Ostrov Koh Lanta leží na jihu Thajska a z nenápadného a klidného ostrova se stává velmi žádaná a atraktivní destinace jak pro digitální nomády, backpackery, plážové povaleče i potápěče, ale také pro rodinné cestovatele. Thajsko dlouhodobě patří mezi nejlepší místa pro nomády a Koh Lanta k tomu nabídne ještě moře s ideální teplotou, píšečné pláže, coworking centrum s výbornou komunitou a uvolněnou ostrovní atmosféru.
Proč jsem se vydal na Koh Lantu
Poprvé jsem vyrazil na Koh Lantu v roce 2015 a přitáhl mě sem coworking Kohub. Od dalších nomádů jsem slyšel, že má výbornou komunitu a to je přece to, co dělá cowork skvělým místem. Fotky bambusových stolů a zahrádky s obřím Buddhou vypadaly navíc skvěle. V Chiang Mai jsem vydržel 35 dní a neuvěřitelně mi chybělo moře. To bylo zásadní a ani jsem si zpočátku neuvědomoval, jak silný pocit absence moře budu mít ve vnitrozemí. Vlastně jsem původně ani nechtěl na Koh Lantu a jel jsem do Thajska objevovat komunitu digitálních nomádů do mekky, Chiang Mai.
V roce 2016 jsem se na Koh Lantu vrátil a strávil zde další měsíc. A to jsem povahy, že se nerad vracím na stejná místa, protože se bojím, že mi jinde něco uteče (vždyť je Země tak velká). Tak moc se mi na Koh Lantě líbilo. Celkem to jsou tedy 3 měsíce, během kterých jsem si zkusil, jaké to je žít na ostrově v Thajsku s komunitou nomádů.
Coworking Kohub a digitální nomádi
Aktuální tip z března 2020: Doporučuji zkusit Café/Coworking The Glass House, které otevřel můj kamarád Tung na Koh Lantě. Je to prostor pro digitální nomády, horní poschodí je vytvořeno jako coworking, v přízemí je pak kavárna, kde můžete samozřejmě také pracovat. Zásuvky jsou u každého stolu. Protože Kohub coworking výrazněji zdražil, je to skvělá alternativa pro nárazovou práci i měsíční balíček. Denní vstup pro práci v Glass House stojí 200 bahtů, zatímco v Kohub to je dvojnásobek 400 bahtů.
Následující řádky jsou z roku 2017. V Kohubu jsem byl ještě v roce 2018, kdy otevřel novou lokaci, resp. přemístil se do nové lokace. Příliš mě nenadchla a některé chvíle byly opravdu rušné – zejména mrkněte na tento Instagram příspěvek.
Kohub je dle mé zkušenosti velmi dobrý coworking. Skvělý coworking dělají především skvělí lidé. Místo, poloha a prostorové uspořádání samozřejmě ovlivňuje to, jací lidé se zde sdružují a jak spolu tráví čas. Já jsem vždy přijel v období mimo sezóny a moc si to pochvaluji. Do coworku chodilo pravidelně přibližně 20 nomádů, višchni jsme se hned poznali a vyráželi spolu na výlety či večerní akce. Ani si moc nedokážu představit, jak zde pracuje a tráví čas na 100 lidí. Možná to bude rozdíl…
Pracující na recepci musím velmi pochválit. Je to ukázka toho, jak má vypadat proklientský přístup na velmi přátelské a otevřené úrovni. Ačkoli jsem se první i druhý rok setkal s různými lidmi, vždy dosahovalo moje hodnocení na jedničku s hvězdičkou.
Majitel James na mě působí na první pohled jako pořádný studený čumák. Pár rozhovorů ledy nerozlomilo, ale nedovolím si soudit, protože skutečně neznám. Co však musím vyzdvihnout, je právě jeho výběr lidí, kteří v coworku pracují.
Coworking Kohub má nyní dvě (tři) klimatizované místnosti, kam se můžete schovat, když bude moc velké teplo a vlhko. Venkovní krytá terasa je skvělá pro práci, nicméně ani obří větráky počasí příliš nezmírní. Po setmění začnou lítat komáři a pokud nemáte sprej, nedopadne to dobře. Bambusové židle a stoly vypadají parádně, ale upřímně jsem s nimi trochu bojoval v rámci pohodlí a zdraví pro rovná záda a krk. Často jsem využíval stojacích stolů na práci. Pokud však prší, prší i sem, takže se rychle musíte uklidit někam k normlnímu stolečku zase.
Kuchyňka je v ostrovním stylu prostá, avšak výborná pro networking. Je posazená mimo hlavní místnost, takže se bez okolků můžete nahlas bavit, aniž byste měli pocit, že někoho rušíte. Často se sem lidi chodí prostě jen odreagovat od práce, napustit si pití a do toho se zapovídají s dalším nomádem. Tohle se mi moc líbilo!
V době mimosezóny mi zde chyběly vzdělávací akce, semináře, workshopy a přednášky ostatních nomádů. To je něco, co Kohub ještě příliš nerozjel. Digitální nomádi, kteří byly v Kohubu v sezóně říkají, že pár takových akcí už tam je. Já jsem zažil pouze dvě akce. Jedna z nich mi už v roce 2015 napověděla, že Ethereum není pouze kryptoměna a jeho budoucnost je mnohem slibnější než samotný Bitcoin.
Pro porovnání coworking Dojo Bali je velmi známý svými vzdělávacími akcemi a pro každý coworking to mohu jen doporučit. Je to další přidaná hodnota a něco, čím se odlišíte od konkurence a proč se k vám budou nomádi rádi vracet.
V Kohubu se začaly pořádat eventy, akce přes den a na večer, což solo cestovatelům usnadňovalo režim dne. O víkendu byla většinou naplánovaná akce na jeden den. Chodí se běhat, házet talířem na západ slunce, vykoupat se do moře (které je 3 minuty chůze) po obědě, večerní karaoke, pravidlně se slaví narozeniny nomádů v místních barech, atd. Skvělé jsou společné obědy, které celý kolektiv velmi tmelí.
Cena za coworking Kohub (neaktuální)
Při pohledu zpátky se ceny samozřejmě zvyšují. Kohub byl vyhodnocen nejen Forbesem jako jeden z 10 nejlepších coworkingů na světě. Na druhou stranu, pokud vezmeme v úvahu, že jste na exotickém thajském ostrově, mysím, že je cena v dobré hladině.
Digitální nomádi volí obvykle měsíční vstup, který je aktuálně v sezóně za 6000 Bahtů (cca 4300 Kč). Já jsem mimosezónu platil 4800 Bahtů (3500 Kč).
Balíček (Packages), který Kohub aktivně nabízí, spíše nedoporučuji vzhledem k jeho vysoké ceně. Součástí jsou jak 2 jídla přes den, tak ubytování, tzv. coliving. Jídlo jednak koupíte jinde levněji a věřte, budete si chtít vyzkoušet jiné restaurace, protože prostě budete chtít mít tu zkušenost, že jste zkusili tohle tam a tamto támhle a bylo to takový a takový. Ubytování dle slov těch, kteří balíček využili není vůbec dobré, je v betonovém domě, pěšky asi 15-20 minut od Kohubu (mnozí si stěžují na uváděnou walking distance) a co-living komunita nefunguje – resp. lidé se na pokojích nezdržují. Jednou za čas se pořádá párty na terase na střeše, ale pokud se nepletu, mají vstup všichni z Kohubu.
Všechny ceny a info o Kohubu najdete na oficiálním webu www.kohub.org.
Kohub čeká v roce 2017 poměrně velká změna. Doufejme, že si zachová svůj status či dokonce předčí další očekávání.
Zajímavá místa na Koh Lantě
Koh Lanta není velký ostrov, s motorkou jste schopni ho objet za jediný den. Avšak spíše budete jezdit tam a zpět na konkrétní místa a během jednoho měsíce pravděpodobně neobjevíte všechno. Dva měsíce, pokud jste zvědaví, tak stačí k tomu, abyste ostrov hodně poznali a vyzkoušeli si téměř úplně vše.
Kohub je jen několik málo minut od písešné pláže Pra Ae Beach. Ta je dlouhá a řada sportovců ji rovnou využije k rannímu či večernímu běhu. Pravda, občas se tu najde sklo, ale zřídka kdy, navíc bývá pláž pravidelně čištěná komunitou Trash Hero. Hned u pláže je také travnatá plocha, dobrá pro cvičení, jógu, místní zde hrajou fotbal i nohejbal.
Na severu ostrova najdete pláž Klong Dao Beach, ideální pro chill a relax, zeje často prázdnotou. Využívají ji také adrenalinoví cestovatelé pro čtyřkolkové zážitky anebo někteří testují, co všechno vydrží skútr. Viewpoint na severním cípu není nijak krásný. Do této oblasti Klong Dao však budete jezdit pro benzín do motorky. Je tu totiž čerpací stanice a ta má levnější benzin než kdybyste jej kupovali ve skleněných láhví, jak je zvykem na každém rohu. Další čerpací stanice jsou na jihu ostrova.
Směrem na jih od Kohubu najdete řadu pláží. Určitě vezměte motorku a udělejte si jeden den výletění po plážích. Oblíbená je pláž Klong Nin Beach a těsně za ní dvě malinké ukryté pláže beze jména. Pokračovat můžete ještě víc na jih k plážím Kan Tiang a Bamboo Bay.
Cestou potkáte také malý slonní park, vyrazit tak můžete na túru se slony. V jedné z odboček je cesta do jeskyní, to především pro milovníky Batmana 🙂
Na jižním cípu Koh Lanty je národní park, který je spíše o odpočinku než poznání. Maják na skálách je ale krásný, pod ním si odpočinete na dvou píšečných pláží v zátoce a můžete si být jistí, že tady uvidíte nějaké ty opice. Milovníci přírody si udělají ještě 2 km procházku skrze část pralesa, kde mohou poznat zajímavou vegetaci. Nám se nejvíce líbili mravenci a termiti.
Východní strana ostrova není příliš obydlena a většina turistického ruchu se soustředí právě na západní straně Koh Lanty. Na východ si ale udělejte výlet, je tu pěkná přístavní vesnička (říká se jí Staré město), kde nakoupíte suvenýry, projdete se malou promenádou a zhlédnete všechny ty dřevěnné domečky. A nezapomeňte si dát kafe u Mole's Cafe.
Oblíbené jsou také výlety lodí, ať už na šnorchlování, potápění či jen projížďku kolem ostrovů.
Životní náklady a ceny
Měsíc v Thajsku (cestování s přítelkyní) nás stál na jednoho 16 000 Kč (vč. coworku, avšak bez letenky). Jedná se o skromnější režim (avšak nevařili jsme si, chodili jsme do levnějších restaurací), s drinky jako mochito každý večer jdete na 30 tisíc měsíčně.
Motorku obvykle pronajmete za 250 – 300 Bahtů na den. Měsíční pronájem stojí 3000 Bahtů. Noc v hostelu za 200 – 300 Bahtů. Pokud jedete na měsíc, vždy smlouvejte dlouhodobý pronájem. Nám se podařilo vyjednat nevěřitelnou cenu 74 Kč denně v bungalovu (bez klimatizace, mimo sezónu bez ní dokážete žít) s bazénem, 5 minut od Kohubu a 3 minuty od pláže.
Jak se dostanu na Koh Lantu?
Větišna nomádů se dopraví do města Krabi (letadlem z Bangkoku anebo Chiang Mai, využijte aerolinku AirAsia nebo NokAir – anebo autobusem) a následně vezmete autobus, který pomocí mostů a trajektů dorazí přímo na Koh Lantu. Řidiči řeknete, kam přesně jedete a v rámci ceny je schopný vás dopravit víceméně po celé západní straně ostrova.
Výstavba tu probíhá neustále a Thajci usilovně propojují Koh Lantu mosty. Za pár let tu už žádný trajekt nebude potřeba a višchni budou jezdit přes mosty. Dobrá zpráva? Místní, expati i dlouhodobější nomádi jsou spíše toho názoru, že je to špatná zpráva. Najede sem další várka obřích náklaďáků a honba za turismem a penězi zničí i tenhle ostrov v Thajsku. Klidnou exotiku a ráj budeme muset pravděpodobně za pár let hledat zase jinde.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.