Recyclix se dlouho jevil jako revoluční projekt, který využil crowdfundingového procesu a umožnil jednotlivcům přispět na vývoj firmy a tím zhodnotit své peníze. Měsíční výnos 14% byl skvělým! Po 2,5 roku se však ukázalo, že Recyclix byl další z HYIP programů, scamů, podvodů, nazvěme to, jak chcete. Přestal vyplácet peníze, vedení se vypařilo a investoři přišli o své peníze.
Tento článek jsem napsal pro současné nešťastné investory (co teď dělat?) a zároveň pro zájemce o HYIP programy (abych je upozornil, jak to dříve či později, ale vždy dopadne). Jak nastiňuje samotný obrázek a podrobněji se tomu věnuji na samém konci článku – kritické myšlení a vzdělávání považuji za nejlepšího ochránce při investicích a současně nejlepšího boostera pro nejvýkonnější a dlouhodobě stabilní portfolio.
Požárem skladu Recyclix to je začalo…
V únoru 2017 (po cca 2,5 roku fungování Recyclix) byl společností ohlášen rozsáhlý požár skladu odpadu. Většina zpráv je v Polštině, česká média, blogeři ani investory o tom veřejně příliš nepíší. Tento požár spustil doslova celou lavinu radikálních změn.
Nyní, když vidíme celý obrázek o několik měsíců později, můžeme říci, že to byl spouštěcí knoflík konce Recyclixu.
Samozřejmě, že se spekuluje, že požár založilo samotné vedení, že to bylo v plánu a mělo to ukončit celou činnost. Byla to zástěrka k tomu, že projekt “bohužel” selhal, nikoli však vinou zakladatelů. Názory na toto jsou různé a pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme. Ale není ani důležitá a to je potřeba si uvědomit.
Budoucnost Recyclix
Po požáru proběhlo spoustu změn a není potřeba je rozebírat do podrobností, protože stejně většina z nich už dnes neplatí. Celé dosavadní vedení odstoupilo a bylo nahrazeno tzv. “krizovým vedení”. Nicméně předcházelo omezení výběrů, zvýšené nároky na identifikaci investorů a zřejmě nejbolestivější bylo, když uživatelům investorům sebralo vedení 30-60% investic (odpadu). Zdůvodněná argumentace, že odpad shořel, proto byl odpad investorům odebrán z účtu je důstojná tak přesně pro HYIP.
V jaké situaci jsou investoři nyní?
Odpověď vystačí na tři slova: ve velmi špatné. V horší to už snad ani nejde. Tedy ano, webové stránky ještě fungují a je tu od krizového vedení příslib, že pracuje na “revitalizaci” Recyclix společnosti a chtějí pokračovat.
Upřímně si ale můžeme říci, že toto je konec. Takto HYIPy končí. Neustále drží zuby nechty naději co nejdéle a lákají na plány, vize a cíle. Jak bude budoucnost lepší.
Proč ale mluvíme o krizovém vedení? Protože dosavadní vedení (zakladatelé) utekli. Nejsou ani dohledatelní, tedy horko těžko žalovatelní.
Proč se (ne)zapojit do hromadné žaloby?
Jakmile končí HYIP a investoři přijdou o velké peníze, začíná další kolečko pokusů zachránit své Eura v potápějící se lodi. Už jsem to viděl hodně blízko u jiných HYIPeů (např. osobně ve ForexParadise). Mohu upřímně potvrdit, že u Recyclix to probíhá naprosto stejně. Jak přes kopírák!
O co jde?
Nyní, když je jasné, že Recyclix byl scam a podvod, tak se honí zakladatelé a vedení, aby peníze vrátili.
Jsou tu agentury, jednotlivci a navázaní advokáti, kteří chtějí podat hromadnou žalobu. Většina z nich vybírá malý poplatek (např. 5 Euro) od každého, kdo se chce připojit. Následně podepíšete plnou moc a agentura/advokát vás bude zastupovat v případu.
Na základě mých blogových příspěvků, které se věnovali Recyclix mi dokonce někteří psali osobně a žádali, abych o jejich “výhodné” nabídce psal a podpořil jejich snahu.
Jsem však toho názoru, že tyto hromadné žaloby smysl nemají a nikomu je nedoporučuji. Spíše naopak. Ještě jsem neviděl HYIP, který prošel mimosoudním vyrovnáním, vrátil peníze investorům anebo byl soudem určeno vyrovnání. Toto agenturní vyšetřování (byť s mezinárodními právníky) končí v mlze nedostatečných důkazů…Vystudoval jsem práva na Masarykově univerzitě v Brně a po přečtení několika e-mailu od agentur a jednotlivců, kteří chtějí podat hromadnou žalobu, jsem ještě více utvrzen, že “takové ivestigativní vyšetřování s potenciálem na dopadení a usvědčení mezinárodního podvodu” musí probíhat skutečně jinak.
Co tedy dál? Vemte si z toho zkušenost!
Mnozí projeli hodně peněz na tomhle Recyclix HYIPu. S odstupem je vidět, že hnát se za čísly a nejvyšším zhodnocením prostě nemá smysl. Pokud chcete dávat peníze do HYIPu, je to spíše spekulace než investice. Člověk nemůže nikdy pořádně udělat analýzu společnosti, protože nemá informace.
Analýzy mám osobně rád a proto tolik investuji do akcií. Mohu se podívat na společnost velmi pdorobně. Investuji do dividendových akcií i růstových akcií (českých i amerických). Využívám FIO brokera a Degiro. Další část investic mám v P2P půjčkách (Bondora a Mintos). Investuji také do kryptoměn (nejen Bitcoin), avšak tady už jsme trochu na pomezí spekulace. Mám za to, že je dobré mít investiční koláč rozdělený na několik dílků a zkrátka diverzifikovat. Více o mém pohledu na investování najdete zde.
Ale jedno platí vždy! K HYIP i jiným spekulacím a investicím. Dávat jen takové peníze, které si může člověk ze dne na den dovolit ztratit.
Někteří byli Recyclixem natolik zlákaní, že si dokonce půjčili peníze z banky s vidinou, že za pár měsíců je vrátí (když úroky jsou dnes tak nízké a Recyclix nabízel 14% měsíčně). To mj. neprobíhalo jen s Recyclixem, ale také s Kairos Planet, atp. Naprostá hloupost! Na investice ani spekulace se peníze nepůjčují. Musí to být peníze, které máte (a které jste ochotni ztratit, když se to nepovede).
Tou nejlepší ochranou před slepou investicí nebo spekulací, která se blíží podobnému propadáku, je pravděpodobně naše investiční vzdělání (tip: přečtěte si 27 investičních moudrostí). Vzdělávat se v oblasti zhodnocování peněz (ať už tradiční či netradiční formou) považuji za prostředek, který mě dříve nebo později dovede ke kýženému cíli.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.