Pasivní příjem jsou peníze bez práce. Velmi zjednodušeně řečeno je to stav, kdy vyděláváme peníze aniž bychom na tento příjem vynaložili práci. Je to však reálné? Idylický stav kdy ležíme na pláži s koktejlem v ruce a peníze chodí na účet aniž bychom museli chodit do práce anebo cokoli dělat spíše neexistuje. Přesto lidé hledají rychlé návody ke zbohatnutí a vytvoření stroje na peníze.
Pojem pasivního příjmu je velmi zkreslený a panují okolo něj na internetu mnohé mýty. Většina článků na internetu vás bude navádět na investiční platformy a získání pasivního příjmu z investic. Pravdou je, že čistý pasivní příjem je velmi úzce spjat s investováním.
Dříve byl pasivní příjem chápán jako příjem z pronájmu nemovitostí a pobírání dividend z akcií. Dnes však existuje mnoho dalších způsobů, jak získat pasivní příjem.
Určitého polo-pasivního příjmu lze dosáhnout i jinými způsoby, dokonce aniž byste museli investovat nějaké peníze. Takový pasivní příjem však nepřichází zadarmo. Vyžaduje zejména vaši práci a trpělivost.
Pasivní příjem existuje. Nejsou to ale peníze bez práce. Vybudovat pasivní příjem vyžaduje vaši pozornost, peníze a čas. Alternativou je polo-pasivní příjem, který přináší tzv. chytré peníze.
Moje cesta k pasivnímu příjmu
Pasivní příjem byla pro mě kdysi vysněná meta, ke které jsem chtěl své podnikání a aktivity na internetu směřovat (můj celý příběh). Když jsem poprvé slyšel o možnosti provozování e-shopu, chtěl jsem ihned začít stavět internetový obchod, protože jsem v tom viděl pasivní příjem. Věděl jsem, že budu muset hodně pracovat na začátku, ale věřil jsem, že postupem času vše pojede automaticky.
Nemohl jsem být dál od pravdy. S hlubším zkoumáním online marketingu a experimentováním prodeje přes internet jsem poměrně rychle vystřízlivěl.
Poslechnout si můžete podcast, kde sdílím mých 19 neúspěšných projektů a co jsem se během toho naučil.
Pasivní příjem jsem na chvíli odložil a v mysli si vytvořil nové cíle pro podnikání. Automatizace a nastavení procesů, aby vše fungovalo s mým minimálním úsilím a zásahy. Začal jsem to nazývat polo-pasivní příjem. Více o tom píšu v dalších kapitolách, nicméně mohu prozradit, že se jedná stále o aktivní příjem.
Pracovat pro peníze není cesta
Stroj na peníze v rámci online podnikání spíše neexistuje, uvědomil jsem si. Ale nemohu skončit ve stavu, kdy budu pracovat pro peníze. Peníze musí pracovat pro mě.
Práce vytváří peníze, říkali nám. To je pravda, ale není celá.
Peníze vytváří peníze. To je druhá část pravdy, kterou nám ale nikdo příliš neříká.
Já jsem si ji pořádně uvědomil až po přečtení knihy Bohatý a chudý táta od Roberta Kiyosakiho. Od té doby se snažím být aktivní nejen v kvadrantu podnikatel, ale také v kvadrantu investor.
Uvědomil jsem si, že čistý pasivní příjem mají spíše investoři než podnikatelé.
A tak jsem musel začít investovat. Akcie byly mojí první volbou a pak už se ta koule začala nabalovat. Někdy se moje aktivita povedla, jindy jsem udělal chyby.
Po 8 letech blogování jsem se rozhodl sepsat informační článek o pasivním příjmu. Snažil jsem se s nadhledem vysvětlit, co je pasivní příjem, způsoby, jak takový příjem získat nebo vybudovat a zároveň sdílím myšlenky, které souvisí s finanční svobodou a nezávislostí.
Já se snažím držet životního směrování, které vyjadřuje velmi přesně následující citát:
Nepotřebujeme být bohatí, chceme ale žít bohatý život.
Po vlastních zkušenostech s online podnikáním a tvorbou pasivních příjmů sdílím také názory, jak lze skloubit práci, kterou máme rádi s vytvořením polo-pasivního příjmu z podnikání. Mnozí se také ptají jak s minimem peněz vydělat maximálně peněz, ale já se raději zaměřuji na otázku, jak chytře vydělat peníze.
Pozor na zaručené informace, které nabízí návody krok za krokem, jak získat pasivní příjem z domova. V této oblasti existuje mnoho podvodů a informací, které nejsou pravdivé. Mohou vás připravit nejen o čas, ale také o peníze. Nadpis tohoto článku 99+ ověřených způsobů, jak vydělat peníze bez práce byl marketingovým tahákem, abyste se dostali na tento článek 🙂
Chtěl bych zdůraznit, že neexistují žádné ověřené, zaručené či garantované 100% rady, postupy ani návody. Mohu nabídnout pouze směr, kterým se můžete vydat. Vyberte si cestu, která vám bude vyhovovat nejvíce.
Návod na to, jak získat anebo vybudovat pasivní příjem nemůže začít jinak než definicí pasivního příjmu a vysvětlení, k jakému cíli chceme jít.
Co je pasivní příjem
Pasivní příjem jsou peníze, které vyděláváte bez vaší další práce, úsilí, věnovaného času, pozornosti a fyzické přítomnosti.
- Pasivní příjem dává peníze do vaší kapsy.
- Pasivní příjem nevyžaduje váš čas.
- Pasivní příjem nevyžaduje vaši práci.
- Pasivní příjem nevyžaduje vaši pozornost.
- Pasivní příjem vydělává peníze nepřetržitě.
Vedou se neustále diskuze o tom, zda vůbec existuje pravý čistý pasivní příjem, kdy není potřeba cokoli dělat a budou nám přicházet peníze. Existuje perpetum mobile na peníze?
Definice pasivního příjmu není ustálená a kolem tohoto pojmu panuje řada nesrovnalostí a nejasností. V zásadě se řada zdrojů shoduje na tom, že pasivním příjmem jsou označovány takové příjmy, které získáváte, aniž byste museli opakovaně vynaložit nějaké úsilí či práci navíc.
- Pasivní příjem, to jsou takové peníze, které jsme si přímo neodpracovali a získali jsme je de facto díky nějaké naší předchozí činnosti.
- Pasivní příjem je takový příjem, kdy nemusíme pracovat a přesto vyděláváme peníze.
- Pasivní peníze jsou takové, které dostáváte zatímco spíte.
- Peníze, které se vydělávají samy, to je pasivní příjem.
- Pasivní příjem je často vnímán jako pravidelný příjem, ale není to nutné. Pasivní příjmy jsou často vypláceny měsíčně, někdy kvartálně nebo dokonce ročně. Částka není obvykle každou výplatu identicky stejná.
Nejčastější způsoby pasivního příjmu jsou příjmy z pronájmu nemovitostí, příjmy z dividend akcií nebo úroky z P2P půjček.
Pasivní příjem není prodej na e-shopu, influencer marketing, Youtubování ani blogování. Ačkoli se může zdát, že příjem není přímo odvislý od aktivity, je tam těsné pojítko a níže vysvětluji podrobněji.
Pro získání pasivního příjmu budete muset vždy „něco“ udělat. Nemyslete si, že pasivní příjem vymyslíte a druhý den vám začne vydělávat.
Aktivní příjem
Jaký je rozdíl mezi aktivním příjmem a pasivním příjmem? Aktivní příjem je takový příjem, kdy si vyděláváme peníze přímo za odpracované hodiny či odpracovaný úkol. Jsme odměňovány za čas a úsilí, naši práci. Většinou máme stanovenou hodinovou sazbu, případně sazbu za zakázku.
Aktivní příjem mají všichni zaměstnanci, kteří pracují určitý počet hodin a dle toho dostanou výplatu (mzdu nebo plat).
Aktivní příjem mají také freelanceři, tedy lidí na volné noze, kteří fakturují klientům. Domluví si buď hodinovou sazbu anebo určitou finanční částku za zakázku.
Aktivní příjem můžeme zvyšovat dvojím způsobem:
- Zvyšíme hodinovou sazbu
- Zvýšíme počet odpracovaných hodin
Zvyšovat hodinovou sazba je vhodný způsob, jak finančně vyrůst v příjmové rovině. Čím se stáváme lepšími, většími experty, nenahraditelnými či přebíráme větší odpovědnost, tím naše hodinová sazba roste. Další možností nárůstu hodinové sazby je vstup na zahraniční trh, kdy začneme vydělávat dolary anebo eura. Avšak hodinovou sazbu nelze zvyšovat donekonečna.
Počet odpracovaných hodin lze zvyšovat jen do určitých úrovní.
Aktivní příjem je tedy dosti omezen. Jinými slovy peníze, které jsme schopni vydělat skrze aktivní příjem jsou limitované. Především je ale nutné si uvědomit, že zvyšování aktivního příjmu vyžaduje obvykle naší delší anebo tvrdší práci.
Proč hledat pasivní příjem
Warren Buffett říká: „Pokud nenajdete způsob, jak vydělávat peníze když spíte, budete pracovat až do své smrti.“ (If you don't find a way to make money while you sleep, you will work until you die.)
1) Neupracujeme se k smrti. To je trochu nadneseně řečeno, také to znamená, že nebudeme muset pracovat až do důchodu. Pracovat bychom měli chytře, což znamená nesměňovat čas za peníze.
2) Zvýšení finančního příjmu. Den má pouze 24 hodin a svůj příjem nemůžeme navyšovat pouze tím, že budeme pracovat více a déle. Můžeme se stát většími experty anebo dokonce pracovat pro zahraniční klienty, avšak i toto je limitující.
3) Pracovní výpadek nás může potkat náhle, ať už v rámci výpovědi od zaměstnavatele anebo naší potřebě věnovat se něčemu jinému.
4) Úraz nebo nemoc nás vyřadí z aktivního vydělávání peněz a budeme se muset spolehnout jen na to, kolik máme našetřeno. Při dlouhodobém výpadku je riziko, že vyčerpáme veškeré své úspory. Ani životní pojištění nemusí krýt veškeré případy.
5) Rodina a děti představují zvýšenou časovou náročnost a pozornost. Je lepší být finančně zabezpečený ve chvíli, kdy chceme rozšiřovat svoji rodinu.
6) Stáří a důchod patří neodmyslitelně k další etapě, která je každý dnem o kousek blíže. Přestože stát nabízí oficiální program pro vyplácení důchodových dávek, nejsou finančně příliš štědré. Pro zachování životní úrovně je vhodné mít vlastní extra příjem.
Finanční gramotnost
Pokud chceme získat více svobody a život si užít (nikoli přežít), pak musíme utéct z aktivního příjmu a začít budovat příjem pasivní. Pokud je váš příjem závislý pouze na výplatě od zaměstnavatele anebo proplacených fakturách od klientů, pro které pracujete, jste finanční chudí.
Finanční gramotnost nás učí přemýšlet o penězích jinak než jen vzorcem choď do práce, vydělej peníze, utrať peníze a proces opakuj.
Výhody pasivního příjmu
- Získáte finanční stabilitu příjmu.
- Méně stresu.
- Budete mít příjem i když ztratíte práci/zaměstnání/klienty.
- Nemusíte pracovat do důchodového věku.
- Úspora a extra příjem na stáří a důchod.
- Určíte si vlastní životní rytmus.
- Více dovolené kdy chcete, nejen 4 týdny v roce.
- Více volného času.
Nevýhody a rizika
- Vyžaduje pokročilou finanční gramotnost.
- Nenaučíte se za týden, vyžaduje know-how v určité oblasti.
- Vyžaduje váš čas. Čím méně peněz investujete, tím více času musíte vložit.
- První pokus není většinou úspěšný.
- Pasivní příjem roste pomalu, vyžaduje trpělivost.
- Překážky demotivují jedince, který to často vzdá (např. kvůli krátkodobému vyššímu aktivnímu příjmu).
- Existuje mnoho podvodů na internetu na téma pasivního příjmu či extra přivýdělku.
Finanční nezávislost
Finanční nezávislost je stav, kdy máme takový příjem, který pokrývá veškeré naše výdaje. K finanční nezávislosti se můžeme vydat dvojí cestou:
- Snížení nákladů
- Zvyšování příjmu (ideálně pasivního příjmu)
Finanční svoboda
Rozlišit od sebe finanční nezávislost a finanční svobodu není jednoduché a tyto pojmy bývají často zaměňovány. Finanční svobodu řada lidí chápe odlišně.
Někteří se považují za finančně svobodné ve chvíli, kdy nehledí na peníze jako prostředek k uspokojování svých potřeb a tužeb. Mohou si dovolit cokoli chtějí. Finanční nezávislost je naproti tomu stav, kdy vyděláváme více než jsou naše náklady a zároveň vyděláváme takovým způsobem, který zaručuje určitou úroveň jistoty pokračování v budoucnu.
Jiní hovoří o finanční svobodě jako o stavu, kdy nemusí pro peníze pracovat. Finanční svoboda tedy přichází ve chvíli, kdy dosáhneme pasivního příjmu v minimálně takové výši, ve které jsou naše náklady. To je trochu podobné jako v případě finanční nezávilosti.
Já aktuálně cítím, že finanční svoboda znamená ještě o trochu vyšší úroveň než finanční nezávislost. Je potřeba si uvědomit, že s přibývajícími roky života budeme zřejmě chtít naši životní úroveň zvyšovat, proto nestačí mít zajištěný příjem na částku, která je vyšší než současné životní náklady. Stoupající částka pasivního příjmu je pro mě znakem, který je zahrnutý právě v pojmu finanční svoboda.
Finanční svoboda i finanční nezávislost však vyžadují jedno totožné, a totiž naši finanční gramotnost. Pokud se naučíme zacházet s penězi a peníze zhodnocovat, jsme na správné cestě.
Inflace
Největším nepřítelem našetřených peněz je inflace. Jedná se o znehodnocení peněz, které je v České republice v průměru na úrovni 2% – 3% ročně. Zjednodušeně řečeno, pokud máte uložené někde peníze, každým rokem ztrácí svoji hodnotu o úroveň inflace. Inflace způsobuje růst cen spotřebního i dalšího zboží.
Jak vybudovat pasivní příjem
Pasivní příjem musíte nejprve vytvořit. Obvykle je nutná práce, úsilí, energie, pozornost a trpělivost. Můžete využít i peníze.
Méně obvyklým způsobem je situace, kdy pasivní příjem získáte, resp. převezmete v rámci dědictví. Nejčastěji však chceme vytvořit svůj pasivní příjem z bodu nula. Máme pouze aktivní příjem a uvědomujeme si, že se nechceme upracovat k smrti. Chceme vydělávat chytré peníze.
Cesta k pasivnímu příjmu vede jednoznačně skrze finanční gramotnost. V prvním případě je třeba rozvíjet své znalosti o penězích. Bohužel na škole nás tuto oblast neučí, pokud chceme být úspěšnější než většinová populace, musíme se financím věnovat osobně.
Mnoho z generace miléniálů a generace Y si oblíbilo knihu Bohatý táta, chudý táta. Autor Robert Kiyosaki v ní vysvětluje principy pasivního příjmu a ukazuje konkrétní ukázky, jak o penězích přemýšlet, jak nezůstat v krysím závodu a stát se finančně svobodným. Dostatečně vysoký pasivní příjem vede k finanční svobodě a skutečnému bohatství. Ten, kdo nepracuje na svém pasivním příjmu, směřuje k finanční chudobě.
Pasivním příjmem je:
- Příjem z dividend
- Příjem z pronájmu nemovitosti
- Příjem ze spořících produktů
- Příjem z dluhopisů
- Příjem z investičních fondů
- Příjem z reklamy
- Příjem z P2P půjček
- Příjem z licence a patentů
- Příjem z prodeje autorských děl (knihy, foto, video, scripty,…)
Polo-pasivním příjem je:
- Příjem z Multi-level marketingu
- Příjem z podnikání (nastavené procesy automatizace a delegace)
- Těžba kryptoměn
Pronájem nemovitosti
Pasivní příjem: 10/10
Roční pasivní příjem: 2% – 12%
Příjem z pronájmu nemovitosti je jedním z nejoblíbenějších pasivních příjmů. Pokud někdo řekne pasivní příjem, většina lidí myslí na pronájem nemovitosti.
Investování do nemovitostí patří mezi jedno z nejdoporučovanějších řešení pro zajištění životního standardu do důchodu. Jedná se o poměrně bezpečnou investici v dlouhodobém horizontu, která přináší investorům příjem 2% – 12% dle lokality, nemovitosti a nastavení pronájmu.
Nejčastěji se pronajímá byt, garáž, bytový dům či pozemek.
Krátkodobý pronájem (např. skrze Airbnb) si získal velkou oblibu, protože investorům přinášel mnohem vyšší zisky. Koronavirová krize však ukázala, že krátkodobý zisk nemusí dlouhodobě fungovat. Navíc je třeba si uvědomit, že krátkodobý pronájem není pasivní příjem. Vím, že někteří využívají delegaci a nastavili si procesy tak, aby se jim o krátkodobé pronájmy někdo staral a oni jen kontrolují účty. Problémy se však čas od času objeví anebo přijde nečekaná událost. Krátkodobý pronájem je mnohem blíže podnikání než-li pasivnímu příjmu v podobě investování.
Dividendy (akcie a ETF)
Pasivní příjem: 10/10
Roční pasivní příjem: 2% – 10%
Dividendové akcie a případně ETF fondy s dividendou považuji za jedny z nejčistších pasivních zdrojů, které generují příjem bez vaší další aktivity. Vyžaduje od vás však investiční peníze. Výše ročního příjmu se bude odvíjet od investované částky. Čím více vložíte, tím více můžete vydělat na dividendách. Výdělek bude záležet také na výběru dividendových akcií či ETF.
Můžete zvolit buď akcie s nejvyšší vyplácenou dividendou v posledních letech či tzv. dividendové aristokraty (společnosti, které vyplácí akcionářům dividendu nepřetržitě minimálně 25 let) anebo dividendové krále (dividenda nepřetržitě minimálně 50 let). Oblíbené jsou také ETF v oblasti investičních nemovitostních fondů, tzv. REIT (anglicky real estate investment trust).
Oblíbené společnosti s dividendovými akciemi
- ČEZ
- Philips Morris
- JP Morgan Chase
- Johnson & Johnson
- AT&T
- Royal Dutch Shell, Exxon
- Lowe's
- Coca-Cola
- SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETF
- ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF
Pro české daňové residenty platí, že daň z příjmu z prodeje akcií neplatíte v případě, pokud držíte akcii minimálně 3 roky. Daň z dividendy je obvykle strhávána na straně brokera, dostáváte na účet tedy čistý zisk.
Pro nákup akcií a ETF využívám brokera DEGIRO a v rámci českých akcií to je Fio ebroker.
Oblíbené je nakupovat přes Revolut, Portu či eToro, avšak mám k těmto platformám a službám řadu výhrad (posunuté kurzy, poplatky, nevlastnění akcií, CFD, design aplikací, které mají přimět k častějšímu obchodování, vyvolávání FOMO, atp.).
P2P půjčky
Pasivní příjem: 9/10
Roční pasivní příjem: 5% – 20%
Příjem z peer-to-peer půjček se stal v několika posledních letech velmi oblíbenou strategií pro vytvoření pasivního příjmu. Investování do P2P půjček nabízí investorům vyšší zhodnocení peněz, nutno však říci s určitým rizikem.
P2P půjčování peněz je poměrně novým mechanismem, který se objevil až po velké nemovitostní krizi 2007/2008. Od té doby panovala ekonomická konjunktura a půjčování mezi lidmi se rozmohlo. Platformy nabídly i zvýšenou ochranu investorů. Avšak ani ta neplatí pro všechny případy.
Zejména během koronavirové krize počínaje březnem 2020 se investoři přesvědčili, že investiční svět P2P půjček není růžový. Řada společností zapojených do P2P půjček vyhlásila bankrot a investoři tak bohužel přišli o své peníze.
V České republice je nejznámější platforma Zonky (s funkcí Zonky Rentier) a Bondster, zahraniční platformy jako je např. Mintos či Bondster nabízí obvykle vyšší zhodnocení pro investory.
Funkce Auto-invest, která je na P2P platformách většinově spuštěna funguje tak, že automaticky vybírá na základě vámi určených kritérií půjčky, do kterých investujete. Někteří investoři však preferují manuální výběr půjček s tím, že budou mít vyšší procenta zisku a méně neplatičů. To osobně mohu potvrdit, že funguje, nicméně na druhou stranu to tento typ investování posouvá dále od pasivního příjmu. Je zde značná (např. 1x týdně) aktivita, kontroly, reinvestování do dalších půjček, atp.
P2P půjčky fungují i v sektoru nemovitostí. Nejznámější v Evropě je platforma EstateGuru se přímo specializuje na investování do P2P půjček do nemovitostí.
Prodej fotografií přes fotobanky
Pasivní příjem: 8/10
Roční pasivní příjem: x%
Prodej fotografií na fotobankách nabízí také určitou formu pasivního příjmu. Své fotografie můžete nahrát na fotobanku a následně za každý prodej fotky získáte provizi. Fotobanky byly v minulých letech jedním z největších trendů. Nutno však říci, že i dnes je možné vytvořit si příjem z prodeje fotografií na fotobankách, avšak je třeba počítat s velkou konkurencí. Počítejte s tím, že zde musíte věnovat velké množství úsilí a času. Navíc mít trpělivost, protože první prodeje přijdou zřejmě až za několik týdnů.
Dle zkušeností řady fotografů je nutné nahrávat stovky, ne-li tisíce fotografií, abyste získali nějaký ucházející příjem. Přečtěte si návod, jak vydělávat peníze na fotobankách.
Samozřejmě i na fotobankách fungují určité algoritmy a tak prodávané fotky se zobrazují častěji. Fotobanka má také raději, když přidáváte fotografie pravidelně a ne jednou za dva roky. Dle zkušeností i po čtyřech letech neaktivity se stále vaše fotografie mohou prodávat, ale pokud byste byli bývali aktivní v nahrávání nových fotek, získali byste více prodejů. Z toho důvodu hodnotím tento druh pasivního příjmu trochu kriticky. Pokud vás však fotografování baví, fotobanky jsou určitě možností, jak zkusit získat příjem navíc.
Prodej zvukových skladeb, videí, grafiky, scriptů
Pasivní příjem: 8/10
Roční pasivní příjem: x%
Pasivní příjem můžete získat z prodeje svých autorských děl jako jsou zvukové skladby, písničky, znělky, krátká videa, dynamické ilustrace, grafické šablony anebo naprogramované scripty, pluginy či aplikace.
Podobně jako pro fotografy existují fotobaky, tak pro tvůrce videí existují videobanky. Prodej videí je navíc méně konkurenční a lze vydělat za prodej videa více peněz.
Grafici a ilustrátoři mohou využít k prodeji svých děl a poskytnutí licencí fotobanky.
Pro tvůrce audio formátu, zvukových děl a znělek lze doporučit hudební banky.
Programátoři a kodéři najdou výběrný trh k prodeji svých licencí např. na portálu ThemeForest.
Prodej licencí k autorských dílům je chytrou cestou, jak si začít budovat pasivní příjem. Vždy jste závislí na portálu, kde své licence a díla prodáváte a tím roste riziko výše pasivního příjmu i jeho stability. V řadě případů se nejedná o čistý pasivní příjem, protože pro dlouhodobý úspěch bude potřeba vaše aktivita v podobě komunikace s klienty, opravování chyb, aktualizování, změny popisků, přízpůsobení novým trendům, formátům či nahrávání nových děl, aby vás platforma posunula na oči přichozích návštěvníků.
Dluhopisy
Pasivní příjem: 7/10
Roční pasivní příjem: 1% – 10%
Dluhopisy nabízí úrok, který je vyplácen čtvrtletně, půlročně anebo ročně. Investoři volí nejčastěji investice do státních anebo korporátních dluhopisů. Státní dluhopisy jsou velmi bezpečnou investicí, jejich úrok je však často pod 1%. Korporátní (firemní) dluhopisy nabízí investorům vyšší úrok (1% – 10%), avšak jejich riziko nesplácení je mnohem vyšší.
Příjem z dluhopisů je pasivním příjmem, často se jedná o předem určenou částku, kterou znáte dopředu. Nevýhodou může být rizikovost nesplácení u firemních dluhopisů či nízké zhodnocení u státních dluhopisů, které nepokryje inflaci.
Spořící účty, termínované vklady, spoření a bonusy
Pasivní příjem: 5/10
Roční pasivní příjem: 0,3% – 3%
Úrok na spořících účtech je v České republice dlouhodobě na úrovni 0,3% až 1%. Nechat zhodnocovat peníze je výborná myšlenka, na druhou stranu nechat ležet velký obnos peněz na spořícím účtu není úplně výhodné. Inflace, která je dlouhodobě mezi 2% – 3% tak nejen že smaže celý úrok, ale navíc ještě sníží hodnotu vašich uspořených peněz.
Termínovaný vklad nabídne obvykle 0,2% – 2% dle délky uložení peněz od 1 roku do 5 let. Jedná se o další z tradičně bankovních produktů, které nabídnou bezpečné uložení peněz. Zhodnocují vložené prostředky, avšak kvůli inflaci peníze reálně znehodnocujete.
Lze zmínit i velmi oblíbený finanční produkt v České republice, který má obrovskou tradici a tím je stavební spoření. Stavební spoření se státními příspěvky může dosahovat zhodnocení přibližně 3% ročně (avšak pouze konkrétním nastavení a spořená částka je omezena). Z pohledu finanční gramotnost je to dle mého názoru výborný finanční produkt, který má své oprávněné místo u mnohých českých občanů.
Já osobně využívám spořící účet u Raiffeisenbank a AirBank a stavební spoření u Moneta Money bank.
Spořící účty, termínované vklady, stavební spoření a další podobné spořící finanční produkty sice nesou nějaký finanční tok, avšak o pasivním příjmu se příliš mluvit nedá. Každopádně je vhodné a efektivní s nimi pracovat, dávat si peníze stranou, tvořit si finančí rezervu. Pokud už má člověk větší obnos peněz, je vhodné přejít z kategorie šetření (spoření) do kategorie investování.
Multi-level marketing
Pasivní příjem: 5/10
Roční pasivní příjem: x%
Multi-level marketing je způsob podnikání, kde je již připravená stuktura a procesy, vy se zapojíte a školíte se v oblasti prodeje a budování prodejní sítě. MLM je založen na provizních odměnách. Při vytvoření aktivního a silného týmu můžete získat poměrně stabilní pasivní příjem.
Pokud přestanete pracovat, vaše provize budou pravděpodobně klesat, protože členové týmu nebudou tolik motivováni vaší aktivitou. V případě, že se vypracujete výše, pak vám určitá provize bude chodit pasivně nezávisle na vašem pokračování v MLM. Pasivní příjem z multi-level marketingových byznysů je však obecně závislý na vaší aktivitě a pravidelné pracovní přítomnosti v programu.
Multi-level marketing je velmi kontroverzní téma. Mnoho programů je založeno na ponzi schématu a jsou podvodem, když ne právním tak minimálně morálním. Nelze však házet všechny do jednoho pytle a bezesporu existují legální, férové a velmi dobré MLM programy.
Multi-level marketing není však pro každého a před vstupem do jakéhokoli programu je třeba, abyste měli rádi vy sami MLM produkt či službu, kterou budete doporučovat a prodávat dále.
Těžba kryptoměn
Pasivní příjem: 7/10
Roční pasivní příjem: x%
Těžba kryptoměn je nový fenomén, který představuje možnost určitého pasivního příjmu. Těžit lze bitcoin, ethereum, litecoin, monero a spoustu dalších kryptoměn. Bitcoin lze těžit na ASIC minerech, mnoho jiných altcoinů přes grafické karty, které se využívají i pro hraní her. Pokud však prostudujeme těžbu kryptoměn více do hloubky, pak zjistíme, že se většinou o čistý pasivní příjem nejedná.
Těžit kryptoměny znamená nejen připravit a nastavit procesy na samém začátku, ale v průběhu času je nutné procesy hlídat a zařízení inovovat v tempu, které nemá s pasivním příjmem příliš společného (v porovnání např. s nemovitostí).
Je pravda, že existují dnes společnosti, které vám těžební zařízení připraví a o vše se postarají. Vy investujete jen peníze. V případě inovace se s vámi domluví a opět vše mohou zařídit. V takovém případě je těžba kryptoměn pasivním příjmem. Pozor však na podvodné společnosti, kterých v této oblasti existuje skutečně mnoho (v České republice i ve světě).
Určitým rizikem je stále historická neprověřenost kryptoměn a jejich nejistá budoucnost. Nevýhodou pak zůstává velká volatilita cen kryptoměn, která vám způsobí obtížně predikovanou výši pasivního příjmu.
Decentralizované finance – půjčky a úroky
Pasivní příjem: 5/10
Roční pasivní příjem: x%
Velkou novinkou v oblasti zhodnocování peněz s vloženým kapitálem jsou služby navázané na decentralizované finance, a to především půjčky a úroky. Decentralizované finance (DeFi) je alternativní forma financování, která nespoléhá na banky a tradiční bankovní služby, ale je založena na smart kontraktech a technologii blockchain.
DeFi umožňuje lidem poskytovat a získávat půjčky, spekulovat na pohyb cen aktiv anebo sbírat úroky z držení kryptoměn obdobně jako např. na spořících účtech. Rozdíl však je, že u decentralizovaných financí získáte mnohem vyšší sazbu úročení.
Samozřejmě držení kryptoměn na projektech (de)centralizovaných financí, případně ještě půjčování skrze DeFi je rizikovější a můžete ztratit investované peníze (nikoli svojí přímou chybou, ale např. nějaký útočník objeví chybu v protokolu projektu a peníze „ukradne“). Také z toho důvodu jsem tomuto způsobu pasivního příjmu udělil hodnocení pouze 5/10. Je velmi výnosné, avšak je zde zvýšené riziko, že o prostředky můžete přijít.
Mnoho příznivců kryptoměn však vizi decentralizovaných financí věří a jsou ochotni s DeFi experimentovat (i přes aktuálně vysoké poplatky transakcí v režimu čistých DeFi). Já věřím, že DeFi má budoucnost ve světě financí a během 5 let zaznamenáme velkou revoluci v této oblasti. Určitá centralizace v přechodové fázi však hraje velký smysl. Jsem velkým příznivcem DeFi, avšak je potřeba vnímat zvýšená rizika při této investici a snaze získat pasivní příjem.
Další možnosti pasivního příjmu
Pasivní příjem: většinou okolo 5/10
Roční pasivní příjem: x%
- Příjem z reklamy na autě či na nemovitosti
- Příjem z automatů (na kávu, bagety, sladkosti, jídlo, nealkoholické nápoje, herní)
- Příjem z provozu automyčky
- Příjem z pronájmu auta, karavanu, lodi, dronu, kola nebo dalších movitých věcí
- Příjem z licencí vynálezu, patentu, produktového designu
- Příjem z autorských děl knižního vydání (autorský příspěvek z prodeje knihy)
- Příjem z podnikání na základě smlouvy o tiché společnosti
S výčtem možností pasivního příjmu lze pokračovat a vymyslet spoustu dalších. Chtěl jsem vyzdvihnout ty nejznámější, nejoblíbenější a některé, které by vás v první chvíli možná ani nenapadli. Přestože jsem se rozhodl zařadit tyto činnosti do pasivních příjmů, upřímně mají trochu více negativ a rizik. Zejména nejsou úplně pasivní a mohou od nás vyžadovat větší aktivitu (peníze, práce, pozornost) nejen na začátku, ale i v průběhu (např. opravy, úpravy, kontroly, inovace, atp.).
Doporučené knihy
Zaujalo vás téma pasivního příjmu natolik, že jej chcete prozkoumat více? Namísto čtení blogových článků doporučuji sáhnout k některé z níže uvedených knih, které se věnují blíže určitým částem budování pasivního příjmu a cesty k finanční nezávislosti a svobodě.
- Bohatý táta, chudý táta (Robert Kiyosaki)
- Cashflow kvadrant (Robert Kiyosaki)
- Vaše domácnost je váš zlatý důl (Steve W. Price)
- Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss)
- Myšlením k bohatství (Napoleon Hill)
Co není pasivní příjem
Jaké výdělky lidé často řadí mezi pasivní příjem, ale ve skutečnosti se jedná o příjem aktivní – tedy takový, který vyžaduje naši práci?
- Investice do start-upu – obvykle investiční vstup a exit s cílem jednorázového zvýšení majetku, nikoli průběžného pasivního příjmu
- Investice do růstové akcie – investice do akcie s cílem zhodnotit peníze díky růstu ceny akcie v budoucnu
- Online podnikání – cíl generování peněz na pravidelné bázi, ale vyžaduje naši práci a čas
- E-shop, dropshipping – přestože částečně automatizované, vyžaduje naši průběžnou práci a čas
- Affiliate marketing – vyžaduje aktualizace, linkbuilding, starání se, naši průběžnou práci i čas
- Blogování – vyžaduje promování, marketing, přidávání nového obsahu
- Influencer marketing – vyžaduje aktivitu na sociálních sítích, přidávání nového obsahu, pravidelnou a rychlou komunikaci
- Vytvoření a prodej mobilní aplikace – vyžaduje průběžnou práci, aktualizace
- Cashback – za online nákup získáte část peněz zpět (např. služba Tipli), peníze ušetříte, nejedná se o vydělávání
- Získávání darů (skrze Patreon, PayPal, jiné darování) – není pasivní, vyžaduje aktivitu a promování
- Vyplňování dotazníků – je vyžadována aktivita vyplnění dotazníku
Polo-pasivní příjem a chytré peníze
Polo-pasivní příjem je název, který používám pro své podnikatelské projekty. Jsem přesvědčen, že lze budovat online projekty, které jsou nastavené s procesy automatizace, vysokým stupněm delegace, nevyžadují naši denní přítomnost, aktivitu ani dochvilnost a přesto fungují 24/7. Toto je moje vize a cíl podnikání.
Nadneseně lze používat pojem podnikání jako stroj na peníze. Stroj, který nevyžaduje naši soustavnou pozornost a opečovávání. Automatizujeme činnosti. Delegujeme práci. Nastavujeme a plánujeme dopředu.
Já spíše ale používám pojem chytré peníze. To jsou takové peníze, které vyděláváme nikoli výměnou za náš čas a práci v přímé úměře. Není to, že za hodinu práce dostanu X peněz. Ale není to ani to, že za domluvenou zakázku dostanu X peněz. Chytré peníze začínají ve chvíli, kdy na náš bankovní účet proudí polo-pasivním příjmem.
Podnikání vždy vyžaduje naši aktivitu, práci, čas, energii a pozornost. Ale můžeme své podnikatelské projekty tvořit tak, abychom měli stále tolik svobody, kolik chceme a finanční model budovali tak, aby nám přinášel chytré peníze.
Za stroj na peníze, který generuje chytré peníze a dává nám polo-pasivní příjem považuji:
- Prodej digitálních produktů (např. e-book, grafický layout pro Instagram, YouTube,…)
- Online kurzy
- Členská sekce
Tyto aktivity jsou stále v režimu podnikání. Přestože můžeme řadu procesů automatizovat a delegovat, dle zkušeností mých i dalších podnikatelů lze stanovit, že bez našeho pracovního úsilí tyto systémy postupně přestanou generovat polo-pasivní příjem.
To nepovažuji za nic špatného, jen je potřeba k tomu tak přistupovat. Je to stále podnikání a pokud je nastaveno tak, že generuje polo-pasivní příjem, pak to považuji za skvělé!
Nejčastější otázky a odpovědi
Časté otázky k tématu pasivního příjmu, aktivního příjmu, finanční nezávislosti, svobody, cashflow kvadrantu a dalších souvisejících podtémat.
Kolik peněz potřebuju, abych získat pasivní příjem?
Pasivní příjem lze vybudovat i bez peněz, avšak v takovém případě je nutné vložit více své práce, úsilí, energie, pozornosti a trpělivosti. Vybudování pasivního příjmu bude trvat déle – pravděpodobně to budou měsíce a roky.
Pokud se rozhodnete jít cestou investování či pasivní příjem podpořit finančně, váš start vydělávání pasivních peněz bude rychlejší.
Dividendové portfolio akcií či ETF může dosahovat zhodnocení 3% – 8% ročně. Pokud budeme investovat 100 tisíc korun, jedná se o pasivní příjem 3000 – 8000 korun ročně.
Při pronájmu z nemovitosti můžete získat pasivní příjem např. 4500 Kč (investice 200 tisíc korun, hypotéka s 80% LTV, nemovitost s kupní cenou 1 milion korun, nájem 7500 Kč včetně služeb, které vás vyjdou na 3000 Kč měsíčně).
Kolik může pasivní příjem vydělat?
Pasivním příjmem si můžete vydělat 1000 korun měsíčně anebo 1000 korun denně. Skutečně neexistuje žádný limit. Pravda je, že většina lidí směřuje k částce, která pokrývá jejich životní výdaje, případně něco málo navíc. To jim umožní méně starostí a především více času na činnosti, které skutečně dělat chtějí.
Pasivní příjem umožňuje, že nemusíme chodit do práce a dělat to, co nás nebaví jenom proto, abychom získali výplatu a peníze na pokrytí životních nákladů.
Stabilní pasivní příjem je spíše idylický, je třeba reálně počítat s tím, že výše pasivního příjmu bude kolísat a to na základě mnoha faktorů, které nejsme schopni vždy sami ovlivňovat. Pasivní příjem bude definován spíše v určitém rozmezí než-li konkrétní přesnou částkou.
Jaké daně se platí z pasivních příjmů?
V České republice neplatí žádné speciální zákony na pasivní příjem. Tento pojem právo nezná a je třeba vycházet z konkrétních činností, ze kterých vám plyne příjem.
- Daň z příjmu živnosti volné: 15%
- Daň z příjmu z kapitálového majetku: 15%
- Daň z příjmu z pronájmu nemovitosti: 15%
Od daně je osvobozen příjem z prodeje cenných papírů (tj. např. akcií), které držíte více než 3 roky.
Pokud investujete do českých akcií skrze FIO ebroker
Dividendy vyplácené fyzickým osobám společnostmi se sídlem v České republice jsou v současné době zatížené 15% srážkovou daní. Dividendy jsou tak vyplacené v čisté výši a do daňového přiznání se neuvádí.
Je důchod pasivní příjem?
Důchod, který získáváme jako výplatu od státu při dosažení stanoveného věku (cca 60 – 65 let). Starobní důchod je renta, dostáváme peníze za to, že jsme v minulosti pracovali a odváděli sociální pojištění.
Zajímavostí je, že o důchodu se nemluví jako o pasivním příjmu. Vždyť dostáváme peníze za to, že nic neděláme. Vše jsme si odpracovali v minulosti a nyní se jen těšíme odměnám.
Problém důchodu při uvažování o pasivním příjmu je ten, že aktivně pracujeme 30 – 40 let. Tvořit a budovat pasivní příjem 30-40 let na to, abychom poté 10 nebo 20 let brali „odměnu“, nedává pro mnoho přemýšlivých lidí smysl.
Lidé nemají trpělivost budovat 5 let podnikání, ale mají trpělivost 40 let chodit do práce. Citát, který reprezentuje pravdivou situaci v České republice.
Pasivní příjem sám o sobě není žádnou výhrou. Pasivní příjem je výhrou ve chvíli, kdy jsme si ho odpracovali chytře a vyplatí se nám finančně, časově i pracovně.
Cesta k pasivnímu příjmu
Pasivní příjem může začít budovat kdokoli. Pasivní příjem není jen pro investory. Je také pro chytré podnikatele a jedince s vysokou finanční gramotností. Zejména s rozvojem internetu, digitálních produktů a větších možností online prodeje se stává téma pasivního příjmu skutečně na dosah pro kohokoli.
Pasivní příjem existuje a je reálný. Je možné dosáhnout určité úrovně pasivního příjmu. Pasivní příjem ale neznamená, že z ničeho budeme najednou vydělávat peníze bez práce. Zaručené návody neexistují. Existují pouze cesty, kterými se můžete inspirovat. Pasivní příjem si musíte vytvořit sami a po svém.
Pasivní příjem není zadarmo. Tak, jak se říká, že bez práce nejsou koláče, tak ani pasivního příjmu nedosáhnete bez práce. Pasivní příjem budujete a tvoříte. Vyžaduje od vás kromě práce také trpělivost.
Pasivní příjem není to jediné, o co usilovat
Dosažení pasivního příjmu by však neměl být náš konečný cíl. Cílem by měl být spíše náš osobní vnitřní stav. Pasivní příjem ani finanční nezávislost nutně neznamená větší svobodu, větší štěstí, větší radost. Může to určitě být pro mnohé cesta k těmto vnitřním stavům.
Pasivní příjem sám o sobě znamená především peníze. S pasivním příjmem sice získáme peníze, ale pamatujme, že za peníze si nekoupíme vše.
Za peníze si můžeme koupit dům, ale ne domov. Sex, ale ne lásku. Hodiny, ale ne čas. Doktora, ale ne zdraví. Pozici, ale ne respekt. Knihu, ale ne vědomosti. Trenéra, ale ne talent. Krev, ale ne život.
Pasivní příjem není naší spásou ani ničím, co je k našemu štěstí, radostnému životu či vnitřní spokojenosti nezbytně nutné.
Pasivní příjem je častá finanční meta a tzv. ideální finančně-příjmový stav, o který usilujeme a kam míříme. Mnoho finanční nezávislých jedinců a těch, kteří mají vysoký pasivní příjem však zůstává pracovně aktivní. Neskončí tak, že nedělají nic. Neleží jen na pláži s koktejlem v ruce. Dělají takovou práci, která jim přináší radost. Nepracují však pro peníze.
Upozornění: Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.