Investice do Bitcoinu je v roce 2024 opět v centru pozornosti nejen investorů, ale i běžných lidí, kteří hledají cesty ke zhodnocení peněz. Cena Bitcoinu totiž dosáhla svého vrcholu po dvou letém medvědím trhu. Navíc překonala hranici 70 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Mnozí uvažují, zda se teď vyplatí koupit Bitcoin anebo je už moc drahý a raději počkat na korekci. Kdy koupit bitcoin je častější otázka než jestli vůbec bitcoin koupit. Sdílím své názory na investování do bitcoinu a jak přistoupit k nákupu kryptoměn. Článek poradí, jak koupit bitcoin i kde obchodovat další kryptoměny.
Kdy koupit Bitcoin
Nejlepší bylo koupit bitcoin kdykoli v minulosti. Aktuálně jsme na nejvyšších možných cenách. To však ale neznamená, že nemůžeme jít s cenou výše. Naopak, spíše to vypadá, že cena Bitcoinu poroste do budoucna ještě výše.
Jedno z nejtrefnějších přísloví praví: „Pokud ještě nemáte žádný bitcoin, pak nejlepší doba na nákup byla včera. Pokud jste nekoupili včera, kupte dnes.“
Velmi s tím obsahem souzním a rezonuji. Neřekl bych to lépe. Všichni bychom si přáli koupit bitcoin za nižší ceny, ale musíme přijmout skutečnost, jaká je.
Níže sdílím své myšlenky a názory na bitcoin jako investici.
Historie ceny Bitcoinu
Vzpomeňme na rok 2016, kdy cena Bitcoinu strmým růstem dosáhla 1000 dolarů, v září roku 2017 už byla cena 4 tisíce dolarů za 1 BTC. A na konci roku 2017 byla cena téměř 20 tisíc dolarů. Následující rok dochází k obrovské cenové korekci.
V roce 2017 se začalo mluvit o bublině kryptoměn, která praskla. Korekce celého kryptoměnového trhu trvala celý rok 2018 a rok 2019. Bitcoin se postupnými kroky dostal v roce 2020 na nejnižší cenu 3 tisíce dolarů. Téměř nikdo mu nevěřil. V médiích se o bitcoinu a kryptoměnách nejdříve psalo negaitvně až hanlivě, poté už se o tom nemluvilo vůbec. Nikoho Bitcoin nezajímal.
Až do té doby než jeho cena prudce vyrosla. Cena bitcoinu v druhé polovině 2020 vyrostla na 10 tisíc dolarů. První zprávy se objevily. Tohle byl ale teprve začátek…
Cena Bitcoinu začátkem roku 2024 překonala ATH, tedy cenové maximum a překonala 70 tisíc dolarů. Je to nové historické cenové maximum kryptoměny Bitcoin.
Přestože jsem tento článek napsal už v roce 2017, mnoho obsahu je stále aktuální. Úvod, závěr a doplnění kontextu aktualizuji, ale řadu informací záměrně nechávám původních. Na konci článku pak najdete ty nejčerstvější informace jaká je cena bitcoinu a jeho budoucnost. Obsah článku zachovávám, abyste získali kontext psychiky investora a cenové deformace v mysli „člověka“ v průběhu nikoli týdnů ani měsíců, ale v průběhu let. Bitcoin je rizikové aktivum s velmi volatilní cenou.
Cena Bitcoinu vyrostla na konci roku 2020 na téměř 30 tisíc dolarů a během prvních měsíců 2021 Bitcoin dosáhl na historické maximum a překonal cenu 60 tisíc dolarů, což je více jak 1 milion korun.
Cena Bitcoinu začátkem roku 2021 dosáhla přes 40 tisíc dolarů, v únoru přes 50 tisíc dolarů a v dubnu 2021 dosáhla na 63 tisíc dolarů. Bylo to historické cenové maximum Bitcoinu.
V květnu 2021 jsme zažili velkou korekci na celém kryptoměnovém trhu, cena bitcoinu klesla o více jak 50%, na některých burzách byla cena BTC na chvíli lehce pod hranici 30 tisíc dolarů. Namísto úsměvů na tvářích investorů, kteří by mohli využít tuto cenu k nákupu tak vidím spíše obavy, strach, nejistotu a další spekulace, zda ještě nepočkat. Mé myšlenky a názory k tomuto témata najdete níže.
V říjnu 2021 tu máme nárůst ceny Bitcoinu až k novému maximu 66-67 tisíc USD. Neustále čekat se nevyplácí, časování je nesmírně obtížné, ne-li dlouhodobě nemožné. A jestli je cena 60 tisíc dolarů už zase hodně a nevyplatí se teď kupovat? Možná už cítíte odpověď, každopádně níže najdete moji celou cestu s bitcoinem a mé názory.
V červnu 2022 prožíváme bear market a cena Bitcoinu klesla (zatím) na 24 tisíc USD. Je to značný propadl. Řada altcoinů se dostala už na -90%. Některé projekty, jako je Terra Luna (LUNA), přestože vypadaly slibně, skončily na -99% kvůli odhalení nefunkčního modelu. Na ulicích začíná téct krev a lidé utíkají často do stablecoinů anebo pryč z krypta.
Pro nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn doporučuju burzu Binance. Nízké poplatky, férové kurzy a velmi likvidní. Binance považují investoři v kryptoměnách za nejlepší burzu. Registrujte se přes tento speciální odkaz, kterým ušetříte 10% na poplatcích.
Investice do Bitcoinu
V souvislosti s velkou volatilitou ceny Bitcoinu, velkými nárůsty a propady bych rád tématu věnoval pár odstavců a přiblížil můj vlastní pohled na kryptoměny a konkrétně krypotměnu Bitcoin.
Investice do Bitcoinu je riziková a měli bychom před samotnou investicí pečlivě rozplánovat svůj investiční záměr. Určitě bychom měli investovat jen takové prostředky, které si můžeme dovolit ztratit. Neinvestujte peníze, které pokud druhý den najednou nebudete mít, tak by vás to mrzelo. Je vhodné si ujasnit, jak dlouho chcete držet nakoupenou kryptoměnu a případně na jaké částce, při jaké ceně byste chtěli nakoupenou kryptoměnu prodat. Doporučuji si toto sepsat na papír, ideálně si veďte investiční deník.
Investovat do Bitcoinu lze různými způsoby, s různou strategií.
- Jednorázově
- Nepravidelně v dobách, kdy máme více peněz
- Pravidelně, např. DCA strategie
Pokud máte jednorázovou částku peněz, pak stojí za zvážení, abyste si ji rozdělili na několik částí a ty postupně investovali. V případě, že se rozhodnete na nepravidelné a nárazové investice několikrát do roka, pak vězte, že vás to bude svádět k časování trhu. Budete chtít nakoupit, když je cena bitcoinu dole. Stanovte si nejzazší termín, kdy prostě nakoupit musíte.
Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet pravidelné investování, lze doporučit měsíční částku, byť bude menší. Jedná se o strategii, která vám průměruje cenu bitcoinu. Nečasujete trh, což je pro dlouhodobé investice a běžné investory velmi účinná a efektivní strategie. Tuto strategii používám i já. Jednou za měsíc nakoupíte bitcoin. Buď si stanovte přesný den, rozmezí týdne anebo si dejte volnou ruku při zvolení nákupního dne. Každopádně se neopozděte a strategii dodržujte ať je cena bitcoinu jakákoli.
Bitcoin bublina
Poprvé se začalo mluvit o bitcoin bublině v České republice hlasitě v roce 2018, kdy Bitcoin spadl z ceny téměř 20 tisíc dolarů až na 6 tisíc dolarů. Jedná se o propad přibližně 75%. O bitcoinové bublině se však ve světě mluvilo dříve, např. na přelomu roku 2013 a 2014. Cena Bitcoinu byla tehdy něco málo přes 1000 dolarů. V únoru 2014 krachla burza Mt. Gox (po hackerském útoku a odcizení 850 Bitcoinů) a cena BTC vyklesala až k 600 dolarům, jednalo se tedy o téměř 50% propad.
O bitcoinové bublině se mluvilo i na konci roku 2020 a debaty pokračují v první polovině roku 2021. Popravdě se o bitcoinové bublině v médiích hovoří tehdy, když cena bitcoinu obrovsky roste anebo obrovsky klesá. Jsou to mediální titulky, které vodí zpravodajským portálům návštěvnost.
Dle médií už Bitcoin umřel více než 400 krát. Podívejte se na evidované mediální titulky (v angličtině), které prohlašují už od roku 2011 dodnes k roku 2021, že Bitcoin umřel a bude bezcenným.
Dnes je více než zřejmé, že investice do Bitcoinu před lety byla ve skutečnosti velmi dobré rozhodnutí, které přineslo obrovské profity investorům. Mnohé investiční fondy a dokonce i banky přehodnocují svůj názor na Bitcoin a začínají s ním pracovat, umožňovat investice i svým klientům. Některé velké společnosti (jako je např. Tesla) tak nakoupily Bitcoin jako rezervní aktivum. Dříve se nakupovalo zlato, dnes a v budoucnu to bude Bitcoin.
Vyplatí se investovat do bitcoinu?
Otázka a odpověď za milion. Každý by rád slyšel jednoznačnou odpověď na to, zda se vyplatí investovat do bitcoinu. Upřímně, nikdy z nás nemá křišťálovou kouli. Bitcoin je velmi volatilní finanční aktivum, které nabízí velké zhodnocení, ale zároveň přináší značná rizika.
Pro rok 2021 někteří analytici předpokládali, že cena Bitcoinu dosáhne 100 tisíc dolarů. To by při tehdejší ceně 50 – 60 tisíc dolarů (duben 2021) znamenalo téměř 50% zhodnocení.
Nebylo to nereálné, ale nestalo se tak.
Obdobně i v aktuálním cyklu bitcoinu v roce 2024 se nachází ti, kteří predikují cenu pro tento nebo příští rok 2025, která by dle jejich odhadů měla být 150 tisíc USD nebo dokonce 250 tisíc USD za jeden bitcoin.
Někteří však vidí v kryptoměnovém trhu mnohem větší příležitosti. Bitcoin ve srovnání s altcoiny (jinými kryptoměnami) neroste vždy tak rychle. Mnozí se tak pustili do spekulací altcoinů (např. v minulém cyklu 2020 bylo oblíbené Cardano, VeChain, Dogecoin, Shiba, Chilliz, Uniswap, Klaytn, Filecoin, Chainlink, Polkadot, Solana, Avalanche, Chainlink, Polygon, atd.). Sdílel jsem svůj pohled na nejlepší kryptoměny, avšak především nováčky bych rád upozornil, že celý kryptoměnový trh je velmi volatilní a cena altcoinů skáče v rámci jednoho dne někdy i o stovky dolarů nahoru dolů. Takové obchodování kryptoměn je spíše spekulací než investováním.
Co je kryptoměna
Kryptoměna je typ digitální měny, která funguje na principu P2P sítě a decentralizace. Bitcoin (BTC) je aktuálně nejznámější a nejrozšířenější kryptoměnou.
Video vám vysvětlí, jak že to vlastně celé funguje. Základem kryptoměn je jejich funkčnost, a to na decentralizované bázi. Neexistuje zde jedna centrální autorita, tak jako u normálních penězích (označovaných jako fiat peníze, tedy CZK, USD, EUR, atp.) to je centrální banka, např. FED, Evropská centrální banka či ČNB. Centrální banky se kdykoli mohou rozhodnout, že vytisknou peníze a prostě ty papírky vydají. Dobře víme, že toto není dobré řešení, přesto nás politici a lobby neustále tahá do této propasti.
Co je Bitcoin (BTC)
Bitcoin je první decentralizovaná kryptoměna, která funguje v open-source P2P platební síti, je založena na blockchain technologii a využívá kryptografické šifrování. Jedná se o digitální měnu, která byla navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, padělat a aniž by byla náchylná na inflaci. Bitcoin vznikl v roce 2009 a zakladatel je znám pod přezdívkou Satoshi Nakamoto.
Bitcoin se těží, což je proces, kdy dochází ke vzniku nových bitcoinů a zároveň je to proces ověřování transakcí. Počet všech bitcoinů je však omezen a konečné číslo je přibližně 21 000 000 (přesně je to 20 999 999,9769).
Decentralizace a svoboda
Hlavní unikátnost Bitcoinu (a řady dalších kryptoměn) je jejich princip decentralizace. V praxi to znamená, že jeho získávání a distribuce je navržena tak, aby ji nemohl autor ani jiný jednotlivec ovlivňovat (zajišťuje technologie blockchain a kryptografické šifrování). Neexistuje zde žádný centrální bod, který by digitální měnu bitcoin řídil a ovládal. To je totiž dnešní problém FEDu, Evropské centrální banky (ECB), České národní banky (ČNB) a dalších institucí – rozhodnou se, že natisknou peníze, tak je natisknou a pustí do oběhu. A inflace je na světě.
Digitální majetek patří mezi Teorii vlajek (tzv. Flag Theory). Jedná se o posledně přidanou sedmou vlajku. Cílem vlajkové teorie je umožnit jednotlivci větší svobodu. S naším strategickým přístupem jsme schopni nastavit své občanství, cestovní pasy a víza, bankovní účty, danění, výdaje, měnovou konverzi a další faktory tak, abychom využili všech výhod, které nám různé státy nabízí.
Nejsme přece strom, abychom celý život zůstávali na jednom místě (rozumějme v jedné zemi). Jsem zastáncem strategického přístupu k životu i podnikání. Také proto se mi směr bitcoinu a některých dalších kryptoměn velmi líbí.
Jak koupit Bitcoin
Zájem o krypotměny stoupá a s ním i otázky související s nákupem bitcoinu. Obchodování kryptoměn a bitcoinu (nákup a prodej) probíhá zejména přes burzy anebo směnárny. Alternativou jsou bitcoin automaty (tzv. bitcoinmaty), které mají výhody ve zvýšené anonymitě anebo nákup bitcoinu skrze CFD investici, které však nedoporučuji (snadné na ovládání, ale kryptoměny de facto nevlastníte).
Pokud by vás odradilo, že cena bitcoinu je přibližně 1 milion korun, tak dobrá zpráva je, že nemusíte kupovat bitcoin po jednotkách. Minimální množství pro nákup bitcoinu je často na jednotlivých burzách v ekvivalentu 10 dolarů, tedy přibližně 230 korun. Kupujete si tedy zlomek bitcoinu. Ale i ten může mít v budoucnu velkou cenu.
Kde koupit Bitcoin
Nejvíce doporučovaný způsob pro nákup bitcoinu, který chcete mít jako investici je napřímo skrze burzu. Burza je místo, kde se zaregistrujete, vytvoříte si účet, ověříte svoji identitu (obvykle nahráním fotky občanského průkazu) a bitcoin si koupíte za CZK, EUR, USD či jinou měnu.
Kde nejlevněji koupit bitcoin
Binance je dle mého průzkumu aktuálně nejlepší kryptoměnovou burzou pro nákup bitcoinu. Kurz je férový (na jiných burzách může být stanoven i vyšší kurz, takže byste si za stejné množství peněz koupili de facto méně bitcoinu). Poplatky za obchodování jsou skutečně minimální. Registrujte se přes tento speciální odkaz a ušetříte ještě 10% na poplatcích.
Binance burza je v českém jazyce, to je skvělá zpráva pro technicky méně zdatné. Registraci a nákup bitcoinu zvládne tak každý.
Kde koupit bitcoin za CZK
Alternativou pro nákup bitcoinu je burza Coinmate.io. Její kurz BTC/CZK i BTC/EUR je o trochu horší než na Binance a poplatky za obchodování jsou trochu vyšší. Není to však nic, co by vás zruinovalo a Coinmate patří dlouhodobě mezi oblíbené burzy skrze které Češi a Slováci nakupují bitcoin i jiné kryptoměny.
Burza Coinmate byla dříve oblíbená, protože byla přeložena do češtiny a Binance byl dříve pouze anglicky. Výhodou tak dnes nemůže být český jazyk, protože i Binance je v češtině. Výhoda Coinmate je možná v jednodušším prostředí pro orientaci, ale to už dnes (2024) Binace také napravila a má velmi jednoduché a intuitivní prostředí. Jedinou výhodou Coinmate tak snad je komunikace s podporou v češtině.
Jak koupit bitcoin anonymně
Bitcoin nebyl technologicky designován jako anonymní kryptoměna. Zejména ve spojení s tím, že dochází k ověřování identity při registraci na burzách, pak nelze mluvit o anonymním bitcoinu. Pokud přece jenom chcete bitcoin koupit anonymně, pak můžete využít těchto metod:
- Bisq, decentralizovaná burza (bez nutnosti verifikace vaší identity)
- Bitcoin automat (bitcoinmat)
- Směna mezi kamarády, známými či důvěryhodnými osobami s domluvou mimo burzu (Vexl)
Jak koupit bitcoin v automatu (bitcoinmatu)
Dnes existují speciální bitcoin bankomaty, tzv. bitcoinmaty. Ty umožňují jak nákup bitcoinu, tak jeho prodej, tedy prodáte svůj bitcoin a vyberete české koruny. V České republice je provozuje společnost WBTCB.
Bitcoinmaty jsou v každém větším městě (v Praze, Brně, Plzni, Karlových Varech). Já mám osobní zkušenost s BTC bankomatem v Praze na Příkopech ve Slovanským domě. Poplatky za výběr nejsou žádné, jen je ovlivněn kurz BTC/CZK.
Stanovený kurz v bitcoinmatu není dobrý a jedná se o přibližně 10% přirážku. Bitcoinmaty nedoporučuji na nákup ani prodej bitcoinů. Může to být zajímavá alternativa, jak prodat bitcoin anonymně a vybrat české koruny. V takovém případě využijte bitcoinmat v Pararelní Polis v Praze než abyste šli do obchodu Alza a zde vybírali bitcoiny. Nezapoměňte, že u bitcoin automatů jsou kamery. Bitcoinmaty mají omezený denní výběr na jedntlivce (cca 27 tisíc korun).
Dle zkušeností si nechte přibližně 30 – 60 minutovou časovou rezervu, chvilku trvá než dojde k potvrzení transakce, že jste BTC zaslali na požadovanou adresu. Poplatku za poslání BTC se nevyhnete a jeho výše závisí z jaké peněženky budete bitcoin posílat.
Kde obchodovat bitcoin
Bitcoin je digitální měna, takže obchodování můžeme připodobnit obchodování národních měn na Forexu. Výběr platformy, kde budeme obchodovat, tedy burzy pro nákup a prodej bitcoinu, je důležitý nejen kvůli poplatkům za obchodování, ale především považuji za důležitou důvěryhodnost a stabilitu platformy. V minulosti jsme byli svědky krachu burzy Mt Gox (únor 2014) a i v roce 2017/2018 krachovaly některé burzy (často ruského původu, např. btc-e), investoři tak ztratili nenávratně veškeré své peníze.
Kryptoměnové burzy
Během těch několika let jsem prozkoumal řadu kryptoměnových burz jako je Coinbase, Kraken, Bittrex, Poloniex, Bitfinex, Bitstamp, CoinMate, Binance, Huobi, HBTC, atd. Zahraniční burzy mají o trochu výhodnější kurzy, prostředí je pro uživatele investora více pokročilejší a podporují více kryptoměn, nejen bitcoin.
Pro obchodování kryptoměn je velmi důležité, které kryptoměny burza podporuje a umožňuje jejich nákup a prodej. K zamyšlení pak je, zda chcete obchodovat také z mobilního telefonu, některé burzy mají Android i iOS aplikace. To zní sice skvěle, ale je důležité si připomenout, že byste v obchodování měli mít konkrétní strategii, jinak s největší pravděpodobností dlouho nevydržíte (tedy váš účet v kladných číslech nevydrží). Nenechte se emočně zlomit mediálními titulky.
V roce 2016 – 2018 jsem nejčastěji používal burzu CoinMate, Kraken a Poloniex. Poloniex byla tehdy nejlepší burza na obchodování altcoinů. Skrze Coinmate bylo možné koupit bitcoin za CZK.
Následně jsem používal burzu Binance, kterou hodnotím jako nejlepší kryptoměnovou burzu. Je vhodná i pro začátečníky, můžete přepnout do češtiny. Přestože na první pohled může vypadat pro úplné začátečníky prostředí složité, orientace vám zabere několik minut. Burza Binance nabízí nejvýhodnější kurzy, mnoho altcoinů, velkou likviditu, férové kurzy, minimální poplatky a je stabilní. Je to jedna z těch burz, u kterých se příliš nebojím hacknutí a vykradení.
Kurz Bitcoinu, cena a vývoj v čase
Na obchodních platformách, tedy burzách, kde bitcoin obchodujete, najdete velmi často základní grafy. Pro detailnější pohled však doporučuji pracovat s dalšími nástroji pro analýzu.
Já osobně mám rád nástroj TradingView. Používají ho investoři, kteří obchodují na denní bázy forex, akcie nebo kryptoměny. Avšak i mě, přestože neobchoduji každý den, tak souží velmi dobře. TradingView je kvalitní nástroj pro technickou analýzu s řadou funkcionalit. V začátku vám bude stačit základní graf.
Ačkoli na výše uvedeném obrázku vypadá křivka ceny bitcoinu poměrně odstrašujícím dojmem (cena neustále stoupá a od konce roku 2020 neuvěřitelně hodně), tak vězte, že se jedná o lineární graf, který není plně vypovídající a skrývá řadu důležitých elementů. Proto, abychom jim porozuměli, potřebujeme znát blíže tzv. technickou analýzu.
Technická analýza
S obrovským růstem ceny bitcoinu už v roce 2017 značná část nových investorů začala spekulovat a obchodovat s BTC na denní bázi. Chci jen upozornit, že stát se odborníkem na technickou analýzu není otázka týdnů ani měsíců. Technická analýza vsází na timing, tedy správné načasování vstupu do obchodu a výstupu z obchodu. Když vzpomeneme na investiční pilíře Warrena Buffetta (akciové hodnotové investování), pak dlouhodobě nelze porážet trh pomocí časování.
Ani lidé to nedokáží, ani stroje. Samozřejmě někteří už programují a nasazují automatické roboty na obchodování s kryptoměnami. Může nám to pomoci vyhnout se emočním rozhodnutím (emoce jsou prý největším nepřítelem investora).
Já osobně sdílím názor, že ani to nám stoprocentně v investování nepomůže. Totiž, že dlouhodobě nedokážeme správně vstupovat a v pravou chvíli vystupovat z obchodů. Dalším negativem takového obchodování je stres (pokud děláme manuálně obchody my i když je za nás dělá robot, protože sledujeme výkyvy hodnot a provedené obchody v administraci) či dokonce zbytečně strávený čas před obrazovkou zíráním na grafy. To skutečně chceme dělat? Nebo jen chcete vydělat peníze?
Paradoxně, když si představíme někoho, kdo investoval do bitcoinu v roce 2016 a bez jediného dalšího obchodu se podívá na svůj účet dnes, hodnota bitcoinu se natolik zvýšila, že vydělal sakra hodně peněz. Investování stylem buy and hold (kup a drž) je rozhodně cesta, kterou razím. A přikláním se k takovému investování nežli se snažit časovat trh a obchodovat kryptoměny včetně bitcoinu.
Hodnotové investování
Cílem hodnotového investování je snažit se určit hodnotu a cenu zvolené kryptoměny, a to především studiem dané kryptoměny, tzv. White Paperu, technologického pozadí kryptoměny, navazujících služeb, ekosystému a současně průzkumem vývojového týmu (historie projektů, současná aktivita, velikost komunity, atp.). Nemyslím, že se dostaneme ke konkrétnímu číslu, však to ani u hodnotového investování u akcií nedokážeme – cílem je ale určit nějaké rozmezí anebo alespoň zda současná cenová hladina je o hodně menší či o hodně větší.
U kryptoměn mě nejvíce zajímá právě technologické pozadí, potenciál byznys změn, kontext se současností, vize do budoucna a vývojový tým. Kromě bitcoinu mě velmi zaujala kryptoměna (ne pro investice, ale spíše technologie a komunitu okolo projektu):
- Ethereum (ETH)
- Polygon (MATIC) – potenciál v gaming průmyslu
- Cardano
- VeChain
- IOTA (report v angličtině o budoucnosti Internetu věcí a krypotměny IOTA) – nejsem si však jistý jeho budoucností
- Efforce (report v angličtině s analýzou ekosystému Efforce v čele se Stevem Wozniakem, spoluzakladatel Apple) – toto pravděpodobně nebude úspěšný projekt, ale je zajímavý (bohužel)
Současně sleduji významné mediální zprávy (tj. tzv. sentimentální analýza kryptoměnového trhu), které po řadě zkušeností mají potenciál zahýbat s cenou kryptoměny. Krypto-trh je velmi mladý a citlivý na negativní i pozitivní zprávy.
Tato kombinace mi dává signály k nákupu či prodeji. Trh aktuálně nabízí více jak 1000 kryptoměn – řada z nich do 5 let zcela zanikne a vzniknou desítky, možná stovky dalších. Tlak je tu obrovský a proto cítím, že pokud se shodneme na dlouhodobé strategii investování buy-hold, pak je nutné důkladně zanalyzovat situaci a určit, zda daná kryptoměna má budoucnost.
Jsem toho názoru, že diverzifikace je v tak dynamickém prostředí jako jsou kryptoměny nutná. Bitcoin není jediný horký kandidát na růst o stovky procent ročně. Lze zajímavě pracovat i se strategií nákupu silných kryptoměn pro hold a část portfolia věnovat na alternativní altcoiny pro spekulace.
Jak uložit Bitcoin
Bitcoiny musíte mít také někde uložené (jako např. peníze máte uložené v bance). Služeb, metod a způsobů existuje nespočet. Já funguji na peněžence Blockchain.com. Jedná se o softwarovou online peněženku.
Ještě bezpečnější varianta uchovávání Bitcoinů je pomocí hardwarových peněženek a pokud investujete více jak 50 tisíc korun, určitě bych to doporučil. Já funguji na hardwarové peněžence Trezor a mohu vřele doporučit.
Mnoho začínajících investorů nechává nakoupené bitcoiny a další kryptoměny na burze. To je jedno z největších rizik, které můžete podstoupit. Pokud se něco stane s burzou, vaše peníze jsou nenávratně ztraceny. Aktuálně neexistuje téměř žádná regulace kryptoměnových burz a za vaše prostředky vám nikdo neručí. To je velký rozdíl mezi investování do kryptoměn a investování do akcií. Akcioví brokeři často ručí za vaše peníze.
Pokud nemáte tzv. privátní klíče (heslo) ke svým bitcoinům, pak se říká, že je de facto nevlastníte. Privátní klíče (tzv. seed, tedy heslo) získáte po registraci na online peněžence anebo hardwarové peněžence, např. Trezor.
Bitcoin má stále větší využití
Často se setkávám s otázkami typu: „A k čemu jako teď ten bitcoin využiju?“
V žádném případě si ho nemusíte do nekonečna spořit anebo s ním jen obchodovat (spekulace, prodej, nákup). Bitcoin je virtuální měna, jsou to elektronické peníze, takže s nimi můžeme už v řadě obchodů zaplatit. A o to tu do budoucna jde.
Dokud bitcoin nezaujme větší část populace a nebude používán jako platidlo, pak jeho hodnota radikálně nevzroste a nebude stabilní. Jinými slovy, čím více je bitcoin používán, tím více mu lidé věří a jeho hodnota roste. Veškeré monetární systémy jsou založené na důvěře a u bitcoinu tomu není jinak.
S bitcoinem můžete platit např. v kavárně Pararelní Polis v Praze (platby také litecoinem) či Alza zavedla také možnost platby BTC.
Já jsem platbu bitcoinem využil například pro:
- Express VPN (pro bezpečnost internetového spojení, doporučuji pro práci na dálku)
- Wedos registrace či prodloužení domény a hostingu webových stránek
- Koupě stojanu Roots Stand (doporučuji pro všechny, kdo pracují na notebooku déle než 4 hodiny denně, je vhodné nejen pro MacBooky)
- Práškové jídlo MANA, rychlé a zajímavé řešení stravy nejen pro cestovatele
Dnes existuje už skutečně hodně služeb a produktů, které si můžete za bitcoin koupit. Elon Musk umožnil nákup elektrického automobilu Tesla za bitcoiny.
Bitcoin je digitální zlato
Pravda je taková, že dnes bitcoin utrácí málokdo a raději si je lidé (investoři) spoří, protože předpokládají, že jejich cena radikálně vzroste. Také z toho důvodu se bitcoinu říká digitální zlato. Se zlatem se také běžně neplatí, ale plní určitou rezervní a investiční funkci.
Kde hledat informace o kryptoměnách a bitcoinu?
Za zlatou dvojku portálů v oblasti kryptoměn, které doporučuji pravidelně sledovat jsou:
Nejznámější kryptoměny
Pořadí nejznámějších a největších kryptoměn se neustále mění. Mezi nejoblíbenějších kryptoměny však dlouhodobě patří:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Binance Coin (BNB)
- Cardano (ADA)
- Solana (SOL)
Kryptoměna Ripple byla dlouhodobě oblíbená, avšak dle událostí na přelomu roku 2020 a 2021 zažívá regulatorní problémy, což má velké negativní dopady na investory. Ti raději své investice vybírají a přesouvají do jiných kryptoměn.
V roce 2020-2022 získaly největší pozornost kryptoměny spojené s DeFi, půjčováním peněz a vyděláváním (tzv. lending a staking), případně kryptoměny vylepšující blockchainové vrstvy technologie.
- Chainlink (LINK)
- Polkadot (DOT)
- Solana (SOL)
- Polygon (MATIC)
- Terra Luna (LUNA) – spíše odepsaná
- Aave (AAVE)
- Compound (COMP)
- Tezos (TZX)
- Synthetix (SNX)
- yearn.finance (YFI)
- Uniswap (UNI)
- Avalanche (AVAX)
- NEAR (NEAR)
- Fantom (FTM)
V roce 2021-2022 získávají na pozornosti kryptoměny spojené s NFT (non-fungible token, nezastupitelný token). Jedná se především o altcoiny:
- VeChain (VET)
- Chiliz (CHZ)
- Enjin coin (ENJ)
- Polygon (MATIC)
- Decentraland (MANA)
- Avalanche (AVAX)
- Dogecoin (DOGE) – tzv. meme coin, uměle pumpovaný včetně Elona Muska, vysoce spekulativní kryptoměna
- Shiba (SHIB) – tzv. mem coin, lepší Dogecoin, haha
Adopce kryptoměn
Kryptoměny v roce 2020 a 2021 zažívají další obrovský boom. Rozdíl oproti bitcoinové bublině v roce 2017/2018 je ten, že nyní jsou v bitcoinu a případě některých dalších kryptoměnách (např. Ethereum) navezeny institucionální investoři (banky, fondy, velké společnosti).
Podívat se můžete na shrnující video, ve kterém ukazuji, jak probíhá adopce na začátku roku 2021. Doporučuji k přečtení celý článek Adopce kryptoměn.
Vyplatí se investovat do Bitcoinu? Půjde jeho cena nahoru nebo dolů?
Konec roku 2016 byl pro bitcoin skvělý a dostal se z hodnoty 650 USD na hodnotu cca 1000 USD. Celý tento strmý nárůst trval necelých 30 dní. Začátkem roku 2017 došlo k poklesu až někam k hladině 850 USD. Existují názory, že jde o korekci, jiní tvrdí, že bude následovat další vlna poklesu a samozřejmě další budou tvrdit, že cena půjde hodně nahoru.
Pokud někdo šílel, že nekoupil bitcoin za 650 USD a proklínal se, že mu utekla příležitost, myslím, že není dnům konec. Hodnota nám klesla z 1000 USD na 850 USD a možná právě teď je ta správná chvíle pro investici. Nechci tvrdit, že níže to jít nemůže. Nejsem spekulant na cenu. Kryptoměny hrají v mém životě svoji roli a do budoucna budou, myslím, hrát roli nezastupitelnou (viz výše).
Můj tip (není investiční doporučení): Hodnoty bitcoinu kolem 840 – 870 jsou aktuálně ideální k nákupu. Pokud dokážete dlouhodoběji držet, v roce 2017 se myslím dočkáme nových maxim bitcoinu. Predikce jsou, že bitcoin by měl přesáhnout hranici 2000 USD. A to je v uvozovkách potom jedno, jestli koupíte při kurzu 800 USD nebo 850 USD. Hlavní je, rozhodnout se a podle toho jít do akce!
Tento blok jsem zde nechal, protože krásně demonstruje, jak někdo neustále přemýšlí, zda koupit bitcoin o 50 nebo 100 dolarů výše nebo níže. Ale o tom to není, že?
Bitcoin dosáhl 4000 USD a nyní klesá – vyplatí se investovat?
Aktuálně (20. srpna 2017) má Bitcoin hodnotu okolo 4000 USD. Jedná se už o druhý All time high, bitcoin narostl nad 4000 USD, pak klesl a nyní ho máme zpět na vrcholu. Médii lítají emoční zprávy o zavírání čínských burz, jejich přesunu do Japonska, konec investic Číňanů anebo blížící se Segwit2x, štěpení bitcoinu, které může poznamenat nejen cenu BTC, ale i jeho hodnotu.
Slyšeli jsme silná jména, která se vyjadřovali, že bitcoin je bublina (např. Forbes zveřejnil takový článek a také CEO Jamie Dimon z JP Morgan, jedné z největších amerických bank). Připadá mi to spíše jako boj starých dinosaurů s novými.
Já osobně kryptoměnám věřím, decentralizace a blockchain podle mě způsobí obrovskou revoluci během 5-10 let. Myslím, že nebude jeden vítěz v kryptoměnách a budeme svědky dospívajícího trhu kryptoměn, ve kterém si ty silnější budou tvořit vlastní ekosystém.
Budoucnost bitcoinu a kryptoměn
Americký dolar možná nezanikne během naší generace, ale o to se ani v investici nesnažíme. Chceme jen využít příležitosti zhodnotit peníze. A příležitost tady je! Stejně jako byla v 2016, kdy hodnota poskakovala na 1000 USD za 1 BTC, tak dnes, kdy poskakuje na 4000 USD. Potenciál je tu obrovský, jsou to stovky i tisíce procent u některých kryptoměn. Samozřejmě je tu značná volatilita a rizikovější oblast pro investici snad ani dnes neexistuje (pokud opomenu HYIP).
Se zájemci sdílím mé myšlenky a aktuální tipy pro zhodnocování peněz, přihlásit se můžete na stránce Investování. Nedávno jsem sdílel své pocity ohledně kryptoměny Ethereum, kterému do budoucna velmi věřím (hodnotu přes 500 USD/ 1 ETH uvidíme během 3 let, aktuálně v srpnu 2017 se točíme okolo 150 – 300 USD a v prosinci 2017 na hodnotě 800 USD).
Dnes už to samozřejmě není jen o Bitcoinu. Jsou tu i jiné potenciální investiční příležitosti v kryptoměnovém trhu – které vystoupají, ale také padají, tak pozor.
Kurz a cena Bitcoinu dnes
Na konci roku 2020 začala cena Bitcoinu rapidně stoupat. V lednu 2021 jsme poprvé viděli, kdy BTC vystoupalo přes 40 tisíc dolarů. Následuje menší korekce k 32 tisícům dolarů.
Uvidíme, kam půjde cena BTC dál, ale predikce mnohých analytiků a dlouhodobých investorů jsou, že se cena bitcoinu může tento rok (2021) dostat na 140 tisíc dolarů. Osobně si myslím, že ač to může působit velmi šíleně, cena bitcoinu přes 100 tisíc dolarů je skutečně reálná. Nedivil bych se, kdybychom hranici 100 tisíc překonali v roce 2021.
V únoru 2021 jsme poprvé překonali cenovou hranici 50 tisíc dolarů za jeden Bitcoin. Ethereum dosáhlo také svého cenového maxima, když překonalo 1800 dolarů za 1 ETH.
V březnu 2021 jsme překonali cenu 60 tisíc dolarů za jeden Bitcoin. Během měsíce března jsme zažili i mírné korekce, některé pod hranici 50 tisíc dolarů. Dochází k určité konsolidaci, ustálení cen. To je v zásadě dobrá zpráva pro bitcoin. Bitcoin se nadále pro měsíc duben nachází v býčím trhu – tedy s tendencí dalšího růstu ceny.
V dubnu 2021 Bitcoin dosáhl na své nové maximum, překročil cenu 63 tisíc dolarů. Ještě na konci dubna jsme se podívali i pod 50 tisíc dolarů. Celý měsíc byl výrazně ve prospěch altcoinů, které rostly rychleji než bitcoin.
V květnu 2021 jsme zaznamenali velkou korekci, která poslala cenu bitcoinu až na k hranicím 30 tisíc dolarů. To je tedy více jak 50% korekce. Rázem se v médiích objevují téměř výhradně negativní zprávy, regulace z Číny, obavy z nafouknutého trhu, zlost na tweety Elona Muska, který svoji aktivitou na sociálních sítích výrazně ovlivňuje davové chování retailových investorů, aktuálně s tendencí prodeje BTC. Na Facebook skupinách začínají nováčci panikařit a řada z nových investorů (méně než 12 měsíců na kryptoměnovém trhu) zažívají doslova krvavé dny. Cena některých altcoinů se propadla o 75%.
V červnu 2022 jde cena kryptoměn už několikátý měsíc výrazně dolů. Vše v červených číslech. Investoři utíkají do stablecoinů a někteří stále drží. Nezkušení investoři prodávají a už se do světa kryptoměn nepodívají. Nastupuje skutečný medvědí trh (bear market), který může dosáhnout úrovně roku 2017. Aktuálně je cena bitcoinu na 24 tisíc USD. Ethereum na 1200 USD. Někteří se odvážili předpovědět možnost poklesu až na úroveň 1 ETH = 600 USD.
Myšlenky a názory pro Bitcoin a altcoiny
Já považuji tuto korekci za ozdravnou a upřímně mám vždy rád taková období. Využívám je k nákupu. Zatímco retailoví investoři často přemýšlí, zda už jsme v medvědím trhu a zda cena půjde ještě níže, já nelelkuji a přikupuji. Nikoli all-in, ale v rozdělených balíčcích s určitými hranicemi.
Samozřejmě prožívám podobné myšlenky jako vy, přál bych si, abych tenkrát nenakoupil tolik a nechal si volné peníze, které bych nyní investoval. Ale takové myšlenky jsou destruktivní a nemohou pomoci. Je třeba je co nejrychleji opustit a dělat to nejlepší co můžeme dělat teď s tím co máme teď.
Je zvláštní se podívat zpátky a vidět, jak mnozí radostně nakupovali Bitcoin při jeho ceně 50 – 60 tisíc dolarů a nyní, kdy je cena 30 – 40 tisíc dolarů tak váhají s nákupem. Spekulují. Toto bych chtěl zdůraznit, protože to není chování investora, to je chování spekulanta.
FOMO
Spekulant je ovlivňován FOMO (fear of missing out, strach z toho, že mu příležitost uteče) a zároveň je nyní sváděn tím, že může nakoupit ještě levněji. To není přístup, který aplikuji já.
Jsem toho názoru, že pro dlouhodobého investora do kryptoměn je cena bitcoinu 30 – 35 tisíc dolarů cenou nákupní.
V případě altcoinů je pro dlouhodobého investora cena Etherea pod 2000 dolarů cenou nákupní.
Poslední květnové dny tak využívám pro nákup.
Moje strategie pro Bitcoin v roce 2022
Je v roce 2021 byla akumulační. V roce 2022 je stále akumulační.
1. září 2021 aktualizace: Cena BTC vystoupala až téměř k 50 tisícům dolarů. Je to jízda. Přestože jsme zažili velký cenový nárůst během posledních 1-2 měsíců, cenu 50 tisíc dolarů považuji stále z dlouhodobého horizontu jako velmi příjemnou. Pravidelné nákupy by neměly přestat.
24. října 2021 aktualizace: Cena Bitcoinu v minulém týdnu překročila historické maximum, když dosáhla na cenu 66 – 67 tisíc dolarů. Po několika měsících se tak vrátil plný optimismus. Mnoho altcoinů dosáhlo svých cenových maxim, některé je překonaly, jiné jsou ještě pod svým ATH. Dle řady expertů jsme v bull marketu (býčím trhu), tedy tendence je další cenový růst. Přestože jsme zaznamenali malou korekci na cenu Bitcoinu cca 60 tisíc USD a můžeme spadnout ještě níže – rok 2021 by i dle mého názoru měl vytvořit další nové cenové historické maximum. Vystoupání až k hranici ceny 100 tisíc USD či její překročení je pro Bitcoin v roce 2021 stále možné.
Strategie pro rok 2024
V roce 2023 stále fáze akumulační. V roce 2024 stále razím fázi akumulační.
Vzhledem k Bitocin ETF a dubnovému havlingu Bitcoinu cena vystoupala začátkem roku 2024 opravdu vysoko. Můžeme se sklouznout o dobrých 50% dolů než se dostaneme někam k 100 tisíc dolarům za jeden bitcoin. A nemusí se tak stát ani v roce 2024. Nevím. Bitcoin je ale kryptoměna, která tady s námi ještě nějaký čas zůstane a věřím, že je dobré být zde zainvestovaný.
Pro nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn doporučuju burzu Binance. Nízké poplatky, férové kurzy a velmi likvidní. Binance považují investoři v kryptoměnách za nejlepší burzu. Registrujte se na Binance přes tento speciální odkaz, kterým ušetříte 10% na poplatcích.
Disclaimer – Upozornění: Článek má pouze vzdělávací charakter. Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.