
Sjednání cestovního pojištění by mělo patřit na seznam úkolů, každého digitálního nomáda, který plánuje svoji cestu do zahraničí. Cestovní pojištění lze dnes sjednat online a nestojí velké peníze. Navíc existuje celá řada srovnávačů a slevových kupónů, které vám cenu pojištění ještě vylepší. Na této stránce sdílím své zkušenosti a pohled na cestovní pojištění, které je vhodné pro digitální nomády.
Mezi nejčastější otázky patří:
- Jaké vybrat cestovní pojištění?
- Existuje cestovní pojištění pro digitální nomády?
- Jaké pojištění si sjednávají digitální nomádi?
Přestože jsem vyrazil na svoji velkou cestu v roce 2011 do Austrálii, už je to tedy 6 let, nenašel jsem ideální cestovní pojištění, které by šlo aplikovat pro všechny. Paradoxně ani po rozhovorech s mnoha digitálními nomády jsem neobjevil silnou shodu v oblasti cestovního pojištění.
Aktuálně jsem toho názoru, že cestovní pojištění je velmi individuální záležitost, je velmi subjektivní. Nerad bych doporučoval recepty, spíše jen shrnuji své myšlenky a pohledy na tuhle nutnou záležitost, kterou byste měli před svým odjezdem do zahraničí mít vyřešenou. Nejen papírově, ale především v hlavě, aby se vám v klidu usnínalo!
Pozor, ošetření v EU není bezplatné. Z veřejného pojištění (pokud máte kartičku pojištěnce) není hrazena např. spoluúčast na zdravotní péči (hospitalizace v Německu vychází na cca 20 Eur/den, v Rakousku až na 25 Eur/den), zdravotní péče poskytnutá v soukromých zdravotních zařízeních nebo převoz do vlasti. Toto vše lze pokrýt právě cestovním pojištěním.
Cestovní pojištění
Pojďme pěkně od začátku a podívejme se na to, jak takové cestovní pojištění vypadá uvnitř.
- Pojištění léčebných výloh
- Úrazové pojištění
- Pojištěné odpovědnosti za škodu
- Pojištění zavazadel
- Pojištění právní ochrany
- Pojištění storna zájezdu, atd..
Pojištění léčebných výloh
Tato povinná část cestovního pojištění kryje výdaje, které jsou spojeny se zahraniční zdravotní péčí. Je vhodné nesledovat pouze souhrnou částku, která je obvykle ve výši 1 – 5 milionů korun, ale také se podívat na konkrétně rozepsané položky, např. 20 tisíc korun na ošetření zubů, atd. Dle těchto jednotlivých položek se můžete rozhodnout, které pojištění je pro vás lepší.
Pokud odjíždíte mimo Evropskou Unii, doporučuji uzavřít cestovní pojištění, které má limit pojištění léčebných výloh minimálně 3 miliony korun.
Úrazové pojištění
Úrazové pojištění je volitelná položka cestovního pojištění. Kryje riziko spojené s trvalými následky po úrazu, kompenzuje dobu spojenou s léčbou. Sjednání výše úrazového pojištění je velmi subjektivní záležitost.
Dávejte pozor na rizikové a extrémní sporty, protože řada pojišťoven k nim vede speciální pojistné podmínky. Pokud plánujete potápění, vysokohorskou turistiku nad 2500 m.n.m., atp., zřejmě si budete muset sjednat připojištění.
Odpovědnost za škodu
Další volitelná položka v rámci cestovního pojištění je krytí v případě způsobení škody na majetku či zdraví 3. osoby. Opět se podívejte na podrobné rozepsání, většina pojišťoven rozlišuje:
- škodu na zdraví
- škodu na majetku
- finanční škodu
Ke každé z položek je uvedena maximální výše plnění.
Pojištění zavazadel
Toto pojištění se vztahuje na ztrátu či odcizení vašich zavazadel či předmětů. Upozorňuji na obvyklý striktní přístup pojišťoven, kdy k prokázání,že došlo ke ztrátě či odcizení nestačí vaše výpověď. Ideálně je potřeba mít policejní zápis, který podrobně rozepisuje, co se stalo.
Pojišťovna následně šetří, zda událost je možné aplikovat jako pojistnou v souladu s jejími podmínkami. Čtěte pozorně obchodní podmínky. Elektronika (smartphone, tablet, laptop, fotoaparát zrcadlovka) je ze standardního pojištění zavazadel obvykle vyjmuta. V takových případech si můžete sjednat připojištění elektroniky.
Ještě upozorním, že pojišťovny rozlišují mezi krádeží a loupeží. Proto, abyste mohli uplatnit svůj nárok na pojištění zavazadel je ve většině případů potřeba, aby pachatel překonávat nějakou překážku. Pokud v kavárně odejdete od laptopu na záchod, vrátíte se a laptop tam nebude, pravděpodobně pojištění tento případ nekompenzuje. Pokud usnete v autobuse a pachatel vám ukradne laptop z batohu, pojištění opět pravděpodobně tento případ nekompenzuje.
Pokud s sebou berete drahou elektroniku a uvažujete o pojištění zavazadel, podrobně si přečtěte obchodní podmínky, ať víte, co vám pojišťovna uhradí a nejste poté nemile překvapeni.
Jaké pojištění využívám já?
Snažím se vždy vybrat to nejvýhodnější pojištění – nejvýhodnější pro mě znamená, že mě chrání proti tomu nejhoršímu, dovoluje mi klidně spát a neplatím zbytečně moc.
Když byl v České republice a dělal jsem měsíční nebo několikaměsíční nomádské výjezdy, využíval jsem cestovní pojištění k platební kartě FIO. Jedná se o cestovní pojištění od České pojišťovny. Nějaký čas jsem využíval pojištění Standard, poté jsem přešel na Exclusive. Pojištění k platební kartám jsou obvykle limitovány nejen co do výše limitů plnění, ale především je nastavené pro opakované výjezdy – tedy váš zahraniční pobyt nesmí přesáhnout určitý počet dnů (např. 30, 90, 180 – to najdete v obchodní podmínkách a pojistné smlouvě).
Do Kanady na Working holiday jsem před lety využil Generali Česká pojišťovna a dnes můžete uplatnit slevový kód na 40% dolů. Stačí ve 4. kroku při objednávce zadat Slevový kód: digitalninomadstvi
Tehdy před odjezdem do Jižní Ameriky jsem prováděl poměrně rozsáhlý průzkum, které pojištění využít. Nakonec jsem se rozhodl pro AXA cestovní pojištění s 50% slevou (slevu najdete zde).
Proč jsem tenkrát zvolil AXA pojištění
Když jsem se ptal řady zahraničních digitálních nomádů, jaké cestovní pojištění využívají, dostával jsem neustále různé odpovědi. Po množství rozhovorů jsem dokázal najít jen drobné spojitosti.
Přijde mi, že většina nomádů využívá cestovní pojištění své domovské země. Resp. digitální nomád z Německa si sjednává cestovní pojištění skrze německou společnost, Australan skrze australskou, atd.
AXA byla v té době super a cenově vlastně nejvýhodnější. Je to zvláštní, ale za ty roky jejich cenová politika celkem narostla a dnes rozhodně nejsou nejlevnější.
True Traveller pojištění
Existují služby jako je např. True Traveller – toto cestovní pojištění cílí na všechny cestovatele, backpackery i digitální nomády. V České republice není příliš známé, ale už jsem potkal několik mezinárodních cestovatelů, kteří jej využívají. Dokonce i někteří Češi, kteří vyrazí na delší cestu (tj. 6 měsíců a více), využijí True Traveller namísto českých pojišťoven.
Proč?
Krytí, které True Traveller nabízí je opravdu perfektní. Zjednodušeně by se dalo říci, že poskytuje krytí ve stejných číslech jako většina českých pojišťoven, akorát v měně liber, nikoli korun. Nemusíte se tedy bát, že byste museli cokoli přeplácet z vlastní kapsy. Jen upozorňuji, že je potřeba hlídat tzv. spoluúčast (tj. první x desítek či stovek liber zaplatíte vy, pokud máte nastavenou spoluúčast).
Cenově vychází True Traveller jen o trochu více než cestovní pojištění od AXA, pokud budeme hledat celoroční cestovní pojištění. Podívejte se na kalkulačku True Traveller a porovnejte.
Jedinou nevýhodou může pro někoho být komunikace v anglickém jazyce. Komunikaci s pojišťovnou nelze provádět v českém jazyce. Na druhou stranu v některých případech to může být naopak výhodou, protože většina doktorů v zahraničí vám spíše napíše report z lékařského zákroku v angličtině, takže jej jednoduše jen přepošlete.
Nezapomeňte si vytisknout a uložit…
Ať už uzavřete jakékoli cestovní pojištění, doporučuji si vytisknout smlouvu o cestovním pojištění a ústřižek s kontaktním telefonním číslem a číslem vaší pojistné smlouvy si založit např. do peněženky. Smlouvu i ústřižek mám také uložený v PDF, jak v počítači, tak v cloudu (Google Drive). Ústřižek si ještě fotím do telefonu a mám uložený jako obrázek k rychlému dohledání. Někteří si ještě telefonní číslo pojišťovny ukládají jako VIP kontakt do seznamu kontaktů v telefonu.
Pokud odjíždíte na delší dobu než 6 měsíců
V případě, že vaše nomádská cesta bude pravděpodobně delší jak 6 měsíců, máte možnost se odhlásit od zdravotní pojišťovny v České republice. To znamená, že nebudete povinni platit zdravotní pojištění v ČR. Pokud jste však OSVČ, bude potřeba abyste zůstali v systému českého zdravotnictví (ať už využíváte paušální daň anebo podáváte daňové přiznání).
Vybavení
Nezapomeňte si předem zařídit také druhý cestovní pas, mezinárodní řidičský průkaz a plnou moc.
Shrnutí: Cestovní pojištění do zahraničí
Pro krátkodobé zahraničí cesty využijte cestovní pojištění AXA (online kalkulace s 50% slevou) anebo Generali Česká pojišťovna, kde můžete uplatnit slevový kupon „digitalninomadstvi“ a získáte 40% slevu. Přejděte na web a nezapomeňte manuálně zadat slevový kupon. Dostanete se tak na jedno z nejlevnějších cestovních pojištění.
Slevový kupon zadáváte u Generali Česká pojišťovna až ve 4. kroku Kontrola a platba a cena bude následně snížena.
Pokud máte v plánu dlouhodobější zahraniční cestování na 30 dní a více, určitě porovnejte ještě využijte pojištění True Traveller. To je velmi oblíbené pro roční pobyty v zahraničí, kvalita je výborná, cenově se začíná vyplácet cca od 30 dnů cestování a více.

Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.