Do Slovinska jsme se vydali na návštěvu kamarádky, která odjela studovat na Erasmus do Lublaně. Využili jsme příležitosti a naplánovali výlet na listopad. Naštěstí se podzim držel jak jen mohl a my viděli parádně barevné listí a stromy. Naplánovali jsme 5 nocí, stanovili si Lublaň jako základnu, odkud jsme vyráželi na výlety. S sebou jsme brali laptopy a chtěli jsme taky popracovat. Nová místa nás měli povzbudit ke kreativitě a dodat energii a především pohledy na problémy, které nejsme schopni získat na místech, jež známe (tj. kde dlouhodobě žijeme).
Slovinsko je nádherná země, kterou jsem si vážně zamiloval. Líbí se mi malá útulná Lublaň a příroda na dosah ruky. Národní park Triglav jsme sice navštívili jen z kraje, ale i tak je slovinská příroda kouzelná. Je tam vidět podobnost se středoevropskými lesy, ale přesto je trochu specifická. Léta zde musí být nádherná pro treking!
Vzali jsme Flixbus, udělali si pár hodinovou zastávku na Budapešť a pokračovali dále na jih. Níže jsem sepsal to nejzajímavější, co jsme stihli objevit za necelých 6 dní. Musím přiznat, že to bylo hodně náročné ve spojení s prací. Chtěli jsme odmakat pár hodin každý den, ale upřímně přes víkend jsme neudělali vůbec nic a čtvrtek, pátek, pondělí i úterý to nebyly ani sedmihodinovky. Na počet se ale přece nehraje a jsem nadále toho názoru, že 8 hodinová pracovní doba pro kreativce není nejefektivnější! A tenhle pobyt mi rozhodně dal další energii nomádit s mými projekty zase o kousek dál.
Pokud řešíte cestovní pojištění, porovnejte cenu s 50% slevou na AXA anebo porovnejte možnosti v článku pojištění pro cestovatele a digitální nomády.
Lublaň – centrum a zajímavá místa
Při krátkodobým pobytech ve Slovinsku mohu jen doporučit, abyste si udělali jedno centrální místo, odkud budete vyrážet na výlet. My jsme si vybrali Lublaň, hlavní město, které je malilinko podobné Brnu. Není potřeba být ubytovaný přímo v centru, jen si zkontrolujte, že budete mít blízko ubytování supermarket a stojan na kola (viz dále) – to vám totiž zpříjemní pobyt o desítky procent.
Kavárna Nebotičník
Zajímavá kavárna, která působí honosně a je v samém centru Lublaně. Venkovní terasa je úžasná, protože je odsud krásný výhled na celé město. Doporučuji sem skočit večer po setmění, kdy uvidíte osvícenou Lublaň. Drinky relevantně naceněné, čaj za 2.20 Euro, kafe za 3 Eura.
Kavárna Cafe Le Petit
Když nám padal internet na Airbnb ubytování (využij slevu 460 Kč na svůj Airbnb pobyt), tuhle kavárnu jsem našel na internetu jako doporučení pro digitální nomády. Vyrazili jsme a hned na první pohled mi tu bylo dobře. Kavárna má dva velke prostory uvnitř a můžete sedět i venku, kde je krytý prostor. Kavárna je designovaná ve starším stylu a musím přiznat, že to působí velmi autenticky. Menu je na tvrdě novinovém papíru. Paráda!
Internet tu doslova letěl, a to jsem fungoval přes VPN (mrkni na doporučené nástroje pro digitální nomády). Pokud budete hledat místo odkud pracovat na dálku z Lublaně, kavárnu Cafe Petit mohu vřele doporučit. Jen pozor, je poměrně oblíbená, tak se může stát, že bude plno. Ne že by tu lidi pracovali, ale relaxují tu nebo povídají. Cenově je to pěkné, kapučíno za 1.60 Euro.
Ziferblat
Už jste slyšeli o konceptu podniku, ve kterém neplatíte za to, co zde zkonzumujete, ale platíte za čas, který tu strávíte? Vítejte v Ziferblat!
Snadno se tu budete cítit jako doma. Útulné prostředí, milý personál a spousta příležitostí k objevování i poznávání nových lidí.
Dáte si tu čaj, kafe, studené nápoje, sušenky, ovoce nebo klidně cereálie s mlíkem. Pohoupete se tu na houpačce, posadíte do zašitého křesla pod schodištěm anebo naopak posadíte se na schody. Za rohem je pak místnost pro společenské akce, ať už meetingy, učení slovinštiny, skládání origami anebo lekce jógy.
Platíte 5 centů za minutu, při společenských akcích jen jednu hodinu, přestože zůstanete déle a za jeden den maximálně 7 Euro. Takže vlastně zajímavá alternativa i pro coworking (který v Lublani je standardně denně na 12 Eurech).
Hrad v Lublani
Ljubljana Castle je jedno z míst, které určitě stojí za to navštívit. My jsme nešli na oficiální prohlídku, pokochali jsme se ale výhledem z hradeb, užili si čas na nádvoří, kde jsou skvělá místa pro relax a chill a samozřejmě jsme nevynechali rozlehlý park u hradu. Některými místy připomína trochu brněnský Špilberk. Já ty hradní parky mám prostě moc rád.
Metelkova ulice
Kdo má rád street art a městský underground, tuhle ulici a vůbec celou oblast musí rozhodně navštívit. Zajděte před setměním ať si vychutnáte všechny ty art barvy. Jen pozor, je to skutečně silnější underground s vlastními pravidly. Drogy tu jsou snad i policií tolerovány. Zejména ve večerních hodinách tu máte velkou pravděpodobnost potkat skutečná individua. V létě se tu každopádně skvěle paří a zevlí přes noc i venku. Celoročně tu najdete otevřené bary a spoustu komorních koncertů.
Jezero Bled
Bled jezero patří k jedněm z nejnavštěvovanějších míst v celém Slovinsku a přesto (nebo možná právě proto) jsme trochu váhali jestli vyrazit právě sem. Zpětně musím říct, že těch 5 hodin, co jsme u něj strávili bylo parádní.
Jezero Bled je výjimečné tím, že uprostřed je jediný přírodní ostrov Slovinska, kde se tyčí malý kostelík. Nejužasnější pohledy jsou z výšky, proto rozhodně doporučuju vyšlápnout si 15-20 minutový kopec na vyhlídku Mala Osojnica.
Podzim tu byl v plném proudu a my jsme si tak mohli užít všechny ty barevné stromy. Jezero má po obvodu asi 6 km, v tempu i s vyhlídkou se to dá stihnout během 2 hodin. My jsme to vzali volněji, jsou tu pěkné lavičky, mola, házeli jsme žáby do vody, Bled je moc fajné místo. Věřím, že přes hlavní sezónu tu musí být turistů hodně, ale my jsme jich v půlce listopadu potkali střídmo.
Vystoupali jsme po schodech i na vyhlídku na hrad, byla pěkná, ale pokud stihnete jenom jednu, tak rozhodně Mala Osojnica.
Na Bled jsme vyrazili autobusem z Lublaně, doporučuji koupit lístky na autobusovým nádraží, ideálně předem (cena 7.80 Euro jednosměrná). Nám jeden autobus zavřel dveře před nosem na zastávce Kino Šiška, protože jsme neměli koupený lístek předem a bus byl plný. Cesta zpátky stála 6.30 Euro a trvá přibližně 75 minut.
Piran a pobřeži Slovinska
Piran je nejzápadnějším místem Slovinska a je to nádherné malé městečko na pobřeží. Slovinsko má přístup k Jaderskému moři jen na pár kilometrů.
Jen co jsme vystoupili z autobusu, dýchlo na nás moře. Tu slanost ve vzduchu prostě hned ucítíte. Já tohle miluju.
Protože jsme vyrazili autobusem z Lublaně v 7:40, dorazili jsme do Piranu ještě relativne brzy kolem desáté (cena 12 Euro jednosměrná jízdenka). Turistů nebylo přespříliš, a tak jsme si v klidu procházeli úzké uličky a koukali na přímořskou architekturu baráčků. Trochu to připomíná Benátky.
Nejzápadnější mys Slovinska Madona mě příliš nezaujal, mnohem lepší výhled je z nádvoří kostela sv. Jiří (church St. George). Určitě si udělejte čas ještě na městské hradby. Právě z nádvoří je uvidíte v celé kráse, pěšky jsou 10 minut dokopce, zaplatíte 1 Euro vstup a z hradeb budete mít parádní pohled na městečko Piran ležící na pevninském trojuhelníkovém cípu. My jsme měli spíše zataženo a hlavně v dálce mlhový opar, takže pohled nebyl famózní. To ale k podzimu prostě patří.
Uvidíte tu stromy, kde roste Kaki. Už jste to někdy viděli na živo?
Piran se dá zvládnout za půl den, pokud máte hezké počasí, umím si zde představit celodenni relax, psaní deníku na hradbách nebo u moře u obřích kamenů anebo v nějaké kavárničce. Prostředí mi tu přišlo milé a útulné.
Jeskyně Skočjan
Skocjanská jama jsou krápníkové jeskyně, které patří k jedněm z největších v celé Evropě. Zvolili jsme tyto jeskyně namísto jeskyně Postojné, která dle zkušeností pár dalších cestovatelů i hostitelky Airbnb, je více turistická a taková profláklá.
Autobusem i vlakem z Lublaně musíte směřovat do městečka Diviča. Autobusy sem jezdí i když moc zmínek na internetu není. My jsme Skočjan navštívili při cestě zpátky z Piranu. Nejlepší dostupnost k jeskyním je autem. Ti, co cestují veřejnou dopravou musí totiž z Divači dojít pěšky 3 km k jeskyním. Jezdí sice autobus zdarma, ale nepravidelně a časový rozpis nemusí být aktuální. Ten co nám visel na autobusové zastávce byl prý letní rozpis. V každém případě předem zkontrolujte časový rozvrh na prohlídky jeskyně, protože ty jsou možné pouze s průvodcem a ve stanovené hodiny.
My jsme stihli poslední nedělní a přestože jsme byli rozděleni na dvě skupiny (slovinský jazyk a anglický jazyk), zůstali jsme ve skupině asi 25 lidí.
Celá prohlídka trvá 60 – 90 minut, ale v jeskyni strávíte přibližně hodinu. Část je suchá a druhá čast mokrá, tam kde teče řeka. Jsou to úžasné pohledy na tvořivost přírody. Zajímavý moment přichází ve chvíli, kdy průvodkyně zhasne všechna světla a vy jste na pár desítek vteřin v jeskyni v naprosté tmě.
Zajímavostí je, že krápníku trvá celý rok vyrůst o 1cm.
V jeskyni je bohužel zakázáno fotit a to i bez blesku. Šahat na krápníky je obzvláště zakázáno, protože lidským potem a mazem můžeme zabránit dalšímu růstu. Smutné, že řada erasmáků tohle vůbec nerespektovalo.
Vstupné je 12 Euro pro studenty a 17 Euro pro dospělé.
Po prohlídce jsme rychle chvátali směr Divača a jen tak tak jsme stihli poslední autobus do Lublaně (7 Euro). Záchranou byl vlak, ale ten je o dost pomalejší.
Doprava a přesuny na Slovinsku
Slovinsko je malá země, a tak se z jednoho na druhý konec nechá dostat během jediného dne. Na některá místa jsou ale spoje veřejné dopravy méně časté, a tak organizace výletů může být náročnější. Zejména pro ty, kteří chtějí stihnout hodně různých míst během několika mála dnů. I tady na Slovinsku platí pravidlo, že někdy méně je více a lepší nechat se polapit kouzlem jednoho místa než se za každou cenu snažit stihnout více míst během jednoho dne.
My jsme si udělali základnu v Lublani na 5 nocí a odtud vyráželi na výlety. Pobyt jsme měli spojený i s prací, takže jsme výletovali hlavně v pátek odpoledne a přes víkend.
Pronájem auta byl v Lublani o víkendu paradoxně až moc komplikovaný. Rentalcars nabízel auta na letišti (dopravně ne jednoduše dostupný na 1-2 denní pronájem auta) nebo kus mimo centrum. Nakonec jsme i rezervovali Mazdu právě na Rentalcars za 2500 Kč na dva dny s plnou ochrannou pojištění (bez pojištění tak je 1000 Euro spoluučast a to jsem platit nechtěl). Bookovali jsme v 8 hodin večer na vyzvednutí v 8 ráno další den. V 7 ráno došel email o zrušení rezervace. To se mi ještě nikdy nestalo! Když jsme hledali znovu na Rentalcars, žádné auto už nebylo dostupne v centru, všechny jen na letišti. Grrrrr. Chyba prodejce, který nastavil špatně pobočky? Po telefonátu (pro mezinárodni hovory doporučuji skype kredit) přímo s prodejcem autopůjčovny Enterprise jsme nebyli o nic moudřejší, týpek mluvil lámanou angličtinou a asi jsme ho v 7:30 vzbudili. Otevírají prý v osm, přestože mají napsáno že v sedm a zavolat máme v devět, dřív totiž není nic schopen zjistit.
Zajímavostí je, že v Lublani nejezdí Uber. Myslím, že ho nenajdete ani jinde po Slovinsku. Pokud chcete o trochu levnějšího taxíka, nainstalujte si aplikaci Hopintaxi, která je tu populární a hodně používaná.
Bicikel
Jízdní kola jsou známá jako dopravní prostředek především v Amsterdamu, ale v Lublani mě tamější systém neuvěřitelně mile překvapil. Kdokoli, místňák i turista tu má možnost přístup k veřejným kolám za 1 Euro na týdem nebo 3 Eura za rok. Cena je tak nízká, že se jí snad nedá ani věřit. My jsme byli z kol prostě nadšení. Díky tomu ušetříte hodně peněz za autobusy, kamkoli ve městě se pohybujete na kole. Lublaň je navíc město bike friendly, takže najdete často speciální pruhy pro kola. Místní jsou navíc zvyklí na provoz kol, takže je to skutečně snadné a bezpečné.
Pravidla jsou následující. Řidit kolo pod vlivem alkoholu nesmíte (pokuta 600 Euro a více). Helmu nosit nemusíte. Jezdit byste měli v pruhu na své straně čili u silnice vpravo.
Registrujte se na bicikelj.si. Zvolíte 7 denní nebo roční členství. Musíte zadat údaje své platební karty. Ručíte za kolo do výše 350 Euro. Zvolíte si ještě PIN kód. Na email vám přijde registrační čislo. To zadáváte spolu s PINem do automatů u kol. Kolo máte aktivací u daného automatu půjčené na 60 minut zdarma. Do té doby ho musíte kolo vrátit do nějakého stojanu (připadně se vám budou účtovat malé centy za každou přesaženou minutu). Za 3 minuty si můžete kolo půjčit zase, opět na jednu hodinu.
Lublaň je menší město než Brno, na většinu míst se dostanete bez problému. Doporučuju stáhnout si i oficiální aplikaci Bicikel (na Android i iOS), ve které najdete přesná místa pro stanovišť pro kola a současně kolik kol je k dispozici.
Doporučení pro cestování
Pro krátkodobé cesty využijte cestovní pojištění AXA s 50% slevou. Pro delší pobyty a roční výjezdy využijte pojištění True Traveller. Moje zkušenosti a zkušenosti dalších cestovatelů najdete v článku srovnání cestovního pojištění.
Zdokonalte se v angličtině, španělštině či jiném cizím jazyce pomocí webové a mobilní aplikace Easy Lingo.
Pokud si chcete půjčit auto, srovnejte ceny online na RentalCars.
Pro vyhledávání letenek využijte Kiwi a následně porovnejte, zda není levnější cena na oficiálních stránkách aerolinky.
Zkontrolujte si, zda máte všechno užitečné vybavení na cestu.
Bezpečné cestování s dávkou dobrodružství!
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.