Pokud se rozhodneme pro delší cestu do zahraničí, plná moc je jedním z dokumentů (listin), které vždy doporučuji vyřídit ještě před odjezdem. Ve chvíli, kdy jsme v zahraničí a úřady s námi potřebují něco vyřídit osobně, můžeme se dostat do problémů. Plná moc ale dokáže vše urovnat, protože je naší tzv. prodlouženou rukou. Díky ní totiž vyřídíme záležitosti v ČR aniž bychom museli organizovat svůj návrat.
Když jsem odlétal v roce 2011 do Austrálie (studovat a pracovat), řešil jsem, jak po dobu 1 roku v ČR budu asi vyzvedávat poštu, která bude chodit doporučeně na mé jméno?
Už tehdy jsem byl OSVČ, a tak jsem samozřejmě řešil, jak budu komunikovat s úřady. Co když mi pošlou dopis a já se budu muset někam dostavit nebo jim něco podepsat?
Otázek bylo stále víc, dokonce i takové, které směřovaly k tomu, jak by se řešila situace, kdyby mě někdo zažaloval, že třeba používám jeho obrázky (problematika obrázků s tzv. free licencí) anebo si nárokoval některou doménu, protože porušuju autorská práva?
A přesně v tuhle chvíli jsem objevil, jak moc je důležitá plná moc.
Pro dlouhodobé cestovatele a digitální nomády je plná moc skvělý nástroj, jak získat prodlouženou ruku, která vždy dosáhne až do České republiky, ať jste kdekoli.
Ale jako každý nástroj, tak i tento má své výhody a nevýhody.
Pojďme se podívat na to, co všechno plná moc pro nás zařídí 🙂
Co je plná moc
Oficiálně plná moc zmocňuje druhou osobu k tomu, aby vykonala určité činnosti.
Tedy vybereme si někoho v České republice, kdo bude naše záležitosti vyřizovat. Tyto záležitosti bude vyřizovat naším jménem. To v praxi znamená, že přestože činnost bude dělat fyzicky „zmocněnec“, oficiálně budeme vedeni my, jako kdybychom ten úkon udělali my sami.
Rozsah činností, pro které se chceme nechat zastoupit, je možné v plné moci specifikovat. Zároveň je ale možné, abychom udělili plnou moc pro tzv. všechny možné činnosti.
- Zmocněnec – osoba, která na základě plné moci zastupuje někoho jiného (typicky to bude někdo z Tvé rodiny, známých či blízkých)
- Zmocnitel – osoba, která uděluje plnou moc a bude zastupována zmocněncem (typicky to budeš Ty, protože jedeš cestovat)
Komu udělit plnou moc
Udělením plné moci se totiž dostáváte do pozice, kdy jste odpovědní z úkonů zmocněnce, které provedl v rámci plné moci. Jinými slovy, na úkony, které provádí zmocněnec v rámci plné moci se pohlíží jako bys je prováděl přímo Ty.
Otevírá se tak riziko zneužití plné moci, a proto důkladně vybírejte, komu plnou moc skutečně udělíte. V praxi to jsou opravdu ti nejbližší.
Je potřeba s daným člověkem dobře promluvit a připravit ho na situace, které mohou nastat. Zřejmě sami víte, jaké události mohou nastat ve vašem životě, a proto s ním proberte všechny možné scénáře a připravte ho, jaké dopisy/aktivity má očekávat. V mém případě OSVČ to je např. potenciální finanční kontrola.
Omezení plné moci k určitým úkonům
Plnou moc lze omezit pouze na některé činnosti. Tím zároveň snižujete riziko, že zmocněnec za vás neudělá něco, co vy sami nechcete.
Často se tak v rámci plné moci specifikuje, ke kterým konkrétním činnostem je zmocněnec oprávněn.
V praxi toto využijí digitální nomádi, kteří potřebují podat daňové přiznání a přehledy na zdravotní a sociální pojišťovnu a nechtějí se kvůli tomu vracet do Čech.
Já jsem takto před odjezdem do Kanady podepsal plnou moc s účetním, který měl specifikovaný rozsah činnosti. Byl zmocněn mě zastupovat pouze v podání daňového přiznání a přehledů. Zároveň byla tato činnost omezena časově, tedy pouze na konkrétní rok.
Jak jsem tedy již uvedl na mém příkladu, plnou moc lze omezit časově. Pokud víte, že pojedete např. na rok do zahraničí, udělejte si plnou moc s vymezeným časem pro jeden rok. To mohou využít i ti, kteří odjíždí na working holiday víza do Kanady, Nový Zéland či zkrácená WH do USA.
V případě daňového přiznání se mnozí začínající i dlouhodobější drobní podnikatelé domnívají, že pokud nestihnou náhodou termín odevzdání daňového přiznání do 1. dubna, pak nechají zhotovit přiznání od daňového poradce – protože přece v tomto případě se jim prodlužuje lhůta až do 1. července. Toto bohužel není celá pravda. Pakliže chceme, aby za nás podával daňové přiznání daňový zástupce, pak o tom musíme finanční úřad informovat. A to konkrétně právě do 1. dubna a černé na bílém.
Alternativou může být podání přes datovou schránku anebo odeslat dokumenty s elektronickým podpisem. O tom ale více v Knize Digitální nomád.
Jak funguje plná moc
V čemu se v praxi používá plná moc nejčastěji?
- Plná moc k zastupování na úřadech
- Plná moc k přepisu auta
- Plná moc k vyzvednutí zásilky (pozor, česká pošta využívá speciální kartičku)
- Plná moc k zastupování vlastníka nemovitosti
- Plná moc k zastupování pojistné události
Písemná plna moc
Plná moc musí být uzavřena písemně jen tehdy, pokud samotný úkon vyžaduje písemnou formu. Pro naše případy je ale jednoznačně lepší mít písemnou plnou moc. Zmocněnec nás může zastupovat i tehdy, pokud by kdokoli od nás vyžadoval úkon písemně (vyrozumění, potvrzení, listinu s podpisem,…).
Úřední ověření plné moci doporučuji
Plnou moc doporučuji úředně či notářsky ověřit. Pro některé úkony, ve kterých nás bude zmocněnec zastupovat, to může vyžadovat zákon.
Někdy se setkáme i s úředníky, kteří vyžadují úředně ověřenou plnou moc, ačkoli nemají oporu v zákoně. Pokud však chcete vyřešit vaše záležitosti rychle a ušetřit se problémů a stresu, není jednodušší varianta, než si připravit plnou moc, která je úředně ověřená.
Ověření podpisů na plné moci
Kvůli ověřování podpisů (tzv. legalizace) a ověřování listin (tzv. vidimace) už nemusíte chodit po úřadech anebo shánět notáře. Listiny a podpisy vám ověří na poště, které jsou značeny logem Czech Point.
Při legalizaci, čili ověření podpisů se ověřuje, že žadatel listinu před ověřující osobou vlastnoručně podepsal anebo podpis uznal za vlastní.
Jedná se tedy pouze a jen o ověření podpisů, nikoli správnosti, úplnosti či pravdivosti údajů na listině.
Nezapomeňte s sebou přinést:
- Listinu, na které chcete ověřit podpisy
- Doklad totožnosti (např. občanský průkaz, cestovní pas)
Je nutné, aby se dostavil jak zmocněnec tak zmocnitel osobně. Z praxe doporučuji, aby na plné moci byl podpis jak zmocnitele, tak zmocněnce.
Cena za ověření jednoho podpisu je 30 Kč.
K ověření podpisů nelze přistoupit, pakliže na listině není žádný text. Také není možné ověřit podpisy na listině, která je psaná v jiném než českém nebo slovenském jazyce. Pokud je listina psaná v cizím jazyku, pak je nutné předložit úředně ověřený překlad do českého jazyka.
Univezální vzor plné moci ke stažení
Vzor plné moci si můžete stáhnout na portálu Muj-Pravnik.cz.
Uplatněte slevový kupon DIGITALNINOMADSTVI a získejte 15% slevu na vzor plné moci.
Vzor plné moci slouží pro udělení oprávnění zastupovat a jednat pověřenou osobu v určitém rozsahu a v určitém období, tak jak ji udělí zmocnitel. Vzor plné moci získáte ve formátu .docx, který můžete jednoduše editovat v MS Word. Vzorový dokument obsahuje pomocné komentáře, které vám budou pomáhat při vyplňování.
Plnou moc můžete využít právě pro potřeby cestování a vzdáleného procesování, anebo pro jakékoli jiné potřeby v souvislosti s pověřením osoby pro jednání vaším jménem.
Doporučení pro cestovatele
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Moc pěkně napsané. Bohužel existují i takové dopisy, které pošta nepředá ani zmocniteli. Pokus si člověk chce být 100% jistý, že mu nic neunikne jedinou možností je navíc datová schránka.