Thajsko je nejoblíbenější destinací pro digitální nomády. Asijská exotika, slunečné pláže, bohatý podmořský svět a stovky ostrovů.

PRŮVODCE THAJSKEM PRO DIGITÁLNÍ NOMÁDY

Vše, co potřebujete vědět pro svůj nomádský výlet

Thajsko patří mezi nejvyhledávanější destinace mezi digitálními nomády. Asijská exotika je neodolatelná a Thajsko ji kombinuje navíc s nízkými životními náklady. Přestože to není to, co bývalo a díky vzrůstajícímu turismu ceny každý rok stoupají, stále je zde relativně levno.

Thajská infrastruktura je i pro začínající cestovatele dostatečná a digitální nomádi se mohou spolehnout na poměrně stabilní wifi připojení. V Thajsku existují desítky coworking center a kaváren, odkud lze efektivně pracovat.

Velkou výhodou Thajska je fakt, že zde najdete jednu z největších komunit digitálních nomádů. Jedná se především o Chiang Mai, které přestože neleží u moře, přitahuje začínající nomády i startupy.

 

  • Turismus
  • Bezpečnost
  • Internet
  • Zábava
  • Životní náklady
  • Angličtina

Počasí v Thajsku

Thajsko leží v tropickém pásu a počasí je celoročně poměrně stálé. Hovoří se o období sucha a období dešťů, ale koluje více mýtů a polopravd. Počasí v Thajsku je obecně horké a vlhké. Pokud jsou lijáky, pak počítejte s hodinovou průtrží deště. Následně se obloha rozjasňuje.

Kdy navštívit Thajsko?

Traduje se, že nejlepší čas na návštěvu Thajska je mezi listopadem a únorem. Jedná se o chladnější období (Bangkok 32 stupňů, sever Thajska 28 stupňů). Od března do května je v Thajsku teplé a suché období (Bangkok 33 - 40 stupňů).

ZÁKLADNÍ INFORMACE A ZAJÍMAVOSTI

Co je užitečné vědět o Thajsku

Poloha Thajska

Thajsko leží v Jihovýchodní Asii a okolní státy jsou Kambodža, Laos, Maynmar (Barma) a Malajsie.

Thajská vlajka

Thajská vlajka se skládá z modré, červené a bílé barvy. Červená symbolizuje národ, bilá budhismus a modrá království.

Thajský Baht

Oficiální měnou je Thajský Baht (THB). 1 koruna je přibližně 1,48 Bahtů. 1 Euro je přibližně 40 Bahtů.

Časový posun +5 nebo +6 hodin

V Thajsku je oproti České republice časový posun +5 hodin v době letního času a +6 hodin v době zimního času.

Oficiální jazyk Thajština

Jediným oficiálním jazykem je Thajština. Angličtinou hovoří především mladí Thajci a ti, kteří pracují v turismu.

Budhismus

Většina, až 90% Thajců jsou budhisté. Jedná se o nejstarší školu budhismu, tzv. théraváda.

FOTO Z THAJSKA

Jaké Thajsko skutečně je?

Sleduj mě na instagramu @MartinRosulek

KAM VYRAZIT

Která místa mají digitální nomád v Thajsku nejraději?

Koh Lanta

Ostrov Koh Lanta leží na jihu Thajska a dnes je velmi oblíbeným místem pro digitální nomády, a to díky zdejšímu coworkingu Kohub. Připojení k internetu je zde na ostrovní podmínky velmi dobré. Místní komunita nomádů je přátelská a každý den zažíváte něco speciálního.

Ostrov je v některých dnech opravdu magický. Projedete ho na motorce za jediný den. Nechá se výletovat do národního parku, relaxovat na řadě pláží anebo vyjet lodí k ostrovům, kde můžete šnorchlovat či se potápět.

Ostrov Koh Phi Phi je nedaleko a pravidelně sem jezdí malé loďky. Pokud chcete zažít párty turistický den, pak určitě vyražte. Koh Lanta je ostrov více pro chill, relax, večerní drinky s přátely. Mimo sezónu je však velmi pravděpodobné, že budete v baru jediní.

 

Chiang Mai

Chiang Mai je dlouhodobě mekkou pro všechny digitální nomády. Město ležící na severu Thajska si zamilovali nejen nomádi, ale také backpackeři, kteří přijeli objevovat krásy přírody. Chiang Mai jako město má více jak 1 milion obyvatel a doprava tu začíná skutečně houstnout, stejně jako smog.

Komunitu digitálních nomádů je tu však najdeme zřejmě vůbec nejsilnější. Je tu široký výběr coworking center a snad stovky kaváren, které jsou ochotné hostit vás hodiny u jediného kafe. Internet je pro práci na asijské poměry velmi stabilní.

Chiang Mai si oblíbíte také díky velmi nízkým životným nákladům. Jedná se o jedno z nejlevnějších míst v Thajsku, pokud stále hovoříme o turistických oblastech. S uskroměným životním stylem si zde vystačíte s 10-15 tisíc korun na měsíc.

Do Chaing Mai jezdí turisté, aby poznali blíže thajské chrámy. Najdeme tu desítky malých i větších chrámových komplexů. Skvělé je, že do většiny je vstup zcela zdarma.

Pokud vyrazíte do Chiang Mai, nenechte si ujít nedělní večerní trhy. Vyražte ale dříve, už např. ve 4 odpoledne, ať si užijete atmosféru, než trhy zaplaví stovky a tisíce dalších turistů.

Bangkok

Bangkok je hlavní město Thajska. Je skvělé příletové místo (najdeme zde levné letenky). Zůstávají tu nomádi, kteří si chtějí zažít bujarý thajský noční život a nekončící zábavu.

Bangkok je relativně bezpečný a nabízí ohromné možnosti pro nákupy a byznys. Najdete tu řadu coworking center (doporučuji Hubba Coworking) a digitální nomádi zde pracují i z obchodních center přes místní SIM kartu.

Připravte se na život ve velkoměstě s téměř nezvladatelnou dopravní situací. Schon na ulicích a neustálý ruch. Bohužel také velké množství smogu, a tak dost často uvidíte opar a našedlou oblohu.

 

TIPY NA DALŠÍ DESTINACE V THAJSKU

Super místa, kam cestovatelé jezdí

Koh Phi Phi - ostrov výborný na párty a dobrodružství s backpackerama

Koh Phangan - nejvyhlášenější párty ostrov pro Full Moon Party a Half Moon Party

Koh Samui - ostrov pro relax, dlouhé pláže, skaliska, dobré šnorchlování

Koh Tao - malý ostrov, krásné pláže, živé korály, želvy

Phuket - letovisko, hotelové komplexy, promenády a kluby s DJ párty

Pattaya - neoblíbenější letovisko pro bujarý noční život

Chiang Rai - thajská historie a chrámy, příroda s vodopády

PŘED ODJEZDEM

Co vše je nutné zařídit před odjezdem?

Pas a pro delší pobyt také turistická víza

Ke vstupu do Thajska je nutné mít cestovní pas s platností minimálně na dalších 6 měsíců.

Při příletu do Thajska můžete zažádat o bezvízový vstup, které nepřekročí 30 dnů (turistická víza tedy nejsou nutná). Při překročení hranic po zemi jsou vydávaná turistická víza na 15 dní.

Pokud chcete cestovat v Thajsku více jak 30 dní, pak si vyřiďte před odletem turistická víza na 2 měsíce. Tyto víza lze následně prodloužit v Thajsku o dalších 30 dní.

Po 3 měsících v Thajsku je nutno zemi opustit. Někteří digitální nomádi provádí tzv. visa run. Hraniční kontroly se zpřísnily, ale stále jsou tyto praktiky možné :-)

 

Další doklady a vybavení

Může být vyžadováno prokázání zpáteční letenky či jiného dokladu o opuštění země. Pokud nemáte zpáteční letenku, vřele doporučuju pořídit si fake doklad o zpáteční letence.

Doporučuje se také mít potvrzení o dostatečném množství finančních prostředků na běžném účtu, a to konkrétně ve výši 10 tisíc Bahtů.

Pokud chcete řídit auto či motorku v Thajsku, je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz. Přestože řada turistů jezdí na motorkách bez řidičáku, thajští policisté dávají turistům pokuty stále častěji. Jezdit musíte navíc s helmou.

Povinné očkování pro občany České republiky není vyžadováno.

Doporučené vybavení pro nomády najdete na stránce: Vybavení pro cestovatele a nomády

LETENKY DO THAJSKA

Kde najít ty nejlevnější letenky

Pokud jste připraveni sledovat akce a nevadí vám přestupy a odletové destinace po Evropě, nechají se sehnat zpáteční letenky za 6-8 tisíc. Čím více kritérií u letenky máte, tím se cena spíše zvyšuje.

Cena letenky je ovlivněna několika faktory a termín odletu a příletu je jediním z nejpodstatnějších.

Letenka do Thajska, např. z Prahy do Bangkoku v období sezóny vyjde na přibližně na 10-16 tisíc Kč. V období mimo sezónu lze najít spoje z Prahy do Bangkoku pod 12 tisíc.

Nejlevnější letenky jsou obvykle nabízeny 2-4 měsíce před plánovaným odletem.

UBYTOVÁNÍ

Kde se ubytovat a jak najít dobré bydlení

Agoda

Agoda je největší portál, který sdružuje ubytování v Asii od nízkonákladových hostelů, přes guesthousy až po luxusní hotely.

Airbnb

Portál pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování. Místní lidé pronajímají pokoje či celé byty a vy tak máte možnost bydlet útulně a za dobrou cenu.

Couchsurfing

Najděte si ubytování u místních! Spíte sice většinou na gauči, ale je to zadarmo a proniknete snadněji do lokální komunity a poznáte jejich kulturu blíže.

KDE PRACOVAT

Kde v Thajsku pracují nejčastěji digitální nomádi?

COWORKING

Coworking centra nabízejí pronájem místa, odkud můžete efektivně pracovat. Coworking ale není jen o místě, dnes je především o komunitě lidí. Vzájemné sdílení zkušeností vás posune míle daleko.

  • Punspace (Chiang Mai)
  • KoHub (Koh Lanta)
  • Hubba (Bangkok)
  • beachHub (Koh Phangan)

KÁVÁRNY

Kavárny jsou skvělým místem, odkud lze pracovat a zároveň si zachovat kolem sebe kreativní prostředí. U jednoho šálku můžete běžně vydržet i 3 hodiny. Jen pozor na kvalitní wifi.

  • Ristr8to (Chiang Mai)
  • Camp Ais (Chiang Mai)
  • Li-Bra-Ry Cafe (Bangkok)
  • Casa Lapin x26 (Bangkok)

Nejsi ještě digitální nomád, ale chtěl bys strávit víc času v Thajsku a pracovat tam?

Neváhej využít široké nabídky práce na místě, tzv. moderního volunteeringu.
Jedná se o pozici dobrovolníka, kdy máš hrazené ubytování (+ bonusy), ale nedostáváš za práci peníze.

ZKUŠENOSTI

Doporučení a zkušenosti s nomáděním v Thajsku

TOP
Sdílejte tento článek