
Peníze, které doposud známe jako Dolary, Eura nebo České koruny, možná přestanou platit dříve než jsme si mysleli. Nastává věk kryptoměn – digitálních peněz, které jsou založené na decentralizaci. Nejčastěji se dnes hovoří o Bitcoinu – nové měně, která zažívá neobvyklý růst hodnoty. 1 BTC vystoupal v roce 2017 až na 20 000 USD (tj. více jak 400 tisíc korun). Na konci roku 2017 a na začátku roku 2018 jeho cena klesla (až na 7000 USD), avšak na trhu kryptoměn panuje pozitivní nálada a predikce jsou pozitivní (cena BTC pravděpodobně překročí v roce 2018 svá historická maxima).
Kryptoměny se zrodily z blockchainu na poli Fintech
Evoluce je nezastavitelná, inovace nekompromisní a zdá se, že nyní je na řadě bankovnictví. Fintech prožívá historicky největší boom, což potvrdila i konference Finnovate Europe 2018 a celý fintech obor boří jeden status quo za druhým. Banka je přeživším dinosaurem a nastupujícím organismem, který ovládne celou planetu Zemi, je technologie blockchain.
Není divu, že se mnozí mladí i starší jedinci se zájmem o nové technologie, inovace a Internet 2.0 (nebo 3.0?) snaží chytit tenhle rozjíždějící se vlak a tzv. něco z toho vytřískat. Po napsání článku o Bitcoinu jsem získal řadu ohlasů a dotazů, proto nyní chci věnovat pozornost dalším kryptoměnám a altcoinům, které podle mého názoru mají skvělou budoucnost.
Jak koupit Bitcoin
Pokud chcete nakoupit Bitcoin či jiné kryptoměny, doporučuji burzu Binance. Silná, stabilní a bezpečná burza, jedna z největších na celém světě. Nabízí vysokou likviditu a férové kurzy. Minimální poplatky. Vhodná pro začátečníky i pokročilé. Osobně používám a doporučuji z vlastní zkušenosti.
Co je to kryptoměna?
Kryptoměna je digitální měna, která je založena na kryptografii. Technicky bychom mohli vysvětlovat dále, ale zjednodušeně se jedná o digitální peníze, které slouží (tak jako jakékoli jiné peníze) ke směně. Kryptoměny jsou dnes stále v počátečním vývoji, takže většina je stále držena spíše jako investice než prostředek ke směně za zboží a služby.
Bitcoin je dnes nejznámější a také nejrozšířenější kryptoměnou. Vzhledem k rapidnímu růstu hodnoty bitcoinu v roce 2017 mu média věnovaly velkou pozornost – dokonce i česká média. Avšak Bitcoin není jedinou kryptoměnou. Ve skutečnosti jich jsou dnes stovky (více než 1 tisíc!).
Nejlepší kryptoměny k investici
Které jsou ty nejlepší kryptoměny pro zhodnocení peněz a vydělání stovky procent ročně (tedy měsíčně!), to nevím a pravděpodobně to neví nikdo z nás. Bezpochyby se na internetu najdou ti, kteří budou věštit z křišťálové koule. Namísto spekulací a čarodějnického věštění vám chci odkrýt ty kryptoměny, do kterých mám zainvestováno. Nic víc, nic mín, bez omáček. Průzkum si musí udělat každý sám. Odpovědnost za vlastní životy máme také každý z nás!
1. Ethereum (ETH)
Na prvním místě a největší množství jsem vložil do Etherea. Decentralizovaná kryptoměna, která není jen “kryptoměna”, avšak celý ekosystém, je to platforma smart kontraktů. Posledních několik měsíců pohání a umožňuje financovat ICO projekty (nazval bych snad až crowdfunding ventures). Kolem smart kontraktů je velký boom (hodnota ETH vystoupala až na 400 USD/ETH), ale také slušný splask (a pak padla na 150 USD/ETH).
Ethereum není spása a má celou řadu negativ (jedním z nich může být centralizace vývoje ETH zakladatele Vitalika Buterina). Já Ethereu však věřím skutečně velmi silně, a to především právě pro jeho smart kontrakty.
Narozdíl od většiny (odvážím se říci) jsem kupoval první Ethereum za 19 USD. Vyplatí se držet, nikoli tradovat – více o mé filozofii investování do kryptoměn níže.
2. Bitcoin (BTC)
O Bitcoinu toho bylo napsáno hodně. Zde bych chtěl však navést, abyste nečetli jen ty redaktorské články a články blogerů a prozkoumali Bitcoin z větší hloubky. Obzvláště doporučuji knihu Digital Gold, která vám dá neuvěřitelný vhled do celé problematiky digitálních peněz, problému dnešních finančních institucí a samozřejmě se dozvíte zákulisí a vývoj Bitcoinu tak jako snad nikde na internetu. Jinými slovy: o Bitcoinu kde kdo kecá všelicos, takže čtěte relevantní zdroje.
BTC věřím i přes odchody některých starých dobrých vývojářů, věřím, že komunita postupně projde skrze problémy (oddělené kryptoměně Bitcoin Cash – BCH – příliš nevěřím). Nedivil bych se hodnotě BTC v rámci desetitisíců USD během několika (málo) let. Strategie je tedy jednoznačná – nakoupit při jakémkoli propadu a držet, držet a držet – tj. strategie HODL.
3. Litecoin (LTC)
Litecoin je digitální měna založená na Bitcoinu, je plně decentralizovaný a jeho největší výhodou jsou minimální transakční náklady. Je navržen tak, aby byla velká průchodnost transakcí s minimálními poplatky. Litecoin tak získal velkou výhodu oproti Bitcoinu, který aktuálně řeší právě průchodnost většího množství transakcí se zachováním nízkých poplatků.
Hodnota Litecoinu nedávno slušně vzrostla, ale je tu celá řada ohlasů, že do konce roku 2017 má dobrou pravděpodobnost vyšplhat se až k 100 USD/LTC. Já Litecoinu fandím a myslím, že má budoucnost co se týče mikroplateb poměrně slušnou. Obrovskou výhodou je dlouhá doba vývoje (dobří dlouhodobí vývojáři) od roku 2011, Litecoin už toho má tzv. dost za sebou. V kryptosvětě to je osvědčená měna a to má svoji váhu.
4. Monero (XMR)
Kryptoměna Monero (dříve BitMonero) je open-source, decentralizovaná kryptoměna, která se zaměřuje na soukromí uživatelů. Monero není založeno na Bitcoinu, ale na tzv. CryptoNote protokolu.
Osobně Moneru věřím jako černému koni, má velký potenciál stát se platební prostředkem, který umožňuje absolutní anonymitu účastníků (Bitcoin toto neumožňuje). Anonymita ve finančním styku je v mnohým (nejen nelegálních) případech skutečně výhodná.
5. Ripple (XRP)
Ripple je poněkud kontroverzní přijde-li na téma decentralizované kryptoměny. Ripple podle mě není vizionářský a neboří status quo, tak jako to má ve svém charakteru Bitcoin. Ripple je pro mě spojovacím mostem mezi současností a budoucností bankovních plateb. Ripple totiž není úplně decentralizovaný a nelze jej považovat za 100% kryptoměnu. Nicméně je to digitální měna, kterou aktivně používá řada národních bank pro převody slušného množství peněz. Zakladatelé jsou schopní vyjednávači a bankám staví tuhle digitální měnu “na míru”.
6. IOTA (MIOTA)
Jestli věříte v Internet věcí (Internet of Things), pak IOTA by rozhodně měla být v investičním portfoliu. Opět tu nemluvíme jen o kryptoměně, ale o celém ekosystému. IOTA se odlišuje od ostatních tzv. taglem, který je navržen tak, aby dokázal zpracovat velké množství transakcí s ideálně nulovými poplatky. Pravda, vše je ještě dost v raném vývoji, ale po přečtení článku IOTA makes bright future for Internet of Things, který jsem napsal na Medium, zjistíte, že potenciál má větší než velký. Anglicky nehovořící čtenáři mohou nakouknout na tento článek o IOTA.
Ti, kdo chtějí nakoupit IOTA, pak doporučuji burzu Binance. Burza Bitfinex bohužel nedávno uzavřela nové registrace vzhledek k enormnímu zájmu nových registrací.
Další zajímavé kryptoměny
Těch zajímavých altcoinů by určitě bylo více. Pár tipů, které myslím stojí za to prozkoumat (a kam jsem věnoval finanční pozornost): Dash, SiaCoin, Monero, Litecoin, BAT, Storj, Lisk, Komodo.
Přehled (snad všech) kryptoměn najdete na CoinCap.io. Tohle je skvělá stránka, která v reálném čase navíc nabízí aktuální hodnoty kryptoměn a po rozkliku vidíte i základní graf vývoje.
Jak investovat do kryptoměn?
Pokud se rozhodnete investovat do některých kryptoměn, v zásadě to pro vás znamená digitální měnu nakoupit a držet. Já nakupuji na burze Binance. Nízké poplatky, férové kurzy a velmi likvidní. Binance považují investoři v kryptoměnách za nejlepší burzu. Registrujte se přes speciální kód, kterým ušetříte 10% na poplatcích.
Bezpečná investice = Bezpečné držení kryptoměny
Nákupem nic nekončí, kryptoměnu je potřeba bezpečně držet, resp. držet ji na bezpečném místě. Tím burza rozhodně není (když burza zkrachuje, přijdete o všechno bez jakékoli náhrady)! Doporučuji držet kryptoměny v hardwarové peněžence, já používám TREZOR. Bezpečně sem uložíte většinu základních kryptoměn. Pro alternativní coiny používám Ledger Nano S. Některé kryptoměny nemají peněženku anebo je poměrně technicky náročné založit a udržovat. Část prostředků se v praxi drží na burze pro rychlé obchody. Ale pozor, je to rizikové.
Moje strategie pro investování do kryptoměn
Investováním se intenzivněji zabývám od roku 2015, kdy jsem zainvestoval do akcií Qualcomm. Akciím věnuji pozornost dodnes a jdu hodnotovým směrem, tedy snažím se určit hodnotu dané společnosti a dle toho investovat či počkat. Líbí se mi přístup Warrena Buffetta a v Čechách sleduji hodně Dana Gladiše. Myšlenky, které načerpám se snažím aplikovat i pro krypto-investice.
Krátkodobé obchody mi nedávají příliš smysl, protože vychytat tzv. timing je nesmírně obtížné (časově – stojí to hodně času sledovat i procentuálně – není velká pravděpodobnost, že člověk odhadne přesně, co se stane). Mnohem větší smysl než koukat na grafy a kreslit přímky, mi dává prozkoumat kryptoměnu do hloubky, podívat se detailně na vývojový tým a komunitu okolo a ve světle relevantních zpráv a blížící se budoucnosti určit, kam hodnota dané kryptoměny půjde (nahoru nebo dolů). Nesnažím se určit žádné konkrétní číslo, za kolik se kryptoměna bude prodávat. Důležité pro mě je, jestli půjde trend dlouhodobě nahoru nebo dolů. A mám na mysli větší měsíce a roky. Nějaké denní změny nebo týdenní výkyvy či měsíční korekce mi jsou “jedno”.
Jinými slovy: čtu, studuji kryptoměnu, sleduji zprávy, potřebuji být v obraze aktuálního dění v krypto-světě a pokud koupím určitou kryptoměnu, tak ji držím.
Tohle je moje strategie. Koupím a držím a neztrácím čas intradenními obchody.
Vážné upozornění
Pokud skutečně uvažujete o finanční investici do kryptoměn, především chci ještě jednou upozornit na:
- Investujte jen prostředky, které si můžete dovolit ztratit. Nikdy si na investici nepůčujte cizí peníze. Investice do kryptoměn je sakra riziková.
- Než investujete do konkrétní kryptoměny, měli byste ji rozumět. Namísto čtení (přiblblých) komentářů ve facebook skupinách, si přečtěte tzv. White Paper (zadejte do Googlu např. “monero white paper”). Moc lidí to nečte, ale Ty si to vážně přečti!
Další investiční myšlenky a tipy sdílím se zájemci na stránce Investování.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Aktualizováno
Ahoj Tomáši,
HW peněženka Ledger dokáže pojmout Ripple. Pro Siacoin mrkni, co doporučují na oficiálních kanálech nebo Reddit zkušenosti projdi.
Co se stane při ztrátě nebo poškození hardwarové peněženky? 🙂
Pokud stále vlastníš privátní klíče (a ty nebyly ukradeny/ztraceny), pak je vše v pořádku a své kryptoměny máš pod kontrolou . U Trezoru nebo Ledgeru to funguje v praxi tak, že si koupíš nový kus a pomocí napsaných slov (hesel), anpř. těch 24 co si píšeš na papírek při prvním nastavování HW peněženky, si de facto obnovíš svůj obsah, kryptoměny tam naskočí, laicky řečeno 🙂
Dobrý den,
mám dotaz, když si koupím kryptoměnu třeba na poloniex.com, bude to to samé jako, když bych kupoval normální peníze ve směnárně, nebo si provozovatel účtuje nějaké úroky za nějaké vedení účtu?
Děkuji, Honza
Zdravím Honzo,
poplatky za vedení účtu na Poloniex neplatíte. Poplatky platíte za obchod (prodej, nákup). Pokud kryptoměnu koupíte na Poloniex a budete ji tam držet, nebude vás držení kryptoměny na burze nic stát. Jen upozorňuji na bezpečnostní riziko. Pro držení kryptoměn doporučuji HW peněženky.