500 návštěvách za den, pár lidem pomohu 😉
Dávám tip na další zajímavý portál http://www.mimoskolu.cz/ (je tam zajímavý e-book ke stažení zdarma za email).
Ahoj, Martine,
všiml jsem si, že jsi uvedl server sprednasky.cz. Bohužel je už dost dlouho mrtvý. Protože sám používám záznamy z konferencí a přednášek hlavně při jízdě autem nebo autobusem, udělal jsem asi před půl rokem vlastní portál http://iprednasky.cz. Tahají se tam z hlavních zdrojů přednášky automaticky, já je poté taguji. Také jsou tam odkazy na zajímavé akce (hlavně Praha a Brno). Můžeš ho také použít :).
Ahoj Adame,
jojo sprednasky.cz se už neaktualizuje, ale i tak tam myslím najdeme zajímavý obsah 🙂
Díky za tip na Tvůj portál, určitě uděláš radost hodně z nám, když budeš přidávat nový a nový obsah 🙂