Změny, které s sebou přinesl Covid-19 a koronavirová opatření mají za následek hledání dalších možností přivýdělku z domova. Téma jak vydělat peníze na internetu je jedno z nejhledanějších klíčových frázích a není se co divit. Internet získal nové téma a lidé si dnes uvědomují více než kdy jindy, že digitální svět jim může nabídnout práci i peníze. Status quo o tradiční rutinní práci v kanceláři s klimatizací v open office prostoru je konečně rozbořen.
Práce na dálku se stala normální.
Vydělat peníze na internetu ještě normální není, ale jsme jen několik roků od takového okamžiku. Tato touha mnohých z nás vyjadřuje potřebu mít práci, kterou si vezmeme kdykoli kamkoli. Kromě peněz nám má zajistit více svobody. Moje osobní touha cestovat proměnila moji vlastní práci do režimu digitálního nomádství. V tomto článku bych chtěl na základě mých zkušeností a vlastního průzkumu představit nejčastější způsoby, jak vydělat peníze online.
Proč vydělávat peníze na internetu
Nelze vše přičítat Covid-19 a souvisejícím opatřením, avšak nutno přiznat, že do značné míry způsobují posun ve vnímání společnosti o lokaci, kde budeme v budoucnu vydělávat peníze. Někteří zaměstnanci byly v souvislosti s vládními opatřeními o uzavření některých provozoven propuštěni či nuceni změnit práci.
Práce z domova je trend, který v roce 2024 má značný nárůst podílu napříč celou společností v České republice. Omezení vycházení, setkávání a další opatření v souvislosti s zabránění šíření infekční nemoci Covid-19 dává zároveň prostor pro rozvoj práce na dálku a vydělávání peněz na internetu.
Mezi nejčastější důvody, proč lidé chtějí vydělávat peníze online, patří faktor práce na dálku a možnosti tedy vykonávat práci i během koronavirových opatření. Lidé netráví čas dojížděním do práce a z práce domů, mohou pracovat z domova anebo dokonce i z chaty či na pracovní dovolené.
- Práce na dálku
- Lokační nezávislost
- Časová úspora
- Vlastní pracovní prostředí
- Možnosti dalších výdělků na internetu
- Výběr zaměstnavatele nejen z ČR
Zcela zásadním rozdílem je pak faktor, kdy lidé mohou změnit zaměstnavatele a získat práci, která není geograficky blízko jejich bydliště. Jejich nová práce může být dokonce v zahraničí a mohou vydělávat silnější měnu, např. EUR či USD.
Jak vydělat peníze na internetu
Nevíte, jak začít vydělávat peníze na internetu, jak začít podnikat anebo si najít novou zajímavou práci, která vám umožní pracovat z domova?
Říká se, že peníze na internetu může vydělat téměř každý aniž by měl nějaké speciální dovednosti. To je do určité míry pravda, avšak nesmíme mít úplně růžové brýle, to by nám nepomohlo.
Určité požadavky pro výdělek online stále platí. Pokud si chceme pouze přivydělat peníze, pak je to na začátku reálnější představa. V případě, pokud bychom chtěli od nuly začít vydělávat peníze na internetu a mít příjem jako hlavní pracovní příjem, pak je nutno počítat s tím, že to bude trvat zřejmě několik měsíců, než se k tomu dopracujeme.
V zásadě budete potřebovat tři nejdůležitější elementy.
- Energie
- Čas
- Kreativita
Vybaveni těmito elementy získáte tu nejlepší startovací pozici pro to, abyste začali vydělávat peníze na internetu.
To nejdůležitější ale ještě nebylo řečeno – totiž, co skutečně nezbytně budete potřebovat. A to je:
- Práce
Také na internetu platí, že bez práce nejsou koláče. Pokud se vám zdá, že někteří vydělávají na internetu jen tím, že občas na něco kliknou anebo jen publikují nějaké fotky na Instagram anebo nakoupí a prodají kryptoměny, tak vězte, že nevidíte celý obrázek a skutečnost je odlišná. Existují mnohé mýty a nepravdy stejně jako je tomu např. o pasivním příjmu.
V článku se snažím vysvětlit nejčastější pracovní činnosti anebo takovou práci, která je vyhledávaná anebo nakonec ta, okolo které existují velké mýty a nepravdy.
Seznam pracovních činností s možností výdělku online
Níže uvedený seznam vybraných pracovních má čtenáře inspirovat a ukázat jaké činnosti lze dnes dělat online a vydělávat si při tom peníze. Existuje nekonečně mnoho prací, kterými si lze vydělat na internetu a není v kapacitě jednoho článku uvést a rozepsat všechny. Zaměřuji se proto na ty, které jsou nejefektivnější, dlouhodobě spolehlivé a současně uvádím i ty kontroverzní, neúčinné a dokonce podvodné, které vám vezmou nejen čas, ale také peníze.
V tomto článku uvádím základy pro orientaci a první rozpoznání výhod a nevýhod jednotlivých činností.
1. Psaní na zakázku, copywriting
Psaní textů za peníze je jednou z nejčastějších činností a způsobů, jak si vydělat peníze na internetu. Psaní textů, neboli copywriting, je rozšířená práce, kterou se může naučit každý. Můžete psát texty na zakázku, domluvit dlouhodobou spolupráci pro psaní na vybraný internetový magazín anebo můžete začít psát svůj vlastní blog a ten monetizovat. Pokud máte již nepsané nějaké texty v šuplíku, můžete je zkusit prodat.
Copywriting na webové portály se neobejde bez částečné znalosti SEO, tzv. optimalizace textu pro vyhledávače. Vhodná je základní znalost linkbuildingu a pomůže také orientace v redakčních systémech jako je např. WordPress.
Kde najít práci jako copywriter nebo psaní na zakázku?
- Copywriting.cz
- Na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn)
- Vlastní blog
2. Virtuální asistentka
Virtuální asistentka (anebo asistent) je člověk, který pomáhá s plněním dílčích úkolů spočívajících zejména v administraci, dohledávání informací, e-mailové komunikace, práce s kalendářem, projektovým softwarem, revizí dokumentů, atp. Práce virtuální asistentky je velmi různorodá a může spočívat v nejrůznějších úkolech a projektech. Virtuální asistentka má obvykle tzv. soft skills a není tedy specialista na vybranou problematiku.
Výhodou této práce je, že nemusíte mít žádné speciální dovednosti, bude vám v zásadě stačit orientace na internetu, e-mailu, MS Office, Google Drive, sdílených dokumentech a případně dalších projektově orientovaných programech jako je např. Trello nebo Asana. Výhodou je také znalost sociálních sítí. Důležitý je především lidský přístup, smysl pro organizaci, hlídání deadlinů a celkové tendence ulehčování a zefektivňování práce na projektu/zakázce.
Kde najít práci jako virtuální asistentka?
- Na sociálních sítích
- Přímé oslovení online podnikatelů
- Webtrh.cz
- Stovkomat.cz
- Vlastní blog
3. Mikrozakázky
Práce všeho druhu, které jsou dílčí, krátké a během několika hodin či dnů dodané. Může se jednat o copywriting, formátování textů, grafiku, úpravu webových stránek, propagaci na sociálních sítí, reporting, administrační nárazové činnosti, doplnění zboží a popisků do e-shopu, vytvoření titulků, přepisu video do textové podoby, atp.
Určité mikrozakázky zvládne i virtuální asistentka, jiné mikrozakázky jsou věnované expertům v dané oblasti.
Kde najít práci v mikrozakázkách?
- Stovkomat.cz
- Fiverr.com
4. Práce na volné noze
Práce na volné noze jako specialista pro určitou činnost. Nejčastěji se setkáváme s programátory, kodéry, grafiky, webdesignéry, UX desinéry, markeťáky, copywritery, atp.
Kde najít práci na volné noze?
- Doporučení
- Sociální sítě
- Vlastní blog
- Inzerce
- Word of mouth (šuškanda)
5. Marketing na sociálních sítích
Marketing na sociálních sítích je jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších prací v online světě. Přestože je zde poměrně velká konkurence, tak se neustále hledají noví lidé na plnou či částečnou správu sociálních sítí. Nejčastějších sociální sítí pro správu je Facebook a Instagram. Mezi další spravované sítě patří YouTube a zřídka dochází ke správě sociální sítě Twitter, LinkedIn nebo Pinterest.
Pojem marketing na sociálních sítích je velmi široký, a tak dnes existují specialisté na konkrétní činnost na socialu, např.:
- Copywriting na sociálních sítí
- Grafika na sociální sítě
- PPC reklama, Facebook Ads
- Správce facebookové skupiny
Nemusíte mít vystudovanou vysokou školu, marketing na sociálních sítí se můžete naučit na internetu. Za 3 měsíce studia budete na úrovni juniora a odtud můžete pokračovat ve sbírání zkušeností buď přes agenturu anebo jako freelancer.
Kde najít práci v marketingu na sociálních sítí?
Ideálně na sociálních sítích. Využijte facebookové skupiny, které se zaměřují na téma správa sociálních sítí případně skupiny, kde se inzerují nabídky volných pracovních míst.
Případně můžete vyzkoušet Startupjobs.cz anebo obecné inzertní portály jako je Jobs.cz a Prace.cz.
Naučte se používat hashtagy
Používáte Instagram a rádi byste získali více sledujících? Prozkoumejte blíže strategii hashtagů, jak používat ty správné hashtagy, kolik hashtagů přidávat k příspěvkům a proč se na ně vlastně tolik soustředit.
6. Influencer
Vydělávat peníze jako influencer, to je sen mnohých z generace miléniálů. Jak vidíme na sociálních sítí, není to nemožné. V České republice existují tisíce influencerů, kteří vydělávají dost peněz, aby to byla jejich hlavní pracovní náplň a nemuseli mít žádnou jinou práci.
Být influencerem však není procházku růžovou zahradou a tato profese je velmi zkreslena tím, co vidíme na Instagramu a Facebooku. Podobně, pokud přemýšlíte o tom, jak se stát modelkou, novodobá cesta vede často přes sociální sítě a vytvoření si lákavého profilu na Instagramu, TikToku či dokonce OnlyFans.
Přestože si dnes můžeme koupit za peníze lajky, komentáře i sledující, síla influencera spočívá v komunikaci a míry zapojení jeho fanoušků. A to v dlouhodobějším časovém horizontu. Existují totiž zároveň nástroje, které odhalují falešné sledující a dokážou monitorovat profil influencera a zachytit, zda jeho aktivity jsou přirozené anebo vedené či doplňované robotem.
Influencer je člověk, který na sociálních sítí, případně jiných kanálů jako je web, podcast, video, buduje kolem sebe či své značky fanoušky a komunitu lidí s podobnými zájmy. Má velký vliv na jejich další rozhodování.
Influencerovi jsou tak nabízené spolupráce barterové či finančně ohodnocené, krátkodobé i dlouhodobé. Někteří influenceři si zároveň tvoří vlastní produkty (merch, trička, knihy, zboží, módní doplňky, atp.).
V zásadě potřebujete minimálně 1000 sledujících na Instagramu, abyste byli vnímaní jako mikro influencer. Pro placené spolupráce v České republice potřebujete obvykle 5 tisíc až 10 tisíc sledujících na Instagramu. Poté záleží na míře zapojení vašeho publika a sledujících. Současně také záleží, zda máte dosah na více sociálních sítích, zda máte webové stránky či blog s návštěvností, e-mailovou databázi čtenářů, atp.
7. Prodej fotografií, grafiky, ilustrací a videí
Pokud rádi fotíte, můžete zkusit vydělat peníze prodejem fotografií na fotobankách. Přestože se na internetu často píše, že jde o pasivní příjem, není tomu tak. Prodej fotek na fotobance je obtížný, vyžaduje vysokou kvalitu fotografií, obrovské množství nahraných fotek na fotobanku, velkou trpělivost fotografa a také připisování popisků a tagů (štítků) ke každé nahrané fotce.
Fotobanky mohou být určitě skvělým polo-pasivním příjmem, pokud práci s fotobankami bere fotograf zodpovědně a s dlouhodobým cílem. Zájemci si mohou přečíst více v článku Jak vydělávat na fotobankách.
Fotobanky jsou vhodným místem také pro ilustrátory a grafiky. Často právě toto umění přinese vyšší výdělky než fotografie.
Prodávat můžete i krátká videa a video spoty. Výdělky za prodej videa jsou mnohem vyšší než za prodej fotografie. Videa prodáváte na tzv. videobankách, která jsou často spojené v rámci jednoho portálu fotobanky.
8. Blogování
Blogování je činnost, která dříve označovala pouze psaní textů na vlastní webové stránky, tzv. blog (deníček). Během několika (desítek) let se však blogování natolik rozrostlo, že dnes zahrnuje kreativní tvorbu ze všech možných úhlů včetně vlogování (video tvorba), podcastování (audio tvorba) a komunikace na sociálních sítích.
Blogeři mají obvykle své hlavní místo na internetu v podobě vlastních webových stránek, blogu. Píší a publikují články a tvoří kolem určitého tématu komunitu lidí a fanoušky, které tento obsah zajímá.
Jak získat práci jako bloger?
Tuto práci nezískáte, tuto práci si vytvoříte. Záleží na vás, jak k ní přistoupíte. V každém případě blogování je dlouhodobá činnost spočívající v tvorbě textů a další kreativy spolu s komunikací čtenářů a sledovatelů. Existuje několik způsobů, jak vydělávat peníze blogem (např. reklama, affiliate, prodej vlastních produktů a služeb, atp.) ale v každém případě budete potřebovat projít těmito kroky.
- Založte si webové stránky anebo publikujte na Blogspot.com či Medium.com
- Vyberte si oblast, ve které budete působit a které se budete primárně věnovat
- Pište texty, články, svá zamyšlení
- Sdílejte na sociálních sítích a budujte komunitu a fanoušky kolem vybraného tématu
- Sbírejte e-mailové adresy a pracujte s e-mail marketingem (nespoléhejte se jen na sociální sítě)
9. Prodej e-booku nebo tištěné knihy
E-booky se i v roce 2021 prodávají, přestože největší marketingový boom už zažily několik let zpátky. Prodej e-booků je dodnes forma, jak vydělat peníze online pro podnikatele a freelancery. Jedná se často o první krok začínajících podnikatelů na internetu, kteří blogují či tvoří webový portál.
E-book, tedy elektronickou knihu, můžete snadno napsat v MS Wordu či Google Doc a následně exportovat do formátu PDF. Pokud máte talent nebo silné stránky pro psaní, udělejte si čas a e-book sepište. Udělejte si předem průzkum a cíleně si vyberte téma, které má potenciál pro to, aby se e-book prodával. Zeptejte se svých čtenářů, zda by si takový e-book koupili.
Prodej e-booku můžete zautomatizovat, buď přes Mio web a jeho systému (recenze Mio webu) anebo skrze systém SimpleShop.cz.
Tištěnou knihu můžete prodávat obdobně a nepotřebujete k tomu žádné shánění vydavatelství. Dnes existují služby pro nízkonákladový tisk skrze malá nakladatelství. Můžete si natisknout třeba jen deset anebo sto výtisků.
10. Prodej vlastních produktů
Pokud doma tvoříte vlastní produkty, můžete je prodávat na internetu a mít ze svého koníčku malé podnikání. Velmi oblíbená se stala tvorba náramků, náhrdelníků, naušnic anebo prstýnků. Najdeme i speciality jako je tvorba a prodej lapačů snů (dreamcatcher) anebo prodej umění od amatérských umělců.
Nejčastěji se jedná o prodej ručně vyrobených produktů v oblasti módy či doplňků oblečení anebo doplňků do bytu. Odlišíte se, když produktu dáte svůj originální příběh.
Jak prodávat vlastní produkty?
- Fler.cz
- Facebook marketplace
- Inzerce např. bazos.cz
- Aukro.cz
- Etsy.com
- Vlastní e-shop
- Vlastní sociální sítě
11. Poskytování konzultací, koučování a školení
Mnoho konzultačních služeb se přesouvá do online prostředí. Pakliže působíte v oblasti koučování, konzultací či terapie, můžete využít snadnou dostupnost video hovorů a své služby přesunout na internet. Samozřejmě je to jiné být spojený přes webovou kameru a mikrofon než-li sedět spolu na křeslech ve společné místnosti, avšak konzultace online a koučování online má i své výhody. Jednou z nich je širší záběr na potenciální klienty, se kterými se můžete vidět navzdory obrovské vzdálenosti ve fyzickém světě.
Webináře online zažívají především v době koronavirových opatření velký rozvoj a jsou preferovanou vzdělávací linkou pro mnohé firmy.
Nesnažte se být šarlatánem v online světě anebo rychlokvaškou koučem. Každý konzultant, kouč a terapeut by měl své řemeslo ovládat a mít určitou hloubku vědomostí.
Jak začít konzultovat online?
- Pokud již máte vědomosti o svém oboru a chcete se přesunout do online poskytování svých služeb, osvojte si komunikační software jako je Zoom, MS Teams, případně Skype.
- Své služby nabídněte stávajícím klientům, např. skrze e-mail.
- Propagujte své služby na sociálních sítí a svých webových stránkách.
- Fakturaci a technické zprocesování plateb nadále řešte jak jste byli zvyklí, např. převodem na bankovní účet na základě vystavené faktury klientovi.
12. Prodávajte zboží v e-shopu
Otevřete si internetový obchod a prodávejte zboží. Pokud máte znalosti o určitém výrobku anebo máte kontakty na dodavatele, využijte toho a začněte maloobchodně prodávat. Vytvoření e-shopu je snadné a není finančně náročné. Dnes si můžete e-shopovou platformu pronajmout za měsíční poplatek a nepouštíte se tak do žádného velkého rizika.
Vyberte si druh zboží, kde máte nějakou konkurenční výhodu. Nesnažte se konkurovat pouze cenou, to není dlouhodobě udržitelné výnosné podnikání.
Pokud budete prodávat dovážené zboží z USA nebo z Číny, ošetřete problematiku cla a DPH.
Řada e-shopů dnes nabízí možnost přeprodávat zboží. Poměrně snadno tak můžete prodávat jejich zboží a pokud chcete, můžete na ně delegovat i celý proces objednávek a řešení pozdějších reklamací. Tomuto způsobu se říká dropshipping.
13. Hraní her, gaming
Lze vydělat peníze hraním her? Ano! Je to běžné? Ne! Je možné si vydělat hodně peněz? Ano! Je obvyklé, aby si člověk vydělal hraním her na svůj hlavní pracovní poměr? Ne!
Hraní her láká mnoho mladých lidí, kteří chtějí přetvořit svůj koníček ve výdělečnou práci. Možností, jak vydělat peníze na internetu pro hráče počítačových her je celá řada:
- Psaní recenzí a článků o počítačových hrách
- Psaní recenzí a článků o hrách na telefony
- Streamování, jak hrajete nějakou hru (příjem z reklamy a příspěvků od diváků)
- Profesionální Esport online hry
- Testování her v beta verzi či nových upgradů
- Blogování a podcastování o hře
- Provoz herního serveru
- Prodej vzácných předmětů ze hry (World of Warcraft, Diablo 3, League of Legends), do budoucna NFT
Hraním her si řada mladých lidí přivydělá nějaké peníze, ale málokomu se povede přestoupit do tzv. full-time práce v tomto oboru.
Online kasina může také někdo nazvat hraním, ale dle mého názoru to patří spíše do kategorie gambling, sázení a online kasino, které rozepisuji níže.
14. Klikačky a Vyplňování dotazníků
Klikačky aneb jak vydělat peníze na internetu. Jsem až překvapený, kolik článků na toto téma existuje a jak hodně jsou marketovaný, propagovaný a vyzdvihovaný. Existuje i řada YouTube videí. Obrovská výhoda klikaček je to, že nemusíte v zásadě vůbec nic umět. Jediné, co děláte je, že jednou za čas (za hodinu nebo za den) kliknete na určené tlačítko a případně si prohlédnete zobrazenou reklamu. To je všechno. Za každý klik sbíráte peníze. Tedy pár haléřů. Několik let nazpět to mohla být třeba jedna koruna, ale dnes to je skutečně spíše 0,1 Kč anebo taky 0,03 Kč.
Vyplňování dotazníků je další obrovsky zpropagovaná možnost výdělku na internetu. Vyplníte svůj profil a na základě něho se dostáváte do marketingových výzkumů. Pokud splňujete kritéria, pak vám zašlou dotazník a po jeho vyplnění (obvykle 5 – 25 minut) získáváte odměnu. Obvykle se jedná o desetikoruny.
Klikačky i vyplňování dotazníků jako přivýdělek z domova je minulostí. Tento způsob zásadně nedoporučuji. Z toho důvodu ani zde neuvádím odkazy na služby, které klikačky či vyplňování dotazníků umožňují.
Přestože můžete klikačkami či vyplňováním dotazníků vydělat nějaké peníze, je to nesrovnatelné minimum a časově se to skutečně nevyplatí. Jediný způsob jak lidé na těchto systémech vydělávají je, že přivádí nové registrované uživatele, za které dostávají odměnu (buď jednorázovou anebo za každý jejich malý výdělek). Není divu, že tyto klikačky a vyplňování dotazníků propagují a říkají, jak je to skvělé, ale současně neustále povzbuzují k tomu, abyste klikali a dotazníky vyplňovali.
Věnujte čas raději na studiu nějaké nové dovednosti a zvolte si jiný způsob vydělávání peněz na internetu.
15. Sázení, online kasino a gambling
Sázení online se stává stále více populární, o to více, když jsme zavření častěji doma kvůli Covid-19. Trávíme více času na internetu a hledáme možnosti zvýšeného adrenalinu. Sázení je jednou z činností, kdy vstupujeme do psychické roviny adrenalinu, a to nám dělá dobře.
Sázkové kanceláře vybudovaly velmi výdělečný byznys model. Ti, kdo sází, mají statistickou nevýhodu a platí, že přibližně 95% sázkařů dlouhodobě nedokáže porážet sázkové kanceláře. Proč to tedy zkoušet? Protože je to hra! A to sázkaře baví!
Tomu jde obtížně odolat a obtížně argumentovat.
Pokud člověk propadne sázení, jedná se o gambling. Pokud člověk vkládá peníze do sázek, které nejsou v rovnováze k jeho příjmům a životnímu standardu, pak je to gambling. Jakmile člověk vsází na něco bez racionálních, fundamentálních a statistických predkcí a analýz, pak je to sázka a nikoli investice. Sázení je tipování.
Existují portály a kluby na sázení, kde se sdílí know-how a posílají vám tipy na „zaručené sázky“. Ve světě sázení není ale nic zaručené.
Vznikají online automaty, online kasina a celé Las Vegas je mnohem větší v online světě než v americkém městě hříchů.
Na cestách jsem potkal profesionální poker hráče, který si vydělával peníze online jednoduše tím, že hrál poker. Ano, je to možné, reálné a skutečné. Takových lidí ale moc není. Je mnohem více těch, kteří to zkusí, peníze ztratí anebo hůře propadnou a stanou se z nich závislí na hře (která jim navíc bere peníze, přátele a zdraví).
Sázení, online kasino ani gambling není dobrá cesta, jak vydělávat peníze na internetu.
16. Investování a trading (obchodování finančních aktiv)
Téma investování se dostalo z prostředí bohatých byznysmanů a bankéřů až k lidem, se vší úctou, s obyčejnou prací. To je skvělé a je vidět pokrok finanční gramotnosti napříč společností. Můžeme být vděční, že dnes lze investovat na pár kliknutí myši či imaginárního tlačítka na telefonu.
Současně ale není vše zachráněno, protože investování není o tom si rychle vybrat nějakou investici, vložit tam peníze a doufat, že po čase tam bude peněz víc.
Představa investování jako způsobu vydělávání peněz na internetu je většinou mylná. Investování je dlouhodobá činnost, která směřuje ke zhodnocování finančních prostředků.
Důvod, proč se o investování tak často píše v článcích o vydělávání peněz na internetu, jsou navázané spolupráce se službami jako jsou brokeři, zprostředkovatelé investic, platformy, které odměňují za doporučení, atp. To samo o sobě není špatné (stejně jako affiliate marketing nevnímám jako špatný nástroj, pokud je provádět transparentně). Špatné ale je pokřivené vnímání čtenářů, kteří si nezjistí celou pravdu a namlsaní pokouší své štěstí. Nedejbože se všemi volnými finančními prostředky, protože nepracují s investiční strategií a finanční gramotnost jako slovo jim je vskutku vzdálené.
Trading
Trading znamená obchodování s finančními aktivy a v zásadě takoví jedinci obchodují každý den několik obchodů, nejčastěji buď s nějakou měnou, akciemi anebo kryptoměnami. Trading je de facto práce, není to pasivní příjem. Trading lze považovat za způsob, jak vydělat peníze přes internet. Osobně jsem potkal při svých nomádských cestách intradenní tradery, kteří si vydělávali tím, že obchodovali akcie a kryptoměny. Není to zdaleka práce pro každého, vyžaduje obrovsky silnou psychiku a lze jen doporučit hluboké studium před investování zásadnějších peněz z vašeho rozpočtu.
Investování do akcií (dlouhodobé) považuji za činnost, která byť přináší finanční zisk a je prováděna v zásadě online, tak není „vyděláváním peněz na internetu“ v pravém slova smyslu. Vnímám odlišně práci a investování.
Přiznávám, že existuje několik investorů, u kterých je jejich práce doslova investování. Mnoho jich však není. A přijde mi velmi prazvláštní, že všechny ty internetové články na téma jak vydělávat peníze online směřují čtenáře k tomu, aby začal investovat. To prostě nedává smysl.
Jsem velkým příznivcem investování a zhodnocování peněz. Avšak stále vnímám vydělávání peněz přes internet odlišně než investování.
Kryptoměny s rezervou
Zejména s rozšířením zájmu o kryptoměny, investování do bitcoinu a dalších kryptoměn, bych rád upozornil na to a zopakoval, že peníze se na internetu vydělávají prací. A práce není v 99% případů pouhé klikání myší.
Kryptoměny jsou velmi zajímavá finanční alternativa, jak efektivně zhodnocovat peníze. Můžete si přečíst můj názor na bitcoin a dalších kryptoměny.
Podvody a scam
Téma jak vydělat peníze na internetu je jedno z nejvíce vyhledávaných na českém internetu a také z toho důvodu vzniká obrovské množství falešných inzerátů, které jsou podvodné. Nabídky v inzerátech a na sociálních sítí (např. Facebook) typu vydělávejte peníze z domova anebo podniktejte na internetu a vydělejte peníze rychle jsou v 99% případů podvodné a snaží se z vás vylákat peníze. Většinou směřují k tomu, že budete muset investovat nějaké peníze do vstupních kurzů, do členských sekcí bonusů a slev anebo dokonce si něco objednat předem a až poté „dostanete ten zázračný návod jak vydělat peníze“.
- Okamžitý výdělek na internetu neexistuje.
- Také na internetu platí, že bez práce nejsou koláče.
- Někteří lidé dokázali zbohatnout díky náhodě, ale nesnažte se o to.
- Pokud si nejste jisti, zda je inzerát pravdivý anebo podvodný, jedná se spíše o podvod.
Pozor na pochybné nabídky, inzerci práce k rychlému zbohatnutí či získání peněz ihned.
Prověřujte podrobně také všechny nabídky multi-level marketingu. MLM není sám o sobě špatný model, avšak existuje mnoho společností, které ho bohužel pošpinily, protože využívají síťového marketingu nelegálně anebo nemorálně.
Ponziho schéma a HYIP
Pozor na ponziho schéma, které je určitou formou pyramidy. Program, do kterého se zapojíte, pracuje s odměňováním za doporučování dalších členů a nemá dostatečně kvalitní produkt anebo ho má dokonce fiktivní (jako zástěrku). Zájemce rychlého zbohatnutí lákají HYIP programy (high investment yield program), které nabízí obvykle 1% – 5% zisku denně. Je to samozřejmě podvodná nabídka, která dříve nebo později vyplave na povrch – např. tím, že webová stránka přestane fungovat a svých peněz se zpět nedomůžete ani za pomoci právních kroků.
Ve skutečnosti takový program funguje jen na základě členský vstupních poplatků a služba či produkt, kterým se prezentuje, je nereálná, fiktivní. Většina ponziho schémat a HYIP pracuje s multi-level marketingovým modelem.
Hoax
Pozor na hoax – jedná se o podvodné, poplašné a alarmující zprávy, které se šíří internetem, nejčastěji skrze e-mail anebo sociální sítě. Podívejte se na web hoax.cz, která eviduje nejrozšířenější podvodné a poplašné zprávy, které jsou nepravdivé.
Alternativy, jak vydělat peníze ihned
Pokud potřebujete peníze okamžitě, můžete zkusit alternativní metody, díky kterým získáte peníze rychle. Trošku jsem přebral lákového marketingu a nadpis přizpůsobil. Každopádně tyto způsoby nejsou pro každého. Možná zde ale najdete inspiraci k tomu, abyste alespoň trochu proměnili své životní návyky.
- Prodejte nepotřebné věci
- Vracejte vratné láhve
- Prodejte vlasy
- Darujte krevní plazmu
- Darujte vajíčka anebo sperma
- Prohledejte všechny kapsy a místa, kam jste si kdy mohli uložit peníze
Jak ušetřit peníze
Nezapomeňte, že vydělat peníze je jedna věc a druhá věci je peníze utrácet. Můžete vydělávat skutečně hodně peněz, ale pokud budete utrácet více, nikdy se z krysího závadu nedostanete. Musíte se naučit šetřit peníze. Musíte se naučit finanční gramotnost.
- Nakupujte online přes cashback a vrátí se vám část peněz z nákupu
- Zařiďte si spořící účet a pravidelně si odkládejte peníze
- Používejte aplikaci na správu financí a mějte přehled o tom, kolik a za co utrácíte peníze
- Vzdělávejte se ve finanční gramotnosti
Právní minimum pro výdělek online
Pokud si chcete vydělávat peníze online, je nutné řídit se českými zákony, což pro vás v první řadě bude znamenat, abyste rozlišili příležitostnou činnost prodeje a soustavnou činnost podnikání.
Podnikání je každá soustavná činnost vykonávaná vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost za účelem dosažení zisku. Přičemž dle dostupných právních výkladů „soustavně“ neznamená pořád znovu, ale že činnost vykonáváte s úmyslem ji ještě někdy zopakovat.
- Pokud prodáváte na inzerci pár svých starých věcí, nejedná se o podnikání.
- Pokud budete nakupovat a prodávat zboží, jedná se o podnikání.
- Pokud prodáváte náramky na Fler.cz, jedná se o podnikání.
- Pokud prodáváte e-book, jedná se o podnikání.
- Pokud vykonáváte práci jako virtuální asistentka, jedná se o podnikání.
Vykonávat práci nemusíte výhradně s živnostenským listem, ale např. i na základě smlouvy (např. pracovní smlouva), a to platí pro spoustu povolání včetně copywritingu, programování či správy sociálních sítí anebo práce virtuální asistentky. Ve většině případů však jsou tyto povolání vykonávány v rámci OSVČ živnosti.
Pokud spadáte do kategorie podnikání, ve většině případů si budete muset založit živnostenský list. Přihlašte si živnost volnou a zvolte odpovídající obory (jako je např. webové portály a marketing, maloobchod, poradenství a konzultace, atp.).
Jako podnikatel s živnostenským oprávněním máte určité povinnosti mezi které patří odevzdávat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní a sociální pojišťovnu. Současně při hlavní podnikatelské činnosti máte povinnost platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, případně paušální daň.
Pokud provozujete internetový obchod, je třeba abyste měli zveřejněné všeobecné obchodní podmínky e-shopu.
Jak vydělat peníze jako dítě nebo nezletilý/á?
Mnoho dětí a nazletilých hledá možnosti, jak si přivydělat peníze na internetu. Zejména hraním her či na sociálních sítích tráví velkou spoustu času. Lze využít tyto činnosti k tomu, aby si vydělali nějaké peníze?
Právní požadavky stanovují určité limity pro vydělávání peněz dětmi a nezletilými, tedy mladšími 18 let. V zásadě existují dva legální způsoby.
1. Vydělávat peníze přes rodiče
Smlouvu či účet založíte na jednoho z rodičů – po domluvě s ním a jeho souhlasem. Resp. účet si založí rodiče a dají vám k němu přístup.
Pokud vyrábíte ruční výrobky či něco tvoříte, prodej bude probíhat přes rodiče (jejich eshop, web, účet na inzertním portálu, atp.).
Existují poměrně běžně případy, kdy se děti mladší 18 let podílí na podnikání některého z rodičů, resp. jim pomáhají a vzájemně mají domluvená pravidla a odměny.
2. Vydělávat peníze legálně v dovolených oblastech
Mezi dovolené práce pro děti a nezletilé patří především reklamní průmysl, kde může být uzavřená smlouva s mladšími 18 let. Mohou se tak účastnit natáčení filmů, reklam, hrát v divadle či pracovat v dalších oblastech reklamního a částečně kreativního průmyslu.
3. Nepřijímejte peníze, budujte si komunitu fanoušků
Třetí variantou pro děti a nezletilé je nepřijímat peníze, nic neprodávat, pouze budovat značku, brand, své jméno, důvěru a pozornost publika, fanoušků, čtenářů a sledovatelů.
Je to dobrá cesta, která vás donutí soustředit se na svoje publikum a budovat si věrnou komunitu. Nebudete jim nic prodávat ani navazovat více či méně pochybné spolupráce.
Soustřeďte se na vybudování silných kanálů na sociálních sítí a sbírejte také jejich e-maily, ideálně přes webové stránky. Jakmile vám bude 18 let, můžete si založit živnost a začít legálně podnikat a prodávat zboží i služby.
Návod, jak vydělat peníze a mít dobrý pocit
Možností, jak vydělat peníze na internetu je mnoho a každým dnem se rozšiřují. Práce, které dříve neexistovaly, jsou dnes jedny z nejoblíbenějších a nejlépe placených. Příkladem za všechny může být např. marketing v oblasti sociálních sítí, kariéra influencera anebo vysněná práce profesionálního hráče PC her.
Při výběru naší vlastní práce je však důležité zůstat pevnýma nohama na zemi. Buďme odvážní, naše sny a vize o ideální práci jsou důležité a měli bychom o nich pravidelně přemýšlet. Současně je ale důležité nebýt naivní a zachovat si kritické myšlení.
Na internetu je mnoho inzerátů a nabídek na podvodné systémy vydělávání peněz. Obezřetně reagujte na nabídky rychlého zbohatnutí. Internet je velmi anonymní prostředí, které je jako stvořené pro podvody.
Od vzdělávání k výdělečné činnosti
Přestože si myslíte, že nemáte žádné speciální dovednosti, můžete zkusit začít vydělávat peníze přes internet tím, že se budete vzdělávat ve vybrané oblasti. Můžete zkusit mikrozakázky, práci virtuální asistentky, psaní textů na zakázku, copywriting, cesta je i přes naučení se nové dovednosti jako je programování, grafika anebo správa sociálních sítí. Experimentujte na vlastních projektech, založte si blog, prostě něco zkuste.
Vzdělávání je velmi důležité, ale nezůstávejte u nasávání informací, je potřeba začít něco dělat. Nezapomeňte, že peníze se vydělávají prací, ničím jiným.
Obklopte se podobně smýšlejícími lidmi, zapojte se do Facebook skupin, diskutujte a sdílejte zkušenosti, co vám funguje a co naopak nefunguje.
Vydělávání peněz online přináší obrovskou svobodu do života jedince. Již nejsme nuceni být fyzicky závislí na konkrétním místě a můžeme svoji práci vykonat téměř odkudkoli. Současně máme větší výběr toho, co chceme a budeme dělat za práci. Naši zaměstnavatelé, spolupracovníci i čtenáři a fanoušci už nemusí být pouze z okolí ani z České republiky. Hranice na internetu neexistují a výsledky naší práce a aktivity se mohou dostat skutečně ke komukoli. To je pravá síla internetu.
Přečtením tohoto článku můžete být blíže poznání jak vydělat peníze na internetu, ale ten hlavní krok a konkrétní činnosti už musíte udělat vy sami.
Nezapomeňte, že vydělávání peněz nutně neznamená větší spokojenost, větší radost, větší životní naplnění. Peníze dokážou pomoci v řadě životních situací. Peníze ale nejsou všechno. A tak dělejme především to, co nám přináší radost a spokojenost.
Bezpečnost a ochrana před únikem dat
Bezpečné připojení na internet není samozřejmostí. Pokud vaše práce závisí na internetu, WiFi, mobilních datech a chcete ochránit své soukromí a osobní informace, využívejte bezpečnostní nástroje. Používejte silná přihlašovací hesla, ideálně správce hesel (password manager), dvoufázové zabezpečení a VPN.
Služba VPN (Virtual Private Network) zajišťuje bezpečný a šifrovaný přenos dat přes internet, chrání vaše osobní údaje a online aktivitu před neoprávněným přístupem. Můžete maskovat svoji IP adresu, umožňuje anonymně procházet internetem a chránit vaši digitální identitu. VPN zajišťuje také bezpečné připojení k veřejným Wi-Fi sítím, což je ideální pro cestování, práci na dálku či investování odkudkoli skrze PC či mobilní zařízení. VPN je vhodné mít na PC i na mobilu.
NordVPN používám osobně a mohu doporučit z vlastní zkušenosti.
– Martin Rosulek, 17. 1. 2024
Martin Rosulek je digitální nomád, který spojil podnikání na internetu s cestováním. Začínal jako backpacker a první velké zkušenosti nasbíral při ročním pobytu v Austrálii, odkud cestoval do Jihovýchodní Asie. V Kanadě strávil rok na Working Holiday a následovala několikaměsíční cesta do Centrální a Jižní Ameriky. Od té doby pracuje na dálku, nezávisle cestuje, investuje, přednáší a konzultuje. Životní přístup minimalismu, budování finanční svobody a vnitřního klidu je pro Martina esencí života.