Mít dva pasy?
To nejde! Dva cestovní pasy? To je hloupost!
Proč?
To je jako občanství. Prostě jeden občan ČR může mít jeden pas.
Slyšel jsem neuvěřitelné argumenty, proč nejde mít dva pasy.
Ze začátku jsem zkoušel argumentovat a dostal jsem se až k paragrafům zákonů.
Za tu dobu jsem zjistil, jaký je ten nejsilnější argument pro ty nejradikálnější zastánce, že můžeš mít pouze jeden pas.
Řeknu jim, já mám dva pasy, tak mi řekni, co na tom nejde?
Tady se většinou konverzace překlopí, že se začnou divit, ptát se „jakto?“.
Ti, kteří si chtějí uchovat svoje velkééééé vědomosti, začnou říkat „to je teď nějaká novinka, to dřív nešlo„. Ani neví, jak daleko jsou od pravdy (hodně bohužel).
Někteří to pořád zkoušejí a hrají to na to, že ten starší pas pak neplatí. To už se jen směju, co dokáže lidské přesvědčení 🙂
Většina nakonec ale uzná, že mít dva pasy je možné. A dokonce rozumné.
Proč mít vlastně dva cestovní pasy?
Už jsem sice potkal pár cestovatelů, kteří se blížili k vyčerpání prázdných stránek, ale to skutečně není ten nejčastější důvod, proč si nechat udělat druhý cestovní pas.
Dva pasy mohou být někdy nutností, protože některé státy vás nepustí do země na základě vaší předchozí návštěvy znepřáteleného státu. Problémovou oblastí tak může být Blízký východ – USA.
Při cestách po Evropské unii jako občané České republiky nepotřebujeme cestovní pas.
Proč já doporučuju mít dva pasy?
Důvod, proč já osobně doporučuju mít dva cestování pasy, je jednoduše ten, že mám cestovní pas mám i poté, co mi ho vlastně ukradnou nebo ho ztratím (jeden ztratím, ale druhý stále mám).
Ukradení nebo ztráta dokladů je pro cestovatele jednou z nejvíce nepříjemných situací. Velvyslanectví, kde následně musíte požádat o vystavení nového pasu není vždy nablízku a celý proces trvá řadu týdnů (lhůta je do 120 dní). Toto vše může zkomplikovat řada dalších situací, např. blížící se konec povoleného vízového pobytu, koupený lístek na autobus, rezervovaná letenka, atd.
Jeden pas nosím u sebe a druhý je v batohu – ideálně druhém, než ten který mám nablízku. Tedy opouštím hostel, jeden pas si beru k sobě, druhý nechávám v hostelu. Jedu dálkovým autobusem, jeden pas mám u sebe, druhý mám ve velkém batohu v úložném prostoru.
Další příklady, kdy využijete druhý cestovní pas
Druhý pas je skvělý pro agentury, půjčovny a hostely, které vyžadují pas jako kauci. Legálně to je ne vždy čisté, ale v takových krajinách, ve kterých zrovna jste, nahraje hlavní roli zákon.
Takhle mi nabízeli pronájem skůtru v Thajsku, takže jsem si ho raději pronajal jinde (to jsem ještě neměl dva pasy). Podobně chtěl týpek v hostelu v Mexiku (Tulum) pas jako záruku za půjčení kola. Kolo bylo zadarmo – nemusel jsi ho mít, ale pokud jsi mu dal pas, tak ti půjčil kolo zadarmo. Stejně tak nabízeli v Salvádoru pronájem surfovacího prkna za pas (7 dobrých rad, když se chceš naučit surfovat).
Výhoda je, že tyhle agentury, půjčovny a hostely koukají na vaše iniciály a to je vše. Nehledají razítka o vstupu do země. Takže samozřejmě dáváme druhý pas. Cestovní pas, který má razítko o vstupu do země si necháváme u sebe 🙂
Jak tedy získat dva cestovní pasy?
Vždy žádejte o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji. S pasem, který není biometrický už vás nepustí např. do USA.
Cena za vydání biometrického cestovního pasu je 600,-Kč. Standardní lhůta je 30 dní.
Pokud budete potřebovat cestovní pas dříve, lze žádat se zkrácenou hůtou do 5 pracovních dnů anebo dokonce do 24 hodin. Poplatky jsou pak v takovém případě 1000 – 6000 Kč.
Odůvodnění žádosti o vydání cestovního pasu
Toto je oficiální název, který nám cestovatelům pomáhá zažádat si o další cestovní pas.
Odůvodnění by mělo být stanoveno: nedostatek volných stránek pro razítka. Samozřejmě, že realita může být jiná. Jde o důvod, který je ze strany „zákona“ a úřadu akceptovatelný.
Dalším důvodem je, pokud vyrážíme cestovat do země, která vyžaduje víza a my už v našem starém pase máme vízové razítko země, která není v přátelském vztahu s touto zemí (viz příklad výše).
Občanovi, který je držitelem platného cestovního pasu, lze vydat další cestovní pas jen v odůvodněných případech; odůvodněným případem se rozumí například vyřízení vízových záležitostí souvisejících s cestou do zahraničí, jestliže občan cestovní doklad naléhavě potřebuje k jiné cestě do zahraničí. (§17 odst. 1, zákon o cestovních dokladech)
Oficiální informace k cestovnímu pasu
Všechny potřebné informace najdete přehledně na stránkách Ministerstva vnitra v sekci Osobní doklady – Cestovní doklady.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Výborný tip! Také se mi povedlo mít s sebou loni a letos na cestách 2 pasy a moc se nám to hodilo právě v situacích, kdy jeden pas měl hotel a s druhým jsem jela na Imigrační úřad pro nová víza. Můj první pas propadal za několik měsíců, tak jsem si před cestou s tímto odůvodněním nechala udělat nový a bylo to. Jednou jsme měla i 2 občanky, ale to už moc v pořádku nebylo a hrozila pokuta…long story :-). O pasech a vízách píšeme i my v tomto článku: http://www.digitalnimnomadem.cz/digitalni-nomadi-zarizuji-pasy-a-viza/
Díky Krystýno za komentář 🙂 Když jsem si dělal turistiské vízum do Thajska na 2 měsíce v Praze v září 2015, tak toho po mě chtěli trochu víc než píšeš v odkazu… nevím, možná nadstandard, individuální přístup – přestože jsem si dělal jednovstupová víza. Seznam jsem uvedl v článku http://digitalninomadstvi.cz/3-mesicni-experiment-digitalniho-nomadstvi-zacina-v-bangkoku/ – myslím, že se bude hodit pro další nomády 🙂
[…] Já sám jsem si myslel, že to není možné. Z omylu mě vyvedla až přednáška o cestování od Martina Rosulka a také jeho článek na DigitalniNomadstvi.cz […]
Systém používání dvou pasů však není bez rizika. Tak jak jsi sám dobře popsal, jedná se odůvodněné vystavení. Jak např. vysvětlíš existenci dvou pasů imigračnímu úředníkovi v případě že první není plný razítek. Vystavení dvou dokladů není nic proti ničemu, avšak jejich užití již není úplně čisté a v případě že bychom chtěli pytvat zákony, ten kdo neodůvodněně zažádá o druhý doklad se dopouští podvodu. Tedy pozor na použití.
Ahoj Petře, díky za podnětný komentář. Důvodem nemusí být jen zaplněný pas razítkama, ale např. také to, že chci cestovat do různých zemí, které se politicky nemají v lásce – tedy s razítkem z jedné země mě nepustí do druhé. Já jsem se setkal jen s pozitivními reakcemi od úřednic, které pas rády vystavily.
Právo je komplexní systém a věřím, že má určité brzdící mechanismy a musí ošetřovat nejrůznější situace. Zároveň věřím, že backpackeři a cestovatelé obecně mají daleko k podvodu s tím, že si nechají udělat dva, tři pasy pro sichr 🙂
Ahoj, mam dotaz, když si vystavim nový (druhý ) pas, přičemž mam dva roky do vypršení lhůty, bude mít novou dobu platnosti na dalsich 10 let, nebo bude mit platnost jako ten první? díky
Ahoj, pokud si vystavíš nový pas v normální lhůtě (nikoli expres termín), pak bude mít platnost 10 let 🙂
Dobrý den,
Kolik pasů tedy může být občanu ČR vydáno? Dva jsou omezený počet?
Děkuji
Kláro, díky za dotaz. Neexistuje žádný zákonný limit, záleží na okolnostech, resp. uvážení úředníka. Jsou cestovatelé, kteří mají tři i čtyři platné české pasy 🙂
Zdravim, mam dotaz
Ziju v zahranici a v cesku si chci nechat udelat pas se zmenenym prijmenim v muzskem tvaru. Problem je, ze letenku budu mit zpatecni na stare jmeno a novou letenku se mi kupovat nechce. Je mozbost pozadat o pas s novym prijmenim a po navratu domu stary pas odevzdat na konzulat?
Pas si muzu udelat i tady ale je jedna ambasada v cele kanade a letenka stoji to same jak do ceska 😀 diky moc