Začátky online projektů dokážou být velmi pomalé. Poznal jsem, že nejdůležitější je mít trpělivost a vytrvat v usilovné práci. Rozjezdová runway je totiž dost často sakra dlouhá. Delší, než si vlastně na samém začátku myslíme.
Délka rozjezdová runway našeho online projektu závisí především na práci a vytrvalosti.
Již několikrát jsem se přesvědčil, že vytrvalost dokáže přebít i talent.
Důvodem, proč tolik projektů končí neúspěchem je především:
- nedostatečný průzkum trhu před začátkem nebo
- nedostatečná vytrvalost a vložená práce.
Tento blogový příspěvek jsem chtěl napsat především pro všechny ty, kteří s nějakým projektem začínají anebo ho mají jen v hlavě. Chci povzbudit k tomu, abyste ho krok za krokem začali realizovat.
Mám pocit, že se stále hodně mluví, ale málo realizuje. Raději se diskutuje nad tím, kdy zveřejňovat obsah na Facebooku a Instagramu, aby ho vidělo nejvíc lidí, než aby se skutečně experimentovalo. Častěji přemýšlíme a fantazírujeme, než abychom vyhrnuli rukávy a začali něco dělat.
Nový online projekt Jak do Austrálie
Stejně jako já nyní budu realizovat portál JakDoAustralie.cz, tak Ty můžeš makat na svém projektu. Vzájemně se tak můžeme sledovat a motivovat k tomu, abychom na projektu nezapomínali pracovat. Nevzdávali se a překonávali jakékoli překážky.
Pokud se někde píše o životním stylu digitálních nomádů, vyzdvihuje se především cestování. Já osobně však cítím, že existuje nepoměrně málo článků právě o práci. A proto se dále chci zaměřovat na práci digitálních nomádů. Práci, kterou lze vykonávat odkudkoli.
Dnes chci v základu představit své myšlenky k online projektu JakDoAustralie.cz. Ten má být dalším projektem, jenž bude generovat příjem online.
Projekt Jak do Austrálie bude volně navazovat na můj poslední projekt JakDoKanady.cz. Ten nyní považuji ve stádiu, kdy jsme prorazil z rozjezdové runway a projekt stabilně směřuje vzhůru.
Neváhejte si přečíst: 7 důvodů raketového růstu webu JakDoKanady.cz
Ve chvíli, kdy mi projekt opouští rozjezdovou runway se mi uvolňují ruce. Už nevyžaduje tolik pozornosti a množství práce. Získávám čas a prostor pro další činnost. A tak jsem vybral směr Austrálie.
Při podnikání považuji za důležité držet pozornost. Kniha The One Thing (viz všechny doporučené knihy) hovoří o tom, že bychom se vždy měli věnovat pouze jedné činnosti, a to na 100%. Kniha Restart naopak jasně sděluje, že pravidla je třeba porušovat a přizpůsobovat si je. A tak jsem si pravidlo The One Thing přizpůsobil, abych se mohl věnovat více projektům naráz 🙂
Jako John Vanhara, který je příznivcem teorie, že do 30 let máme zkoušet cokoli. Věnovat se více projektům, protože jedině tak se naučíme nejvíce.
Osobně mám rád práci na více projektech. Aktivně to směřuje k multipotencialismu (doporučuji článek: Multipotenciální jedinci boří status quo). Nutné je však zůstat během práce na jednom projektu nevyrušovaný.
Ať už si pravidla a projekty přizpůsobíte jakkoli, pozornost musí vždy zůstat na jedné jediné činnosti.
Proč jsem se rozhodl pro projekt JakDoAustrálie.cz?
Nápad na online projekt JakDoAustralie.cz přicházel postupně s růstem JakDoKanady.cz. Velmi se mi líbila myšlenka tvorby komunitního webu – jednoznačné odlišení se od agentury, ale zároveň natažená pomocná ruka od cestovatelů, kteří mluví ze své zkušenosti.
Takto vyrostl kanadský projekt.
Navíc zaměření se na úzkou skupinu (niche site) je skutečnou výhodou!
Kanadský web jsme s Jančou (web Janči o fotografování) vytvořili, když jsem odletěli do Calgary na working holiday víza. Webová stránka vypadala stejně stroze jako dnes vypadá JakDoAustralie.cz.
Pokud tvoříte obsahové weby, vizuál není to, co by mělo být prioritou. Ano, hraje určitou roli. Vhodná je přehledná navigace a obsah. Hlavní ale zůstává sdělení. Předání informací musí být ke čtenáři (posluchači) hladké. Tečka.
Podoba v základní wordpress šabloně zůstala na webu Jak do Kanady téměř celé 2 roky. Vybudovali jsme skvělou komunitu a stali se jedním z nejnápomocnějších webů o Kanadě, co existuje na českém internetu.
A tak jsem se dnes rozhodl založit podobnou doménu, a to JakDoAustralie.cz a začít tvořit web s tématem Austrálie.
Mohl jsem vytvořit jakékoli jiné Jak do … a vybrat si zemi.
Proč tedy zrovna Austrálii?
Tu jsem si vybral proto, že jsem zde strávil téměř rok a mohu tak opět předávat vlastní zkušenosti.
To považuji za konkurenční výhodu, tzv. unfair advantage, jak se často uvádí v business canvas.
Co chci udělat jinak?
Základní myšlenka projektu JakDoKanady.cz a JakDoAustralie.cz zůstává stejná, ale přesto už teď vím, že bude nutné udělat celou řadu věcí jinak.
Především fakt, že do Austrálie nejsou dostupná working holiday víza, postaví koncept projektu na jinou nohu. Do Austrálie jezdí Češi především na dovolenou nebo za studiem.
Za ty 2-3 roky se doba internetu posunula ještě více k sociálním sítím a sdílení (obrázků a videí). Nepochybně tady bude nutná mnohem silnější aktivita na facebooku, instagramu, případně dalších sítích.
Stále se však chci držet obsahového webu se zaměřením na SEO. To umím nejlépe. A vždy je lepší pracovat na svých silných stránkách a ty rozvíjet. Skvěle o tom hovoří Jan Muhlfeit (viz také konference Myšlení 1.ligy).
Čeká mě tedy zpracování celé řady hodnotných článků, které předávají zkušenosti a užitečné informace. Provazování s osobními blogy cestovatelů do Austrálie bude určitě jednou z priorit.
Tyto základy chci následně popořit právě aktivitou na sociálních sítí, které by měly dodat projektu lifestylový nádech a postupně posunout projekt k českým leadrům s informacemi o Austrálii.
A jak do toho všeho pasuješ Ty?
Pokud právě teď máš hlavě nějaký projekt anebo už ho máš na rozjezdové runway a chceš s ním co nejrychleji vzlétnout, neváhej ho sdílet!
Napiš mi skrze kontaktní formulář základní informace, pošli mi odkazy a rád Ti k němu dám zpětnou vazbu.
Projekt JakDoAustralie.cz můžeš nyní využít k tomu, aby Tě jeho postupné vylepšování motivovalo a dělal jsi změny kupředu na svém projektu. Krok za krokem, každý týden se trochu věnoval svému vlastnímu projektu.
Sledovat začínající projekty je skvělé, protože máme možnost v reálném čase pozorovat všechny změny. Naučíme se toho nejvíce, pokud se učíme pravidelně.
Zkušenost s posledním projektem JakDoKanady.cz mám takovou, že jeho runway byla dlouhá přibližně 2 roky. Žádný full time job ani part time job. Prostě po večerech a víkendech, vždy pár hodinek.
Jde to! Dej tomu jen čas!
Rozjezdová runway aktuálního projektu může být kratší, ale klidně také delší. Musíme být tedy vnitřně připraveni věnovat mu patřičný čas. Nespěchat a radovat se z každého sebemenšího úspěchu.
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.