V půlce února 2016 jsme odlétali do Maroka. Chtěli jsme tak trochu uniknout zimě a užít si více sluníčka. Hledal jsem, kam bychom mohli jet pracovat na dálku a o Maroku a coworkingu ve vesničce Taghazout jsem slyšel skvělé příběhy. Když už jsme tam byli, procestovali jsme Maroko křížem krážem. Taghazout je každopádně skvělé místo, odkud vyrážet cestovat. Strávil jsem zde celé dva měsíce a níže můžete zhlédnout pár poznámek, tipů a doporučení.
Maroko není typická divoká Afrika s národními parky a typickými zvířaty jako jsou sloni, zebry a žirafy. Blízký kontakt Maroka s Evropou zemi výrazně ovlivnilo, avšak i tak zde najdeme silně zakořeněnou marockou kulturu, tradice a zvyky. Rozhodně se budete cítit jinak než v Evropě.
Víza do Maroka
Potřebujete víza do Maroka? Víza občané České republiky pro turistický pobyt na 90 dnů nepotřebují. Nevyžádali si ani zpáteční letenku ani potvrzení peněžních prostředků. Cestovní pojištění je doporučeno. Očkování není vyžadováno.
Praha – Londýn – Marrakech
Cesta do Maroka není drahá. Nízkonákladový Raynair lítá často z Prahy do Maroka s přestupem v Londýně, v Bruselu nebo v Římě.
My jsme vybrali večerní let do Londýna. Přenocovali jsme na letišti (London Standford) a brzy ráno odlétali do Marakéše. Přespávat na letišti STD Londýn je běžné. Sedaček tam ale moc není, připravte se, že budete spát na zemi. Dobré je tedy mít pod sebou bundu nebo velký šátek, jinak země studí po chvíli. Neváhejte navštívit jednu z nejoblíbenějších stránek pro ty, kterým nevadí přenocovat na letišti – SleepingInAirport.net.
Za letenky bookované asi 20 dní dopředu jsme dali 2300 Kč na osobu. Nechají je najít i lehce pod 2 tisíce s měsíčním předstihem bookování.
Pasové kontroly byly rychlé.
Marrakech – Marakéš
Oficiálně Marrakech, v Čechách používané Marakéš, je dost hektické město se spoustou možností. Město ideálně na párty. Připravte se ale na placení vstupného (a to v trojmístných číslech Dh).
Ubytování v Marakéši
V Marakéši najdeme pestrou nabídku ubytování, od luxusních hotelů až po prosté hostely na jedno přespání.
My jsme bookovali první noc na HostelWorlds (podobně jako Bookings.com) hostel Kaktus a poté hostel Kif-Kif.
Co navštívit v Marakéši
Náměstí Jeema el Fna
Turisticky rušné s marockou kulturou, která se vám zaryje pod kůži, tak to je náměstí Jeema el Fna. Zajděte na náměstí večer a dejte si večeři u stánku číslo 1.
Na náměstí je přes 70 stánků, výběr je tu opravdu velký. Připravte se však na velmi vlezlé Maročany, kteří se vás snaží všude zatáhnout. Jsou tu i tací, kteří na vás posadí opici a pak si žádají za to peníze.
Jak se dostat z Marakéše do Agadiru
Dobré spojení z Marakéše do Agadiru je autobusem Supratours nebo CTM. Jedná se o pohodlné velké autobusy, se kterými cestují jak turisti, tak místní.
My jsme jeli z Marakéše do Agadiru autobusem CTM, cena byla 100 Dh a 5 Dh za velké zavazadlo. Autobus Supratours a CTM jezdí velmi často, můžete tedy přijít a koupit si lístek na místě. Do hodiny odjedete.
Jak se dostat z Agadiru do Taghazoutu
Autobus 32 nebo 33. Skvělé informace na Wikipedii.
Coworking SunDesk v Taghazout
Ubytování v Taghazoutu
V taghazoutu najdete celou řadu hostelů. Mnohé z nich mají skvělé terasy, někdy i dokonce takto zastřešené. Na terasách jsou většinou snídaně. Tahle byla skvělá na večerní práci. Nehlučný hostel, nádherný výhled, inspirace na dosah a pak se pracuje 🙂
Místní trhy v Aouirir – Banana Village
Doporučuji výlet do Aouirir (Banana village). Velmi autentická marocká vesnička bez turistů. Skvělé trhy. Levná zelenina a ovoce.
Z Taghazoutu do Aouirir jezdí autobus za 5 Dh z malé autobusové zastávky.
Výlet do Paradise Valley
Perfektní místo na relax.
Skály, kaňon, řeka a jezírka s malým vodopádem. Chytněte přepravní auto za 25 Dh z Aouirir do Paradise Valley.
Essaouira – město větru
Jak se dostat z Taghazout do Essaouira
Z Agadir jezdí Supratours i CTM autobus. Pokud jste však v Taghazout nemusíte jezdit zpět do Agadiru a můžete chytnout místní autobus přímo na hlavní ulici v Taghazoutu.
My jsme přišli v 7.40 ráno na autobusovou zastávku naproti naměstí, kde se nás rychle ujali hlídǎci parkoviště. Rádi pro vás chytí ten správný autobus. Prostě mu zamávají když pojede kolem a on zastaví – přesně jako za starých časů 🙂
Čekali jsme asi 40 minut, projeli pár soukromých autobusů a taky několik autobusů s číslem 33. Hlídači jsme dali asi 10 Dh za pomoc a už si seděli v autobusu do Essaouiry. Cena je 70 Dh a 5 Dh za velkej baťoh.
Co dělat ve městě Essaouira?
Projděte Medinu a nakupte suvenýry
Medina, neboli staré město má v Essaouire autentickou atmosféru. Připravte se, že všude jsou nějaké obchůdky a všichni se vám snaží něco prodat. Na druhou stranu je Essaouira perfektní místo pro nákup suvenýrů. Ano, lepší jak Marakéš. Nezapomeňte ceny smlouvat, přestože cena je napsaná na papírku neznamená, že je férová.
Podívejte se do přístavu Essaouira
Nejlepší doba pro návštěvu přístavu v Essaouira je dopoledne. Potkáte tu řadu místních rybářů a trhovců. Prodávají tu ty nejčerstvější ryby. Je tu jen pár stánků, ale některé ryby dosahuji délky přes celý metr.
V přístavu najdete desítky malých rybářských bárek a několik větších rybářských lodí. Jsou dosti rozbořené a je zajímavé sledovat, jak je místní opravují.
Určitě vyjděte na zídku, odkud je skvělý výhled na burácející vlny. Fouká tu studený vítr, takže bundu s sebou.
Pláže v Essaouira, fotbal a kite surfing
Hned za bránami Mediny najdete širokou pláž Essaouira. Na přímé slunění to ale není, protože zde fouká silný vítr a létající písek by vám nedělal příliš dobře. Pláž je ale skvělá na fotbal, venčení mazlíčků, relaxační procházky.
Dost lidí tu kite-surfuje, wind-surfuje anebo jenom surfují s neoprenem. Moře je tu studenější. Chvíli, co jsem pozoroval vlny mi přišly velikostí dobré pro začátečníky, ale příliš divoké. Pro surfing rozhodně doporučuji spíše Taghazout než Essaouira.
Jak se dostat z Essaouira do Marakéše
Supratours mají zastávku hned za bránou Mediny u přístavu (Port). Lístek stojí 70 Dh plus případne 5 Dh za velké zavazadlo.
My jsme odjížděli se Supratours autobusem v 9:15, stačilo abychom v 8:55 koupili lístek na místě.
Sahara poušť v Maroku
Výlet do Sahary je jednoznačně jedno z největších zážitků v Maroku. Ve Východní části Maroka začíná Sahara. Nevýhoda je, že je to poměrně dost daleko měst, kde se „něco“ děje. Pokud se na Saharu chcete vydat, čeká vás 8-12 hodin jízdy.
Dlouho jsme přemýšleli, kam na poušť se vydat. Nejznámější místa jsou poušť M'Hamid u Zagory a poté Merzouga. Protože jsme neměli moc času, nakonec jsme zvolili organizovanou túru na 3 dny.
Pár pocitů a zážitků sepisuji přímo zde.
Místním autobusem z Marakéše na Saharu
Do Merzougy i Zagory se lze dostat místníma autobusama, jezdí tam taky Supratours. Pokud celý výlet organizujete solo s přesuny místní dopravou, nechte si velké časové rezervy. Nejpozďeji v městečku Zagora udělejte booking pro ubytování a pouštní turu buď do Merzougy nebo do M´Hamidu.
Marzouga poušť výlet
Za hodinu od Marakéše se promění krajina, už vidíme jehličnaté lesy, je více zeleně. Už to není tak vyprahlá země. V dálce také vidíme Velký Atlas se zasněženými vrcholky.
Pak už stoupáme, kroutíme se v zatáčkách až máme v okolí poprašek sněhu. Silnice tu doslova vzniká před očima. Potkáváme bagry a rypadla, která rozbíjí horu, aby tu mohla vzniknout rovná plocha pro silnici.
Hodne sněhu
Přejíždíme pohoří Atlas
Všechny stavby oranžové, cihlová barva.
Nechyběla ani návštěva vesničky, kde se natáčely filmy jako Gladiator, Hra o Trůny, Princ Persia a další.
Stará vesnice z 8.století. Dříve tam žilo na 40 berberských rodin, dnes už jen osm. Ostatní se přestěhovali za řeku, kde je lepší infrastruktura a spojení s dnešním světem. Vesnička se od roku 1997 v UNESCO.
Průvodce si říká o 25 Dh, což je více než nám bylo řečeno na hostelu. Poté, co nás usadilo v jednom z místních hotelů, odchází. Schrábl peníze a my už nejsme jeho problém. Tohle je ta negativní strana Maroka – turismus ničí lidský přístup. Řada těch, kteří pracují v turismu, koukají jen na peníze a kvalita služeb a celkový dojem z výletu se tím rapidně zhoršuje.
Kaňon Gorges
Bohužel se nám nepovedlo stihnout kaňon Gorges na západ slunce. Prošvihli jsme ho o nějakých 15 minut. To je výtka na řidiče, který tohle má mít zmáklé. Bohužel náš řidič neuměl anglicky, a tak byla domluva složitější. Přestože nám slibovali, jak průvodci budou umět anglicky a vlastně všema jazykama, s řidičem na tomhle výletu trávíte nejvíce času.
Digitální nomád ze Sahary? Ani náhodou!
V sedm večer přijíždíme do hotelu a dostáváme pěkné dvojlůžko. V celém hotelu je neuvěřitelná zima. Přemlouváme sami sebe, abychom se šli vůbec vysprchovat. WiFi nefunguje v pokoji, musíme jít na recepci. Rychlost internetu je tak pomalá, že se okamžitě rozplývají veškeré představy o práci, byť jen vyřízení emailů. To mě hodně zklamalo.
V osm máme večeři, dostáváme polévku, kuskus s kuřetem a mandarinky jako desert. Pití není zahrnuto v ceně balíčku.
Jdu spát hned po večeři, chvíli mi trvá než se zahřeju. Ráno se probouzím lépe než jsme čekal, taková zima mi nebyla. Samozřejmě, že jsem ale spal v mikině 🙂 Na snídani si povídáme s ostatními a bavíme se tím, jak kdo spal. Byli tam tací, kdo spali i v čepici 🙂
Snídaně skromná, chleba, máslo, džem, omoleta, kafe, čaj, sklenička džusu. Odjíždíme v osm ráno a vydáváme se do Mezourgy.
Merzouga poušť a duny na Sahaře v Maroku
Jízda na velbloudovi skutečný zážitek. Vlastně to jsou všechno dromédárové. Jednohrbí velbloudi 🙂
Ano, po čase jízdy to bolí, jak sedíte na jeho hrbu…
Večerní obloha na Sahaře a hvězdy je skutečným zážitkem
Muzika, oheň, hudba a tanec
Fes
Autobus Supratours přijíždí k vlakovému nádraží. Vlakové nádraží je cca 3km od Mediny – starého města Fes. Pokud máte batoh 10 kg, pak cestu zvládnete pěšky. Pro nízkonákladové baťůžkáře není taxík potřeba.
Staré město Fes je propletené malými uličkami, které jsou vyplněné trhovci. Obchůdků je tu neuvěřitelně mnoho, že se až divíte, jak se mohou všichni uživit. Narozdíl od Essaouiry tu trhovci nejsou tak uřvaní a každý vás netahá do svého obchodu (i když taci samozřejmě také jsou, však jsme v Maroku).
Uličky jsou bláznivě propletené a často nepomůže v orientaci ani aplikace offline mapy. Podívejte se, jaké aplikace a vybavení používám na cestách.
Nenechte se překvapit, ulice jsou dost často velmi špinavé a smradlavé.
Výroba kůže – tenery
Ve Fesu určitě navštivte některou z výroben kůže. Není potřeba brát jakoukoli tůru, přestože vám to budou v hostelech doporučovat. Výrobnu najdete sami pěšky.
Kolem jsou vždy obchůdky a někdo z nich se vás rád ujme a ukáže celý proces zadarmo. Tyto prohlídky jsou zdarma. Přesto doporučuji se ujistit, že je to „zdarma“.
Náš průvodce byl moc fajn a představil nám malou výrobnu kůží. Na začátku prohlídky dostanete do ruky trochu máty, protože v některých chvílích je puch skutečně nechutný.
Ceny výrobků z kůže přímo na místě moc nesmlouvají.
Vyhlídka Fes
Pokud máte čas, projďete se za brány Mediny na blízkou vyhlídku. Z kopce, kde jsou také malé ruiny je krásný výhled na celou Medinu.
Ubytování ve Fes Medina
Vřele doporučuju hostel Del Yasmine. Mají často vyvěšené ceny 60 Dh za dorm včetně snídaně. Snídaně je obří a výborná. Pracovníci v hostelu jsou moc milí a nápomocní. Občas jsou kluci laxní a neorganizovaní, ale je s nima sranda 🙂
Za dvojlůžko platíte cca 260 Dh, což už je dražší to ano. Ale pokud vám stačí dorm, pak je to ve Fes bezkokurenční cena.
Kde se najíst ve Fes
Já jsem si oblíbil rychlé sandwiche s kuřecím masem za 10 Dh. Za bránami Mediny jsou ještě levnější a dal jsem si taky jeden vegetariánský za 7 Dh.
Jinak je v Medině řada menších restaurací, které nabízí kuskus nebo tagine za 40 Dh. Počítejte, že si někteří připíší daň 15% navíc, kterou musíte také zaplatit.
Vlakem z Fes do Casablanca
Vlaky z Fesu do Casablanca jezdí každou hodinu. Rozpis časů najdete na www.onfc.ma
Jízdenka do druhé třídy stojí 116 Dh. Místo na nohy máte snad o trochu větší než v našich EC vlakách. Sedačky pohodlné. Jen doporučuji nastoupit do vlaku 20-30 minut před odjezdem, abyste chytli dobré místo. Místenky do druhé třidy vlaku neexistují. Cesta vlakem je moc pěkná a doporučuji si sednout k okénku.
Jen mě překvapilo, že jsme jeli vlakem pozadu. Možná jen zapomněli přehodit vagony 🙂
Na cestě uvidíte také Maroko bez růžových brýlí – hromady odpadků rozfoukané větrem, ovce pásoucí se mezi odpadkama. Je to smutný pohled. Zároveň nám však otevírá oči a popostrkává, že s bychom s tím měli něco dělat.
Chefchaouen – Modré město
Chefchauouen leží na úplném severu Maroka, ale stojí rozhodně za to, strávit těch několik hodin a dojet se podívat, ideálně na 2-3 noci.
Casablanca
Hlavní a největší město Maroka. Casablanca, česky Kasablanka má více jak 6 milionů stálých obyvatel. Je turisticky hodně navštěvovaná, ale pro backpackery tu příliš atrakcí nenajdeme.
Drahé ubytování v Casablance, raději couchsurfing
Ubytování je tu šíleně drahé. Proto jsem po delší době skočil na Couchsurfing.org a poslal dvě žádosti. Odpověď přišla okamžitě. Měl jsem velkou radost, bylo to trochu z centra, ale alespoň získám další couchsurfing zkušenosti.
A tak jsem bydlel u týpka z Maroka. Ateista, guy, grafický designér s Macbook Pro, který vykouří víc jak krabičku cigaret denně, občas zahulí trávu a vypije minimálně 4 kafe Lavazza denně. Rád vaří a je velmi pohostinný.
Očekávejte však turecký záchod.
Sprcha neexistuje – jen nějaká hadice, kterou se jednak napouští kýbl pro splachování a zárověn slouží jako sprcha. Divné je, že koupelna není připravena na sprchu, takže je všude mokro. To je divné.
Říká se o Maročanech, že jsou špinaví a bordeláři. Především kuchyně trochu trpěla. Ale upřímně už jsem na kolejích a hostelech viděl mnohem horší. Vzhledem k tomu, že v bytě žije kluk tak oká. Dvakrát týdně dochází do bytu uklízečka umýt nadobí, vyprat a poklidit. Když jsem začal umývat nádobí skočil ke mně Belgičan, co tam byl na internshipu a říká, abych to nemyl, že zítra přijde ženská, která to umyje. Trochu wow, trochu divné.
Na nic přišel ještě pár z Ruska, kolem 30 let. Právě dostopovali z Agadiru do Casablanca. Arabsky ani francouzsky neumí, kluk ani anglicky, holka uroveň intermediate english. Prý je to jejich první zkušenost se stopováním a vše probíhá hladce. Domluví se rukama a gesty. Jejich zkušenost stopování tak naprosto vyvrací doporučení v Lonely Planet, která nedoporučuje stopovaní v Maroku.
Jinak mohu v Casablance zmínit hostel Youth (Hi hostel), který má skvělou lokaci asi 700m od CTM autobusové zastávky a vlakové zastávky Porto. Ubytování je levné, dorm stojí 80 Dh na noc. Přestože mám členskou kartu Hi hostel, sleva nelze uplatnit – nechápu proč, neboť to je význam členských karet Hi hostel.
Očekávejte však drsnější podmínky – bílé zdi, v dormu žádné okno ven, jen dvě malá do chodby. Hostel má také ledničku. Pochválit můžu rychlost internetu, takže jsem toho využil a 4 hodiny popracoval 🙂
Brzy ráno jsem odcházel na autobus a dveře hostelu byly zamknuté. Strávil jsem 15 minut v nejistotě lítáním a sháněním nočního hlídače, který spal v patře za zamčenými dveřmi. Velké mínus!
Autobus CTM jsem naštěstí stihnul s odjezdem 6:30 do Agadiru.
Poprvé zjišťuji skutečné ceny v Maroku
Výhodou jsou v Casablance supermarkety, kde se konečně dozvíte skutečné ceny za potraviny a nápoje. Ten nejobyčejnější případ za všechny. Balená voda, kterou kupujete běžně za 6 Dh (ti lepší usmlouvají za 5 Dh) stojí ve skutečnosti 3,5 Dh.
Mešita Hasan II
Casablancu jsem chtěl navštívit právě kvůli mešitě Hasan II, která je 3. největší mešitou na světě. Narozdíl od ostatních mešit je přístupná veřejnosti, také nemuslimům.
Mešita Hasan II je u starého města Medina nedaleko vlakové zastávky Porto. Z dálky působí majestátně a má obrovské náměstí. Po jedné straně je knihovna a po druhé muzeum (obojí vstupné cca 10 Dh).
Prohlídka mešity z dálky je samozřejmě zdarma, nejsou nikde zábrany, takže se dostanete všude.
Vstup dovnitř je pouze s přiděleným průvodcem a cena je pro dospělé 120 Dh. Studenti mají slevu 60 Dh. Promeškal jsem svoji příležitost, ale po rozhovoru s jedním němcem doporučuji tvrdit, že jste student. Stačí pak ukázat český řidičský průkaz nebo vlakovou In-kartu 🙂
Upřímně vypadá mešita zvenku krásněji než zevnitř. Prohlídka stála za starou bačkoru. Průvodkyně měla naučený text nazpaměť, všechno brala hopem, měli jsme doslova vteřiny na fotky a už jsme letěli dále. Dokonce i tleskala abychom si pospíšili. Prohlídka mešity trvala jen asi 25 minut namísto avizovaných 45 minut. Starým Němcům důchodcům se to zřejmě náramně líbilo když dávali ještě dýško, já byl hluboce nespokojen. Dokonce mi při mé otázce skočila do řeči a rychle se loučila a ukončila prohlídku.
Možná mám jen smůlu na průvodce, ale už mě vážně nebaví tenhle jejich přístup. Kamaráda z německa vzal jeden průvodce na prohlídku a proběhl to s ním také za 25 minut. Byl velmi znechucen, že to musí procházet celé jen kvůli němu.
Průvodců má mešita Hasan II opravdu hodně a zřejmě jsou pravidla, že skupinka nesmí být větší jak 7 lidí. A tak se může stát, že budete mít vlastního průvodce 🙂 což ale nemusí být evidentně výhra.
Jsem rád, že jsem se mohl podívat dovnitř a poznat blíže část života muslimů. Co mě na mešitě Hasan II zaujalo:
- Kapacita mešity je 20 tisíc mužů a 12 tisíc žen.
- Mešita Hasan II byla postavena během 6 let.
- Mešita je poměrně nová, byla postavena na samém konci 20.století.
- Střecha se může otevřít, a to během 3 minut. Prý je to z důvodu ventilace vzduchu a nahrazuje to tak klimatizaci. Mě to přijde jako dost fajná featura mešity 🙂
- V mešitě je na 300 reproduktorů (speakers) a jsou perfektně zabudované, že skoro ani nepoznáte, že tam jsou. Dobrá práce.
Čaj a koberce v Maroku
Byli jsme jedni z mála, kteří si neodvezli z Maroka koberec 🙂 Za pár dní v Maroku se rychle zorientujete a poznáte, že je to země, kde vyrábí masově koberce. Jsou pěkné, o tom žádná. Ale prodává je skutečně každý druhý, i ten, který nemá obchod.
Čaj v Maroku je prastará tradice a uvidíte, jak nalévají čaj z velké výšky. Kdo má rád sladké čaje, ten si zde přijde na své, protože Maročani sladí ve velkém.
Cestování v Maroku
Maroko je vstupní branou z Evropy na africký kontinent. Je zde cítit silný vliv Evropy. Určité oblasti jsou velmi přizpůsobené turistům. Je to určitě lokálnější zážitek než dovolená v Egyptě v all inclusive hotelu. Na druhou stranu má Afrika mnohem více co nabídnout ze své tradiční kultury. To však najdete více na jihu, v oblasti Sahary, národních parků, safari v Botswaně, Namibii, Tanzánii, kde je ta pravá africká divočina.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.