Mít jasnou vizi a znát své poslání. Naše vize je pro dosažení vnitřní radosti a uspokojení nesmírně důležitá. Zatímco se mnozí soustředí na stanovování cílů a plánování, zapomínají na důležitost ujasnění si vlastní vize.
Na první pohled se to může zdát jako téměř nemožné, najít naše vyšší poslání a důvod, proč tu vlastně jsme. Mnozí pokládají stanovení si vize dokonce za nepotřebné.
Setkávám se s tím, že chybějící anebo neujasněná vize způsobuje velké problémy. Zpočátku to mohou být jen dílčí události jako je časté střídání práce, podnikatelské pokusy, které stále selhávají, paralýza k rozjezdu podnikání, přechodu na volnou nohu, mohou to být maličkosti jako je nechuť ráno vstávat, celodenní mrzutost, podrážděnost, atd.
Během dalších let však tento stav neustává a naopak se mnohem častěji i zhoršuje. A jednoho dne přijde ten alarmující moment, kdy potřebujeme změnit trajektorii svého života.
Uvědomíme si, že potřebujeme změnu. Něco v našem životě nefunguje. Nejsme spokojeni. Dělali jsme něco, co nás nebavilo, nenaplňovalo a už to dál nesneseme.
Jinými slovy jsme nežili v souladu s naším srdcem, naší hlavou, naší vizí, naším vyšším posláním.
Tento článek píši proto, abych pomohl čtenářům zamyslet se nad důsledky (ne)stanovení si vize, dále pak pomohl jak si stanovit vizi a jak vnímat sebe v rovině každodenních činností, malých i velkých cílů, plánování i sladění se s životní misí.
Pokud jste s vizí ještě nikdy nepracovali ani o ni nepřemýšleli, je třeba zmínit, že samozřejmě není třeba si hned nyní vymyslet nějakou vizi, napsat si jí na papír a od zítra tak fungovat. Konkrétní definování a pochopení své osobnosti trvá roky.
Na začátku bychom se měli zaměřit na tzv. ujasnění si vize. Myšlenkové příblížení se naší vizi – tomu, co je náš ideální budoucí stav, jaké je to největší životní naplnění. Pomůže nám to více sjednotit hlavu a srdce, nebudeme v životě tolik tápat, potácet se od jednoho k druhému, budeme cítit silnější vnitřní oheň, životní smysl a větší radost během každého dne, nejen při dosažení konkrétních úspěchu.
Co je vize, cíl a plán
Vize je definovaná jako představa ideálního stavu, který chceme dosáhnout v osobním i pracovním životě. Je to určitý obrázek v naší mysli, který nám vykresluje budoucnost, po níž toužíme, kterou chceme, aby se stala.
Narozdíl od vize, cíl nám popisuje žádoucí stav, kterého chceme dosáhnout v konkrétní oblasti. Často jsou cíle dělené nejen na osobní a pracovní, ale máme také cíle v jednotlivých pracovních projektech i dílčích osobních seberozvojových aktivitách. Může to být např. udělat stojku, udělat 50 kliků na jeden zátah, může to být úspěšně složit státnice anebo jazykovou zkoušku, získat práci jako vedoucí pobočky, dosáhnout na plat 50 tisíc korun, atp. Některé cíle jsou i pravidelně se opakující, což je např. 3x týdně cvičit, každý den číst, napsat jednu kapitolu knihy za týden a mohli bychom s výčtem pokračovat.
Cíl v porovnání s vizí je více konkrétní, strukturovaný a lze k němu sestavit akční plán. Cíle rozdělujeme na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Cíle mají často vedle sebe plán, tedy proces a postup, jakým se dostaneme ke svému cíli. Mnozí tvrdí, že bez plánu cíle nedosáhneme.
Zatímco cíl je představa budoucího stavu ve finální podobě, plán se skládá z konkrétních kroků a akčních činností, které nás mají dostat směrem k vytyčenému cíli. Zde vidíte velmi výrazný rozdíl mezi cílem a plánem.
Vize se od cíle odlišuje svoji větší obecností, lépe řečeno všeobjímavostí. Vize často v sobě obsahuje naši osobní či pracovní misi, náš vyšší smysl existence. Odpovídá na otázku, proč tu na světě jsme. Vize v sobě obsahuje náš hodnotový ideál, naší nějvětší prioritu. Někdo hovoří o hlubším smyslu, jiní zase o vyšším poslání. Vize je naše vnitřní volání, je to niterná touha, která se probouzí a vede nás životem.
Proč je vize důležitá
V krátkém videu rozebíráme s Denisou pro skupinu Digitální nomádi nové generace důležitost stanovení si vize. Vize je často spojována s velkými osobnostmi, tzv. vizionáři jakými jsou Elon Musk (osídlení Marsu), Bill Gates (počítač v každé domácnosti, nyní ale filatropie), ale také to může být Kryštof Kolumbus (objevení Ameriky), Martin Luther King (občanská práva pro Afroameričany) anebo společnosti jako je Google (informace na jedno kliknutí) či Facebook (spojení lidí ve virtuálním prostoru). S vizí lze ale pracovat i v jednodušším režimu, který je uchopitelný pro každého z nás.
Jak si stanovit vizi
Otázky, které nám pomohou stanovit si svoji vizi:
- Jakým chci být člověkem? Jak chci, aby mě svět vnímal?
- Jaké jsou moje největší hodnoty?
- Čeho chci dosáhnout?
- Co chci změnit?
- Kde vidím největší problém?
- Kde, jak a proč bych chtěl žít?
Moje vize rozšiřování svobody
Já u sebe obrovsky cítím touhu po rozšířování svobody. Také proto jsem se rozhodl proměnit právní kariéru za kariéru v online světě. Advokátní činnost pro mě představovala značná omezení, co se týče flexibilní pracovní doby, trávení času a životního stylu. To, co jsem dělal na gymnáziu a vysoké škole po večerech a víkendech, jsem překlopil do full-time práce. Potřeboval jsem najít práci, kterou mohu dělat odkudkoli. Našel jsem zálibu v SEO a psaní článků.
To byla první úroveň rozšíření svobody. Dokázal jsem cestovat, brát s sebou notebook a pracovat z coworking prostor, kaváren anebo ubytování.
Pracovat s vizí a pracovat chytře
Další úroveň byla v rámci vydělávání peněz nikoli jednorázově za odpracovanou činnost, ale opakovaně. samozřejmě ideálně, když spím s mantrou pasivního příjmu 🙂
Z copywritera freelancera jsem se proto musel stát podnikatelem. Ujasněná vize, že jsem se nenarodil proto, abychom psal články pro někoho jiného, mi rozhodně pomohla učinit krok do neznáma.
Začal jsem budovat obsahové magazíny, které byly tzv. niche site (zaměřené na úzké téma). Jedním z nich je právě tento DigitalniNomadstvi.cz. Dalším je třeba JakDoKanady.cz či JakDoAustralie.cz anebo JakDoUsa.cz. Příbuznost je evidentní.
Navazuji individuální spolupráce a affiliate spolupráce. Nedostanu zaplaceno za napsání článku, ale protože článek obsahuje provizní odkazy, dostávám zaplaceno za zprostředkování prodeje, které probíhá i měsíce či dokonce roky poté, co jsem ten konkrétní článek napsal. Tomu říkám „chytrá práce“. Samozřejmě vyžaduje spoustu další jiné práce včetně marketingu, ale to rozeberu v nějakém dalším článku. Pasivní ale samozřejmě není!
Rozšiřování svobody skrze tým a nové projekty
Rozšířování svobody nadále pokračuje, protože si uvědomuji, že nejsem schopen cestovat v kuse rok aniž by se mi mezi tím nepoložil byznys. Musím se o něj starat – pochopitelně. Zároveň další úroveň ujasnění vize spočívala v tom, že dnes už mám trochu jiné zájmy než tomu bývalo. Od začátku mého podnikání také uběhlo více jak 10 let. Je to přirozený vývoj.
Potřeboval jsem si také uvolnit ruce pro nové projekty, které by mě více naplňovaly.
Proto jsem se zaměřil na budování týmu, se kterým spravujeme webové portfolio a současně jej rozšiřujeme. Uvědomil jsem si, že už nemohu provozovat podnikání v rámci one-man-show. Potřebuji spolupráce.
Tento tým jsem stavěl s jasnou vizí – abych mohl dále pokračovat na mé cestě rozšiřování svobody a dělání toho, co mám rád tehdy, kdy zrovna chci. Uvědomuji si, že jsem jeden z multiponciálních jedinců, moje zájmy se mění a já potřebuji vytvořit takový podnikatelský ekosystém, abych byl se změnami spokojen.
Evangelista práce na dálku
Moje vize je těsně spojena s prací na dálku a tohle je klíčové pro oblast rozšiřování svobody. Cítím, že naše generace a současný svět je na pomezí, kdy budeme proměňovat pevnou práci na práci na dálku. Také proto mezi mé priority činností stále patří blogování o práci na dálku, tvorba podcastů, videí, konzultování a lektorování. Také proto jsem napsal knihu Digitální nomád, abych dal na jedno místo to nejdůležitější pro začátečníky i zvědavce, kteří chtějí spojit práci na dálku s cestováním.
Rozšiřování finanční svobody
Jedním z dalších kroků pro rozšiřování svobody je práce v oblasti našich peněz. V návaznosti na „chytrou práci“ si samozřejmě uvědomuji touhu být finanční zabezpečený, ideálně finančně svobodný a nezávislý. Nemohu proto zůstat u samotného podnikání a vydělávání peněz tradiční prací. V touze naplnit svoji vizi a dostat se do ideálního stavu jsem musel začít investovat a učit se pracovat s penězi i v této rovině.
Vyšší poslání a moje mise
Sdílení toho, co dělám, co prožívám a jaké to má důsledky, abych inspiroval druhé. Chci měnit svět a chci jít dobrým příkladem. Proto, abych změnil svět, musím nejprve změnit sebe. Každý je originální a každý má svoji vlastní cestu. Internet nám otevřel obrovské možnosti nejen sbírání informací, ale také tvorby a její prezentace i sdílení.
Proč je důležité mít jasnou vizi
Ujasněná vize, která rezonuje s naším srdcem, nás vede životem a dává nám radost každý den. Zatímco cíle skrývají riziko „cílového feťáka“ a závislosti na dosahování dalších cílů, vize má tu sílu, že nás odměňuje při samotném fungování a žití,. Nevyžaduje nutně dosahování milníků s deadliny.
Díky jasné vize máme v životě určitý směr a cítíme naplnění v tom, co děláme. Máme radost z činností, které provozujeme. Přestože se nám některý den něco nepovede, máme perspektivu a víme, že se stále držíme v kolejích naší vize a směřujeme životem správně.
Vize nám často odpovídá na otázky vyššího smyslu. Ten můžeme hledat jak v podnikání, tak v životě samotném. Pokud pracujeme jenom proto, abychom si vydělali peníze a prožili víkend volna, pak se po několika letech zastavíme a začneme se ptát, proč to vlastně děláme? Tohle není ideální život. Chceme přece něco jiného.
Vize dokáže usměrnit naši pracovní kariéru, ale dokáže taky významně posunout náš osobní život.
Vize pomáhá i podnikatelům a start-upům v rámci pracovních úspěchů a stmelování týmu. Jsou to hodnoty a smysl fungování společnosti, za který stojí bojovat.
Vize nám pomáhá objevovat budoucnost a být na ni lépe připraveni. Jak řekl John Scully, „Budoucnost patří těm, kteří vidí možnosti dříve, než se skutečně objeví.“
Pokud chceme přebrat své kormidlo života, je třeba mít nejen stanovené cíle, ale zejména je potřeba mít jasnou vizi. Je to náš kompas, kudy se budeme vydávat životem.
Díky vizi dáme také průchod svým silným stránkám a talentům. Umožníme většímu a rychlejšímu růstu a stáváme se lepším člověkem.
Vize zažehne náš vnitřní oheň a dodá nám sebevědomí. Nepotřebujeme znát konkrétní postupy a odpovědi na otázku „Jak“. Nehledáme důvody, proč něco nejde, ale aktivně hledáme způsoby a jsme v akci. Cítíme silné nadšení a energii při samotných činnostech. Samotná činnost nám dává smysl, přestože jsou naše cíle ještě vzdálené. Díky vizi máme větší dávku motivace a zapálení pro věc. Pomáhá nám překonávat překážky. Zůstáváme pozitivní a máme chuť pokračovat. Stáváme se proaktivními jedinci, kteří se chopili svého života a šli si naproti úspěchu, štěstí, radosti, vnitřnímu uspokojení, zkrátka tomu, co je tím naším ideálním stavem.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.