Digitální nomádi spojili práci na dálku a cestování v nový životní styl

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investování
  • Podcast
  • Blog
  • Kontakt
JAK VYDĚLÁVAT ONLINE

ETF BUZZ vybírá akcie na základě sentimentu na sociálních sítích

by Martin Rosulek / Pátek, 19 března 2021 / Published in Investice
etf buzz investování sentiment
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

Investování zažívá další boom díky nástrojům, které analyzují zmínky o konkrétní společnosti. Nové ETF: The Van Eck Vectors Social Sentiment ETF (BUZZ) představuje nový způsob výběru akcií, který má potenciál překonávat tradiční výnosy akciových investorů. Chytrý algoritmus poháněný umělou inteligencí prohledává sociální sítě, zprávodajské servery, blogy a diskuzní fóra, aby vyhodnotil, které akcie mají tendenci a momentum pro růst. Jedná se o metriku zvanou social media sentiment.

Vybírány jsou akcie, které mají tzv. “social media buzz”, tedy o kterých se aktuálně mluví a které pravděpodobně zažijí v blízké době cenový růst a boom.

etf buzz

Co je ETF BUZZ

Obsah

  1. Co je ETF BUZZ
  2. Investování na základě cenového momenta
  3. Momentum sociálního buzzu
  4. Výkonnost indexu ETF BUZZ
  5. Rizika
  6. Budoucnost investování na základě sentimentu
    1. Můj názor a další myšlenky
    2. Sentiment hýbe s volatilitou

The Van Eck Vectors Social Sentiment ETF (BUZZ) je index akcií, který je tvořen 75 tituly. Zařazeny jsou akcie s minimální tržní kapitalizací 5 miliard dolarů. Současně musí být na trhu několik let a je třeba, aby měly historické zmínky na sociálních sítích.

Celkově se jedná o výběr z přibližně 250 – 300 akcií na trhu. Algoritmus vyhodnocuje, zda příspěvek na sociálních sítí je spíše neutrální, pozitivní nebo negativní. Dle sentimentu příspěvku (komentáře, článku,…) jsou pak jednotlivé akcie ohodnoceny s tím, kolik takových zmínek mají za určitou dobu. Zastoupení jednotlivých akcií v indexu je založeno nikoli podle kapitalizace (jak je to tradičně u ostatních indexů), ale právě podle sentimentu.

Zároveň platí, že žádná akcie nesmí zastupovat více jak 3% z celkového indexu. Po detailnějším průzkumu jednotlivých akcií v EFT BUZZ je však viditelné, že některé mají zastoupení i 3,49% z indexu. Zřejmě tedy akcie nepřesahují 3,5 nebo 4% z indexu.

Každý měsíc dochází k rebalancování.

V indexu ETF BUZZ najdete společnosti jako je: Twitter, DraftKings, Ford, American Airlines, Amazon, Apple, AMD, Facebook, Tesla, Netflix, Boeing, Novavax, Microsoft, Pfizer, Virgin Galactic, Pinterest, Plug Power, Walt Disney, Zoom, Intel, Snap (Snapchat), General Motors, Alphabet (Google), Square a další.

Většina společností je z USA. Sektorově se jedná o největší zastoupení IT (informační technologie), spotřební zboží, komunikační služby, průmysl a zdravotnictví.

Investování na základě cenového momenta

Investování do akcií podle jejich cenového momenta je však na trhu již delší dobu. Zřejmě tím největším je ETF s názvem iShares Momentum ETF (MTUM), které vybírá akcie nejnižší ceny za 6-12 měsíců s ukazatelem nízké volatility za poslední tři roky.

etf mtum

V březnu nějvětší koronavirové krize zažil index MTUM propad pouhých 30%, což v porovnání s jednotlivými jinými akciemi není tak špatné.

Momentum sociálního buzzu

Sledování momenta sociálního buzzu (vysoké aktivity a zmínkách na sociálních sítí) je však poměrně nové. Mnohem hlasitěji se o něm mluví ve světě kryptoměn.

Sentiment sociálních sítí se začal nejvíce sledovat na přelomu roku 2017/2018 v době vzniku a fundingu, resp. investičních příležitostí do ICO projektů (vznik nových kryptoměn i shitcoinů).

Dnes existuje celá řada nástrojů, které sledují základní či hlubší metriky social sentimentu. Je to stále poměrně nová disciplína, která nemá za sebou mnoho let a historickou výkonnost. Sociální sítě a především komunikace na sítích je obrovsky dynamická a její vzorce nebude jednoduché generalizovat.

Osobně s expertízou v oblasti marketingu dobře vím, že social media buzz lze uměle vytvořit a s pokročilými nástroji je možné nasměrovat názor nejen skupiny, ale i celého národa. To je mocná zbraň, která může být nebezpečná.

Zájemcům k tomu doporučuji podívat se na dokument Cambridge Analytica, která hrála důležitou roli v prezidentských volbách Donalda Trumpa i vystoupení Velké Británie z Evropské unie a tzv. Brexitu.

Výkonnost indexu ETF BUZZ

Za posledních pět let překonal index ETF BUZZ tradiční investiční benchmark, a to index S&P 500.

  • BUZZ index: + 215%
  • Momentum ETF (MTUM): + 119%
  • S&P 500: + 113%

Největší procenta získalo ETF BUZZ právě v roce 2020 a dle vyjádření týmu BUZZ Holdings má na to velký vliv aktivnější a častější používání sociálních médií jednotlivci i drobnými retailovými investory.

etf buzz investování sentiment

Rizika

Již jsme se přesvědčili v minulosti, že sociální sítě mohou být také nástrojem pro manipulaci, dezinformace, fake news a samozřjemě i cenovou destrukci. V roce 2021 lze sledovat případ akcií GameStop.

ETF BUZZ však snižuje toto riziko tím, že má v podmínce vybíraných akcií ty, které mají tržní kapitalizaci minimálně 5 miliard dolarů. U společností s vyšší kapitalizací dochází obecně k menším možnostem cenové manipulace jedinci i velkými investory.

Další kritika spočívá v možném záměrném hypování (vysoce aktivním iniciováním) konverzace, ať už negativní nebo pozitivní na sociálních sítích o různých společnostech skrze zakladatele, zaplacené novináře anebo influencery.

Budoucnost investování na základě sentimentu

Podívejte se na počet zasílaných zpráv v době před-covidové a době po propuknutí pandemie Covid-19 a zavedení opatření včetně home-office, práce na dálku a omezení fyzického potkávání lidí po březnu 2020.

Není divu, že jedním z claimů BUZZu je:

“What people are saying about stocks matters more than ever before— and they are saying a lot more than ever before.”, což be se dalo přeložit:

To, co lidé říkají o akciích, na tom záleží mnohem více než kdykoli předtím – a navíc toho říkají mnohem více než v minulosti.

Já s tímto souhlasím a myslím, že sociální sítě tu s námi budou mnoho let. Možná se transformují, ale virtuální komunikace přetrvá a bude rok od roku silnější, intenzivnější a mocnější. V hodnocení společností a investování už nezáleží jen na tom, co říkají profesionální analytici, investiční fondy, výroční zprávy společností, bankéři nebo bankovní domy.

Běžní, malí i retailoví investoři dostali prostor a jejich hlas je silný. To je jedna z největších změn posledních let a projevuje se nejen v akciovém investování, ale je také důvodem k velkému nárůstu obliby investování do kryptoměn.

Investování dle sentimentu na sociálních sítích a obecně celém internetu lze do jisté míry hodnotit jako časování trhu, což pro fundamentální (hodnotové) investory není relevantní parametr. Já, přestože se cítím nakloněn k fundamentálnímu investování, tak vnímám sledování sentimentu (nálady vůči konkrétní společnosti) za důležité kritérium. Umělá inteligence nám pomůže předpovědět, kdy dochází k boomu aktivity a je zde potenciál a pravděpodobnost cenového růstu u konkrétní společnosti.

Sentiment je rozdílný od fundamentu a je pravda, že mnoho “běžných lidí” nedokáže určit fundament. Většina je dav a ovce, strhne je tedy spíše sentiment.

Vnitřní hodnota (fundament) společnosti se dříve nebo později projeví na ceně, jak říká Warren Buffett i Daniel Gladiš. Souhlasím s tím.

Sentiment může směrovat cenu finančního aktiva úplně jinam, než by ji posouval fundament (pokud by ho lidé znali a ocenili).

Můj názor a další myšlenky

ETF BUZZ představuje zajímavou možnost, jak participovat na příležitostech, které se skrývají za cenovými pohyby podpořené online zprávami a sociálními sítěmi. Toto bude silné. Jsem přesvědčen, že to bude mít i své místo v budoucnost. Index, který je podpořený technologií umělé inteligence (byť v ranném stádiu) má potenciál porážet mnohé tradiční indexy i profesionálně vedené fondy.

Pokud bych měl pouze jednu možnost, pak bych i přes výkonnost ETF BUZZ raději sáhnul k indexu S&P 500, který má za sebou obrovskou historii, dosavadní výborné výsledky a budoucnost dle analytiků, expertů i samotných investorů je hodnocena pozitivně.

Pokud investovat do ETF BUZZ, pak jako diverzifikaci portfolia.

V mém investičním rozhodování hraje sentiment roli, a to při výběru akcií i kryptoměn. V mém případě se jedná o doplňující hodnotící kritérium.

V článku Vyplatí se investovat do Bitcoinu naopak ukazuji pohled, kdy je investor přesvědčený o silném fundamentu kryptoměny. Sentiment může hrát roli, ale nejdůležitější je udělat investiční rozhodnutí, v mém případě to bylo nakoupit nehledě na cenu. Byť se cena zdá vysoká, jsou to jen myšlenky časování trhu. Někomu může pomoci i tzv. DCA strategie (dollar-cost averaging), která spočítá v pravidelném např. měsíčním investování nehledě na cenu vybraného aktiva.

Sentiment hýbe s volatilitou

Sledování sentimentu na sociálních sítích a jiném internetovém prostoru ukazuje, že pozitivní i negativní zprávy se odráží do větší cenové volatility. Jinými slovy dochází k častějšímu a výraznějšímu střídání růstu a propadu ceny.

V případě kryptoměn je to velmi zřetelné, kdy nejsou výjimkou denní cenové pohyby +15 procent nebo -15 procent. V takových případech lze uvažovat nad využitím automatických robotů, kteří prodávají a nakupují kryptoměny s tím, že generují zisk právě na těchto častých pohybech nahoru a dolů. Moje první dny experimentování a jejich výsledky si můžete přečíst v anglickém článku: Crypto Trading Bot Experiment.

Martin Rosulek

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram

What you can read next

Kam investovat v roce 2019: Příležitosti a předpovědi z konference
kam investovat v roce 2022
Do čeho investovat v roce 2022? Kam vložit volné peníze?
pasivní příjem
Pasivní příjem: 99+ ověřených způsobů, jak (ne)vydělat peníze bez práce

Martin Rosulek, zakladatel portálu

Cestuji a podnikám na volné noze. Objevuji životní styl digitálního nomádství, zakládám webové projekty, věnuji se affiliate marketingu, SEO a podcastům.

Od roku 2011 cestuji po světě, většinu měsíců trávím v zahraničí, ale vždy se rád vracím do Čech. Strávil jsem rok v Austrálii, Kanadě, řadu měsíců ve Střední a Jižní Americe, Maroku a stále se vracím do Jihovýchodní Asie.

Průvodce pro práci na dálku

Členskou sekci jsem vytvořil pro všechny, kteří chtějí pracovat na dálku. Najdete zde praktické rady a konkrétní postupy, co za práci lze dělat, jak najít prvního platící klienta, jak efektivně pracovat s marketingem a co vše udělat, abyste mohli vydělávat peníze online každý měsíc.

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

  • nomadfest bansko 2022

    Bansko NomadFest: Setkání digitálních nomádů v Bulharsku

  • Cashflow Summer 2022: Biohacking otevírá dveře do budoucnosti

Kniha Digitální nomád

Průvodce, jak cestovat po světě a pracovat odkudkoli.

Detail knihy a e-booku

Rubriky

  • Cestování
  • Práce na dálku
  • Investice
  • Myšlenky
  • Recenze knih
  • Inspirace
  • Videa

Sleduj nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Práce na dálku z domova

Členská sekce pro práci na dálku

Práce na dálku

  • Nápady na podnikání
  • Jak vytvořit web ve WordPressu
  • Multipotenciální jedinci
  • Gallup test: Test silných stránek
  • Nejlepší free fotobanky zdarma
  • Cestovní pojištění a koronavirus Covid-19

Jak vydělávat peníze online

  • Jak vydělat peníze na internetu
  • Jak vydělávat peníze na Instagramu
  • Jak vydělat peníze na YouTube
  • Jak uspět na sociální síti TikTok
  • Jak vydělat peníze blogem
  • Jak vytvořit e-shop zdarma

Investice a myšlenky

  • Ekonomická krize Covid-19
  • Do čeho investovat peníze?
  • Jak získat pasivní příjem
  • Investovat do Bitcoinu anebo ne?
  • Investování do nemovitostí
  • Recenze P2P investování s 17% p.a.

Obecné informace

  • Kdo je Martin Rosulek
  • Newsletter zdarma
  • Kniha Digitální nomád
  • Obchodní podmínky
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakt

Nejnovější články na blogu

  • práce v Japonsku

    Práce v Japonsku

  • working holiday v Japonsku

    Working Holiday v Japonsku

  • chaincamp bitcoin konference 2022

    Report a myšlenky z Chaincampu 2022: BTC konference uprostřed medvědího trhu

Martin Rosulek, zakladatel portálu DigitalniNomadstvi.cz

Portál DigitalniNomadstvi.cz jsem založil v touze objevovat životní styl cestovaní a práce na dálku. Digitální nomádství je fenoménem 21. století, avšak má také negativní stránky.

Rád sdílím své zkušenosti, poznatky a myšlenky v oblasti podnikání, copywritingu, SEO, obsahové strategie pro webové portály, sociálních sítí, inovací a budoucích trendů.

Snažím se o životní přístup minimalismu, pracuji s finančním plánem, investuji, razím myšlenku finanční svobody a pasivního příjmu.

  • GET SOCIAL

© 2011 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

TOP
Investice

ETF BUZZ vybírá akcie na základě sentimentu na sociálních sítích

8 min
Share via
  • WhatsApp
  • Telegram
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento článek