Video zážitků z Nicaraguy
Proč backpacking do Leon v Nicaragua
Pár důvodů, proč si žádný backpacker nenechá ujít Leon v Nicaragua.
- Neobjevená země a neznámá místa.
- Levné ubytování, levné jídlo a levné suvenýry.
- Řada lidí nemluví pouze španělsky, ale umí také anglicky.
- Vostrý hiking na řadu sopek.
- Boarding z aktivní sopky je neuvěřitelná atrakce (doporučuje TripAdvisor).
- Najdete tu také párty 🙂
Příjezd do Nicaragua, Leon
Ze Salvadoru z pláže El Cuco hostelu La Tortuga jsme vzali shuttle bus, který jel přímo do Leonu. Uvažovali jsme jet taky celou cestu ze Salvadoru přes Honduras až do Nicaragua Chicken busama (levnější, ale časově náročnější, prý cca 15-20USD, doporučuji vyrazit cca ve 4 ráno). Nakonec jsme se ale rozhodli pro shuttle, protože jsem stále trochu kulhal po bodnuti rejnokem a nechtěli jsme trávit 10-12 hodin v chicken busech. Shuttle booknutý z hostelu La Turtuga vyšel na 45 USD. Měli jsme trochu štěstíčko a kromě super klimatizace jsme měli i filmy s dvěma televizemi (World War Z nebo ….) a k tomu ještě wifi zdarma 🙂 btw. ne každý shuttle z La Tortugy má takové vybavení.
León
Do Leonu jsme dorazili kolem sedmé večer (cesta ze Salvádoru trvala cca 8-9 hodin). Shuttle stavěl hned v centru, šlo o společnost Gekkos. Bohužel téměř všechny hostely z Lonely Planet byly plné (Bigfoot hostel, hostel Via Via i hostel La Tortuga Booluda). Nakonec jsme tedy skončili v hostelu Guardabarranco.
V hostelu Guardabarranco jsme vzali dorm za 8USD na osobu. Hostel je to klidný s hezkou kuchyňkou. To je dobré, protože na párty mǔžete jít přes ulici do BigFootu nebo Via Via a spát jdete do klidného prostředí. Jediná nevýhoda je, že je v pokojích šílené vedro. Přestože tam jsou tři větráky, je to šílené. Studená sprcha je záchrana.
Leon se mi hodně líbil a po celou dobu mi byl sympatický. Blízko centra je market, takže ušetříte pokud si budete vařit na hostelu. Vedle BigFoot hostelu je lokální Comida Lucia, restaurace, která je velmi levná a dobrá.
Katedrála Leon
Určitě zajděte do katedrály, která je v centru u Central parku. Lehce zrenovovaná, avšak nejhezčí jsou právě ty staré omlácené části. Vstup do horní časti ke zvonům s výhledem na město je zpoplatněn (asi 3USD) a je prý nádherný (my jsme měli zavřeno, mají polední pauzy a v neděli a ponděli nepracují, tak pozor). Lonely Planet doporučuje také kostel La Recoleccion, mě příliš neoslovil.
- Zajímavá kombinace staré stavby a novodobé rekonstrukce.
- Přímo v centru.
- Můžete jít také nahoru ke zvonům, odkud je nádherný výhled na Leon (vstup asi 2-3 USD).
Vulcano Boarding – Cerro Negro
- Number 1 WHAT TO DO dle TripAdviseru
- Vulcano Boarding na aktivní sopce Cerro Negro.
- V sedě nebo ve stoje (pokud snowboardujete, dejte stojáka).
- Dostanete všechno vybavení (kromě bot).
- Brzdíte nohama.
- Sklon je 45 stupňů.
- Cena 30-36 USD.
Kráter aktivní sopky Cerro Negro
- Sopka Cerro Negro je stále aktivní (poslední erupce v 1991).
- To vůbec nevadí agenturám ani turistům, kteří denně jezdí boarding 🙂
- Zřejmě existují sledování aktivity zemských desek (nikdo nám ale nic neřekl).
- Vegetace zarůstá po výbuchu až po 150 letech (vidíte na obrázku v pozadí).
- Další výbuch sopky nemusí být z kráteru, může být klidně z údolí sopky.
Museum of the Revolution
- Vstup 100 Cordobas
- Vše španělsky. Průvodce je milý, mluví ale jen španělsky.
- Z obrázků příliš nepochopíte.
- Malé, ale má jiskru a perfektní atmosféru.
- Mrkněte také do druhého patra. Můžete jít také na střechu, kde je hezký výhled (my jsme šli s dvouma školákama a málem se propadli ze střechy 🙂
- Maximálně na dvě hodinky.
Z Leonu do Granada
Privátní shuttle je za cca 25 USD (ten spíše neberte). Pokud půjdete na hlavní autobusové centrum (cca 20 minut pěšky z centra), chytněte shuttle (collectivum) do hlavního města Managua (s krosnou za 75C) a poté do Granady za (už si nepamatuju, doplním časem). Výhoda shuttla oproti chicken busu je, že staví v Manague na stejném terminálu odkud jede další shuttle do Granady.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.