Dle průzkumu stojí agenturní a asistenční služby v rámci pomoci s vízy (případně doplňkové služby přímo v Kanadě v oblasti získání práce) cca od 6.000 – 20.000 Kč. To je poměrně drahej špás. Oproti agenturním službám, který jsem zažil při odletu do Austrálie, to je natolik nesrovnatelný, že nebyl žádnej prostor k přemýšlení…
Aktuální nálada: Fuck it, bude se muset na přípravě sakra makat!
Plánování v Google Doc
Protože se jede na vlastní triko, je potřeba dát všechno dokupy, pořádně uspořádat a hlavně zdroje někam chytře uložit (pro budoucí dohledání). Vybral jsem s Jančou Google Docs, protože je perfektní pro sdílení a editaci dokumentů odkudkoli (nemusíte mít MS Office v PC).
Evidujeme tam chytré odkazy pro step-by-step proces postupu víza. Co všechno je nutné doložit imigračnímu. Kolik finančních prostředků bude potřeba, atd.
Čmuchání a sledování se vyplácí
Přestože nevyužíváte služby agentur, je dobré je sledovat a občas si nechat zaslat nějaké ty informace. Hlavně když nevíte, tak se pořád ptát. Častokrát totiž oficiální stránky imigračního nejsou úplně přehledné a české agentury to na web hodí jako aktualitu a dobře vás popostrčí. Super jsou oficiální i příbuzné Facebook skupiny. Doporučuju hlavně Zažijte Kanadu.
Dost českých stránek – a to i stránek agentur – jsou zastaralé a nemají aktuální informace, takže pozor. Některé ale využijete dobře, např. Student Agency zveřejnilo super pdfko, který obsahuje vysvětlení pro vyplnění jednoho z důležitých dokumentů (zde).
Moc čmuchání se ale taky nevyplácí…
Jednou z povinností, kterou jsem našel, že budu muset doložit, je čistý rejstřík trestů z Austrálie, protože jsem tam pobýval déle než 6 měsíců. Na českých stránkách nebyly žádné relevantní informace, takže jsem se musel prokousávat těmi oficiálními – ty jsou v tomto nepřehledné a pořád vás někam odkazují.
Aktuální nálada: Víc než crazy…
Strávená doba hledáním mezi 5-8 hodinami, očekávané výdaje vzrostly o cca 2.000,-Kč za vyžádání dokumentu z Austrálie, nutnost vyplňování a dokládání dalších formulářů Austrálii. Formuláře jenom proto, abych získal další formulář, který mě opravňuje ke získání dalšího formuláře, aaagrrrr!
Vypadá to totiž, že tento rejstřík nebudu nakonec muset ani dokládat…
Každej může do Kanady bez víz & Mediální masáž
Od známých přes babičky až po kamarády – každý najednou začal radit, že do Kanady můžu bez víz. Jo, jasně, ale jenom jako turista. Pracovat ne. Mediální masáž, která proběhla Českem (na konci prosince 2013 tuším) pro nezasvěcené zřejmě nedostatečně zdůraznila, že se jedná o zrušení vízové povinnosti pro turisty ČR. V případě zájmu o pracovní či working-holiday víza stále vízová povinnost platí, tam se nic nezměnilo.
28 dní vstávat a každý den ráno kontrolovat otevření víz
Aktuální nálada: Kde jsou sakra ty sliby?
Tak trochu se to čekalo, ale i tak prostě když imigrační něco řekne, tak očekáváte, že to platí…
Každý rok může do Kanady na víza Working-Holiday pouze 1200 Čechů. Nová kvóta se měla otevírat na začátku ledna 2014 – tak bylo stanovena od oficálního imigračního úřadu. Trochu se očekávalo, že zřejmě nebude 1.1.2014, protože se zaváděl zcela nový výhradně elektronický systém pro podávání víz. Minulý rok se tento systém zaváděl na Slovensku a měl zpoždění celý měsíc.
Vstávat každý den s tím, že dnes se možná kvóta otevře mi tak trochu připomíná časy přijímacích zkoušek na vysokou nebo některé zkoušky na VŠ samotné. Janča aktivně každé ráno otevírala webové stránky – a to někdy i v 4.30 ráno! – aby zkontrolovala, jestli je kvóta už otevřená. Tak tohle je skutečně: I wanna go to Canada attitude 🙂
28.1.2014 otevřeny první brány do Kanady
Aktuální nálada: Wow. Víza do Kanady otevřeny!
Po prvotní euforii padla trochu „divná“ otázka – „A kde se budeme moci přihlásit? Kde je nějakej odkaz?“ 🙂 Mno, další hledání mohlo začít.
Vízový proces pro Working Holiday do Kanady není jednoduchý, řekl bych. Není složitý, ale je obsáhlý! A to značně 🙂
Vytvořte si jeden účet, odsouhlaste několikrát Terms and conditions, zvolte si zabezpečené heslo a především Security questions a její odpověď (rovnou několik, nestačí jedna :-)). Pak nahrajte pas, životopis a hlavně rovnou zaplaťe vízový poplatek. A můžete sledovat svůj Inbox, když prošvihnete novou zprávu, máte smůlu, protože Terms and Conditions stanoví jasně, že je vaší povinnosti bod č. 1), bod č. 2), bod č. 3 a tak dále, co nikdo nečte.
Za tři dny otevřena druhá brána do Kanady
Peníze chodí rychle 🙂 Přestože jste si zvolili jeden z preferovaných jazyků (angličtina, francouština), dokumentace vám chodí stejně v obou jazycích. Takže důvod, proč jste si volili preferovaný jazyk byl zřejmě v tom, v jakém pořadí texty budou, jestli nejdřív anglicky a pak francouzsky nebo nejdřív francouzsky a pak anglicky 🙂
Nový účet, nové jméno, nové heslo, nové podmínky a především nové security questions
První vytvořený účet můžete zahodit, protože ho už nepotřebujete. Taková jednorázovka. Ehm 🙂 Takže máte před sebou další vytvoření účtu. A protože je Kanada velmi demokratická a dává skutečně na výběr kdykoli a kdykoli, rovnou si můžete vybrat ze dvou účtů, který si chcete vytvořit. (Opravdu jsme po dlouhém pátrání nenašli nějaké významné rozdíly.)
Oproti minulému účtu na vás čeká ještě více bezpečnostních otázek a hesel. Přihlašování do systému zabere slušnou část – vyplnit přihlašovací jméno, heslo, zaškrtnout „souhlas“ (Ano, při každém přihlašování musíte souhlasit s Terms and Conditions) a následně jste vyzváni k vyplnění Security Questions. A někdy i víckrát. Po úspěchu jste přihlášeni do systému. Pro jistotu je nastaven asi 15-20 minutový (nevím a nechci to testovat 😀 ) automatický logout, který vás háže zpět na začátek startovací dráhy.
Postupně se prokousáváme vyplňováním nejrůznějších otázek a dokládání dokumentů. Došli jsme k závěru, že jejich dotazy nejsou příliš americké – pouze se ptali, zda-li jsme někoho zabili – neobjevila se očekávaná otázka: jestli znáte někoho, kdo někoho zabil anebo jestli náhodou znáte někoho, kdo zná někoho, že někoho zabil. Takže nezapoměňte všechno označit „No“ 🙂
Aktuální nálada
Dozařizujeme další formality „řekl bych“. Zbývá sice vyplnit ty nejdůležitější dva „přijímací“ dokumenty, ale euforie přetrvává 🙂
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.