Jiří Knesl víc než 20 let programuje a víc než 10 let se věnuje ekonomii a managementu. Firmám pomáhá využít příležitosti a odstraňovat problémy v produktivitě práce, kvalitě produktu, flexibilitě firmy, čistém kódu. Za svou kariéru spolupracovatl s desítkami firem, např. AVG, Avast, ESET, Škoda Auto, Toyota Peugeot Citroen Automobile, Home Credit, AirBank, Honeywell a mnoha dalšími. Mimo to mentoruje startupy ve Star Cube a vyvíjí informační systémy a webové aplikace.
Jirko, můžeš čtenářům přiblížit čím se vlastně zabýváš?
V obecné rovině pomáhám firmám zvyšovat produktivitu, kvalitu a flexibilitu. Tedy – firma má problém v tom, že potřebuje udělat víc, nebo dělat míň chyb, nebo být schopná vydat se novým směrem rychleji a využít příležitosti, které by jinak nestihla.
Dřív to bylo hodně o IT, teď už tyto věci řeším i v týmech, které s IT nemají tolik společného – ale samozřejmě většina zákazníků jsou IT týmy nebo IT firmy. Teď toto řeším pro firmy pod PPF, pro Skrz, ale i menší firmy. Na stole jsou banky, retailové firmy, často hodně zajímavé podniky plné ještě zajímavějších lidí.
No a v IT teď dost dělám výkonnost (třeba pro Skrz, Digital Solutions a na stole je jeden telekomunikační operátor). Mimo to ještě programuju informační systém pro dalšího telekomunikačního operátora. V Clojure. [divider]
Vím, že se hodně zabýváš managementem o produktivitě a vývojem webů. Zajímalo by mě, co bylo dřív a co je u Tebe dnes na prvním místě?
Programovat jsem začal poprvé v roce 1993, weby dělám od 1998. Produktivitě se věnuju až od roku 2005-2006, nějak tak to bylo. V IT už mám nakroucených tak 20-30 tisíc hodin praxe. V managementu a IT managementu teprve makám na první desetitisícovce.
Na prvním místě? Asi vydělat svým zákazníkům co nejvíc peněz. Postupně jsem se naučil, že programování mi pomáhá myslet systematicky, což je užitečné i při nastavování podniků. Takže když jsme v Kraftfoods vymýšleli na školení novou příchuť Fidorky a jak to celé uřídit efektivně, používal jsem mechanismy, které znám z programování.
Do budoucna bych chtěl dělat mnohem víc věcí okolo uspořádání firem a informačních toků, pravomocí, povinností, organizační struktury, agilního řízení.
Přibliž nám projekt SprintMasters.
SprintMasters je před velkou změnou. Původně jen takový katalog lektorů, který přináší maličký pasivní příjem, chci předělat. Méně lektorů, kteří budou v roli partnerů, vlastní výzkum, větší zaměření na architekturu a infrastrukturu aplikací.
SprintMasters bude taková laboratoř, která bude umět prakticky předat best practices, ale nebude jen přebírat trendy z blogů, ze západu, ale bude sama tvořit. Taková je vize, teď mám ale tolik svých věcí, že SprintMasters se do takového stavu ještě mnoho měsíců nedostane.
Na blogu hovoříš o experimentu na 23 dní nomádství přes USA? Dej do placu nějaké life-hacking triky.
Jojo, tento rok jsem už nomádstvím strávil mezi 2-3 měsíci času. V USA, v Barceloně. I teď píšu z Barcelony.
Jde to, musíš mít ale výbornou pracovní morálku. Mě pomáhá určit si pracovní dobu, netahat notebook moc do postele, ale stihnout si své během dne. Musíš si dobře domluvit s okolím podmínky, že jsi v práci, že to není dovolená. Obecně mají lidé tendenci dělat si s tvým časem cokoliv se jim zlíbí, protože jsi flexibilní. V tomhle doporučuju nastavit si pravidla.
Na blogu píšeš, že digitální nomádství je pro Tebe zatím cca 30% ztrátové. Máš plán jak to procento snížit, resp. jak zvýšit procentu vyrování nákladů s digitálním nomádstvím?
Nemám to moc v úmyslu. Pracuju jen několik hodin denně, když se vrátím do Česka, naopak makám kolem 10-11 hodin denně (na různých věcech, jedné činnosti se jen ztěží zvládnu věnovat tolik času).
Co cca 6 týdnů vypadnu na 2-3 týdny pryč z ČR a dost si vyčistím život, posouvám věci dopředu, ale zároveň si i užiju skoro-dovolené.
Vyhovuje mi, že za dovolenou, která by mě stála 60 tisíc, zaplatím třeba 20 tisíc + 2-3 hod. denně. 4 hodiny by se mi už obětovat nechtělo. Kdybych měl fungovat výhradně jako digitální nomád, tak pracuju a i fakturuju víc.
Vím, že každý den je jiný, ale zkus ve zkratce popsat svůj den digitálního nomáda. Máš nějaké rituály, co děláš pravidelně,…
Cvičení každý den, buď běhání, kliky, poslední dobou jsem si hodně oblíbil cvičení podle webu neilarey.com, pracuje tam člověk s vlastní vahou, nepotřebuješ žádné vybavení a stačí půlhodinka, takže mi to zapadá do životního stylu, i když hodně cestuju.
Vždy si vyhradím určitý počet hodin, který chci pracovat a ty hodiny věnuju. Dlouho jsem fungoval tak, že jsem po ten daný počet hodin (ten se liší od 2 do 8 hod. podle toho, jaké mám cíle) napsal úkoly, jel odzhora dolů a na ty poslední jsem se nedostával. Tak jsem zkoušel, že třeba od 8 do 9 dělám na něčem, od 9 do 10 na dalším, ať už to stihnu nebo ne. A ač jsem přestal v jednom dni dokončovat úkoly, povedlo se mi vše posouvat. Má to výhody i nevýhody.
Před sebou mám experiment začít s tím, co jsem předchozí den nestihl. To by bylo asi lepší v tom, že by se na vše dostalo. Na druhou stranu se snažím začínat den s tím nejdůležitějším a tady by to nebylo to nejdůležitější.
Co vyžaduje Tvůj životní styl (internet, skype, kreativita při vývoji webů, naslouchat??)?
Spoustu učení se. Denně hodně čtu.
Potřebuju internet, věci běžné pro unixáky (příkazová řádka, vim, mercurial apod.). Taky hodně pracuju s Things, nástrojem na GTD.
Stále více používám mind mapy pro dlouhodobé plánování, hledání a určování směru a priorit. Myslím, že můj přístup je trochu unikátní v tom, že nejdřív pomocí mind mapy brainstormuju a pak půlku seškrtám. Většina toho, co člověk vymyslí, jsou blbosti, tak se snažím dělat předvýběr ihned.
Do ČR pomalu začíná přicházet videomarketing? Jak se k tomu stavíš? Máš sám osobně nějaké plány s videi?
Myslím, že to je jeden z méně důležitých reklamních kanálů (nepočítám-li reklamy v televizi). Nevylučuju, že to někdy zkusím, ale nepovažuju to za věc, která by mé podnikání výrazně posunula dopředu.
Stále se hovoří o sociálních sítí – jak velkou roli hrají v tvém byznyse?
Jsou pro mě 3-4. nejdůležitější zdroj zakázek (po spokojených zákaznících, osobním setkávání a možná i content marketingu). V mém podnikání je těžké hledat jeden jasný zdroj zakázek, je to o tom, že se setkávám s lidmi, řeším problémy, píšu o věcech, které vím, věcech, o kterých přemýšlím a ono to nějak působí.
Třeba po 20 článcích, 2 doporučeních, desítkách tweetů, které zaujmou se mi firma ozve, že bych jim mohl pomoci. Já přijdu, pochopím jejich situaci a pomůžu.
K získávání zakázek vůbec nepoužívám nic jiného, než Twitter. Na můj business se Facebook nehodí, Google+ má průnik s Twitterem a z LinkedInu (možná ho špatně používám) se imho stala síť, kde si personalisté přidávají programátory a pak je legálně spamují svými nabídkami. Až budu budovat něco pro personalisty, oplatím jim to a z LinkedInu budu mít skvělý prodejní kanál, do té doby ale tomu moc nevěřím.
Jak často někam cestuješ? Cestuješ i bez práce nebo to vždy spojíš s digitálním nomádstvím?
Předchozí roky jsem cestoval tak do 9-10 zemí ročně. Letos jsem už asi počtvrté ve Španělsku, skoro měsíc jsem byl v USA. Mimo Česko trávím 2-3 měsíce ročně. Vždy v zahraničí pracuju. Pracuju i o víkendech. Za poslední roky asi jediný den, kdy jsem nepracoval, byl den svatby. Jinak asi pořád, včetně svatební cesty. Ale třeba omezeně, hodinku denně, ta hodinka ale udělá hodně.
Kolik času denně věnuješ sebevzdělávání?
Celý den se sebevzdělávám. Má práce mě učí opravdu hodně, ať už je to organizace práce, pochopení lidí, práce s lidmi, programování, podnikání. Co se učení mimo práci týká, jsou to další 2-3 hodiny ve všední den a o něco víc o víkendech, pokud zrovna nešplhám na nějaký kopec (jsem vášnivý chodec, průměrně ujdu asi 17 km denně, ale jsou dny, kdy jde počet ujitých kilometrů k 35). [divider]
Můžeš doporučit nějaký knížky, blogy, podcasty, které Tě hodně posunuly a měli by si je čtenáři rozhodně poslechnout?
Pomohlo mi ověřování všech nápadů v praxi, sebeexperimentování. Co se knih týká, skvělé jsou Mít vše hotovo, Rule 80/20, Snězte tu žábu, Willpower, Čistý kód, Structure and Interpretation of Computer Programs, Joy of Clojure.
Z blogů Fogus, Coding Horror, High Scalability, PHPDeveloper.org, Planet Clojure, Podnikání v USA, samozřejmě knesl.com, mimo obory je dobrý i pan Cuketka. Sleduju i Hacker News. Pak doporučím na Twitteru lidi, které sleduju.
Tvoje cíle a plány do budoucna.
Mít 3 děti. Procestovat celý svět. Pomoci spoustě firem vydělat mnohem víc peněz, udělat lidi ve firmách šťastnější a to dělat nejen v Česku, ale i v zahraničí, což se mi začíná pomalinku dít samo od sebe, ale pořád moc málo. Naučit se toho co nejvíc. Být dlouho zdravý.
Co Ti v tvým byznysu v posledních 14 dnech funguje a mohl bys doporučit ostatním?
14 dní je hodně krátký interval. Ale v posledních 2-3 měsících mi v podnikání hodně pomáhá ptát se zákazníků na „Proč“? Dřív jsem upravoval školení firmě na míru. Ale pořád to bylo školení. Teď spíš dělám to, že zjistím, jakou příležitost/problém má firma před sebou a všechno podřídím tomu, abych problém vyřešil.
Méně školím, více konzultuju, analyzuju, píšu manuály, dělám krátké prezentace pro management, sleduju, jak lidi pracují (ať už je to řízení práce nebo programování) a sleduju, jestli směřují k cílům, které chtějí.
Aby si z toho mohli něco odnést i jiní – méně času trávím tím, abych vytvářel produkty, které by mohly udělat zákazníky šťastnými, víc času trávím tím, aby byli zákazníci šťastní. Zní to jako malý rozdíl, ale ve skutečnosti je to dost odlišná věc.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.