Potřebujete pro svůj projekt hudbu, nějaku skladbu, song, mp3? Sháníte nějakou hudební skladbu, která bude hrát na pozadí ve videu, reklamě či krátké upoutávce? Rozbíháte podcast, rozhovory a chcete podložit vaši mluvenou audio nahrávku? Přináším hned několik tipů na hudební banky, upozornění a zkušenosti, kde takovou hudbu vůbec hledat, jak lze písničky legálně použít a na co je lepší dávat pozor.
Hudební banka – co to je a jak ji využít?
Hudební banka je prostor, kde najdete hudební skladby, které jsou ke stažení zdarma či za určitý poplatek. Často se o těchto prostorech hovoří také jako hudební knihovna, zvuková banka, či jako databáze hudebních skladeb či písniček.
Každá hudební skladba (písnička) má uvedenou konkrétní licenci. Tato licence vám dává oprávnění nakládat se skladbou.
Největší hudební banka AudioJungle
Nejširší výběr hudebních skladeb, písniček do pozadí, znělek a nejrůznějších zvuků najdete v hudební databázi AudioJungle.
Skladby zde nejsou zdarma, nicméně cena začíná od pouhého 1 USD.
V jednom ze svých projektů používám právě znělku Taking the Rains za 19 USD s licencí na 10 tisíc použití.
Další hudební banky najdete dole na stránce. Nejprve ale k ožehavému tématu, jak nás vlastně omezují licence hudby.
Proč musím platit za hudbu?
Často slýchávám dotazy typu, zda člověk může použít hudbu ze svého oblíbeného filmu, nějakou písničku od oblíbené kapely pro video či mixovanou audio nahrávku. V 99% případů odpovídám, že nikoli. Takové použití je nelegální!
Nejen, že je to nelegální. Ale dost dobře můžete být potrestání – finanční pokutou!
Pojďme se podívat blíže, jak se věci okolo použití cizí hudby a písniček ve skutečnosti mají.
Velmi často se můžeme např. na YouTube setkat s umístěnými video prezentacemi, které mají v pozadí hudební skladbu velmi známých interpretů, např. U2, Bon Jovi nebo Tomáše Kluse. Přestože jste si koupili jejich album na CD, nelze tyto skladby používat ve svých projektech, a to ani pro osobní použití (v drtivé většině případů).
Pro použití hudebních skladeb ve video prezentacích, audio knihách, podcastech, atp. musíte vlastnit příslušnou licenci autorských práv.
Ano, všechno to je o autorském zákoně a právech! Pozor na to!
Vlastním licenci této skladby pro účel mého projektu?
Tedy první otázka, která by vždy měla padnout před tím, než použijeme určitou písničku, znělku či část hudební skladby ve svém projektu je:
Vlastním licenci této skladby pro účel mého projektu?
Pokud si nejste jistí ohledně autorskoprávních licencí, doporučuji vycházet ze stavu, že nemáte žádná práva na to, abyste skladbu či jen její část použili v jakémkoli projektu.
Je jen otázka času, kdy bude nelegálního používání písniček ve videích medializované tak, jako dnes stahování a nelegální používání obrázků. V této souvislosti vám doporučím návod, jak využít fotobanku s největší obrázkovou databází, kde můžete stáhnout obrázky zdarma a používat je jak k osobním, tak ke komerčním účelům. Přečtěte si článek Jak využít fotky z Flickeru zdarma a legálně.
YouTube už implementoval chytrého robota, který dokáže populární skladby rozpoznat a video s touto skladbou automaticky deaktivuje a uživatele informuje pro porušování autorských práv.
Argument nekomerčního použití hudby neobsojí
Pokud máte písničku nějakého známého interpreta umístěnou ve video-slideshow prezentaci, která nemusí mít žádný obchodní úmysl, můžete být pokutování. Argument, že na tom nevyděláváte a naopak pomáháte propagovat interpreta a jeho jméno, bohužel neobstojí.
Větší interpreti už mají své agentury na vyhledávání těch, kteří porušují jejich autorská práva, a tak budete v zásadě komunikovat “s úředníky” a ne přímo s kapelou.
Kde najít hudební skladby, které mohu používat?
Tak jako můžete obrázky legálně stahovat v tzv. fotobankách, hudební soubory můžete legálně stahovat v tzv. hudebních bankách. Jedná se o databáze hudebních souborů, které umožňují přehrání určité skladby a v případě vašeho zájmu její odkoupení vč. licence k použití.
Licence určuje možnosti využití skladby
Každá seriózní hudební banka má rozepsané licence (většinou v odkazu Music Licence). Níže v přehledu uvidíte, jaké licence je možné u skladeb zakoupit.
Upozornění!
Licenci skladeb nezjistíte generálně z obchodních podmínek webové stránky hudební banky. Nelze vycházet jen z tzv. přehledu Music Licence. Podívejte se přímo na detail skladby, zde je uvedena konkrétní licence skladby. Na jedné hudební bance může být několik typů licencí a každá skladbu může mít jinou licenci – jinými slovy jiné podmínky pro použití.
Nekomerční a komerčí použití hudební skladby
Licence umožňují využít skaldbu pro definované účely. Nejčastěji se hovoří o použití pro osobní, studijní a obchodní účely. Často se hovoří také o nekomerčním účelu a komerční účelu.
Pozor na rozlišování osobních a obchodních účelů. Obchodní účely, tedy tzv. komerční účely nejsou jen takové, kdy produktem je skladba umístěná někde (ve videu, v audio knize, podcastu, apod.). Pokud vytvoříte videoklip, který nabádá diváka k tomu, aby si koupil nějaký produkt, jedná se také o komerční účel.
Každá skladba může mít definovanou jinou licenci. Ujistěte se, že si kupujete u dané písničky vámi požadovanou licenci. Většina hudebních bank mají u každé skladby zmíněno, kterou licenci po zakoupení získáváte.
Life-time licence
Většina licencí umožňuje použití jedné skladby několikrát bez nutnosti zakoupit skladbu vícekrát. Jedná se o tzv. lifetime licenci. Jednou skladbu koupíte a můžete ji používat pro více projektů a bez časového omezení.
Někteří ji nazývají Royalty Free licence (viz níže), avšak mohou zde být rozdíly v použití. Proto je nutné číst pozorně obchodní podmínky a přiřazené licence ke kupovaným skladbám.
Zvýhodněné balíčky pro hudební licence skladeb
Běžné začíná být také nakupování v tzv. balíčkách. Koupíte si zvýhodněný balíček pro 10 skladeb a zaplatíte méně než kdybyste si kupovali skladby jednotlivě.
Licence Royalty Free Music neznamená zdarma
Ačkoli název nás může částečně plést, licence Royalty Free skutečně neznamená, že bychom hudební skladby s tímto typem licence mohli používat zdarma.
Licence Royalty Free znamená, že jsme osvobozeni od opakujících se poplatků, resp. poplatků za každé použití díla, v našem případě skladby. Poplatek za hudební skladbu platíme pouze jednou. Opačným typem licence je Rights Managed.
Licence Royalty Free nabízí:
- Za hudební skladbu platíte pouze jednou. Lze ji tedy použít např. v podcastech (několik dílů se stejnou znělkou či hudebním doprovodem). Platí zde samozřejmě určitá omezení, např. 10 tisíc použití skladby.
- Neexistuje časový limit. Právo na použití hudební skladby neexpiruje a můžeme ji tedy používat dnes, za rok i za tři roky od koupě.
Hudební skladby s licencí Royalty free najdete:
Další hudební banky
Hudební banka YouTube
Portál YouTube nabízí řadu hudebních skladeb ve své vlastní hudební bance YouTube Audio Library.
- Skladby můžete používat pro nekomerční i komerční účely.
- Nesmíte prodávat samostatné skladby z databáze YouTube.
- Skladby nesmí být použity pro dílo, které poručuje právní předpisy či dobré mravy.
Některé skladby mají navíc rozšířené požadavky, které zjistíte v záložce Attribution requirements. Dost často se jedná, že musíte autora a skladu uvést v popisu videa (viz níže).
Skladby z YouTube jsou v kvalitě 320kbps.
Pokud budete používat hudbu z YouTube databáze (záložka Free music na obrázku níže), pak musíte dodržovat několik dalších požadavků. Na internetu se šíří mylná představa, že použití těchto skladem je zcela zdarma. Skladby jsou však poskytovány s licencí Royalty-Free.
Pokud má skladba vpravo ikonku „panáčka v kroužku“ , jste povinni uvést autora a skladbu v popisu videa/podcastu/atd.
Upozorňuji, že hudební skladby v záložce Ad-supported music mají jiné podmínky (kvůli monetarizaci). Veškeré podmínky pro použití hudebních skladeb z databáze YouTube najdete přes YouTube nápovědu.
Další možnosti, jak získat hudbu pro svůj projekt
Možnosti nejsou ale jen hudební banky. Přestože se jedná o nejrozšířenější způsob, jak si obstarat potřebnou licenci pro muziku ke svému projektu, existují další způsoby. Níže sdílím ty, které považuji za vhodné a mám s nimi zkušenosti.
Navštivte webové stránky hudebních umělců
Odlišnou možností od vyhledávání hudby přes hudební banky jsou konkrétní stránky hudebních umělců. Někteří z nich nabízí přímo na svém webu možnost stažení jejich skaldeb a použití ve vašich projektech. Dobře si přečtěte opět jejich Music Licence. Většinou umožňují použití zdarma, v případě použití pro obchodní účely již s malým poplatkem.
Při použití zdarma si většinou nárokují uvedení interpreta ve vašem projektu. Pokud tvoříte video, stačí jednoduše umístit na poslední snímek jméno a webovou stránku daného interpreta.
Já používám např. volnou licenci od:
Aktualizace: Danosongs změnil v roce 2015 své licence k hudebním skladbám. Dnes již nenabízí možnost použití jeho skadeb zdarma za uvedení odkazu. Je nutné si koupit balíček za pár dolarů.
Využijte vyhledávač Google anebo Facebook, během pár desítek minut dokážete najít řadu webových stránek hudebních kreativců, kteří přímo na webu dávají svolení k použití jejich skladeb.
Kontaktujte hudební umělce napřímo
Poslední možností je oslovení přímo hudebních interpretů s tím, zda byste mohli využít jejich hudební skladbu pro svůj projekt. Toto je aktuální především u začínajících kapel a zpěváků. Spolu se můžete snadno domluvit na vzájemné spolupráci a docílit win-win situace.
Lepší než posílat cold emaily (studené emaily tomu, koho absolutně neznáme), je vytvořit si s hudebním umělcem vztah a nežádat ho o využití skladby hned při prvním setkání.
Já jsem se v Kanadě seznámil s jedním DJ, který mixovat elektronickou a chill muziku. Pracoval jsem v Bolli Imports (více o working holiday v Kanadě na JakDoKanady.cz) a DJ Tylor nám hrál v obchodě na vánoční podpoření prodeje. Dnes používám jeden z jeho mixů ve svých podcastech.
Prolezte SoundCloud a kontaktujte umělce
SoundCloud je výbornou databází zvukových souborů a řada hudebních umělců a DJ ho využívá pro publikaci své tvorby. Neváhejte strávit desítky minut vyhledání písničky, která vám do projektu bude sedět. Následně kontaktujte uživatele a požádejte o svolení s použití jeho skladby.
- Navštivte SoundCloud.com.
Vyzkoušet můžete také českou databázi BandZone. Jedná se o nejrozsáhlejší komunitu kapel, DJ a jejich fanoušků na českém internetu. Najdete zde více jak 35 tisíc kapel. Podobně jako na SoundCloudu, skladby nemůžete libovolně využívat. Nejprve musíte získat souhlas od interpreta. Vzhledem k tomu, že se jedná často o lokální a malé skupiny, domluva je možná.
- Navštivte BandZone.cz.
Závěrem o hudbě, licencích a legálním použití
V článku jsme považoval za stěžejní zdůraznit, že nelze libovolně vzít jakoukoli písničku a použít ji pro vlastní projekt, přestože se nebude jednat o komerční použití. Pro to, abychom mohli legálně použít hudbu ve videu, podcastu či prezentaci, musíme vlastnit ke skladbě vhodnou licenci. Dnes existuje celá řada licencí a nejrozšířenější je royalty free licence. Každá licence nás opravňuje k jen určitému omezenému použití skladby.
Pokud se rozhodnete číst internetová diskuzní fora a načerpat k tématu legálnosti použití hudby na internetu, uvědomte si, že přispěvatelé nemusí mít potřebnou odbornost a jejich rady mohou být více či méně zavádějící. Po mém krátkém průzkumu mohu jen varovat, že celá řada vláken a příspěvků ve forech obsahuje právně nepřesné informace o licencích a možnosti použití hudebních skladeb.
Hudební banky se staly nejvýznamnějším prostorem, kde můžeme dnes najít skladby a zakoupit zde potřebné licence. Využít můžeme ale také jiné způsoby ke získání licence ke skladbě, a to např. kontaktovat přímo hudební interprety.
Podobně jako hudební banky existují videobanky, které obsahují licencovaná videa. Nejznámnější jsou v této oblasti fotobanky, které poskytují licencované obrázky a fotografie. K těmto databázím (audio, video, foto) lze přistupovat jako nakupující anebo jako prodávající.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.
Ahoj a neni náhodou hudba na youtube zdarma, když uživatel přidá video, tak tam může přidat předefinovanej klik nebo ne?
Ahoj, to ano, v YouTube Free Library je volná. V článku jsem měl na mysli, že si prostě nemůžeš stáhnout písničku od své oblíbené skupiny a dát si jí do videa 😉
Ahoj, a když chci použít písničku od své oblíbené kapely, tak kde ji můžu koupit? To nelze? Mám na mysli fakt populární hudbu. V článku píšeš o hudebních bankách, ale tam najdeš jen free hudbu a ne úplně populární hudbu. Díky za radu 🙂
Ahoj Terko, kde koupit takovou licenci na populární songy bohužel nevím. Trochu se bojím, že to nebude levná záležitost. Pokud nevygooglíš, pak bych to směřoval na nějakého advokáta v oblasti IT a autorských práv 😉
Martin, dakujem za dobry a prinosny clanok.
zdravím, vedeli by ste mi poradit, kde múžu najít banku na koupu licencí na další predaj nebo prenájem audioknih??
https://www.alza.cz/media/socha/audioknihy/18854400-v6526.htm
http://www.cdknihovna.cz/literarni-skvosty-minulosti
Ahoj, zakládám stránku, kde budou vytaveny svatební videa a videa pro soukromé účely fyzických osob mnou tvořené, avšak je to prakticky reklama k objednání tvorby.Jen se chci ujistit, jaký typ licence hudby je potřeba, pokud je hudba vlastně jako doplněk k videu a jako reklamní je bráno video samo.Děkuji
Pavle, raději bych sáhnul ke komerční licenci. Záleží však na konkrétním znění, určitě licenci celou pročti, většinou má uvedenou i řadu příkladů z praxe, takže ten svůj pod některý podřadíš a rázem víš, kterou licenci potřebuješ. Případně můžeš napsat na podporu konkrétnímu portálu 😉
Ahoj, díky za podnětný článek. Ráda bych se doptala na pár detailů – řekněme, že oslovím umělce napřímo a ten dá souhlas s použitím dané skladby. Potřebuji tento souhlas písemně? Je zapotřebí uzavřít nějakou oficiální smlouvu? Předem děkuji za odpověď.
Ahoj Katko,
souhlas nepotřebuješ písemně, pokud je mi známo, a stejně tak ani oficiální smlouvu (mailové potvrzení komunikace by mělo být oká). Každopádně v případném sporu a u soudu je samozřejmě oficiální smlouva (papírová) velmi dobrá jako důkaz. Já osobně bych se rozhodoval dle velikosti projektu, kolik lidí zasáhne/ovlivní a samozřejmě také na „velikost“ umělce, jeho ambice a potenciál do budoucna 😉
Ahoj, děkuji za přínosný článek. Přesně takový jsem hledal. Skvělá práce!
Děkuji, rádo se stalo! 🙂