Jaké nástroje a aplikace využívají digitální nomádi

Rozšířený přehled nástrojů a aplikací, které jsou vhodné pro digitální nomády. Pokud pracujete na dálku či chcete postupně převzít tento model práce, níže uvedený seznam vám pomůže zefektivnit vaší práci.

Pro digitální nomády a práci na dálku jsou některé aplikace a nástroje nutností. Jiné vám „pouze“ zefektivní vaši práci a ušetří čas.

Aplikace a nástroje pro digitální nomády

Existuje tisíce chytrých nástrojů a aplikací pro práci na dálku a efektivní řízení. Vybral jsem ty, které osobně používám anebo ty, které jsou velmi oblíbené úspěšnými podnikateli. Seznam jsem roztřídil do kategorií, proto vždy rozklikněte tu oblast, kterou chcete prozkoumat.

Online kancelář

Kancelářské programy online

Při práci na dálku můžete kromě klasické komunikace pomocí telefonu, emailu, chatu či videokonference využívat tzv. online kancelář. Jedná se o balíček programů, které umožňují přístup k datům kdykoli a odkudkoli s možností jejich úprav. Data i programy sjou uložené v cloudu a přistupujete k nim pomocí internetu. Online virtuální kanceláře jsou samozřejmě patřičně zabezpečené proti úniku citlivých dat.

Google Apps

Email, Kalendář, Google Dokumenty (Textový editor, Tabulkový editor,…), Google Kontakty, Google+, Google Skupiny, atd.

Picasa (fotografie), YouTube (videa), Blogger, Alerts (Upozornění), Mapy, Překladač, Analytics (analýza provozu webu), atd.

Oficiální stránky Google Apps

Zálohování dat

Pravidelné zálohování ušetří mnoho naříkání, klení a samozřejmě také peněz. Ve finále to paradoxně šetří také čas. Přestože používáte nejmodernější technologie, jsme stále ve stádiu, kdy se “něco” může pokazit. A nemusí to být vaše chyba.

Zálohování by tam mělo patřit neodmyslitelně k jedněm z vašich činností, které provádíte pravidelně v určitých periodách.

Jak a kdy zálohuju data já?

Já osobně zálohuju nejdůležitější data (např. databáze klientů s informacemi o zakázkách a platbách) každý druhý týden a důležitá data (jako exporty .xml Wp webů, důležité dokumenty) každý měsíc. Tuto zálohu provádím jak do cloudu, tak na externí disk (používám WD s kapacitou 500 GB). Mám tedy vždy tři místa, kde mám zalohovaná svá data (moje PC, záloha v cloudu a záloha na externím disku). Jednou ročně poté vytvářím zálohu celého disku a všech důležitých dat – dříve na DVD, nyní na k tomu vyhrazený FlashDisk (již nepoužívám CD-disk). Pro specifické projekty máme také vyčleněný FlashDisk, které mám zazálohované nejdůležitější.

Rozdělení zálohy do cloudu a na externí disky umožní eliminovat rizika. Při cestování neustále bojujete s myšlenkou odcizení (ukradení) vaší elektroniky. Hodnota dat a práce však často převyšuje hodnotu PC, na kterém data a informaci máte.

Něco se určitě pokazí. Otázkou je, kdy to bude… Jste na to připraveni? Buďte chytří a pravidelně zálohujte.

Google Disk

Pro zálohování svých dat používám v cloudu především Google Disk. Nabízí zdarma 10GB, což je výhradně pro dokumenty dostatek. Nemusíte zálohovat svoji knihovnu písniček. Zaměřte se na data a 10GB je pro začátek dost.

Google Disk si můžete nainstalovat také do počítače, vytvoří se vám složka v PC, která je plně synchronizovaná s vaším cloudovým úložištěm. Není pak nic jednoduššího přesunout nějaká data do této složk v PC a o zbytek se postará Google (resp. při aktivním připojení k internetu přenese data do cloudu) – a vy máte zazálohováno.

GoogleDisk má výborné responzivní chování, velmi přehledné je uzpořádání jak v tabletu (na iPadu snad ještě designově hezčí než na notebooku) tak na smartphone.

Google Disk zdarma ke stažení

Dropbox

V určitých projektech používáme s kolegy cloudové úložiště Dropbox. V základní verzi získáváte 2GB zdarma. Pokud si Dropbox založí někdo pomocí Vašeho odkazu, získáváte vy i dotyčný 2 GB navíc (max do výše 16GB).

Dropbox lze integrovat do Windows/OS X (Mac) a soubory odesílat na tzv. jedno kliknutí (stejně jako u Google Disku). Soubory či celé složky lze snadno sdílet s uživateli přes jejich emailový účet.

Dropbox je pouze cloudové úložiště. Pro změnu souboru (např. revizi po kolegovi spolupracovníkovi) musíte soubor nejprve stáhnout k sobě do PC, následně editovat a poté nahrát opět na Dropbox. U Googlu je situace trochu jiné, resp. pokud byste používali Google Dokumenty, lze je editovat přímo v cloudu – zde nepotřebujete ani nic nainstalované na svém PC (MS Word, ani nic jiného). Toto je nesporná výhoda Google Disku a jeho Google Dokumentů (podobně fungují 365 Office).

Zdarma stáhnout Dropbox

Komunikace s klienty a partnery

Komunikace je velmi důležitou součástí pro podnikatele, kteří podnikají na dálku. Ať už komunikujete se svými klienty nebo s byznys partnery, kanál, který si vyberete je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují nejen efektivitu, ale také pocit z vaší komunikace.

Skype, FaceTime a Google Hangouts

Jednoznačně preferuji Skype. Jednoduchý a většina uživatelů ho má nainstalovaný. Skype bez problému nainstalujete i na Macbooky. Zdá se mi, že FaceTime přenáší lepší kvalitu obrazu, avšak výhodou Skype je, že umožňuje také posílání textu a souborů. Občas používám také Google Hangouts, výhodou je, že nepotřebujete mít nic předinstalované – a pokud máte často zapnutý Gmail, vidíte rovnou kdy je kdo online (propojování služeb bude skutečně budoucností).

Skype můžete využít také pro mezinárodní hovory, které jsou levnější než platit přes Váš dosavadní paušál na mobilu. Na Skype účet si dobijete kredit a následně “za pár kaček” voláte do zahraničí/ze zahraničí. Pokud cestujete jako digitální nomádi, pak je skype včetně předplacené funkce skutečně výhodný.

Z destinací rozvojových zemí, kde máte často špatný signál, doporučuji vypínat přenos videa. Povypínejte si aplikace jako Evernote online, apod. které čas od času využívají přenos dat pro synchronizaci a “šetřete” data výhradně pro přenos zvuku na Skype.

Zdarma stáhnout Skype

Webové stránky – Doména a hosting

Wedos.cz

Wedos je největším hostingem v České republice a nabízí jedny z nejpříjemnějších cen na trhu. Na základní webovou či eshopovou verzi se mi osvědčil jako nejlevnější. Wedos hosting je velmi spolehlivý a s jeho rychlostí jsem spokojený. Já osobně jsem velmi spokojený s prací podpory (rychlost a kvalita odpovědí). Wedos nabízí instalaci WordPressu (Jomooly, Prestashopu, atd.) na jedno kliknutí.

  • Cena za CZ doménu je 150,-Kč/ročně
  • Cena za základní hosting je 364,-Kč/ročně

Výhoda Wedosu je, pokud přecházíte na Wedos Hosting od konkurence, získáváte zdarma prodloužené období po dobu, na kterou máte předplacený hosting u konkurence (maximálně na 2 roky).

Wedos Domény

Wedos Hosting

GigaServer.cz

Společnost Gigaserver jsem využíval ve svých začátcích podnikání. Pro velmi základní verzi webu nabízí cenově lepší podmínky než Wedos s podporou a kvalitou víceméně srovnatelnou (2 denní nedostupnost v roce přežijete s projektem, který vydělává stovky, nikoli tisícikoruny měsíčně). Gigaserver dnes nabízí také instalaci WordPressu na jedno kliknutí.

  • Cena za CZ doménu je 150,-Kč/ročně
  • Cena za hosting je 150,-Kč/ročně

Nevýhoda u Gigaserver přichází ve chvíli, kdy máte na hostingu přiliš dat (obrázky, pdf, videa, atd.). Jakmile se dostanete nad hranici 100MB (samotný wordpress zabere cca 20 MB), zaplatíte již více než u Wedosu.

Více informací o Gigaserver

Platforma pro webové stránky

WordPress

Webové stránky stavím na platformě WordPress (zkratka WP). Jedná se o největší světovou blogovou platformu, která se za těch několik desítek let proměnila v platformu pro jakýkoli webový projekt (webovou obchodní prezentaci i eshop). WordPress je zcela zdarma a bez problému stáhnete také celý WP v češtině. Většina hostingových služeb (vč. Wedos) nabízí instalaci Wordrpressu na jedno kliknutí, nevyžaduje tedy žádné IT znalosti.

Velmi se mi líbí jeho jednoduchost a přehledné administrační prostředí, které přidává na intuitivnosti. Nový obsah přidáváte pomocí editoru, který je podobný MS Wordu.

WordPress umožňuje instalaci nejrůznějších pluginůdoplňků, které vylepšují Váš web. Využít můžete také šablony na WordPress (zdarma či zpoplatněné), které dokážou dodat webu velmi profesionální design (viz níže).

Více o WordPress

Blogspot

Blogspot je blogovací prostor od společnosti Google, který nabízí základní nenáročné řešení pro všechny ty, kteří mají touhu psát. Editační a pozměňovací možnosti blogu jsou omezené, nicméně vše základní je k dispozici. Pro ty, kteří se chtějí vydat na dráhu psaní, vřele doporučuji, není snad nic snazžího a jednoduššího.

Blogspot doporučuji také proto, že Google jej ve svém vyhledávači velmi pozitivně hodnotí. Čistý kód a rychlé načítání blogu víceméně garantováno společností Google (pokud nebudete vyvádět v HTML editoru).

Pamatujte, pokud píšete obsahové články, design nebude nikdy důležitější než samotný obsah. To dokazuje i česká blogerka roku 2014, která bloguje o životě v norsku na právě na platformě blogspot.

Více informací o Blogspot

Tumblr

Tumblr je jedna z předních blogovacích platforem na světovém trhu. Jedná se o sociální síť, která se rozvinula do podoby blogu. Nyní jste schopni stáhnout nejrůznější designy a šablony pro unikátní vzhled svého blogu (sociálního profilu).

Tumblr často využívám pro ministránky, neboť Google hodnotí Tumblr ve svém vyhledávači velmi pozitivně.

Chci zkusit zdarma Tumblr

WordPress šablony

Themforest

ThemeForest nabízí neuvěřitelně velkou knihovnu nejen pro WordPress šablony, ale také pro wordpress pluginy, atd. Výborné je, že skvěle můžete filtrovat šabony dle oblíbenosti, ceny, počtu stažení, oboru či klíčových slov.

Ceny WordPress šablon se pohybují od cca 20 – 60USD. Platba probíhá skrze PayPal či kreditní kartu. Pokud plánujete minimálně dva nákupy, pak je levnější (cca 5USD) si přednabít účet a poté až zaplatit.

WordPress šablony na ThemeForest jsou vysoce profesionální a mě osobně se velmi líbí jejich podpora (emailová či ve formě fora, kde admini reagují během několika hodin v jakémkoli časovém pásmu – samozřejmě záleží na šabloně, avšak ty nej to takto opravdu mají).

Podívat se na ThemeForest

Webová analytika

Collabim

Nástroj pro sledování pozic Vašeho webu ve vyhledávačích, průzkumu klíčových slov (objemu vyhledávání) i konkurence a rovněž pro sledování stále aktivních zpětných odkazů, které máte umístěné na spolupracujících webech.

Collabim jsem si velmi oblíbil. Nemusím ručně testovat, na které pozici a ve kterém klíčovém slově se můj web nachází a mám neustále přehled o tom, zda spolupracující weby mají stále umístěný dohodnutý odkaz na svém webu. Collabim navíc nabízí dobré exporty i do PDF.

Základní verze Collabim je zdarma. Rozšířená verze stojí 490,-Kč/měs.

Více informací o Collabim

Google Analytics

Google Analytics považuji za doslova nutný nástroj pro sledování návštěvnosti a její analýzu. Vložíte na své webové stránky vygenerovaný kód a o vše ostatní se postará tento chytrý software. Google Analytics je zcela zdarma pro nekomerční i komerční projekty. Nástroj nabízí základní i velmi pokročilou analytiku s řadou funkcí.

Používání Google Analytics velmi doporučuji, neboť se dozvíte o svém publiku řadu informací, na jejichž základě budete schopni web dále vylepšovat. Zjistíte nejen návštěvnost, ale i dobu, jak dlouho tráví čtenáři na Vašem webu, kolik stránek si prohlíží, zda si je prohlížejí z PC nebo mobilu a dozvíte se také, odkud přišli (zda ze Seznam.cz a co přesně zadali do vyhledávače).

Nezapomeňte ihned vyjmout v nastavení Google Analytics svoji vlastní IP adresy ze sledování. Vaše přístupy totiž mohouzkreslovat celkovou statistiku. Nastavte si proto Google Analytics tak, aby nesledoval vaše osobní návštěvy.

Více informací o Google Analytics

E-shop

Eshop-rychle.cz nabízí pronájem

V eshop-rychle.cz si pronajmete eshop řešení a jste schopni spustit svůj internetový obchod za méně než 15 minut. Vše je velmi intuitivní a jednoduché. Máte na výběr z několika designů (můžete použít i svůj vlastní). Toto řešení může být ideální pro začátečníky, neboť platíte pouze 150,-Kč měsíčně a po několika měsících můžete zhodnotit, zda by pro Vás bylo zajímavé mít vlastní platformu.

Podpora umožňuje i nasazení vlastního designu, který dokáže zvýšit důvěryhodnost eshopu a posunout ho do příjemně konverzích čísel. Na tomto systému jsem dříve vlastnil eshop a administrace mě velmi mile překvapila, vše uspořádané a intuitivní. Ideální pro ty, kteří nejsou příliš zaměření na IT. Vše je zde pro Vás přednastaveno.

Více na Eshop-Rychle.cz

Eshop platforma Prestashop

Prestashop je zdarma platforma pro eshopové řešení. Řada českých hostingu (včetně Wedos) umožňuje instalaci Prestashopu na jedno kliknutí, nepotřebujete tedy k tomu žádné IT schopnosti. Samotné nastavení Prestashopu na fungující eshop však vyžaduje řadu ladění. Pro design můžete zkusit stáhnout některou z šablon (zdarma či profesionální zpoplatněné).

Já jsem před několika lety vlastnil malý eshop na prestashopu s pánským a dámským spodním prádlem. Orientace je pro zákazníka jednoduchá. Dobré je, že lze doinstalovat řadu pluginů (víceméně jako ve WordPressu), které eshop dokáží posunout na dosti profesionální úroveň. Pravda na druhou stranu je taková, že se nyní příliš často setkávám s Prestashop eshopy, které jsou v základním designu a nastavení a to nelze nepřehlédnout (moc se mi nelíbí).

Více o Prestashop

WooCommerce e-shop řešení na WordPressu

Plugin Woocommerce nabízí řešení internetového obchodu pro webové stránky postavení na platformě WordPress. WooCommerce jako takový je zdarma a nabízí základní řešení. Další moduly jsou zpoplatněné (například integrace platební brány pro kreditní karty, rozšířená analytika, pluginy pro lepší představení produktů, apod.).

Ze vlastní zkušenosti postaveného eshopu BolliBears.com se mi zdá základní verze dostačující. Pozor, ne každá WordPress šablona je připravena pro eshop řešení. Pokud si budete stahovat některou WordPress šablonu např. z ThemeForest, přesvědčte se v popisku, že je šablona připraven pro eshop a je kompatibilní s WooCommerce.

Více informací o WooCommerce

Email marketing

Mailchimp

Mailchimp považuji za ideální zdarma volbu pro emailový marketing začínajících podnikatelů. Jeho výhodu spatřuji ve zdarma verzi pro 2000 kontaktů a 12000 odeslaných emailů měsíčně.

Mailchimp je primárně v angličtině, avšak obsahuje také český překlad emailů (pro někoho ne úplně dokonalá čeština, můžete si však dát hodinku a texty změnit). Narozdíl od SmartEmailingu obsahuje i pokročilé funkce pro emailový marketing, a to včetně škálování.

Nevýhodu je ne 100% srozumění s českým portálem Seznam.cz, který měl v minulosti již řadu incidentů, a Seznam Email po několik dní blokoval veškeré emaily odesílané z Mailchimpu. Toto se např. SmartEmailingu zatím nikdy nestalo. Pokud je značná část Vašich cílových zákazníků na Seznam Emailu, stojí tyto události za zvážení.

Přejít na Mailchimp

SmartEmailing

Emailový software od české firmy Firma 2.0 (Davida Kirše), jehož hlavní výhodou oproti ostatním je český jazyk a česká podpora. Pokud se nechcete „prát“ s angličtinou a překlady, SmartEmailing nabízí dobrou alternativu, která splňuje téměř všechny požadavky pro základní i pokročiliý emailový marketing.

Přejít na SmartEmailing

Aweber

Řada zahraničních podnikatelů a digitálních nomádů používá pro emailový marketing nástroj Aweber. Osobně nemám zkušenosti, nicméně velmi dokonale prý umí doručovat obsah (např. 1. email ihned, 2. email po týdnu 3.email po dalším týdnu, atd.) po přihlášení do emailového newsletteru. Tuto funkci má také SmartEmailing, avšak u Mailchimpu ve verzi zdarma jsem to zatím nenašel.

Přejít na oficiální stránky Aweber

Affiliate program

AffilBox

Český systém od Maria Roženského, který nabízí nejen eshopům, ale jakémukoli prodejnímu webu, zřízení affiliate systému velmi rychle a snadno. Vše je v češtině a maximálně přehledné. Systém je intuitivní na ovládání a dle mých zkušeností mám velmi rychlou podporu.

Pokud používáte také SmartEmailing, pak dokážete vzájemně pracovat a sdílet informace (např. použít kontaktní formulář ze SmartEmailingu a pracovat s affiliate provizí pro Vaše partnery včetně automatického přiřazování konverzí). Pokud využíváte jiné kontaktní formuláře (např. WordPress Contact Form 7, který je zdarma) AffilBox je připraven na API.

Více informací o AffilBox

Platební systémy

Platby pomocí PayU

PayU patří mezi přední poskytovatele online platebních služeb. Má nejen české, ale také mezinárodní zázemí (až v 18 zemích) a neustále posouvá rychlá, jednoduchá a bezpečná platební řešení mezi velké i menší internetové obchodníky.

PayU se mi zdá více přátelštější a “nevyžaduje”, abyste točili velké peníze. U GoPay se mi stalo, že pokud email nenapsal někdo ze společnosti s.r.o. nebo advokát, pak se neobtěžovali odepsat (vzhledem k několika emailům z různých schránek nepovažuji za “nedorozumění”). Zkušenost z roku 2012, třeba se nyní situace změnila.

Přejít na stránky PayU

Platby pomocí GoPay

GoPay však tehdy nabízela o trochu lepší finanční podmínky. Již několikátý rok jejich služby využívám v projektech a mají perfektní administraci, exporty vyúčtování, přehledné fakturace, atd.

Přejít na stránky GoPay

Platby pomocí FAPI

Systém FAPI nabízí online platby, které vyžadují registraci u GoPay (narozdíl od výše uvedeného, zde je komunikace hladká).

Výhodou FAPI je to, že dokáže doručit digitální obsah ihned po zaplacení bez vaší dodatečné iniciativy. Zákazníkovi je rovněž okamžitě vystavena faktura, tedy po nastavení se nemusíte platebnímu procesu a doručení produktu zákazíkovi vůbec starat. Fapi je rozhodně nástroj pro automatizaci vašeho podnikání.

Více informací o FAPI

PayPal platby

PayPal platby lze velmi snadno integrovat do WordPressu. Nastavení v samotném účtu PayPalu je inuitivní a není složité. Nezapomeňte, že musíte vést PayPal účet jako byznys účet (nikoli personal account). PayPal jsem nastavoval pro kanadský eshop, bohužel tak netuším, jak blíže pracuje s českou korunou.

Vzdálený přístup na počítač

TeamViewer

Tenhle chytrý program vám dokáže pomoci při řešení problémů ať už vašich či vašich klientů. TeamViewer umožňuje nejen sdílení obrazovky, ale přímý vzdálený přístup. Po napárování dvou PC pomocí přiděleného ID čísla, získáváte kontrolu nad druhým PC, které tak můžete snadno spravovat (např. ideální pro řešení IT problémů).

Skvělé na tom vše je, že TeamViewer je zcela zdarma.

Více o TeamViewer

Záznam myšlenek

Notes

Aplikace Notes používám na tabletu a oceňuji především její jednoduchost a cloudové řešení. Vše, co napíšu do Notes, se ve chvíli, kdy jsem připojený na internet uloží do mého Gmail účtu pod speciální složku Notes. Toto je ideální řešení pro zálohování či přenášení obsahu.

Poměrně často píšu blogové články z cestování právě na tabletu (např. při cestách v autobuse, v restauraci u pláže, atd), a toto řešení mi tak šetří mnoho času.

EverNote

Aplikace EverNote je dnes jako pro PC, tablety tak v cloudu (webová aplikace), párovaná přes váš emailový účet. Vytvářejte si poznámkové bloky nebo jednotlivé listy. Jednoduché, ale dostatečné formátování, možnost vkládání obrázků. Filtrování i dohledávání pomocí klíčových slov velmi oceníte při počtu záznamů ve stovkách. Vřele doporučuju, ať už jako brainstormingový zápisník, archiv pro důležité zprávy či texty anebo jako deník.

Více informací o EverNote

Natáčení obrazovky

QuickTime Player

Pro natáčení obrazovky existuje řada prográmků (domnívám se, že také aTube Catcher), já však nyní používám výhradně na Macbooku. Pokud si dobře vzpomínám, na systému Windows mi tato funkce nešla, Macbook však dovoluje (cesta je File – New Screen Recording). Nahrané video poté vložím do iMovie a sestříhám.

Cestování, GPS a mapy

Maps With Me

Aplikaci MapsWithMe mám nainstalovanou na tabletu a cestovat bez ní bych skutečně už nechtěl. Základní verze je zdarma (stažení pouze jedné země), plná verze je však pouze za méně než 2 Eura.

Aplikace umožňuje stažení map a jejich používání v offline (bez internetu). Pravdou je, že signál GPS není vždy ideální (v Kanadě i v Latinské Americe), a tak se někdy musím orientovat pomocí názvů ulic. Líbí se mi na aplikaci její jednoduchost, stabilita (používaná na mini iPadu, nikdy mi nespadla) a možnost označování míst (chybí mi možnost psaní popisků k těmto místům).

Více informací o MapsWithMe

Google Maps

Ve chvílích, kdy mi nefunguje Maps.me, používám Google Maps. GoogleMaps má výborné plánování tras (z místa A do místa B). Líbí se mi integrace s Google účtem a ukládání oblíbených míst do cloudu.

Google Maps má navíc spoustu dalších funkcí, které však nejsou vždy dostupné na tablet či smartphone verzi. Na PC jsem si velmi oblíbil označování míst, kam se chystám cestovat. Vytvářím si tak celé mapy a perfektní je, že Google Maps umožňuje také přidávat k místům texty.

Shlédnout můžete mapu mých cestovatelských plánů pro rok 2015.

Přejít na Google Maps

Stříhání videa

iMovie, Windows Media Player a GoPro Studio

Používám na svém MacBooku předinstalovaný software iMovie. Na Windowsech jsem dříve používal základní Windows Media Player (s tím dokážete také udělat dobrá základní videa). Mám stažené také GoPro Studio, ale zatím nepoužívám (zdarma ke stažení pro majitele GoPro).

iMovie mám velmi rád pro jeho jednoduchost. Zatím natáčím a stříhám jednoduchá brandová videa a videa z cestování. Nepotřebuji spoustu efektů, spíše hledím na plynulost a návaznost snímků. S imovie dokážu zpracovat rychle klidně 200 různých záběrů do jednoho 2 minutového videa a strávím nad tím ne více jak 2 hodiny.

Stáhnout iMovie

Stáhnout Windows Media Player

Stáhnout GoPro Studio